Nightwish

το amaranth τα σπαει ομως λεμε

Βεβαιως και το ειχα γραψει. Εννοωντας ομως οτι αν ενα συγκροτημα τυχει να πουλησει για μια σειρα λογων εγω δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο αρκει να βλεπω οτι η μουσικη που κανει δεν εχει την εμπορικοτητα ως στοχο. Οι NW ομως αλλαξαν τον ηχο τους κατ επιλογην προς κατι το πιο εμπορικο (δηλαδη ειχαν στοχο να γινουν εμπορικοι) και αυτο που με εκνευριζει αφανταστα ειναι οταν αποκηρυσσουν τις πρωτες δουλειες τους…

συμφωνω απολυτα μαζι σου!υπαρχουν πολλα στοιχεια στον νεο τους δισκο που το αποδεικυουν αυτο.π.χ. το γεγονος οτι ο τιτλος του τραγουδιου αναφερεται πολλες φορες στο ρεφρεν του,ενω παλαιοτερα οι τιτλοι δν ειχαν καμια αμεση σχεση με τα λογια του τραγουδιου(στα περισσοτερα κομματια).επισης τα κομματια εχουν το κλασσικο κουπλε-ρεφρεν-κουπλε-ρεφρεν ενω παλια ειχαν αρκετες εναλλαγες,εκτος απο το the poet and the pendulum το οποιο ηταν αναμενομενο να εχει αυτη τη μορφη επειδη εφοσον τα προύγουμενα 10λεπτα κομματια τους ηταν αντικειμενικα πολυ καλα κ αυτο επρεπε να ανταποκρινεται στα δεδομενα των προύγουμενων…

Δεν υπαρχει λογος να καθομαστε και να ασχολουμαστε με ενα συγκροτημα που συνεχιζει την πορεια μια χαρα παρολο που εκανε στροφη σε αλλο ειδος μουσικης.Αλλωστε οι φαν ειναι ακομη διπλα τους κανοντας εντονοτατη την παρουσια τους οταν πρεπει.

Καλο συγκροτημα οι nightwish, η φωνη της tarja θεωρω πως ηταν καλυτερη ωστοσο ενα πραγμα που απωθουσε μεχρι τωρα πολλους να ασχοληθουν μαζι τους ηταν αυτο το οπερετικο στοιχειο της tarja που ναι μεν σε καποια κομματια μπορει να ταιριαζε ομως απο ενα σημειο και μετα γινοταν ενοχλητικο και κουραστικο. Καποιες στιγμες νομιζες οτι η Tarja ειναι η νεα μαρια καλας. Η νεα τραγουδιστρια εχει καλη φωνη, βεβαια θα συμφωνησω με την αποψη οτι ειναι καπως “pop” και ειναι σε ενα στυλ “spice girl”, αλλα αυτο ισως αλλαξει στην πορεια που θα νιωθει καλυτερα με την μπαντα.

Παντως αυτη η αλλαγη δεν δειχνει να εχει επηρεασει και πολυ το συγκροτημα και τους φανς.

Παντως αυτη η αλλαγη δεν δειχνει να εχει επηρεασει και πολυ το συγκροτημα και τους φανς.[/QUOTE]

χμμμμμ δε νομιζω… κανενας φαν τους δεν ειναι ευχαριστημενος με την καινουρια…

χμμμμμ δε νομιζω… κανενας φαν τους δεν ειναι ευχαριστημενος με την καινουρια…[/QUOTE]

Γενικά οι nightwish χουν γίνει τοσο mainstream πια που η αντίδραση δεν ακολουθεί τοσο απόλυτα την αλλαγη…Όσους ξερω δεν χαλαστηκαν κιόλας…:wink:

Mε την νεα τραγουδιστρια βασικα εχουν γινει αλλη μπαντα!
Αυτο το βλεπουμε και απο το ονομα της τελευταιας Live κυκλοφορια τους “Εnd of an era”.
H Tarja καριολα ξεκαριολα εδινε ενα αλλο στυλ στην μπαντα.Πλεον εμενα μου ακουνται περισσοτερο σαν τους (καινουριους) Sirenia.Kαι στην τελικη τους προτιμω με Ταργια ή με οποιαδηποτε αλλη με παρομοια φωνητικα!

Έχουν πέρασει το metalικό κοινό και μια pop τραγουδίστρια δεν τους χαλάει…

Το “While your lips are still red” αρκεί για ν’ αποδείξει περίτρανα κιόλας, ότι θα συνεχίσουν να είναι μεγάλο συγκρότημα αν το θέλουν. Και αντικαταστάτρια να μην είχαν πάρει, εμένα μ’ αυτό το τραγούδι με δικαίωσε ο Μάρκο, γιατί αποδεικνύει ότι θα μπορούσε να πάρει επάνω του τα τραγούδια τους από Τάρια και μετά.

Μου φαίνεται λίγο υπερβολή το “ποπ” πάντως…Απλα δεν είναι η Tarja…

Εγω ειμαι :roll:

Αυτο με το “ποπ” δεν θα το καταλαβω ποτε. Αρα και το 90% των τραγουδιστριων σε μεταλ συγκροτηματα ειναι “ποπ”. Τεσπα, ειναι και τρεντυ να θαβεις τους Nightwish πλεον, οποτε θα το καταπιουμε και αυτο.

Πότε έγινε τρέντυ να θάβουμε τους Nightwish?

Kαι είναι γεγονός νομίζω οτι η φωνή την Ανέτε είναι ποπ… Χωρίς να εννοώ αν είναι καλό ή κακό… Εδώ έρχεται το προσωπικό γούστο του καθενός.

Kαι οι ροξετ ειναι ποπ αλλα βιαζουν ασυστολα ε.Αλλο το ενα αλλο το αλλο.
Ριγιουνιον θα γινει.Βαζω στοιχημα τον κωλο μου!

Συμφωνω με freedom…οπως και να το κανεις αν δεν ηταν η Tarja ,οι Nightwish δεν θα ειχαν τον ηχο σημα κατατεθεν τους…η καινουργια ειναιι μια καλη τραγουδιστρια που μπορει να τραγουδησει οχι μονο σε μεταλ μπαντες αλλα και σε γκρουπ σαν τους Cranberries …δεν τιθεται θεμα συγκρισης…αλλη φωνη η μια …αλλη η αλλη…σαφως προτιμω την αρχετυπικη οπερετικη φωνη της Tarja ,μιας και αυτη εκανε γνωστη την μπαντα…

Τολκκι…μην ξυνεις πληγες με τους νεους Sirenia…ποναει!!!

Ειναι αληθεια οτι μολις εφυγε η Tarja ξεσπασε και εβαλε τα κλαμματα? Kαπου ειχα δει ενα τετοιο βιντεο που εδινε μια συνεντευξη. Παντως οπως ειπα τουλαχιστον εμενα προσωπικα με ενοχλουσε αυτο στην Tarja, που τραγουδουσε οπερετικα.

[-X … :lol:
Ρε λεβέντες ok… καλή η ανετ αλλά έχει αλλάξει πολύ το στυλ του συγκροτήματος
Τις τελευταίες μέρες άκουγα το amaranth αλλά ακόμα δε μου κάνει για Nightwish… κάτι από πρότζεκτ ναι… (με κάποιον το λέγαμε αυτό :-k )
Άμα κρατήσουν στάση σ’όποιους αρέσουμε για τους άλλους δε θα μπορέσουμε δε νομίζω να κρατήσουν τον κόσμο που τους αγάπησε φανατικά με τη tarja… μέχρι το reunion τουλάχισον!

Αυτό ηταν που τηνξεχωρλιζει για μενα…Η λυρική-οπερετική φωνή της χωρίς να τσιρίζει οπως άλλες του ειδους:wink:

Φυσικα και την εκανε να ξεχωριζει, απλα κατα τη γνωμη μου καποιες φορες το παρακανε. Τελος παντων καποια στιγμη ισως τα βρουνε μεταξυ τους και γυρισει… Η σολο καριερα που ξεκινησε τι λεει?:-s

για μένα καλά κάνανε και αλλάξανε τον ήχο στα φωνητικά…μαγκιά του Tuomas Holopainen γιατί δεν ήθελε μία αντιγραφή αλλά κάτι καινούργιο με την annette…για μένα δεν είναι ποπ απλά διαφορετική φωνή, με φιαφορετική χροια και ικανότητες…