Pain Of Salvation

Μακαρι να επανακαμψουν και να βρουν την εμπνευση που κατ’εμε εχουν χασει στους 2 τελευταιους δισκους.

ps.manos,διορθωσε τον τιτλο του τοπκ!:wink: :stuck_out_tongue:

σωστα! κάντο Pain Of Starvation :!:

σοβαρα τωρα, οκ περασε καιρος απο οταν ακουσα το Scarsick. ακομα το γουσταρω, μονο που σταματησα καπως να ακουω το δευτερο μισο του δισκου. δηλ, ήταν πιο αδυναμο συγκριτικα με κομματια οπως το spitfall, scarsick, disco queen. το america εσπειρε εντελως (τι θεος ρε μλκ, εβαλε banjo στο κομματι - και καλα βλαχια).

αγαπημενο παραμενει το BE που δε το γουσταρω τοσο λογω concept, οσο το οτι στο συνολο με γεμιζει περισσοτερο απο τα αλλα. ειναι soundtrack με την πλήρη εννοια και γιαυτο δε θελω να βγαλουν ΠΟΤΕ δευτερο BE. το κομματι με το mr money (δε θυμαμαι τιτλο, η pink-floydιά) με εχει στοιχειωσει τρελα.

αγαπημενο επος παντα ως κομματι παραμενει το Beyond The Pale απο το Remedy Lane που ειναι απο τα πιο τελεια κομματια που εχουν γραφτει. για μενα δηλαδη…

edit: για να προσθεσω και κατι, παντα γουσταρα τρελα τους salvation αλλα παντα κατι δε μου κολλαγε για να πω ενα δισκο ως ‘‘αγαπημενο’’. το BE ειναι εντελως το αντιθετο. ειναι το αγαπημενο μου, αλλα δεν εχει κομματι που μεμονομενα να με πορωνει (εκτος απο 2-3). αν βαλει ομως κανεις το DVD, τοτε καταλαβαινει το κολουμπρο που ειχα παθει.

To Beyond The Pale ειναι ενας υμνος στην ανθρωπινη φυση…

Και για μένα…

Τα 4 πρωτα τα λατρευω.απο κει και περα αρχισαν να μου ξενιζουν.οχι οτι ειναι ασχημοι δισκοι.αλλα αλλαξανε ροτα.πως να το πουμε.

κυριως το entropia,perfect element part 1 και remedy lane ειναι απλα απιστευτα.

δηλαδη ενα παραδειγμα.το δευτερο μισο του her voices (απο το 3:48 και επειτα) ειναι πραγματικα εξωπραγματικο.
μπαινει μια τρελη Progressive-ιά,κιθαρα,τυμπανα,μετα κατι background φωνητικοι αμανεδες,μετα μπαινουν και τα πληκτρα,μετα εναλλασονται πληκτρα κιθαρα,ωσπου στο 5:14 μπαινει μια τελεια μελωδια στην κιθαρα,που την συνοδευουν στη συνεχεια τα πληκτρα και τελος στο 6:14 ξεκιναει το επικο τελειωμα του τραγουδιου,μπουκαρει και ενα βιολι,τα τυμπανα αρχιζουν να ανεβαζουν ταχυτητα,ξεκιναει η χορωδια “We felt her shouts for the collection of her voices…”,και παραλληλα κορυφωνει το τραγουδι με τον daniel “Their ugly truth outnumbered by far her beutiful dream…” !!!Μοναδικο απλα…

Ο νεος drummer φαινεται να σκιζει.για να δουμε

Να τα ξαναγράφω τώρα; Η μπάντα αυτή είναι φαινόμενο. Τέλος.

Είμαστε στην διαδικασία του Dvd! Ο νέος δίσκος είναι σχεδόν έτοιμος, Κατα πως λέει ο Daniel, στο μυαλό του χαχαχα! Τώρα πότε θα δούμε επίσημη ανακοίνωση , άγνωστο! Αλλώστε είναι γνωστό ότι ο Γιλντενλεβ κάνει ότι γουστάρει! Ειδωμέν!

Καλή μπάντα αν και έχω μείνει κάπως πίσω μιάς και δεν έχω ακούσει τους τελευταίους 2 δίσκους.Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που δεν τους λάτρεψα οπαδικά ποτέ,παρόλα αυτά η ευαισθησία της μουσικής τους μου έκανε πάντα εντύπωση.

Το μόνο που με ξενίζει σε αυτούς είναι το ότι αυτή η ευαισθησία εκφράζεται κάπως έμμεσα,και χρειάζεται να έχεις μάλλον ένα συγκεκριμένο τρόπο να ακούς μουσική για να σου αρέσει πολύ.Όχι ότι αυτό τους μειώνει.

ένας στοίχος :

2,060 AD: 1.2 Million people…

το Imago είναι θεϊκό τραγούδι …8)

Βασικά νομίζω πώς πρεπει να έχεις ανοιχτό το μυαλό σου, υπάρχουν τόσα πράγματα κρυμμένα στα τραγούδια τους, Πχ το Dyad of the woods εχει την ιστορία του! Καλά τώρα τι σου λέω! Ειμαι ίσως η πιο πορωμένη οπαδός του!

καλα ολο το remedy lane ειναι…

Αυτό ακριβώς.

οι Pain Of Salvation ειναι απιστευτο group και live ειναι εξισου απιστευτοι!!!Οσον αφορα το τελευταιο αλμπουμ τους το Scarsick το βρισκω υπερβολικα καλο οπως και ολες τις προηγουμενες κυκλοφοριες τους…ελλειψη η αποχωρηση του Langell βεβαια αλλα in Daniel I Trust!!! Ανυπομονω να δω την συνεχεια τους καθως ειναι ενα απο τα καλυτερα prog group της εποχης μας…

Δεν τους ειχα δωσει καθολου σημασια στο παρελθον και κατεβασα πριν ενα μηνα την δισκογραφια τους.
Tους βρηκα παντελως αδιαφορους καθως δεν ειμαι και πολυ φιλος του prog ηχου.
Θελουν πολλες ζωες και μιλλουνια δισκων για να πιασουν το ενα δισσεκατομμυριoστο των Psychotic waltz των Fates warning ή των Spiral architect

η αληθεια ειναι οτι δεν συγκριναμε το γκρουπ με κανεναν αλλα ενταξει…καλη φαση…και τα γκρουπ που αναφερεις γαμουν οποτε καλα ειμαστε!!:stuck_out_tongue: :slight_smile:

O μονος λογος που συγκρινα ειναι διοτι το progressive δεν ειναι ο ηχος μου (αν και εχω πλλες ενστασεις για το τι οριζεται progressive) και εχοντας ακουσει αρκετα συγγροτηματα,αυτα που ανεφερα οχι απλα μου αρεσαν αλλα τα λατρεψα :slight_smile:

γενικα το progressive ειναι ενας ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ανοιχτος χωρος!!! Αυτος ειναι ο λογος που εχει πολλους Λατρεις και πολλους Εχθρους!!!βλεπεις οτι συνυπαρχουν αρμονικα κατ’εμε γκρουπ οπως οι Dream Theater, Arcturus, Sieges Even, Fates Warning, Porcupine Tree, Spastic Ink, Tool, Cynic, Gordian Knot!Ολα αυτα τα γκρουπ ειναι παντελως διαφορετικα μεταξυ τους και ομως βρισκονται στον ιδιο χωρο!!!

Συμφωνω σε αυτο που λες αλλα δε νομιζεις οτι ο ορος “progressive” αδικει αλλες μπαντες που ειναι πραγματικα προοδευτικες?

μπααα…δεν θα το ελεγα αυτο…κανενα γκρουπ δεν αδικειτε οταν βρισκετε κατω απο αυτην την ταμπελα…σιγουρα παντως υπαρχουν γκρουπ που δεν θα επρεπε να βρισκονται σε αυτον τον χωρο καθαρα επειδη στερουνται προοδευτικης αντιληψης…θεωρω παντως οτι ειναι ο πιο ουσιωδης μουσικος χωρος τουλαχιστον στο ροκ και μεταλ!!!

Θα διαφωνησω εδω διοτι μπαντες για την εποχη τους δεν εχουν κανει κατι προοδευτικο παρα ακολουθουν ηχιτικα μονοπατια προγενεστερων συγγροτηματων και τους εχει μεινει το προσονυμιο γι’αυτο το λογο.

Θα διαφωνισω κι εδω γιατι ουσια εγω προωπικα δε θεωρω την τεχνικη αλλα την ποιοτητα που ειναι καθαρα υποκειμενικη.
Τεχνικη και ποιοτητα δεν συμβαδιζουν παντα και το ξερουμε ολοι πολυ καλα.
Ουσιωδης χωρος λοιπον για εμενα ειναι οτι μου προσφερει ποιοτητα στο δικο μου αυτι.

Νομιζω οτι το γαμησαμε :smiley: