Muse

Ε, αλλιώς σε φτιάχνουν οι Biffy όμως…

Το φαντάστηκα οτι το έλεγες γι’αυτόν τον λόγο, δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με biffy.

Only revolutions και γρήγορα… Αν και ο mr είναι ο επίσημος φανμπόης τους εδώ μέσα.

Δυο και βάλε ώρες εμφάνιση, απίστευτα σκηνικά, ακόμα πιο απίστευτος ήχος, αλάνθαστες εκτελέσεις και πάνω από 50.000 κοινό. Στο Βιθέντε Κανλντερόν χτες όλα αυτά. Αμφιβάλλει κανείς ότι μιλάμε χωρίς υπερβολές για την πιο classic μπάντα των καιρών μας?

Πάρτε και σέτλιστ:

  1. Uprising
  2. Supermassive Black Hole
  3. New Born (+ Headup riff)
  4. Map of the Problematique
  5. Neutron Star Collision (Love Is Forever)
  6. Bliss : ExtendedExtended
  7. Guiding Light
  8. Interlude
  9. Hysteria (+ Back In Black outro)
  10. Nishe
  11. United States Of Eurasia
  12. Feeling Good (Leslie Bricusse & Anthony Newley cover)
  13. MK Jam
  14. Undisclosed Desires
  15. Resistance
  16. Starlight
  17. Time Is Running Out (House Of The Rising Sun intro)
  18. Unnatural Selection

Encore:
19. Unintended
20. Exogenesis Symphony, Part 1: Overture
21. Stockholm Syndrome

Encore 2:
22. Take A Bow
23. Plug In Baby
24. Knights of Cydonia

Και πάτε στον Ντέμη και πείτε του ν’ αφήσει Σακίρες και Ριάνες και να τους φέρει στο Καραϊσκάκη που και γαμώ τους ήχους θα έχουν και κόσμο πολύ θα μαζέψουν.

Πόρωσέ μας κι άλλο!!!

12 μέρες :vibrate:

χα, στο σαν σιρο το παιξαν ολοκληρο με γκεστ στα φωνητικα.

Άκουγα ξανά πρόσφατα το The Resistance, και μπορώ να πω ότι μου αρέσει ακόμα πιο πολύ κάθε φορά που το ακούω… Και θα διαφωνήσω με όσους λένε ότι χάλασαν τώρα οι Muse… ότι ήταν καλύτεροι παλιότερα… ενώ τώρα αυτά που γράφουν είναι μέτρια…
Για μένα, είναι εξαιρετικό άλμπουμ, έξυπνη και όμορφη μουσική όπως και στίχοι, και βέβαια λαμβάνω υπ’όψιν και ότι είναι το πρώτο τους άλμπουμ που αναλαμβάνουν οι ίδιοι την παραγωγή του.

Βέβαια, σίγουρα έχει να κάνει και με τα προσωπικά γούστα του καθένα…
Αλλά προσωπικά οι Muse μου έχουν αποδείξει απο τον πρώτο τους δίσκο και μέχρι και πιο πρόσφατο ότι είναι αξιόλογοι και μεγάλοι. Και συμπεριλαμβάνονται στα αγαπημένα μου συγκροτήματα!

Αυτό που αγαπώ κυρίως στους Muse (εκτός απο την φανταστική φωνή του Matt) είναι η βασική τους επιρροή απο την κλασσική μουσική, απο τους κλασσικούς συνθέτες… Πάντα πίστευα ότι ο συνδυασμός Κλασσικής μουσικής και Ροκ είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ… και οι Muse το αποδεικνύουν. Εντοπίζω κλασσικές φόρμες, κλασσικές συνδέσεις συγχωρδιών, κλασσικές καταλήξεις… και όλα αυτά συνδυασμένα με έναν σύγχρονο ήχο και μοντέρνα σκέψη.

Για μένα το συγκρότημα αυτό είναι πολύ μπροστά!
Αναμένω κάποια ανακοίνωση για επόμενη επίσκεψή τους στην Ελλάδα, μιας και δεν είχα μπορέσει να τους δώ εκείνον τον Οκτώβρη στη Μαλακάσα… Το’χω αποθημένο…

Απόψε θα δείξει στο BBC2 την εμφάνιση τους στο Glastonbury!

Τρόπος για να δούμε το BBC2 online:
http://www.myp2pforum.eu/threads/34834-UKTV-VLC-Playlist

Ωρα ξερουμε;;;

Muse’s headline slot at Glastonbury festival will be shown live on BBC2 from 22:30 BST (GMT+1) on Saturday 26th June

Άρα κατα τις 23:30 μιας και είμαστε GMT+2

Χθες στο Glastonbury=D>

Μεγάλη στιγμή και για τους Muse και για το Glastonbury!

Γενικά έπιασαν μεγάλη απόδοση οι Muse χθες, έπαιξαν και Citizen Erased 8), αν πέταγαν αυτό το άτιμο το Guiding Light και έβαζαν στη θέση του Bliss ή MK Ultra θα ήταν τέλεια! Επίσης το Undisclosed Desires είναι πολύ βαρετό για φεστιβάλ, αλλά δεν γινόταν να το αφήσουν απ έξω, αφού ειναι πρόσφατο single…

κομματαρα ειναι το undisclosed desires,οχι βαρετο8)

:frowning:

Συμφωνώ για MK Ultra αντί του Guiding Light.

Εντάξει, πλέον βαριέμαι αφόρητα τους U2 και το συγκεκριμένο κομμάτι ποτέ δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, αλλά αυτό το βίντεο είναι απίστευτο. Δεν περίμενα η φωνή του Ματ να ταιριάζει τόσο πολύ, και είναι κάπως συγκινητικό όταν βλέπεις πόσο χαρούμενοι είναι οι 3 τους. Ναι, ακόμα και ο Κρις.

Αυτό που θαυμάζω στους U2 είναι ο επαγγελματισμός τους όσον αφορά τις συνεργασίες. Είναι απίστευτοι οι τύποι!.. Κάνουν αυτό που πρέπει: Σεβασμός, μουσική και δημιουργία!
Respect!!!

Επίσης, για άλλη μια φορά να εκφράσω τον θαυμασμό μου για τον Matt… φωνάρα!

όντως είναι πολύ χαρούμενοι!!!

Γαμώτο…Μόνο για διακοπές είμαστε;

ότι τι;

'Ηρθε ο Μπέλαμι λέει με την γόμενα του και τη μπάντα για διακοπές. Δεν το είδα σε μεσημεριανάδικο ή σε ειδήσεις Σταρ.

Όλοι Σκιάθο!!!