Paradise Lost- Medusa (2017)

Βαρυ και ασηκωτο το The Longest Winter, λατρεια ο ηχος Gothic στην lead! Μου αρεσει επισης η αντιθεση των πιο βαριων καθαρων φωνητικων με την doom-ιλα απο πισω, πολυ καλο κομματι, και η κλιμακωση με τα brutal μια χαρουλα. Γενικα μεγαλο πλεονεκτημα οτι πλεον μπορει να χρησιμοποιησει πολυ μεγαλη γκαμα εκφραστικων μεσων αναλογα με το σημειο.

Sell It To The World μια χαρα αν και οχι καμια τρελη εκπληξη.

Symbolic Virtue κομματαρα, ρεσιταλ ο Γρηγορης στις lead, θα μπορουσε ανετα να ειναι χιτακι εποχης Paradise Lost.

Πολυ ελπιδοφορο το πρωτο δειγμα.

Το longest winter κομματάρα! Φοβερές φωνητικές γραμμές από τον Νικόλα, κλασική PL ατμόσφαιρα.
Το sell it to the world, είτε έτσι είτε αλλιώς ήταν και παραμένει τραγουδάρα.
Το symbolic virtue καλό αλλά όσον αφορά τα bsides τους έχω ακούσει και καλύτερα σιγουρα. Κορυφαία του στιγμή η μελωδία με το πιάνο και τα φωνητικα πάνω σε αυτήν.

Longest winter : ακραία στοιχειωμένα κιθαριστικά leads από mackintosh,επιρροές από type o negative δένουν άψογα με τα brutal φωνητικά holmes (και νομίζω άκουσα και hammond κάπου στη μέση), απλό στη δομή την οποία φυσικά έχουν ξαναδοκιμάσει όμως η ατμόσφαιρα του τραγουδιου μαζί με όλα τα παραπάνω συστατικά το κάνει να ηχεί φρέσκο, πιασάρικο, live friendly. Πολύ καλό κομμάτι Δεν θα βγάζανε το καλύτερο τραγούδι του δίσκου τόσο νωρίς οπότε μια χαρά πάμε !
Sell it to the world : Στα αυτά μου ηχεί πιο heavy από το original πρέπει να τα ακουσω ξανα για συγκρίσεις
symbolic virtue : Που λέγαμε να κάνουμε δίσκο best of με όλα τα b sides τους…ε βάλε και αυτό μέσα !

Πραγματικά μας κάνουν πλάκα με τα b sides, κομματάρα το Symbolic Virtue!

1 Like

Που τα βρήκατε ρε παιδιά…στείλτε κ σε εμας τίποτα…

Έχεις μήνυμα Kirk…

2 Likes

Ευχαριστώ πολύ!!!
Να τα ακούσω και εγώ!!!

1 Like

Άκου τα μήπως μάθεις να παίζεις κάνα σόλο από τον Γρηγόρη!

6 Likes

Πλάκα πλάκα η διαφορά στα solos είναι αβυσαλέα ο γρηγόρης βγάζει σολάρες με την ίδια ευκολία που κατεβάζει ένα pint (παραδείγμα άπειρα από το πρώτο vallenfyre μεχρι και σε διασκευές όπως missing)

Θέλω κι εγώ ρε με ξεχάσατε

Παιδια,ενα pm σας παρακαλω οποιος μπορει.

To ρεμιξ του sell it εκθέτει σοβαρά τη παραγωγή του original αυτή είναι άποψη μου

Σεβαστη η αποψη σου, αλλα εφτυσα λιγο την οθονη επειδη ετυχε να τρωω. Δεν υπαρχει κανενα remix, το εσβησα ηδη και απο τον καδο ανακυκλωσης και δε θα το ξανακουσω ποτε. Χιλιες φορες καλυτερη η αρχικη παραγωγη.

Εγω εσβησα απο τον φακελο του BIN (αλλα και απο το recycle BIN, αφου ουτε γι’ αυτο δεν ηταν) το Sell It To The World και το αντικακτεστησα με τη νεα εκδοση.

Ευχομαι καποια στιγμη να ρεμιξαρουν ολο το αλμπουμ. Ελπιζω στον Γκρεγκ, οχι στον Νικ.

Quintom έχεις φάει ένα μικρό κόλλημα με το bin το οποίο ξερώ γω μπορεί να το έχεις ταυτίσει με διάφορες καταστάσεις συμβαίνει στον καθένα…όμως η παραγωγή του bin για την οποία υπευθυνη είναι η ΕΜΙ και κανένας άλλος έθαψε κάποια πολύ καλά τραγούδια . το remix του sell it το αποδεικνύει αυτό έστω και μετά από τόσα χρόνια !

Στειλτε και απο εδω ενα pm καποιος. Ευχαριστω.

Έβγαζα διάφορα κάποτε όταν είχα χρόνο να ασχοληθώ…The last time και shadowkings αγαπημένα…

Το Winter πάντως απ’ ότι φαινεται θα ειναι η εξαιρεση στον κανόνα στο επόμενο άλμπουμ.
Αν κρίνω από αυτή τη συνέντευξη, αυτό και το medusa θα είναι τα μοναδικά κομμάτια του δίσκου με καθαρά φωνητικα.

Δεν κρινω τη μουσικη με βαση το ποσο heavy ειναι, ουτε αποτελει κατα το ελαχιστο κριτηριο για το ποσο θα μου αρεσει κατι. Για αυτο το λογο, ακομα και αν το καινουριο remix του Sell It To The World ηταν πιο heavy (δεν ειναι, ο ηχος στις κιθαρες και το μπασο ειναι απλα ταυτοσημος.) αυτο δε θα σημαινε τιποτα για μενα. Δεν εχω κανενα κολλημα με το BIN, και ουτε το εχω συνδεσει με κατι, απλα ο δισκος γαμαει, τελος. Μακραν το πιο υποτιμημενο τους αλμπουμ, και ολα αυτα μονο και μονο επειδη οι ιδιοι το εθαψαν και το αποκηρυξαν (επειδη ΑΥΤΟΙ ειχαν το κολλημα μαζι του, και συγκεκριμενα ο Γκρεγκ, ο οποιος παρολα αυτα εχει δηλωσει πως ειναι περηφανος για τα τραγουδια του ΒΙΝ, απλα δεν ηθελε αυτον τον ηχο και αυτην την παραγωγη, και ενιωσε πως η ΕΜΙ τους εκανε οτι ηθελε).

Κανενα τραγουδι δεν εχει θαφτει, καμια αποδειξη δεν υπαρχει για κατι τετοιο, ειδικα για το Sell It To The World που ηταν ηδη βαρυ κι ασηκωτο οσον αφορα τον ηχο (και γαματο οσον αφορα το τραγουδι γενικοτερα). Ομολογω οτι τα χορωδιακα μου αρεσουν αρκετα, και ταιριαζουν, αλλα αυτο ειναι ενα εντελως διαφορετικο θεμα. Ασε που τα χορωδιακα το κανουν ΛΙΓΟΤΕΡΟ βαρυ απο οτι ηταν αρχικα (ισως και για αυτο να μου αρεσουν).

Και μιας και γινεται λογος για το BIN, καποιος αναφερθηκε στο Fader ως pop metal νωριτερα, παρουσιαζοντας αυτον τον ορο ως κατι αρνητικο. Λες και υπηρξε περιοδος απο το 1992 εως και τωρα, στην οποια οι Paradise Lost δεν ηταν pop metal…ehem ehem, ok, As I Die, True Belief, Sweetness, The Last Time, I See Your Face, One Second, Say Just Words, Permanent Solution, Fader, Mouth, Erased, Forever After, The Enemy, Requiem, Faith Divides Us, Honesty In Death, Tragic Idol, An Eternity Of Lies, No Hope In Sight και δε συμμαζευεται, μια καριερα γεματη χιτακια ειναι οι Paradise Lost, ηθελημενα, συνειδητα, και ενιοτε και επιτηδευμενα. Οποιος δεν το παραδεχεται αυτο, καλυτερα να βρει αλλη μπαντα να αποθεωνει ως “ξεχωριστη” και μοναδικη.

Το Fader ειναι εκπληκτικο τραγουδι και δε θα ηθελα με τιποτα να μην υπαρχει επειδη καποιοι το βρισκουν πολυ εμπορικο. Αλλωστε ηταν σε παμπολλα σετλιστς τους ακομα και χρονια μετα το BIN, μαζι με το Mouth.

3 Likes

Το Fader ειναι το αγαπημενο μου κομματι απο τον δισκο, να που συμφωνουμε και σε κατι, εξακολουθω να ευχομαι να ηταν η παραγωγη καλυτερη.

Ο ορος pop metal ειναι εντελως κενος btw. Αλλοι τον χρησιμοποιουν για να δηλωσουν πολυ εμπορικο μεταλ, αλλοι για να μιλησουν για ποπ με πιο βαρυ υποβαθρο, δεν ειναι ομως καθορισμενο τι εννοουμε γι’αυτο και τον απεχθανομαι σαν χαρακτηρισμο, οχι γιατι η pop ειναι κατι ταμπου.

Κατα τα αλλα ειμαστε offtopic :stuck_out_tongue: