NBA 2K Series

Αρχίζω να πιστεύω πολύ ότι έχουν κάνει μεγάλες αλλαγές στο 2κ13 με διάφορα pach που έβαλαν τελευταία (στο pc μπαίνουν αυτόματα). Εδώ και πόσα παιχνίδια βλέπω πολλά παρόμοια συμπτώματα που δεν τα έβλεπα στο 13. Στανταρ έχουν αλλάξει πράγματα. Φαντάζομαι αν το κάνω απεγκατάσταση και το ξαναβάλω να φύγουν οι μαλακίες που έχουν μπει.

Kyle Korver, το μουνί της μάνας σου. άντε γαμώ το σπιτάκι σου.

Απο περιεργια, σε τι επιπεδο παιζετε οσοι ασχολειστε?

(εγω Superstar, δλδ το 4ο απο τα 5)

Ps3 hall of fame, παλιότερη έκδοση όμως. αλλά γαμιέται ρε πούστη το μπάσταρδο το παιγνίδι. εχω στους 10 πόντους τους μπουλς και μπαίνει ο κορβερ για 2μιση λεπτά και το γυρίζει μόνος του βαρώντας τριποντά απο τον θεο.
και εσυ ρε μαλάκα μαριον. να τρέξεις σε έβαλα να προλάβεις το σουτ. εσυ μάνα μου έφτασες στα αποδυτήρια! χάθηκες απο τον χάρτη λέμε!!

2k13: Superstar & Hall of Fame. Στο Hall 4-5 παιχνίδια έδωσα και παραδόξως τα κέρδισα όλα. Ωστόσο κάπου εκεί αγόρασα στο 2k14 και όταν γύρισα στο 2κ13 το έβαλα πάλι στο superstar.

Crimson και να μείνεις με την παλιά έκδοση (το 2κ13 εννοείς φαντάζομαι). Τόλμησα και 3ο come back στο 14 αλλά σε all-star επίπεδο (όταν το παράτησα το είχα superstar). Εντάξει σε αυτό το παιχνίδι η νίκη και η ήττα είναι καθαρά θέμα συγκυρίας και τύχης. Δεν επιβραβεύεσαι για το έξυπνο παιχνίδι σου. Στο 13 όταν με έπιαναν τα νεύρα από καμιά μαλακία που γινόταν και ξεκινούσα τις γρήγορες επιθέσεις θα είχα ήττα κατά 99% εδώ παίζει και να πάρεις το ματσάκι με αυτόν τον τρόπο, ειδικά αν έχεις κανέναν Harden. Αν κολλήσεις ξεκίνα εκεί τα σουτ στην πρώτη πάσα και να δεις τι εύκολα θα γυρίσει το ματς. Δεν έχει σημασία αν παίζεις έξυπνα η απλά σουτάρεις στα 8 δεύτερα. Αν είναι να χάσεις θα χάσεις και αν είναι να κερδίσεις θα κερδίσεις, δεν εξαρτάται σχεδόν καθόλου από το πως θα παίξεις. Το επίπεδο δυσκολίας απλά αυξομειώνει τα ποσοστά νίκης-ήττας.

Κι εγώ Superstar παίζω στο 2k14. Η αλήθεια είναι πως εν μέρει συμφωνώ με τον Dead, γιατί αν είναι να κερδίσεις πραγματικά ξεσκίζεσαι στα τρίποντα. Παρότι μ’ άρεσε περισσότερο ο χειρισμός στο φετινό δηλαδή, ορισμένα πράγματα φαίνεται πως είναι προκαθορισμένα ώρες ώρες. Να προσθέσω και κάτι επικά λάθη στα οποία ο επιτιθέμενος πατάει έξω απ’ το γήπεδο και παίρνει την πάσα. Όχι λίγο όμως, το ένα πόδι είναι έξω απ’ το παρκέ.

Καλά αυτό με τα λάθη είναι το κάτι άλλο. Μιλάμε για διανοητική καθυστέρηση πλέον, προσωρινό αλτσχαιμερ όπου παίκτες ξεχνάνε πως παίζεται το παιχνίδι για μερικά δεύτερα. Σε ματς εναντίον Wizzards 4 φορές σε σετ επίθεση πήρε την μπάλα με τον ψηλό βγήκε στο τρίποντο περίμενε να τελειώσει ο χρόνος επίθεσης και σούταρε, κυρίως με τον Nene το έκανε. Αερος-αερος φυσικά το σουτ. Πριν λίγο εναντίον Lakers, τον Howard (που είχα εγώ με Rockets) τον έκανε γιο-γιο και ο τελευταίος παγκίτης των Lakers με τεράστια άνεση. Μου έκαναν ένα 14-0 όλα κάτω από το καλάθι στα μούτρα του Howard κάρφωματα λει-απ επιθετικά… ότι θες. Λες και τον αντικατέστησε ο Γλυνιαδάκης ήταν. Εγώ πλέον είμαι 100% βέβαιος πως όλα τα ματς είναι προκαθορισμένα σε ότι αφορά τον νικητή. Το μόνο που αλλάζει πως όσο ανεβάζεις δυσκολία δίνει όλο και περισσότερα ματς στον cpu. Στο all-star στο 90% των ματς πρέπει να το θέλεις εσύ για να χάσεις.

Αν το παιχνίδι παίρνει ένα 9/10 σε γραφικά, animations, χειρισμό κτλ στο A.I. παίρνει χωρίς υπερβολή ένα ολοστρόγγυλο μηδενικό. Σε αυτό το θέμα μόνο είναι το χειρότερο μπασκετάκι ever χωρίς αντίπαλο. Έχουν πονέσει τα μάτια μου.

… ξανα έπαιξα το ματς 2 φορές. την πρώτη το έκανα με τα χαντς φρι στα αυτιά να μιλάω μίση ωρα. αποτυχία. μετα ήρεμα και ωραία έπαιξα το μπασκετακι μου. φτάνω 4η περίοδο, είμαι μπροστά 10 πόντους, και δεν εχω φόβο για τίποτα. ο dirk και ο allen έχουν σαπίσει τα καλάθια και στην άμυνα τρώω μόνο τα προβλεπόμενα.
… και τοτε ακούω το μπιμ απο το skype. πατάω την παύση και αρχίζω να μιλάω εκει.
…γυριζω την οθονη να παιξω το ματς, [B]ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΤΗΘΕΙ Η ΠΟΥΤΑΝΑ Η ΠΑΥΣΗ!!![/B] βρίσκομαι να χάνω με 12 πόντους!
είμαι σε κακή κατάσταση. με πονάει το στήθος.
χάρηκα που σας γνώρισα.

Πάντως crimson αν σε απογοητεύουν οι Lakers στον αληθινό κόσμο δεν έχεις παρά να προσπαθήσεις τον ψηφιακό κόσμο του 2κ14. Μακράν η πιο δύσκολη ομάδα να νικήσεις. Χωρίς Kobe, Nash, Blake βάζει μέσα τον κάθε απίθανο και σου γαμάει την μάνα χωρίς έλεος. Ο Μαρσαλ γίνεται Westbrook και ο Young κάτι μεταξύ Jordan, Durant και Kobe. Σήμερα ήθελα να σπάσω για μια ακόμα φορά δισκάκι αλλά δεν τα κατάφερα, maybe next time. Πλέον είμαι σίγουρος πως οι δημιουργοί είναι φανατικοί των Lakers και τους κάνουν 100 φορές καλύτερους από ότι είναι στα αλήθεια. Σου λέει αφού έτσι και αλλιώς ότι να ναι γίνεται στο παιχνίδι, εκεί θα κολλήσουμε.

Για την ιστορία παίζω Heat - Lakers, ξεκινάω με σκορ 19-2 υπερ μου και… πάπαλα. Βγάζει τους βασικούς μου κάνει ένα σερί 22-2 η κάτι τέτοιο με διαγωνισμό για το πιο κουλό καλάθι ever. Δεν ξαναείδα φως.

αμα δεις λεικερς, αυτό κάνουν και στην πραγματικότητα, απλά τελείωσαν οι παίχτες που κάνουν παιγνίδι και χάλασε η ομάδα. αυτό που γίνονταν για 20κατι ματς δεν είχε προηγούμενο.

στα δικά μου τώρα, μπουζερ γαμιέσαι. πήρες ριμπάουντ με χειγουντ και μοζγκοφ να έχουν κάνει διπλό μπλοκ αουτ . χέσε μας να πούμε

και ακόμη καλύτερο το τρίποντο που έφαγα σε νεκρό χρόνο στο τέλος του πρώτου απο χαμιλτον ενω πάω με τον μαριον να φαει την τάπα της χρονιάς και βλέπω οτι τον εχω και δεν εχει επιλογή λογού χρόνου, ο μαριον… πέφτει.!!! εχω παίξει πανω απο 1000 παιγνίδια, πρώτη φορά το ειδα αυτό. έτρεξα, και ξαφνικά έπεσα! μπουκάλι? αναπτήρας? κασκόλ αριαναρας?! δεν ξέρω

ρε παιδια δεν εξηγειται αλλιως, μαλλον χανετε την ψυχραιμια σας και σας κανουν τετοια σερι. χρησιμοποιηστε ολο το χρονο μπροστα ξερωγω, δοκιμαστε καμια αμυνα ζωνης και γενικα μην τους αφηνετε να τρεχουν
νταξει μερικες φορες γινονται τρελα πραματα αλλα απο ενα σημειο και μετα επειδη δεν εχανα την ψυχραιμια μου, το αντιμετωπιζα καλυτερα και δεν ειχα προβλημα…πχ στην αρχη μπορει απο την τσατιλα μου να αρχιζα να βαραω τριποντα με 18 δευτερολεπτα στο χρονομετρα απο τα 9 μετρα και να τρωω αντεπιθεσεις στο καπακι με αποτελεσμα να μου κανουν κατι τρομακτικα σερι

μερικά ποστ πιο πριν λεω για 4 τριποντά του κορβερ που μου γύρισαν το παιγνίδι οι αντίπαλοι. σε 6 επιθέσεις. ολα στην λήξη του χρόνου. με παίχτη πάνω του. ε δεν είναι και άδικα τα νεύρα.
δεν λέμε όταν το πάμε στον χαβαλε το παιγνίδι. εκει λογικό είναι και οτι γίνει το δέχεσαι

Τα σερί δεν με εκνευρίζουν επειδή με φτάνει στο σκορ ή επειδή στο τέλος θα χάσω από αυτό. Με εκνευρίζει επειδή γίνεται με το στανιό. Στα διαστήματα αυτά απλά δεν παίζεται μπασκετ. Στο 13 γινόταν κυρίως όταν γαμούσες τον cpu υπερβολικά και αυτός αντιδρούσε και σε έκλεβε ασύστολα. Εδώ στο 14 γίνεται συνεχώς και πολλές φορές υπερ σου, πράγμα που βγάζει μάτια ώρες ώρες. Στο 13 όταν νικούσες σε ντέρμπι πανηγύριζες επειδή ήταν νίκη δική σου, νικούσες την μηχανή γαμώτο, στο μυαλό μου έπαιζε η μουσική από το terminator 2 ένα πράγμα σε μερικές νικές. Στο 2κ14 90% των νικών που έχω ξέρω πως είναι από το τρελό αβανταζ που μου έδωσε στο τέλος. Δεν είναι μόνο νεύρα (που οκ είναι και νευρα) αλλά κυρίως ξενέρα. Να έχει τόσο καλά γραφικά, animation και στο ζουμί σκατόσουπα.

Αλλάξτε το simulation και βάλτε κάτι άλλο.

στο 14 απλά χρυσώνεις το σκατό, με το συμπάθειο κιόλας. Έχω ξεκινήσει 12-13 αγώνες τώρα που το έπιασα και πάλι, στους 10 πάτησα quit ενώ νικούσα μάλιστα γιατί απλά δεν άντεχα να βλέπω μαλακίες. Το παιχνίδι είναι για τον πούτσο αλλά έχε χάρη που δάνεισα το 13 αλλού αυτό το διάστημα και έμεινα με την πατάτα.

E, και ξαναλέω, υπάρχουν και άλλα modes, δεν θυμάμαι ποια, αλλά υπάρχουν. Στο simulation είναι έτσι, αλλάξτε το. Εκτός αν γουστάρετε να το βρίζετε και να περιγράφετε τα (όντως υπάρχουν) όλα όσα ανύπαρκτα γίνονται για να ισορροπήσει ένα ματς.

Eιχα τρομερο heat streak με Αντετοκουνμπο σημερα. Πηρα Milwaukee κι επαιξα εναντιον Memphis και στο 3ο πενταλεπτο εβαλα 11 ποντους με τον Giannis, κατορθωμα για παικτη με 62 rating. Τελειωσα με 13π, 6ασ σε 9 λεπτα!

ο Kαλαθης μου εβαλε 8 ποντους, αλλα το αστειο ειναι οτι τον εχουν με σωμα και φωτογραφια Μαντζαρη:lol:

simulation εννοείς τα sliders προφανώς, εγώ αυτά τα κάνω μόνος από την εποχή των nba live της ea αυτά που έχει το παιχνίδι από μόνο του είναι πολύ χειρότερα (βασικά σπάνια κάποιο παιχνίδι μπασκετ έχει καλά sliders μόνο του). Συνήθως παίρνω μερικά από φορουμ που βγάζουν μερικοί. Και φυσικά γουστάρω να το βρίζω όταν με φέρνει στα όρια της τρέλας, από το να σπάσω κανένα gamepad (και είναι και καλό αυτό που έχω) καλύτερα δεν είναι;;;

Giannis και ένα ακόμα παίκτη έχουν μπερδέψει, νομίζω με τον Μπράμο αλλά δεν θυμάμαι ποιόν γαμώτο.

Oι Faverani, Datome ειναι με φατσα Φωτση

παντως στο pc που το παιζω και μονος και με φιλο (association στην ιδια ομαδα) στο superstar, ουτε μια φορα δεν εχω φτασει σε κατασταση τρελας. συνηθως νικαω παιζοντας κυριως με πικ εν ρολ και ποσταρισματα αν εχω καναν γαματο παιχτη (cody zeller :P). στην αμυνα δινω εντολη για πιεστικη αμυνα οπου γινονται απειρα double team και ή θα κερδισω τη μπαλα με κλεψιμο, λαθος η αστοχο σουτ στο τελος του χρονου, ή θα φαω ευκολο καλαθι :P.
παντως υπαρχουν μερικοι παικτες cheat, με την εννοια οτι παρα το χαμηλο rating κανουν πραγματα και θαυματα.
ο αντετοκουνμπο ειναι ενας απο αυτους. δεν χανει τριποντο για τριποντο (ελευθερα και μετα απο πασα ομως). το τραγικο ειναι οτι τον ειχα εξελιξει σε association και ειχε φτασει 80 rating και τα εχανε ολα :stuck_out_tongue:
αλλος ενας τετοιος παικτης ειναι ο henson που δεν χανει rebound :stuck_out_tongue: