Paradise Lost- Medusa (2017)

Οντως ηταν φοβερο το ποστ μου, ειδες που ηρθες στα λογια μου? Απλο ηταν τελικα.

Για την ιστορια εντωμεταξυ δεν μου αρεσε ιδιαιτερα η τσουχτρα, δεν το ακουσα πολλες φορες αλλα και απο μονο του το γεγονος οτι δεν με τραβηξε να το ακουσω πολλες φορες κατι λεει. Κατωτερο απο το PW για εμενα. Μπορει να ειναι grower και μετα απο μερικες ακροασεις να με εντυπωσιασει αλλα μαλλον αμφιβαλλω.

Και μιας και πιασατε το St Anger για εμενα ειναι πολυ κοντινη περιπτωση με το ΒΙΝ. Καποιες πραγματικα καλες ιδεες και συνθεσεις οι οποιες θαβονται απο την κακη (η λανθασμενη επιλογη στυλ, πιο σωστα) παραγωγη.

Καλά, το πρόβλημα με το st.Anger δεν είναι μόνο η παραγωγή ή πως ακούγονται οι τενεκέδες του Lars, είναι οι ίδιες οι συνθέσεις οι οποίες μπορεί να έχουν κάποιες ωραίες στιγμές αλλά ξεκινούν και ξεχνούν να τελειώσουν χωρίς να υπάρχει λόγος, η παντελής έλλειψη solos, ολη αυτη η nu metal αισθητική που για πολύ κόσμο απλά δεν είναι Metallica κτλ…Οφ τοπικ και δεν το συνεχίζω.
Τουλάχιστον στο Bin υπάρχουν μερικά πραγματικά καλά τραγούδια που όπως και να είναι η παραγωγή συνεχίζουν να ακούγονται καλά και να παραμενουν καλα τραγουδια. Παρ’ όλο που θεωρώ τον συγκεκριμένο δίσκο τον χειρότερο τους από την περίοδο των πειραματισμών.

2 Likes

Οχι μονο κανεις φοβερα ποστς, αλλα πιανεις και τον σαρκασμο με τη μια ρε μπαγασα!

Το ΒΙΝ γαμαει βασικα. Οπως και να ειναι. Κι ας ειναι χειροτερο οντως απο SOL και Host και One Second.

Οχι ρε συ δεν το εγραψες σοβαρα? Μα ηταν ξεκαθαρο οτι δεν καταλαβα τον απεριγραπτα περιπλοκο και πολυεπιπεδο σαρκασμο σου και το πηρα σοβαρα, πωπω ζημια που επαθα…

Και οχι το ΒΙΝ δεν γαμαει, εχει σκατα ηχο. Καθρεφτακι.

Κοιταξε, το ξερω εδω και πολλες ωρες οτι απο τη στιγμη που ο Leper Jesus εκανε το εξαιρετικο του ποστ, η μονη σου απαντηση ειναι το να καταφυγεις σε καποιου ειδους κοροιδια, γιατι αλλωστε και τι να απαντησεις, δεν υπαρχει κατι. Αλλα μιας και θελεις να το πας εκει περα, μπορω να σου εξηγησω τους λογους για τους οποιους δε μπορεις να με κοροιδεψεις ακομα και να το θελεις:

  1. Ειμαι 7 ωρες πισω χρονικα απο σενα, οποτε μπορω να απανταω ολο το βραδυ αν θελεις Νικο Κορομπο.
  2. Ειμαι επισης καπου 7 χρονια μπροστα απο σενα εγκεφαλικα, αρα δεν υπαρχει κατι που μπορεις να μου πεις και να με αγγιξει.
  3. Μου ειναι εξαιρετικα διασκεδαστικο και ψυχαγωγικο το να σε βλεπω να υπερασπιζεσαι μια μπαντα για ενα δισκο που δε σου αρεσε καν. Συνεχισε, καθε ποστ ειναι και λιγη ακομα απολαυση.
  4. Ειτε σου αρεσει, ειτε οχι, οι Paradise Lost εδω και μερικα χρονια παιζουν ειτε οπως εχουν παιξει στο παρελθον οι ιδιοι, ειτε οπως εχουν παιξει αλλες μπαντες. Μπορεις να το αρνεισαι οσες φορες θελεις, αλλα η λυπηρη αληθεια ειναι πως δεν εχουν κατι πλεον να προσφερουν στη μουσικη. Τα ψωμια τους τα εχουν φαει, μεχρι αποδειξεως του εναντιον στο μελλον. Καποιες φορες καλο ειναι να προχωραμε μπροστα, δε χρειαζεται να ειμαστε προσκολλημενοι στις μπαντες που καποτε μας γεμισαν συγκινησεις επειδη ετσι “πρεπει”.
  5. Δεν ξερω γιατι λαμβανεις την εντυπωση οτι η γνωμη οσων δε γουσταρουν και κριτικαρουν αρνητικα την προσφατη πορεια των Paradise Lost πρεπει να ειναι και πιο βαρυνουσα, αλλα μηπως αυτη σου η εντυπωση εχει διαμορφωθει επειδη οντως εχει και καποια δοση αληθειας αυτη η αποψη τελικα?
  6. Κανε οσα καθρεφτακια θελεις, μπορεις να νιωθεις γαματος και πως εχεις δικιο αν θελεις. Για μια μπαντα που εβγαλε εναν δισκο που δε σου αρεσε. Πρεπει να ειναι φοβερο συναισθημα να υπερασπιζεσαι και να λες πως εχει εμπνευση κατι που το βρηκες κουραστικο και οχι αρκετο να σε τραβηξει να ακουσεις. Εγω παντως δεχομαι καθε γνωμη, ακομα και αυτες που εχουν πολυ χαμηλες απαιτησεις. Καποιες φορες ειναι καλο να συμβιβαζομαστε.
  7. Το ΒΙΝ ξεφτιλιζει καθε αλμπουμ των Blind Guardian απο το 2002 και μετα, οπως επισης και το 99% της δισκογραφιας των συγκροτηματων που ακους, οποτε δεν πειραζει κι ας ειναι χαμηλα στη λιστα με τα αλμπουμς των Paradise Lost. Καθρεφταρα εστιακης αποστασης 238 χιλιομετρων στην οποια πεφτει πανω Laser ισχυος 3 τρισεκατομμυριων Megawatts και μηκους κυματος στην περιοχη των ακτινων γ.
1 Like

Γαμω, εγω κοιμαμαι κατα τις 7 το πρωι οποτε εχουμε ολη την νυχτα δικια μας τζουτζουκο μου.

Αυτο ειναι ολοφανερο απο το γεγονος οτι εκατσες και εγραψες ολοκληρο σεντονι με ψευτοανωτεριλα υφακι για να μου την πεις. Που να σε αγγιζαν αυτα που εγραφα κιολας εγκαφαλικα ωριμε μου εσυ!

Χαιρομαι που σε ψυχαγωγω, αλλα μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι υπερασπιζομαι και τι λεω καν.

Αυτο θα μπορουσε να ειναι ποστ απο καποιον αλλον χεητερ μετα το Death Magnetic. Αυτουσιο. Ασε λοιπον τις βαρυγδουμες αποψαρες περι “προσφορας στην μουσικη” και “να το διαλυσουν” γιατι εκει ερχεται ενα Hardwired κατακεφαλα και κλεινουν στοματακια. Το εκαναν και οι Λοστ εν’μερει με το Tragic Idol αυτο.
Επισης δεν εχω απολυτως κανενα κομπλεξ οτι για να ακουσω μια μπαντα πρεπει να προοδευει και να πηγαινει την μουσικη μπροστα, αμα μου αρεσει μου αρεσει, αμα δεν μου αρεσει παμε παρακατω. Αν εσυ γουσταρεις κατι αλλα δεν το ακους ψυχαναγκαστικα επειδη “εχει ξαναπαιχτει στο παρελθον” ειναι δικο σου θεμα.

Οχι

Τα καθρεφτακια και λοιπες πιπες ειναι επειδη αποφασισα να απανταω ακριβως με τον τροπο και την απολυτοτητα που γραφεις εσυ. Ποσο αντεξες πριν εκραγεις? 2 ποστ? Nice.
Για τα υπολοιπα εγραψα και παραπανω (επισης δεν ειπα οτι ο δισκος δεν μου αρεσε, ειπα οτι τον βρισκω μετριο, ενα 6αρακι μαλλον).

Ξεπερναω το καταπληκτικο επιχειρημα τριτης Δημοτικου “τα συγκροτηματα μου ειναι καλυτερα απο τα συγκροτηματα σου” και αναρωτιεμαι. Που ακριβως εβγαλες το συμπερασμα οτι μου αρεσουν οι μετα-2002 Guardian?Και μαλιστα οτι μου αρεσουν πιο πολυ απο το ΒΙΝ (ακυρη συγκριση εντωμεταξυ)? Χωρις πλακα, μπηκα στο ιστορικο μου να δω (γιατι εκει μπηκες να αντλησεις πληροφοριες προφανως) και δεν βλεπω να εχω πει τιποτα θετικο για κανενα αλμπουμ μετα το ΑΝΑΤΟ, τι σκατα. Να λοιπον σε κατι που συμφωνουμε, οσο ξεκαρφωτο και αν ειναι, το ΒΙΝ ειναι καλυτερο απο τους μετα-2002 Guardian. Αμα δεν ειχε και ηχο Ονειραμα θα ηταν ακομα καλυτερο.

Επισης με το θεωρημα του 99% να υποθεσω οτι θεωρεις πως το ΒΙΝ ειναι καλυτερο απο το Master of Puppets η εστω το Hardwired γιατι αλλιως δεν βγαινουν τα νουμερα Κουιντομ!

1 Like

επιτέλους γαμώ την τύχη μου

Με το ζόρι η κάθε μπάντα ή δίσκος να προσφέρει κάτι περισσότερο και “βαθύτερο” απ το να μας αρέσει . Απ το προσφέρει ΚΑΛΟΠΑΙΓΜΕΝΗ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ

Απλά και όμορφα. Για να σου θυμίζει γιατί αγαπάς αυτή τη μουσική

DISCLAIMER : απομόνωσα την φράση και έκανα ΓΕΝΙΚΌ σχόλιο . Δεν ακολουθώ το πανηγύρι του τι έκαναν ,κάνουν ,θα κάνουν οι Paradise Lost και από ποτέ έχει να βγάλει καλό δίσκο ο τάδε

1 Like

Αυτο ειναι ολοφανερο απο το γεγονος οτι εκατσες και εγραψες ολοκληρο σεντονι με ψευτοανωτεριλα υφακι για να μου την πεις. Που να σε αγγιζαν αυτα που εγραφα κιολας εγκαφαλικα ωριμε μου εσυ![/quote]
Εχω ελευθερο χρονο και ορεξη να απανταω σε χαζομαρες, γιατι οχι?
Δε μιλησα για ωριμοτητα, αν και εισαι προφανεστατα παρα πολυ ανωριμο ατομο.
Και ναι, δε με αγγιζουν, τι να γινει τωρα?

[quote=“morgoth, post:507, topic:60398, full:true”][quote=“QuintomScenario, post:506, topic:60398”]
Μου ειναι εξαιρετικα διασκεδαστικο και ψυχαγωγικο το να σε βλεπω να υπερασπιζεσαι μια μπαντα για ενα δισκο που δε σου αρεσε καν. Συνεχισε, καθε ποστ ειναι και λιγη ακομα απολαυση.
[/quote]

Χαιρομαι που σε ψυχαγωγω, αλλα μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι υπερασπιζομαι και τι λεω καν.[/quote]
Εδω δεν εχεις καταλαβει ουτε ο ιδιος, εγω θα καταλαβω?

[quote=“morgoth, post:507, topic:60398, full:true”][quote=“QuintomScenario, post:506, topic:60398”]
Ειτε σου αρεσει, ειτε οχι, οι Paradise Lost εδω και μερικα χρονια παιζουν ειτε οπως εχουν παιξει στο παρελθον οι ιδιοι, ειτε οπως εχουν παιξει αλλες μπαντες. Μπορεις να το αρνεισαι οσες φορες θελεις, αλλα η λυπηρη αληθεια ειναι πως δεν εχουν κατι πλεον να προσφερουν στη μουσικη. Τα ψωμια τους τα εχουν φαει, μεχρι αποδειξεως του εναντιον στο μελλον. Καποιες φορες καλο ειναι να προχωραμε μπροστα, δε χρειαζεται να ειμαστε προσκολλημενοι στις μπαντες που καποτε μας γεμισαν συγκινησεις επειδη ετσι “πρεπει”.
[/quote]

Αυτο θα μπορουσε να ειναι ποστ απο καποιον αλλον χεητερ μετα το Death Magnetic. Αυτουσιο. Ασε λοιπον τις βαρυγδουμες αποψαρες περι “προσφορας στην μουσικη” και “να το διαλυσουν” γιατι εκει ερχεται ενα Hardwired κατακεφαλα και κλεινουν στοματακια. Το εκαναν και οι Λοστ εν’μερει με το Tragic Idol αυτο.
Επισης δεν εχω απολυτως κανενα κομπλεξ οτι για να ακουσω μια μπαντα πρεπει να προοδευει και να πηγαινει την μουσικη μπροστα, αμα μου αρεσει μου αρεσει, αμα δεν μου αρεσει παμε παρακατω. Αν εσυ γουσταρεις κατι αλλα δεν το ακους ψυχαναγκαστικα επειδη “εχει ξαναπαιχτει στο παρελθον” ειναι δικο σου θεμα.[/quote]
Κανενα στοματακι δεν κλεινει, και δε θα κλεισει για κανεναν λογο, γιατι πολυ απλα γραφεις ακυροτητες. Το Death Magnetic δεν ειναι ο πιο εμπνευσμενος δισκος των Metallica, και σιγουρα εχει μεσα αρκετη νοσταλγια πεταμενη στα μουτρα μας, αλλα καλως ή κακως τα ριφφς και οι μελωδιες του James πατανε κατω οποιοδηποτε κομματι απο το Plague Within ή απο το Medusa. Υπαρχει λογος που οι Metallica ειναι αυτοι που ειναι και εχουν το κοινο που εχουν, και αυτο ειναι η παντοτε υψηλη ποιοτητα συνθεσεων, με ελαχιστες εξαιρεσεις. Οι Lost απο την αλλη… τα fillers τα εχουν δυστυχως σε πολυ μεγαλη ποσοτητα, και η ποιοτητα πολλων δισκων τους ειναι αμφιλεγομενη.

Οσον αφορα το Hardwired To Self Destruct, οχι, λυπαμαι, αλλα δεν το εχουν ξαναπαιξει ΠΟΤΕ οι Metallica, ασχετα αν παιζουν σε γνωριμα χωραφια. Στα παλια μου τα παπουτσια το ποσα κομπλεξ εχεις και δεν εχεις (που εχεις πολλα απο οτι φαινεται), δεν ειναι κομπλεξ το να θελεις να σου προσφερει κατι καινουριο μουσικα μια μπαντα. Μια μπαντα που αγαπας μπορει να σου προσφερει κατι μουσικα και μεσω προοδου, αλλα και μεσω ενος δισκου σε ασφαλη μονοπατια, αρκει να υπαρχει εμπνευση, οπως υπηρχε με τους Lost και το Tragic Idol ας πουμε. Το να μου λες οτι οι Lost εχουν εμπνευση στα τελευταια 2 αλμπουμς, ειναι κακογουστο ανεκδοτο. Τωρα το πως εβγαλες το συμπερασμα οτι μπορει να γουσταρω κατι, αλλα να μην το παραδεχομαι στον εαυτο μου, ουτε ο ιδιος το ξερεις, και το βρισκω και πολυ αποτυχημενη προσπαθεια εντυπωσιασμου εκ μερους σου. Ολοκληρη κουβεντα εχουμε κανει, με αφορμη το ποστ του Leper Jesus, πως το προβλημα των Lost ΔΕΝ ειναι (μονο) ο ηχος που εχουν επιλεξει, αλλα δυστυχως και η ελλειψη εμπνευσης. Τωρα το που ειδες εσυ καποιο κομπλεξ με το να βγαζει σωνει και καλα κατι πρωτοποριακο μια μπαντα, ξαναλεω, μονο εσυ το ξερεις. Ειναι παντως αναμφισβητητα μεγαλο θετικο το να βγαζει κατι καινουριο και φρεσκο μια μπαντα, και οχι να αναλωνεται στο να παιζει τα ιδια και τα ιδια.

[quote=“morgoth, post:507, topic:60398, full:true”][quote=“QuintomScenario, post:506, topic:60398”]
Δεν ξερω γιατι λαμβανεις την εντυπωση οτι η γνωμη οσων δε γουσταρουν και κριτικαρουν αρνητικα την προσφατη πορεια των Paradise Lost πρεπει να ειναι και πιο βαρυνουσα, αλλα μηπως αυτη σου η εντυπωση εχει διαμορφωθει επειδη οντως εχει και καποια δοση αληθειας αυτη η αποψη τελικα?
[/quote]

Οχι[/quote]
Αρα ναι.

[quote=“morgoth, post:507, topic:60398, full:true”][quote=“QuintomScenario, post:506, topic:60398”]
Κανε οσα καθρεφτακια θελεις, μπορεις να νιωθεις γαματος και πως εχεις δικιο αν θελεις. Για μια μπαντα που εβγαλε εναν δισκο που δε σου αρεσε. Πρεπει να ειναι φοβερο συναισθημα να υπερασπιζεσαι και να λες πως εχει εμπνευση κατι που το βρηκες κουραστικο και οχι αρκετο να σε τραβηξει να ακουσεις. Εγω παντως δεχομαι καθε γνωμη, ακομα και αυτες που εχουν πολυ χαμηλες απαιτησεις. Καποιες φορες ειναι καλο να συμβιβαζομαστε.
[/quote]

Τα καθρεφτακια και λοιπες πιπες ειναι επειδη αποφασισα να απανταω ακριβως με τον τροπο και την απολυτοτητα που γραφεις εσυ. Ποσο αντεξες πριν εκραγεις? 2 ποστ? Nice.
Για τα υπολοιπα εγραψα και παραπανω (επισης δεν ειπα οτι ο δισκος δεν μου αρεσε, ειπα οτι τον βρισκω μετριο, ενα 6αρακι μαλλον).[/quote]
Σιγα την εκρηξη, πολυ credit δινεις στον εαυτο σου, μην ψωνιζεσαι τοσο. Ειπες πως ο δισκος δε σε τραβαει να τον ξανακουσεις. Οταν φτασεις στο λογικο συμπερασμα που εχουμε φτασει εμεις οι “haters” απο το πρωτο ακουσμα, οτι δηλαδη ο δισκος δεν πολυακουγεται γιατι ειναι απλα ΚΑΚΟΣ, τοτε τα λεμε. Αν δεν φτασεις στο ιδιο συμπερασμα, μπορεις να λιωσεις το δισκο μεχρι να τον κανεις να σου αρεσει με το ζορι. Κι αυτο συμβαινει.

[quote=“morgoth, post:507, topic:60398, full:true”][quote=“QuintomScenario, post:506, topic:60398”]
Το ΒΙΝ ξεφτιλιζει καθε αλμπουμ των Blind Guardian απο το 2002 και μετα, οπως επισης και το 99% της δισκογραφιας των συγκροτηματων που ακους, οποτε δεν πειραζει κι ας ειναι χαμηλα στη λιστα με τα αλμπουμς των Paradise Lost. Καθρεφταρα εστιακης αποστασης 238 χιλιομετρων στην οποια πεφτει πανω Laser ισχυος 3 τρισεκατομμυριων Megawatts και μηκους κυματος στην περιοχη των ακτινων γ.
[/quote]

Ξεπερναω το καταπληκτικο επιχειρημα τριτης Δημοτικου “τα συγκροτηματα μου ειναι καλυτερα απο τα συγκροτηματα σου” και αναρωτιεμαι. Που ακριβως εβγαλες το συμπερασμα οτι μου αρεσουν οι μετα-2002 Guardian?Και μαλιστα οτι μου αρεσουν πιο πολυ απο το ΒΙΝ (ακυρη συγκριση εντωμεταξυ)? Χωρις πλακα, μπηκα στο ιστορικο μου να δω (γιατι εκει μπηκες να αντλησεις πληροφοριες προφανως) και δεν βλεπω να εχω πει τιποτα θετικο για κανενα αλμπουμ μετα το ΑΝΑΤΟ, τι σκατα. Να λοιπον σε κατι που συμφωνουμε, οσο ξεκαρφωτο και αν ειναι, το ΒΙΝ ειναι καλυτερο απο τους μετα-2002 Guardian. Αμα δεν ειχε και ηχο Ονειραμα θα ηταν ακομα καλυτερο.

Επισης με το θεωρημα του 99% να υποθεσω οτι θεωρεις πως το ΒΙΝ ειναι καλυτερο απο το Master of Puppets η εστω το Hardwired γιατι αλλιως δεν βγαινουν τα νουμερα Κουιντομ!
[/quote]
Εννοειται πως ΔΕΝ μπηκα στο ιστορικο σου, μονο απο το Username σου χρησιμοποιησα το καταπληκτικο αυτο επιχειρημα, σιγα μην κατσω να ψαξω το αν σου αρεσουν οι Guardian μετα το 2002. Το να χαρακτηριζεις ηχο Ονιραμα το ΒΙΝ μαλλον θετικο ειναι για το δισκο, coming from you. 99% δεν ειναι και παρα πολυ αν το σκεφτεις. Αν εισαι οσο μεταλλας στη μουσικη οσο εισαι στη νοοτροπια (και σιγουρα εισαι) τοτε θα υπαρχουν περιπου 1000 δισκοι που θα γουσταρεις, οποτε το να ειναι το ΒΙΝ καλυτερο απο τους 990 δε θα ειναι και μεγαλη εκπληξη, με τετοιο σκουπιδι που πρεπει να γουσταρεις.

2 Likes

Πάντως κύριε κουιντομ και το plague και το medusa έχουν λάβει πάρα πολλές καλές κριτικές τόσο στο διαδίκτυο όσο στα έντυπα μέσα. Ναι έχουν φάει και θάψιμο αλλά η αναλογία είναι ξερωγώ 5 προς ένα. Και μη μου πει κανένας άσε τις κριτικές διαμόρφωσε μόνος άποψη διότι : (α) έχω διαμορφώσει άποψη και μάλιστα πολύ καλή για το plague (το γουστάρω τρελά) και δεν μου καίγεται πλέον καρφί αν σε κάποιον αρέσει όχι , (β) το medusa θα το ακούσω όπως πρέπει όταν βγεί άρα τι να κάνω διαβάζω κριτικές :stuck_out_tongue:, (γ) σε αυτό το φόρουμ τι ακριβώς κάνουμε ; διαβάζουμε τις κριτικές του κάθε συμφορουμίτη τις σχολιάζουμε και μάλιστα τις ΥΠΕΡαναλύουμε; σε τι διαφέρουν δηλαδή οι κριτικές που έχετε κάνει οι πέντε - έξι σε αυτό το φόρουμ από τις κριτικές που δημοσιέυνονται σε άλλα σαιτ; Βασικά σε τίποτα ! Ατομα σαν εμάς που γράψανε μία άποψη τίποτα άλλο…σε κάθε σαιτ έχει τοποθετηθεί ένα fanboys των λοστ ; ούτε η cia να ήταν . Αυτό που θέλω να πω είναι απλά ότι δεν γίνεται κανείς να είναι τόσο απολύτος (σε βαθμό εμμονής πια) όταν τέλος πάντων πως να το πω ρε παιδί μου…το σκόρ δεν είναι 5-0 ε κράτα και μια πισινή και εν πάσει περιπτώσει ηρεμία ! Έτσι και άλλιως ΒΙΝ δεν ξαναβγαίνει (καλώς ή κακώς)

Πάντως ο δίσκος μπορεί να αποδειχθεί και grower στην συνέχεια, χωρίς όμως να γίνει και κανένα αριστούργημα, δηλαδή υπάρχουν σημεία που λες “ναι ρε Paradise Lost” όμως αυτά δεν προκαλούν και τόση ανατριχίλα όπως παλιά.
Επίσης το In Requiem έχει και ένα Sedative God, το οποίο είναι υπεροκομματάρα, στο δεύτερο μισό και γενικά σαν σύνολο τον θεωρώ εξαιρετικό δίσκο. Μπορεί να μην είναι όλα ύμνοι αλλά σαν σύνολο από την αρχή ως το τέλος έχει μια συνοχή. Το Faith… επίσης από την αρχή ως το τέλος το ίδιο δεν γίνεται σε κάθε δίσκο να είναι όλα ύμνοι αλλά σχεδόν όλα τα κομμάτια είναι δυνατά.

Είναι γνωστό πλέον ότι η πλειοψηφία του κόσμου ακούει μουσική κάνοντας άλλα πράγματα (διαβάζοντας, οδηγώντας, κάνοντας δουλειές στο σπίτι και άλλα πράγματα), δεν κάνεις δουλειά έτσι…εάν ένας δίσκος θέλει λιγο περισσότερο προσοχή μέσα στην υπερπληθώρα των κυκλοφοριών δεν θα του δώσεις τη δέουσα σημασία. Δεν μιλάω για το medusa προφανώς. Άσε δε που η πραγματική αξία των κομματιών αναδεικνύεται στο σανίδιδι (δες για παράδειγμα το the enemy ένα οκ κομμάτι που απογειώνεται live)

Πολύ σωστό παράδειγμα, επίσης ο κόσμος πλέον δεν ακούει δίσκους αλλά τραγούδια. Προσωπικά μου αρέσει η συνοχή σε έναν δίσκο και μου αρέσει ακόμα να ακούω ολόκληρους δίσκους, όσο δύσκολο και αν είναι αυτό λόγω χρόνου.
Ένα από τα θετικά του Medusa είναι ότι έχει συνοχή πάντως.

Όντως αλλά εδω που τα λέμε όλοι δίσκοι των λοστ βασίζονταν στα τραγούδια αυτά καθεαυτά και όχι στη περιρέουσα ατμόσφαιρα της ολότητας του δίσκου. Αν στο medusa συμβαίνει κάτι τέτοιο - κατα τη ταπεινή μου άποψη- θα είναι ίσως η πρώτη φορά. Πχ στο plague είχες ένα τύπου black, ένα ροκάδικο, ένα κλασικομεταλάδικο, άλλα θρασιζε, αλλό λιγο σκοτεινοεπικό, άλλο εντελώς ατμοσφαιρικό. Τώρα από ότι καταλαβαίνω αυτό δεν ισχύει

Εμένα αυτό με χάλασε λίγο στο προηγούμενο, το Flesh From Bone είναι ένα αχρείαστο κομμάτι για Lost, και το Cry Out μόνο από ένα σημείο και μετά γίνεται γαμάτο αλλά πιο πριν ακούγεται σαν stoner.
Το καινούριο είναι όλο doom.

Εμένα προσωπικά μου άρεσε το flesh from bone. Είναι όμως αλήθεια ότι από όλες τις παραπάνω φόρμες είπαν θα κάνουμε αυτό που ξέρουμε να κάνουμε καλύτερα δηλαδή beneath broken earth

Στο οτι οποιος γραφει τη γνωμη του εδω, δε βγαζει λεφτα απο αυτη.

Ναι σιγουρα στο rockoverdose, metal temple, antihero, the obelisk και πολλά έχουν λέει μισθούς 1800 € μικτά. Σαθρώτατο επιχείρημα

1 Like

Τρου ντατ…φέτος ανέβηκα κλίμακα στην εφορία λόγω των εσόδων από το σάιτ :stuck_out_tongue:

1 Like

Εεεεεμ έτσι εξηγείται που έχεις τα φράγκα για να παίρνεις μοναστηριακες …

Επαγγελματική αποκατάσταση όχι αστεία