Muse

Καλύτερα που δεν το ξέρεις αλλά εμπιστέψου με.
Αλλά ναι, 25 ευρώ με τίποτα προφανώς, μίνιμουμ τα 45.

Setlists των Muse απο τις 2 βραδιες στο Wembley Stadium

10/09/10

  1. Uprising
  2. Supermassive Black Hole
  3. New Born
  4. Neutron Star Collision (Love Is Forever)
  5. Butterflies & Hurricanes
  6. Guiding Light
  7. Hysteria
  8. Nishe
  9. United States Of Eurasia
  10. I Belong to You (Mon Cœur S’ouvre à Ta Voix)
  11. Feeling Good
  12. MK Jam
  13. Undisclosed Desires
  14. Resistance
  15. Starlight
  16. Time Is Running Out
  17. Unnatural Selection
  18. Soldier’s Poem
  19. Exogenesis: Symphony Part I: Overture (watch)
  20. Stockholm Syndrome
  21. Take a Bow
  22. Plug In Baby
  23. Knights of Cydonia

11/09/10

  1. Uprising
  2. Supermassive Black Hole
  3. MK Ultra
  4. Map Of The Problematique
  5. Bliss
  6. Guiding Light
  7. Hysteria
  8. Citizen Erased
  9. Nishe
  10. United States Of Eurasia
  11. Ruled By Secrecy
  12. Feeling Good
  13. MK Jam
  14. Undisclosed Desires
  15. Resistance
  16. Starlight
  17. Time Is Running Out
  18. Unnatural Selection
  19. Exogenesis: Symphony Part I (Overture)
  20. Stockholm Syndrome
  21. Take A Bow
  22. Plug In Baby
  23. Knights of Cydonia

Aντε να δουμε σε κανα μηνα τι λεει και αυτη η περιοδεια

11/09/10

  1. Citizen Erased

E, άντε και γαμήσου μαλάκα Μπέλαμι!

το neutron star τι το θέλουνε? #-o

ποιο ειναι το mk jam ;;

edit: το ειδα στο youtube και θυμηθηκα οτι το ειχα δει στο live στο τοκυο μεσω myspace
τιποτα το σπουδαιο

Oι muse κινδυνευουν απο την κλασσικη ΤΡΟΥιστικη νοοτροπια του οτι επειδη εχουν γινει δημοφιλεις και στο ευρυτερο -ψιλοασχετο με την ροκ μουσικη - κοινο, τους απορριπτουμε γιατι …για αυτο. Επειδη ειμαστε πολυ ψαγμενοι για να ακουμε κατι που ακουει και αυτος που ακουει Justin.

Μαρεσει που αλλαζουν το σετλιστ τους παντως ανα καιρους. Ετσι, γιατι εχουν πολυ πραμα στη δισκογραφια τους.

Δεν έχω να πω κάτι.

μολις ειπες.

Aν διαβαζες το βρισιδι π τρωνε μετα απο καθε συναυλια λογω σετλιστ…Μονο του Σαββατου ικανοποιησε κ αυτο γιατι ειχε επιτελους Bliss, CE κ ενα πιο παλιο κ ξεχασμενο (RBS).K παλι υπηρξε γκρινια που δεν επαιξαν τπτ απο Showbiz:roll:

:respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: απλα…

http://www.youtube.com/watch?v=3mYvX32hOTg.-

:bow::bow::bow:

περιμενουμε αναλυτικές εντυπώσεις και όχι μισόλογα και video :stuck_out_tongue:

Καλά ήταν στο Wembley.
Κυρίως την 2η βραδιά λόγω καλύτερου setlist και ελαφρώς βελτιωμένου ήχου (ο οποίος ήταν απαράδεκτος συνολικά για μια μπάντα τέτοιου βεληνεκούς).
Αλλά μέχρι εκεί…
Γενικότερο συμπέρασμα είναι πως διέκρινα μία έλλειψη όρεξης/έμπνευσης από την μπάντα.
Αν μη τι άλλο περίμενα κάτι πιο special για τις 2 εμφανίσεις τους στο Wembley.
Και όχι,ο ιπτάμενος λουκουμάς aka ιπτάμενος δίσκος δεν είναι μια καλή έμπνευση…
Όπως επίσης και η φετινή σκηνή δεν μου κάνει καμία τρομερή εντύπωση.
Όταν δεν φωτίζεται μου θυμίζει κάτι μεγάλα βρώμικα γκρι κτίρια που έχει το ΙΚΑ στην Πειραιώς.

Τεσπα,δεν θέλω να γκρινιάζω. Απλά η αλήθεια είναι πως περίμενα κάτι παραπάνω. Ίσως φταίει το ότι πήγα καπάκια απο τους U2 σε Αθήνα και Κωνσταντινούπολη όπου τα standards ανέβηκαν επικίνδυνα.

Στα θετικά ήταν η ανταπόκριση του κόσμου που χοροπήδαγε ασταμάτητα στα δυνατά κομμάτια και γενικότερα ήταν ένα μεγάλο πανηγύρι. Ειδικά στο τελευταίο riff του Knights γίνεται πραγματικά πανικός σε ΌΛΟ το στάδιο.

Στα αρνητικά ήταν το setlist της 1η βραδιάς με κάτι ανύπαρκτα κομμάτια (βλέπε neutral star βλακίζιον),τα προβλέψιμα riff jams που με εξαίρεση ένα,έχουν παραμείνει τα ίδια με την προηγούμενη περιοδεία,καθώς και ένα drum/bass jam που κάνουν στα μέσα του set και είναι παντελώς αδιάφορο.

Αυτά τα ολίγα

μιλας για αυτο το jam
http://www.youtube.com/watch?v=iNJv6jsBuf8 ???

Oχι, δεν παιζουν το helsinki jam τελευταια…
Αυτο εννοει μαλλον

ΜΚ jam :smiley:

Yep… στο ΜΚ jam αναφέρομαι.

Δεν ξέρω πού καθόσουν/στεκόσουν, πάντως στην αρένα ο ήχος ήταν μακράν ο καλύτερος που έχω ακούσει σ’ όλη μου τη ζωή.

Επίσης απ’ τις 7 φορές που τους έχω δει ήταν σαφώς η πιο ψυχωμένη τους εμφάνιση.

Τώρα τα υπόλοιπα είναι καθαρά υποκειμενικά, εγώ πάντως μπορώ να πω με ασφάλεια ότι έζησα την καλύτερη συναυλιακή μου εμπειρία και θα εκπλαγώ αν κάτι την ξεπεράσει -σύντομα έστω-.

Όσον αφορά την 1η μέρα, πραγματικά χάρηκα πολύ που δεν πήγα λόγω setlist και λόγω κόσμου -από τις συζητήσεις που είχα με όσους πήγαν και τις δυο μέρες-. ΠΟΛΥ άνισες οι δύο ημερομηνίες, πράγμα που παραδέχτηκαν και οι ίδιοι λέγοντας “we know you’re the real fans” τη δεύτερη μέρα.

Μερικές φωτογραφίες:

Συμφωνώ περί υποκειμενικότητας.
Αρένα ήμουν και εγώ,5 μέτρα πίσω απο την κονσόλα το 1ο βράδυ και στα δεξιά της το 2ο.
Ο ήχος ιδιαίτερα το 1ο βράδυ μπούκωνε περιοδικά,και μέχρι κάποιο τραγούδι ήταν ανεξήγητα χαμηλός. Το 2ο βράδυ ήταν σαφώς βελτιωμένος,αλλά υπήρχαν στιγμές που πραγματικά δεν μπορούσα να ακούσω την κιθάρα του Bellamy.Θυμάμαι χαρακτηριστικά στο Supermassive που άκουγα μόνο μπάσο,τύμπανα και την παραμόρφωση στο μικρόφωνο του Chris.

Σίγουρα παίζει ρόλο το που στέκεσαι,αλλά ανέκαθεν η περιοχή κοντά στο Soundboard υποτίθεται πως πρέπει να έχει τον καλύτερο ήχο στο στάδιο.

Περίπου πόσο σας κόστισε το ταξιδάκι?Εισιτήριο είχατε κλείσει όταν βγήκαν ή τα αγοράσατε μετά από κάποιο site?(viagogo κτλ)

Επίσης ήταν πιο ακριβό αν είσουν πιο μπροστά?(στην arena)