Καλύτερος δίσκος Nirvana

Η πιο αγαπημένη μου μπάντα ever. Τι να λέμε τώρα… Μεγάλο κόλλημα από πολύ μικρή ηλικία. Καλύτερο τους θεωρώ το ‘‘Nevermind’’, έδωσε μεγάλη ώθηση στη μουσική, ήταν πραγματική επανάσταση. Το ‘‘In utero’’ εξαιρετικό και αυτό, σίγουρα ο πιο σκατόψυχος δίσκους που έχω ακούσει. Γενικώς ο Cobain ήταν τεράστιος συνθέτης, αν ακούσει κάποιος το ‘‘With the lights out’’ box- set θα πάθει πλάκα με την ποιότητα των ακυκλοφόρητων κομματιών.

Το Nevermind χαλαρά το καλύτερο!

Για μενα το Nevermind. Ειναι το απογειο της δημιουργιας τους, εμπνευσμενο, λιγο πιο mainstream απο τα προηγουμενα αλλα παραμενει underground.
It’s better to burn out than to fade away…

nevermind…

γιατί όταν κυκλοφόρησε ήταν ο δίσκος που με τράβηξε να ακούσω κάτι πιό δυνατό και από τότε όλα πήραν τον δρόμο τους στις μουσικές μου προτιμήσεις… 8)

Ειλικρινά δεν μπορώ να επιλέξω ανάμεσα σε Nevermind και In Utero.

Το Nevermind μόνο σε αναμνήσεις περνάει το In Utero και ίσως γι’αυτό να το ψηφίσω. Δεν θα ξεχάσω ποτέ την μέρα που το αγόρασα. Το Smells Like Teen Spirit παίζει να το άκουσα 400 φορές σε μία βδομάδα.
Επίσης δεν ξεχνάμε τους χωρούς 1ης και 2ας γυμνασίου με το ξύλο που έπεφτε.

To Nevermind (και τα μυαλα στα καγκελα!!!:yahoo: )… Στο Bleach γαι μενα ηταν ενα απο τα καλυτερα ντεμπουτα καθως εισηρθαν δυναμικα στη μουσικη και κατωχηρωσαν το υφος τους. Μετα το Nevermind ηταν η μεγαλη επανασταση!!! Η δημιουργικοτητα και η εμπνευση του Cobain στο απογειο τους… :bow2: . Tα In Utero και Incesticide ηταν αναμφισβητητα καταπληκτικα αλλα το Nevermind ειναι η κορυφη…:smiley: :smiley:

To Νevermind είναι όντως πολύ μεγάλος δίσκος αλλά νομίζω πως το In Utero είναι ανώτερο. Πιο ώριμος δίσκος, πιο σκληρός, πιο “άρρωστος”, πιο cobainικος… Eκτός από το Heart Shaped box υπάρχει μέσα και η blues-metal κομματάρα Milk it που νομίζω πως είναι το αντιπροσωπευτικότερο δείγμα της τρέλας που κουβαλούσε εκείνη την εποχή στο κεφάλι του ο Cobain, λίγο πριν την αυτοκτονία του και κατά την γνώμη μου το κομμάτι που μας δίνει μία γεύση για το πως θα είχαν εξελιχθεί οι Nirvana αν δεν πέθαινε ο Kurt. Εντάξει δισκάρα και το Nevermind αλλά το In Utero είναι άλλη κλάσση.

Δεν γίνεται να διαλέξω ανάμεσα σε Nevermind και In Utero. Λέω συνέχεια ίσως το ένα αλλά μετά μου ρχετε το άλλο. Πρέπει να τα ακούσω για να δω γιατί έχω κάτι χρόνια.

In Utero για milk it και heart shaped box

και το εξωφυλλο μ’αρεσει πολυ :slight_smile:

Το ‘‘Milk it’’ παίζει να είναι το καλύτερο Nirvana song που έγραψε ο Cobain (μετά το ‘‘Smells like teen spirit’’) και δυστυχώς δεν είναι πολύ γνωστό. ‘‘Look, on the bright side is suicide…’’.

Nevermind:bow2:. Aν και το Unplugged μου άρεσε πολύ…:-k

nevermind8)

Το Nevermind ειναι δισκαρα απλα ετυχε μεγαλυτερης αναγνωρισης.Οποτε θα πω το In Utero.

Αυτό.
In utero και απο μένα λοιπόν:)

διχάζομαι μεταξυ του αποπανω κ bleach μάλλον in utero…όμως…

Το Bleach σας αρεσει? Εμενα πολυ παντως, αυτη η φτωχη παραγωγη που εχει του δημιουργει ενα πολυ σκοτεινο background + το καταμαυρο artwork

Eχω ψηφισει παλαιοτερα In Utero αν δεν κανω λαθος

In Utero!:slight_smile:

Αν και Nevermind με Ιn Utero ερχονται ισοπαλια, θα πω το πρωτο γιατι εχει αυτα εδω

Bleach σήμερα…

In utero δαγκωτό. Άθλος!