Metal Machine Music - The Industrial thread

8O8O8O
Με αποσυντόνισες…

Λοιπόν…
Οι Skrew έχουν ξαναπροταθεί στην αρχή του θρεντ από τον φίλο dying freedom, αλλά μιας και πρόκειται για προσωπική αδυναμία επανέρχομαι.
Ουσιαστικά πρόκειται για προσωπικό σχήμα του Adam Grossman, ο οποίος πέρασε και ένα φεγγάρι τους Ministry.
Το πρώτο τους άλμπουμ Burning In Water, Drowning In Flame κυκλοφόρησε το 1992 με συμμετοχή και του Alain Jourgensen. Λογικό και επόμενο, ο ήχος τους να μοιάζει αρκετά με Ministry και White Zombie.
Στη συνέχεια κυκλοφόρησαν τις δύο δισκάρες που προτείνω, το 1994 το Dusted και το 1996 το Shadow OF Doubt.

Ύστερα από το άνισο Angel Seed XIII του 1997 διέλυσαν… για να αναστηθούν φέτος (!!!), ηχογραφώντας νέο υλικό. Το άλμπουμ, απ’ ό,τι μαθαίνω, θα κυκλοφορήσει μέσα στο καλοκαίρι!!! :slight_smile:

Πάρτε κάποια δείγματα:

http://www.youtube.com/watch?v=rRs9iNILogU&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Rx-amFAEVP0

εγώ πάντως αυτό θα το πρότεινα πιο άνετα στο βυζάρες! 8)

Ωραίος ο φορκ. Είχα ξεχάσει να τους τσεκάρω τους σκρου.

εγώ θα το έβαζα στο ερωτεύσιμες γενικώς.

έχετε προτείνει πολλά καλά που δεν τα ξέρω και θα τα τσεκάρω ενδελεχως.

οι terminal choice έχουν αναφερθεί?

πρόκειται για εξαιρετικο γκρουπ με αρκετές αλλαγές στον ήχο του που ποικίλουν απο electro industrial σε πιο ροκ φάση.

Ακούστε το χιτ

Αγαπημένο άλμπουμ το Menschenbrecher, τσέκαρετε αν θετε

Η αλήθεια είναι ότι τους έχω αφήσει στο άλμπουμ του 2006 “New Born Enemies” που αν και γαμάτο είναι πολύ πιο ροκ ή μεταλ αν θέλετε σε σχέση με τα παλιά. Μετά από εκεί δεν ξέρω αν εβγάλαν τπτ νέο θα τσεκαρω.

Πείτε και σε μας τους άσχετους. Με τι να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε? Υπόψιν δεν μου αρέσουν τα πολλά μπλιμπλίκια και έχω ήδη Thorns, DHG, Mysticum κλπ.

Ε νομίζω Ministry & Fear Factory είναι το ιδανικό μπάσιμο.

Δε νομίζω να εννοούσε τόσο άσχετος.

αν και ποτέ δεν ξέρεις, μιας και μιλάμε για τον Νίχιλιστ :p, το εισαγωγικό ποστ, τα ποστς του ρεντραμ και του νομιστερακίου (red harvest rule the planet baby!) και φυσικά ό,τι έχει γράψει ο φορκ για μίνιστρυ, είναι ό,τι πρέπει.

plus τα τελευταία Die Krupps και, φυσικά, Nine Inch Nails.

Και επανέρχομαι με mega-post.

Ministry δεν έχω ακούσει ποτέ και οι NIN δεν μου αρέσουν. Πείτε 3-4 χαρακτηριστικούς δίσκους από διάφορες μπάντες να τσεκάρω.

εδω εισαι.

ε βασικά ναι. αυτό που λέει ο νομιστεράκις.
Αφού θέλεις μεταλλάδικο/βαβουριάρικο ιντάστριαλ (όχι ηλεκτρονικό δλδ) ρεντ χάρβεστ και άγιος ο θεός

στο Internal θα βρεις και την ινταστριαλ εκδοχη του Conquer All:!:

μεινατε;

Από Ministry τσέκαρε Psalm 69, Rio Grande Blood όπως επίσης και:

Houses of the Molé

The Last Sucker

Άκου δεν έχει ακούσει ποτέ!!!

Πάμε πάλι, γιατί ο nihilist μας αποσυντόνισε (βαλτοί είστε;) :stuck_out_tongue:

Neue Deutsche Härte (“new German hardness”) λέγεται λοιπόν η νέα μόδα στο industrial. Με μπάντες από τη Γερμανία, αλλά και από τις σκανδιναβικές χώρες.
Με πρωτεργάτες τους Oomph!, τους KMFDM και τους Die Krupps και συνεχιστές τους Rammstein, Deathstars, Kovenant, Pain, Megaherz και άλλους.
Δεν μπορώ να πω ότι είναι και η καλύτερή μου, για τη δεύτερη φάση μιλάω, μιας και από αισθητικής πλευράς όλα αυτά μου φαίνονται πολύ? κιτς! Όσον αφορά τη μουσική, ως μόδα, έχει τραβήξει και πολλούς άσχετους, για να καταλήξει στον ορισμό που δίνω εγώ για τη μουσική αυτών των γκρουπ: Industrial παιγμένο από μεταλάδες!!! Sorry παιδιά, αλλά έτσι είναι.

Anyway, σαν μέσο προσέγγισης ακροατών δεν είναι κακή ιδέα, αρκεί να μην μείνουν εκεί.
Επίσης, κάποια γκρουπ έχουν αναφερθεί και σε προηγούμενες σελίδες όπως οι Hanzel und Gretyl και οι Terminal Choice που πρότεινε ο Παναγιώτης.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Ooomph! ? Sperm (1994)

Rammstein ? Sehnsucht

Για να μη φανώ απόλυτος, προφανώς και υπάρχει και καλή μουσική εκεί μέσα, απλά κάποια από αυτά μου προκαλούν? αλλεργία!

Συμφωνώ.

Είναι όντως το τελευταίο (το πιο πρόσφατο, μάλλον, γιατι η σκηνή βρίσκεται σε τέλμα εδώ και κάμποσο καιρό) τρεντ στο χώρο του μεταλλικού industrial, αλλά είναι και ο λόγος που απομακρύνθηκα από το χώρο.

Πλην Rammstein & HuG, έχουμε να κάνουμε απλά με “χορευτικό” μέταλ. Νοτ μαι καπ οφ τη…

(αναφέρομαι φυσικά στο δεύτερο “κύμα” και όχι σε τιτανοτεράστιες υπερμπαντάρες όπως οι Die Krupps και οι KMFDM ε!)

Nihilist, τσέκαρε και το Αggravation από τους Treponem Pal. Εξαιρετικός δίσκος σκατόψυχου και σάπιου industrial metal που επηρρέασε αρκετά μπάντες όπως οι Voivod των mid 90’s. Θα ήθελα να προτείνω και το Streetcleaner των Godflesh αλλα΄νομίζω ότι θα το έχει κάνει ο bleeding history. και αν θες κάτι από γερμανικό που είπε και ο forkboy ξεκίνα με KMFDM οπως το Angst ή το Nihil.

Μπράβο ρε Παναγιώτη!
Treponem Pal είχα προτείνει το τελευταίο τους, αλλά ήθελα να επιστρέψω και για τα πιο παλιά.
Στη συνέχεια ελάφρυναν λίγο τον ήχο τους, εμένα μ’ αρέσουν ούτως ή άλλως.

Excess & Overdrive του 1993 και

Higher του 1997 (σε πιο light καταστάσεις)

Ποιους Mumakil μου θυμίζει αυτό; :-k

Οκ, είναι ελέφαντας, δεν είναι μαμούθ! :stuck_out_tongue:

Audio & video:

http://www.youtube.com/watch?v=mD7TWx8poFM

http://www.youtube.com/watch?v=5PMBptiREPA&feature=related

Σ’ αυτό το θρεντ έχουμε καλύψει πολύ πράμα. Καλό αυτό. Ο Παναγιώτης χώνει φίνο EBM/industrial ενώ ο νομιστεράκις κι ο νάσουμ βιομηχανικό ΑΚΡΑΙΟ metal. Εγώ θα το πάω λίγο παραπέρα. Ώρα για ΘΟΡΥΒΟ!

Η σκηνή του Noise είναι αχανής, ελιτιστική, μη-μουσική. Οι ψυχανώμαλοι αυτού του κόσμου ανατρέχουν σ’αυτήν όταν ψάχνουν το απόλυτα μηδενιστικό άκουσμα. Δεν την πολυ-κατέχω (αυτό έλλειπε!!!), όμως 2-3 πραγματάκια που έχω ακούσει σε κατάλληλη ψυχολογική διάθεση, μ’έχουν στρώσει καλά. Για πάμε…

Wolf Eyes - Human-Animal


Brighter Death Now - Greatest Death


οι παραπάνω κυκλοφορίες είναι ενδεικτικές, αλλά είναι γεγονός ότι τα σχήματα της φάσης έχουν πελώριες δισκογραφίες,και μπορεί οποιαδήποτε κυκλοφορία να “λειτουργήσει”. Μην ξεχνάμε πως ουσιαστικά δεν μιλάμε για “μουσική”. Αν ηδονίζεστε με Sunn0))) ή Halo και ψάχνετε το κάτι παραπέρα, το ΑΚΟΜΑ πιο μηδενιστηκό, κάντε έναν κόπο. Με δική σας ευθύνη πάντα.

Brighter Death Now έχω ακούσει μόνο το Discipline Through Mental-Illness και ομολογώ ότι δεν την πάλεψα!

Πάντως κάποια άλλη στιγμή, που θα είμαι στο κατάλληλο mood, θα ρίξω μια αυτιά σ’ αυτά που προτείνεις…

Σίγουρα, δεν είναι για όλες τις ώρες. Και επαναλαμβάνω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ!!! (μην τυχόν κάνει κλικ κανείς ανυποψίαστος και φάει ήττα βαρειά)
49/50 φορές που θα βάλω κάτι τέτοιο φρικάρω τη ζωή μου.
Αλλά γιατί να μην τα αναφέρουμε? Ξέρεις πόσοι ψυχανώμαλοι υπάρχουν? :smiley: