Muse

Muse!!
Λοιπόν, ακούω, σας αρέσουν πολύ, πάρα πολύ ή απλά σας τρελαίνουν???
Το φανταστικό Black Holes and Revelations όλως περιέργως κάνει τεράστια επιτυχία… ¶κουσα προσεκτικά τα παλιά τους και ίσως να είναι ακόμα καλύτερα!!
Κομματάρες τους τα: Time is running out, newborn,sunburn,city of delusion, exo politics, plug in baby,stockholm syndrome και ένα σωρό άλλα!!! Προσωπικά :respect: για τον original και ποιοτικό ήχο που έχουν δημιουργήσει!

Τρομεροι…
ο Bellamy κορυφαιος…
τρομερη παρουσια στην σκηνη…
αν συνεχισουν ετσι θα γραψουν ιστορια…

Γράφουν ήδη ιστορία…8)

Not my cup of tea αλλα ισως η κορυφαια μπαντα που βγηκε αυτην τη δεκαετια.

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τη διασκευή των Dream Theater στο Stockholm Syndrome?:-k

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Πολύ καλή διασκευή έχουν κάνει και οι Threshold στο Supermassive Black Hole…(υπάρχει στην digipack έκδοση τους τελευταίου πολύ καλού δίσκου τους Dead Reckoning)

Σοβαρά?? Πότε πρόλαβαν?? Ωραία πράγματα…

Χτες καταβασα 2 δισκους και ακουσα μερικα στα πεταχτα, μου αρεσαν αρκετα, θα τους ψαξω περισσοτερο σιγουρα.

Φαντάσου να τους ακούσεις προσεκτικά κιόλας!!

Θα γινει και αυτο τις επομενες ημερες!:wink:

Συγγνώμη κιόλας ρε παίδες,
αλλά είδα ένα βίντεο τους και εκεί που περίμενα να ακούσω κάτι prog μου ρθε κατακέφαλα ένα μίγμα alter/modern/nu?/rock’n’roll/metal? (και μην τολμήσει κανείς να ισχυριστεί πως αυτή είναι η πραγματική έννοια του prog!ENOUGH!!!)
Υπάρχει κάποια εξήγηση…;

H εννοια progressive rock ειναι ενας ανοικτος ορος και δεν θα πρεπει να ειναι Tag.
Ετσι σκεφτονται στις προηγμενες μουσικα χωρες και γι αυτο σε ξενισε ο ορος.
Ειδικα στην Αμερικη η εννοια progressive rock εντασει πολλους μεσα του , μιξαρεται με το alternative και στο συγχρονο περιβαλλον λειτουργει ως χωνευτηρι ιδεων οπως και το experimental rock βεβαια που εξ ορισμου δεν μπαινει σε tags…

ποια ειναι η πραγματικη εννοια του prog by-tor?

Απλα :respect: . Αν και στον τελευταίο δίσκο άλλαξαν λίγο το στυλ τους και ίσως αυτό ξενίσει μερικούς…
Edit: A kai o Bellamy καταπληκτικός frontman. Το παλικαρι χτυπιέται ασταμάτητα στις συναυλίες χωρίς να χάνει σε ποιότητα.

Welcome King …

Ομολογώ πως δεν έχουν καταφέρει να με κερδίσουν.
Οκ δεν γίνεται να σου αρέσουν όλα, αλλά όσες φιλότιμες προσπάθειες και αν έκανα (που δεν είναι και πολλές) έπεσαν στο κενό…
Δεν τους αμφισβητώ, απλά για κάποιο λόγο δεν μπορώ να συμμεριστώ όλα αυτά τα μεγάλα λόγια που λένε για αυτούς…
Καλά, αυτά τα περί συγκροτήματος 10ετίας μου ακούγονται έως και αστεία…

H δεκαετία που λέμε είναι τα 00s, και προσωπικά θα μου φαινόταν αστείο κάποιος αυτή τη στιγμή να πει ότι κάποιο συγκρότημα πέραν των muse είναι το καλύτερο συγκρότημα της δεκαετίας:p (οκ, maybe porcupine tree από την άποψη ότι έκαναν την επιτυχία στα 00s…)

Εντάξει καλό γκρουπάκι αλλά μέχρι εκεί. Τίποτα παραπάνω. Το “Black holes and revelations” είναι το τέταρτο που έχουν βγάλει και να για να πω την αλήθεια το θεωρώ και το χειρότερό τους. Έχουν αλλάξει το στιλ τους και δεν με εντυπωσιάζουν πάρα πολύ. Ίσως βέβαια έπρεπε να το κάνουν γιατί ενώ τα τα δύο πρώτα τους ήταν αρκετά καλά στο τρίτο άρχισαν να επαναλαμβάνονται και να κουράζουν. Δεν τους θεωρώ κανένα τεράστιο συγκρότημα, απλά ενά αξιοπρεπές σχήμα. Όσο για τον frontman τους, πολύ αντιγραφή του Τhom Yorke (τραγουδιστής των Radiohead) ρε παιδί μου (στα προηγούμενα άλμπουμ τους περισσότερο, όχι τόσο σε αυτό).

Poly kalo group.:slight_smile: