Προβλημα με online αγορα/απορίες

επειδή το έχω κοιτάξει το ζήτημα, να προσέξεις το εξής. Υπάρχει αναφορά σε shipping + HANDLING costs. Αν συμπεριλαμβάνει και το δεύτερο, εκτελωνισμούς κτλ αναλαμβάνει το amazon, δηλαδή σου έρχονται (μετά από μια καθυστέρηση για τελωνεία) χωρίς να εμπλακείς καθόλου στη διαδικασία. Αν όμως δε συμπεριλαμβάνονται, λογικά θα πρέπει να προβείς ο ίδιος σε εκτελωνισμούς κτλ με το επιπρόσθετο κόστος.

ΥΓ. το ίδιο ισχύει και για amazon.com.

1 Like

Αυτό κατ’ ουσίαν δεν είναι τα άλλα domain? Δεν μπορεί να λειτουργεί ηλεκτρονικό κατάστημα .uk και να στέλνει από αποθήκη σε άλλη χώρα, και ειδικά η Amazon όταν έχει καταστήματα μέσα στην ΕΕ για να εξυπηρετήσει.

Μια εξήγηση σε αυτό ίσως είναι ότι υπάρχει διασύνδεση εσωτερικά και έχουν προβλέψει αν αγοράσεις από .uk και υπάρχει διαθέσιμο σε εντός της ΕΕ κατάστημα να το χρεώνουν εκεί, αλλά μου φαίνεται δύσκολο γιατί η Amazon είναι και marketplace που πουλάνε και άλλοι μέσω αυτής που δεν έχουν άδεια/αποθήκες/κατάστημα στην άλλη χώρα που λειτουργεί η Amazon.

Ίσως έχεις δίκιο για τις αποθήκες, πάντως δεν μπορώ να εξηγήσω το γεγονός ότι ένα προϊόν (πχ bluray disc) στο στέλνουν με φτηνά μεταφορικά γύρω στις τρεισήμισι λίρες, ενω ένα αντίστοιχο, η μόνη δυνατότητα που σου δίνεται είναι με μεταφορικά δωδεκαμησι λίρες. Για τι αυτή η μεγάλη διαφορά; Τι παίζει ακριβως;

Παραγγέλνω αρκετά συχνά από amazon uk.Στις χρεώσεις δεν έχω δει ουσιαστικές διαφορές μετά το Brexit.Εκεί που υπάρχει πρόβλημα είναι στις μέρες που κάνουν να σου στείλουν το προιόν.Έχει αυξηθεί πολύ η αναμονή.

Αν κρινω απο το dodax παντως, μαλλον απο οπουδηποτε μπορουν να στειλουν. Στο αγγλικο dodax δεν αφαιρουνε καν ΦΠΑ, αλλα νομιζω οτι στελνουν απο αλλες χωρες εκτος Αγγλιας. Πολυ πιθανο να κανει και το amazon κατι αντιστοιχο, απλως σε περιορισμενη κλιμακα.

Μπορεί να είναι ακριβώς αυτή η διασύνδεση και χρεώνουν ως μεταφορικά το ότι αντί να στο στείλουν από UK, να το στείλουν από χώρα της ΕΕ.

Δεν το ξέρω το site, αλλά η Amazon δεν πουλάει μόνο δικά της προιόντα για να έχει τον πλήρη έλεγχο. Πχ, έχεις δισκάδικο στο UK και πουλάς μέσω Amazon, αναγκαστικά θα πρέπει να μπει κόστος εκτελωνισμού αν πουλήσεις σε ΕΕ. Αν το δισκάδικο έχει κατάστημα και στη Γαλλία, τότε θα διαθέτει τα προιόντα του μέσω του Amazon.fr για να πουλάει στο single market της ΕΕ χωρίς αυτά τα κόστη.

Προφανώς μπορεί να υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις και συμφωνίες (δλδ η Amazon αγοράζει τα προιόντα και τα μεταπωλεί ή προσφέρει υπηρεσίες ως marketplace μόνο?), αλλά ο γενικός κανόνας είναι αυτός πάνω κάτω.

edit: Δεν έβαλα link για το Amazon .fr, το έκανε μόνο του, κάποιος τώρα διαβάζει στο Παρίσι τα posts μας και μας ετοιμάζει διαφημίσεις :stuck_out_tongue:

Δεν ειναι υποχρεωμενος ο πωλητης να σε χρεωσει με τελη εκτελωνισμου ρε.

Ε ναι, δεν το κάνει ο πωλητής, που το είπα αυτό?

edit: ααα ναι, σωστά, εννοούσα έμμεσο κόστος για τον πελάτη, δεν το εξήγησα σωστά, μια εταιρεία σκέφτεται το κόστος εκτελωνισμού(και τον extra χρόνο παραδώσεων) και το ότι θα χάσει πελάτες, αν δαθέτει τα προιόντα της μέσω του UK μόνο.

Αυτο καταλαβα οτι ειπες :grinning:. Κοστος θα μπει, ο πωλητης μπορει να κανει την εξυπηρετηση να τα αναλαβει αυτος, μπορει και οχι. Γενικως, να παει να γαμηθει η Αγγλια :stuck_out_tongue:. Btw ενας ταχυδρομος μου ειπε οτι απο 1/7 θα βαλουν ΦΠΑ απο το πρωτο ευρω στις αγορες απο Αγγλια και Αμερικη, δεν ξερω αν ισχυει. Δεν υιοθετω :stuck_out_tongue:

Aν το θες πραγματικά αυτό, μην γκρινιάζεις μετά για την κακιά Amazon :stuck_out_tongue:

Δε γκρινιαζω :stuck_out_tongue: