Nightwish

Αν ειναι λεει? Γενικως οι Nightwish ειναι οι νεοι Iced Earth για τον ελληνα μεταλα, αν θες να το παιξεις ψαγμενος τους θαβεις :wink:

Κανείς δεν νομίζω να “κράζει” τη μπάντα, έτσι όπως “κράζουνε” τους Manowar πχ…

Η αλλαγή αυτή απλά ξένισε πολλούς… Αδιαφορία θα μπορούσες να πεις ίσως…

Οχι δεν εχει σχεση με τους Manowar. Απλα ο ελληνας μεταλας εχει την ταση οταν κατι γινεται σχετικα πιο mainstream ακομα και μονο μεσα στο metal (οπως οι Iced Earth απο το Something Wicked και μετα) να το θαβει για να το παιξει ψαγμενος. Αυτην την αντιδραση προς τους Nightwish την παρατηρω απο το Once και μετα.

Τεσπα, offtopic κουβεντα :stuck_out_tongue:

παντως αυτο που λενε μερικοι οτι η ταρια δεν εκανε τιποτα για το γκρουπ αρα δικαιως πηρε ποδι ειναι λιγακι ατοπο… καταρχην ηταν η φωνη της μπαντας. για μενα αυτο ειναι το πιο σημαντικο. οκ γραφανε τα παιδια την μουσικη κ τους στιχους κ ποτε η ταρια δεν συμμετειχε σε αυτο απο οσο ξερω, στη διαδικασια συνθεσης εννοω, αλλα εγω οταν σκεφτομαι nightwish το πρωτο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι η φωνη της στο ever dream ( :bow2: ) ηταν το προσωπο της μπαντας χωρις να κανει κ πολλα απο συνθετικης πλευρας αλλα νομιζω οι frontmen κ οι frontwomen αυτο το σκοπο εχουν. σοσ για το θαψιμο απο τα μεταλλα. χμμμμμμ οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια! δηλαδη ας πουμε χαλαστηκε η μεταλ σκηνη απο την πιτσιρικαρια που εφερε ο tuomas κ ο καθε tuomas. κ εγω απο nightwish ξεκινησα κ δεν ντρεπομαι να το πω. μετα το πηγα παραπερα το θεματακι. αλλα απο αυτους πηρα ερεθισματα.

Λολ. Νταξ πρεπει να κανω οφ τοπικ σχολιο (σορυ).

  1. Θυμαμαι οταν βγηκε το Something Wicked που λεγαν: "ΟΙ ΑΙΣΤ ΕΡΘ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΤΑΡΚ ΣΑΓΚΑ’’.

  2. Οταν βγηκε το Glorious Burden: ‘‘ΟΙ ΑΙΣΤ ΕΡΘ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΑΤΤ ΜΠΑΡΛΟΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΧΟΡΡΟΡ ΣΟΟΥ ΔΕ ΛΕΕΙ’’ ενω τα ιδια ατομα το αποθεωναν 3 χρονια πριν & πλεον γουσταρουν το Something Wicked που οι ιδιοι εθαβαν. Τελος, το πιο επος απ’ όλα:

  3. Με το νεο δισκο (Something Wicked Part1): ‘‘ΑΜΑ ΠΙΑ ΟΛΟ ΤΡΡ ΤΡΡ ΤΡΡ Η ΚΙΘΑΡΑ. ΟΙ ΑΙΣΤ ΕΡΘ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΤΠ’’. :lol: και φυσικα ‘‘ΜΑΤΤ ΓΥΡΝΑ ΠΙΣΩ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ’’

Μιλαμε εχω ριξει απυθμενο γελιο με την ολη κατασταση. Και για να ερθω ον τοπικ για το νεο δισκο, γι’ αυτο και τα συγκροτηματα δε πολυσκεφτονται τις γνωμες των οπαδων καθε φορα που αλλαζουν το υφος τους. Επειδη δε ξερουν τι θελουν. Τα ιδια ατομα μπορει να σου πουν ‘‘παιζουν μια ζωη τα ιδια’’ και μετα ‘‘ααα… ξεπουληθηκαν!!!’’.

Δεν ειχαν προβλημα συμφωνα με τα λεγομενα τους με το οτι δεν συνεσφερε συνθετικα αλλα οτι ητανε ντιβα. Εκανε αρκετα νουμερα στο ιδιο το συγκροτημα αλλα απο οτι ξερω και σε φανς(οσο δεν εχει μπροστα βεβαια καμερες και τα λοιπα…και αυτο την κανει πιο καταπτυστη).

δε θελω να κανω τον συνηγορο του διαβολου αλλα θα τον κανω! κ η σιμονε ειχε φυγει με λιμο κ μας εκλασε ολα εμας τα καημενα που περιμεναμε να μας υπογραψει. για τη σκαμπια δε το συζητω! το τι κανει η γυναικα μετα απο εμφανισεις της μπαντας δεν περιγραφεται (:stuck_out_tongue: ) θελω να πω οτι οκ καλλιτεχνες ειναι ψωναρες ειναι καβαλανε το καλαμι ωρες ωρες. οκ αυτο δεν ειναι λογος για να παρει ποδι

Το να μην πηγαινεις ομως στις προβες του συγκροτηματος δεν ειναι???

αυτο το ισχυριζεται ο tuomas. κ αυτος δεν ειναι παναγιτσα
εδω το πραμα βρωμαει απο οπου κ να το πιασεις. τουλαχιστον δε βγηκε η ταρια να κλαιει σε καμια οπρα! :lol:

Εγώ με τη Simone πάντως δεν είχα πρόβλημα 8)

Επικη δηλωση Μικα Λουτινεν (Impaled Nazarene) στο Hammer Δεκεμβριου:

“Η νεα τραγουδιστρια ειναι μπαζο, προτιμουσα την Ταργια που ειναι πιο ωραια και εχει πιο ωραιο κωλο!”

Στην ιδια συνεντευξη αποκαλυπτει οτι ειναι κολλητος με τους ΗΙΜ και οτι βρισκει μια χαρα τη μουσικη τους!!! :lol:

Επικ δηλωσεις!

:respect: :smiley:

H κοπελιά των arch enemy πάντως είπε πως είναι καλή η annette…:-k

Εντωμεταξυ οι περισσοτεροι που ηταν στο στυλ ‘‘ΜΑΤΤ ΓΥΡΝΑ ΠΙΣΩ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ’’ τωρα κραζουν τον Schaffer γιατι ειναι ξεπουλημενος και εφερε πισω τον Ματτ γιατι δεν πουλησε το Glorius Burden.

Αβυσσος η ψυχη του ελληνα μεταλα #-o

:lol2: :lol2: :lol2: :lol2:

Αφού το έιπε η Angela:!:

#-o :youwish:

Kαλά όντως…σωθήκαμε τώρα!:stuck_out_tongue:

Ίσως θα’ πρεπε κάποιος να πει στην κοπέλα πως όταν μιλάμε για τη φωνή δεν εννοούμε το πόσο στοίχισε να φτιάξουν μια στο studio…

Αν και δεν ακούω τρελά nightwish,φυσικά προτιμώ tarja.Όπως είπαν μερικοί,άλλη φωνή η tarja και άλλη φωνή η anette,σαφώς και υπάρχει διαφορά!Από εκεί και πέρα,είναι θέμα γούστου.Υπάρχουν και άτομα που γουστάρουν anette…

angela θεα… τι να πει η γυναικα ρε σεις ειναι μπαζο κ δεν πιανει μια μπροστα στην ταρια? :stuck_out_tongue: :lol: :roll: