Pain Of Salvation

Oι μπατονετες ειναι prog!!:stuck_out_tongue:

Ελπιζω παντως το επομενο τo επομενο των POS μα μην ειναι παλι κανα κονσεπτ που θα συνδυαζει ξερω γω το αναπαραγωγικο συστημα της αμοιβαδας και τον Υπερανθρωπο του Νιτσε.

Μηνυμα προς Ντανιελ:Ρε παλικαρε,τωρα που χεις και καινουριους στο γκρουπ εκμεταλλευσου το τι εχουν να δωσουν,δε χρεαιζεται να τα κανεις ολα μονος,παρουσιαζεις ετσι κι αλλιως σημαδια συνθετικης κοπωσης και φαινεται.Κριμα ειναι…

[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι οι Pain of Salvation ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν ισχυρίστηκαν ότι είναι progressive band, αυτός είναι ένας όρος που τους προσδίδουν , οι αυθεντίες της μουσικής σκηνής γενικότερα που μπορούν και κατηγοριοποιούν τα διάφορα γκρουπ ανάλογα με το είδος στο οποίο εκείνοι πιστεύουν ότι ανήκει.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Έχω κάνει συζήτηση με τον Daniel σχετικά με το αν είναι progressive ή όχι , η απάντηση που πήρα είναι ότι «εμείς παίζουμε την μουσική που μας αρέσει , τώρα το τι είδος είναι δεν το ξέρω, πάντως progressive με την στενή έννοια του όρου , δεν παίζουμε , παίζουμε κάτι που πλησιάζει τον όρο , γιατί η μουσική μας εξελίσσεται και προοδεύει, αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω![/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman] Άρα για να ακούσεις το συγκεκριμένο συγκρότημα , θα πρέπει να βγάλεις την «ταμπέλα» που τους έχουν φορέσει και να έχεις το μυαλό σου «ανοιχτό»[/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Άλλωστε όπως έχω ξαναπεί , θεωρώ ότι είναι μουσική για λίγους .[/SIZE][/FONT]

Μικρός αριθμός μου φαίνεται… για ξανάκουσέ το… :stuck_out_tongue:

Όλο το Be είναι θεϊκό :smiley:

Μακαρι να επανακαμψουν και να βρουν την εμπνευση που κατ’εμε εχουν χασει στους 2 τελευταιους δισκους.

Δεν φαντάζομαι να συμπεριλαμβάνεται και το Be, μάλλον εννοείς τα 12:5 και Scarsick… Αν και δεν καταλαβαίνω γιατί έχουν απογοητευτεί όλοι με το Scarsick, υστερεί κάπως σε σχέση με τα παλαιότερα αλλά κακός δίσκος δεν είναι, ούτε μέτριος…

συμφωνω!!!
παντως καλυπτουν και τις δυο οψεις του progressive.και προοδευτικοι και τεχνικοι!
για μενα ειναι απο τις καλυτερες μπαντες στο χωρο!!και στεκονται ανετα διπλα σε οποιονδηποτε!!

περι αυτων που λεει η Witch:

Κάθε φορά που γράφετε έναν δίσκο, στοχεύετε να κάνετε ένα καλό album, ή ένα καλό progressive album; Ο όρος ?progressive? με τον οποίο σας χαρακτηρίζουν έχει νόημα για εσάς;

D.G.: Θα τον ξεφορτωνόμουν ευχαρίστως! (σ.σ.: γέλια)

Δηλαδή έναν απλά καλό δίσκο…

D.G.: Όχι απλά ένα καλό δίσκο, τον καλύτερο δίσκο!

Δηλαδή το μόνο που έχει σημασία είναι η μουσική και θα έπρεπε να απορρίψουμε τις «ταμπέλες»;

D.G.: Κατά κάποιο τρόπο γίναμε μία progressive metal μπάντα…

Ναι, ειδικά στους πρώτους δίσκους που είχαν μία πιο «τεχνική» σκοπιά και όχι γενικά μία progressive άποψη. Εξάλλου progressive σημαίνει να προοδεύεις.

D.G.: Τότε είσαι από τη μία μεριά εκ των δύο της λεγόμενης progressive discussion…

http://www.rocking.gr/article3536.php

κι όμως τόσο είναι … :wink: :wink: :wink: :wink:

Συμφωνω σε ολα οσα λες και συ και ο Ντανιελ Witch.εκτος της τελευταιας προτασης σου οτι ειναι μουσικη για λιγους.Και διαφωνω γιατι θεωρω πως δεν υπαρχει μουσικη για “λιγους”,ουτε τεχνη για “λιγους”.Ιδιως ετσι που εχει γινει η δισκογραφια οι δισκοι που ειναι ευρειας καταναλωσης θα πρεπε κανονικα να ειναι για λιγους μια και η πλειοψηφια ειναι σκουπιδια!Οι POS τυχαινει απλα να ειναι για λιγους,αλλα αυτο δεν νομιζω οτι συμβαινει λογω πολυπλοκοτητας και μη κατανοησης,αλλα ειναι καθαρα θεμα εμπορικοτητας.

Οχι εννοω Βe και Scarsick.Ειδικα το ΒΕ κιολας…Anyway,επειδη εχω ξαναπει σε αλλο τοπικ τη γνωμη μου περι BE
δεν εχει νοημα να ξαναλεω τα ιδια,απλα ας πουμε οτι δε μ αρεσε σε σχεση με τα προηγουμενα αριστουργηματικα τους κονσεπτ.

ο όρος μουσική για λίγους μου ακούγεται υπερβολικά ενοχλητικός.

Εϊναι δεδομένο πως δεν μιλάμε για μουσική που προορίζεται για διαφημίσεις του ΟΤΕ.

Οι POS βρίσκονται σε ένα περίεργο σταυροδρόμι. Το Scarsick έγινε ο πιο επιτυχηνένος εμπορικά δίσκος τους, αλλά κατ’ εμε αυτό οφείλεται περισσότερο στην παρακαταθήκη που άφησαν οι προηγούμενες δουλειές τους. Νομίζω ότι ο Daniel πρέπει να χαλιναγωγήσει κάπως τις τάσεις διαφοροποίησης και πειραματισμού και να δώσει λίγο έμφαση στο συναίσθημα.

Το πόσο λατρεύω τη μουσική τους, αλλά και την όλη τους στάση ως group, δε νομίζω πως χρειάζεται να το ξαναεκφράσω…

χμ. βασικα δε με κεντρισε τοσο το κονσεπτ οσο η μουσικη. ή μαλλον το dvd. εκει που γουσταρα το δισκο, το dvd με αποτελειωσε. το BE βασικα ειναι η αγαπημενη μου δουλεια απο σαλβεισιον. ποτε δε δηλωνα φανατικος οπαδος, και αυτος ο δισκος για μενα εκανε τη διαφορα.

παρολα δε θα ηθελα ενα δευτερο BE, ουτε ενα δευτερο Scarsick. στη τελικη θα προτιμουσα ενα ολοκληρο δισκο στο υφος του πρωτου μισου επειδη τελικα αυτο κατεληξα να ακουω περισσοτερο.

και για να ερθω στα λεγομενα του outshined, ο daniel πειραματιζεται και καλα κανει, καθως δε μπορει να παιζει τα ιδια συνεχεια. εβγαλε δυο δισκους αρκετα διαφορετικους τους οποιους γουσταρα. παρολα αυτα δε ξερω κατα ποσο θα ηθελα να συνεχισει σε αυτο το ‘‘μονοπατι’’ δηλ να διαφοροποιει ολο και πιο πολυ το υφος της μπαντας. ο χρονος θα δειξει.

το θεμα με την προοδο ειναι να διατηρεις το χαρακτηρα σου και φυσικα την εμπνευση σου!

το be ειναι ενα πολυ ξεχωριστο αλμπουμ!ειναι πιο πολυ γραμμενο σαν ενα soundtrack!
προφανως ο daniel ειχε οραματιστει την αποδοση του επι σκηνης οπως στο dvd,οταν εγραφε τα κομματια.
και γι’αυτο υπαρχει τοσος πολυς χρονος μεσα στο δισκο,οπου δεν ακους οργανικη μουσικη (το τελευταιο κομματι δηλαδη δεν εχει καθολου μουσικη,και ειναι ενα κανονικο κομματι στο τρακλιστ : 15.Animae Partus II)!!!

επισης η σταδιακη απομακρυνση της κιθαρας απο τη μουσικη τους,κορυφωνεται στο be.
ενω μεχρι το remedy lane,αποτελουσε βασικο συστατικο της μουσικη τους,στο be μπαινει σε δευτερευοντα ρολο.θα μου πεις αν ειναι εμπνευσμενη η μουσικη,δε πα να μην εχει και καθολου κιθαρα.
απλα το θεμα,ειναι οτι οι pain of salvation λειτουργουσαν μεσα στα πλαισια μιας ροκ\μεταλ μπαντας.γραφανε φοβερα θεματα στην κιθαρα και στα πληκτρα,κολλητικες φωνητικες μελωδιες!
ενω στο be,αλλαξανε εντελως,αποφασισανε να ασχοληθουν με παρα πολλα πραγματα και καπου για μενα χαθηκε ο χαρακτηρας τους.βαλανε πολλα νεα στοιχεια στον ηχο τους!βαλε και τον παρα πολυ χρονο του αλμπουμ οπου δεν ακουμε μουσικη…
δεν ξερω…σιγουρα ειναι μοναδικο αλμπουμ,αλλα δεν μπορω να το ακουσω ξανα και ξανα οπως τα αλλα τους αλμπουμ.το βλεπω σαν ενα one off - soundtrack-ικο αλμπουμ!!

οσο αφορα το scarsick,ειναι καλο αλμπουμ,αλλα υπαρχει μια εμφανης πτωση της εμπνευσης τους!!!τα κομματια φαινονται πιο απλοικα!
με λιγες εξαιρεσεις,δεν παιρνεις κατι καινουργιο.αυτο το στοιχειο εντυπωσιασμου που επαιρνες απο τα πρωτα τους αλμπουμς.τα πανεξυπνα θεματα,τα φοβερα ρεφραιν που σε παρασερνανε να τους τραγουδησεις (και βασικα ολοκληρα τα κομματια)!!!τις εναλλαγες συναισθηματων.

δηλαδη ενα απλο παραδειγμα. οταν μπαινει το chain sling δεν σε παρασερνει να τραγουδησεις την καταπληκτικη μελωδια του??οταν ακους το δευτερο μισο του her voices δεν λες “μαλακα τι γραψανε οι ανθρωποι???” η εμπνευσμενη επιθετικωτητα ενος inside out??ενα κομματι αντιστοιχο του nightmist??του oblivion ocean??
μεχρι και το τελος του entropia ειναι αριστουργηματικο!!!if death is but a dream,then don’t let me fall asleep οπου λεει το asleep με βαρια ανασα,σαν να πεφτει για υπνο!!!δηλαδη θεικο!!!

τεσπα,ελπιζω σε μια εντυπωσιακη επανοδο.αλλα με κατι δηλωσεις περι αλμπουμ με ορχηστρα ανησυχω πολυ!
time will tell

Ναι έχεις δίκιο, απλά στο post σου είχα δει 2050 αντί 2060 και θυμήθηκα το Nihil Mocari… ε ρε γκαβομάρα…:lol:

κλασσικα θα διαφωνησω…:smiley: οταν λεω prog δεν εννοω τεχνικη…μιλαω για προοδευτικη προσεγγιση και οσον αφορα το αν η ποιοτητα ειναι κατι υποκειμενικο η αντικειμενικο ειναι μεγαλη συζητηση που δεν γινετε μεσω ενος φορουμ…ας μην μπερδευουμε την ποιοτητα με το γουστο…τεσπα εμενα το Scarsick μου αρεσε τρελα…το βρηκα τρομερο! Και σε σχεση με την/τον witch εχω να πω οτι οταν λεω progressive δεν εννοω καποια μουσικα ταμπου που απλα εχουν μαγκικο,τεχνικο παιξιμο!Αυτα τα λιγα:p

Ναι, επειδή ανήκουν οι PoS στο progressive πρέπει ντε και καλά να τους συγκρίνουμε με Psychotic Waltz, Spiral Architect ή Watchtower? Καμία σχέση όμως. Απολύτως καμία, μουσικά πάντα…

Δηλαδη θα ηταν σοφοτερο να τους συγκρινω με τους Canibal Corpse?

Θα ήταν το ίδιο άτοπο από την άποψη ότι έχουν διαφορετική αντίληψη πάνω στη μουσική… Spiral Architect με Psychotic Waltz όμως μπορείς να συγκρίνεις (αν και θα υπερισχύσουν οι δεύτεροι :p)

Πολλες μπαντες εχουν διαφορετικη αντιληψη πανω στη μουσικη και ομως συγκρινονται.
Σε παραπεμπω στο θρεντ για την καλυτερη power μπαντα και βρες μου εσυ ομοιοτητες Στρατο,Γκαρντιαν,Κονσεψιον,Ραπσοντυ.
Γι’αυτο και οι μπαντες που ανεφερα ειναι αυτες που πλησιαζουν περισσοτερο στον ηχο τους

βασικα προτιμω 1000 φορες πος απο γουτσταουερ. Το σκαρσικ καλο αλλα απο τημ μεση και μετα αρχιζεις καπου και βαριεσε.

Ναι, αν δεν έκανε αυτήν την κοιλιά στο δεύτερο μέρος θα ήταν αριστούργημα και αυτό!

αριστουργημα δεν θα ηταν αλλα θα ηταν ενας πολυ καλος δισκος

κατα την ταπεινη μου γνωμη το 2ο μισο ειναι αριστουργηματικο…και το 1ο μισο απιστευτο:wink:

ρε παιδια ξανακουστε το…μηπως το εχετε παρεξηγησει;;;

τι να πω;;;:smiley: Παω για King Diamond:lol: