Paradise Lost- Medusa (2017)

Κομμάτια όπως το eternity of lies, το victim of the past, το return to the sun ή ακόμα και το τρομερό b-side fear of silence δείχνουν ότι μπορούν για πλάκα να γράφουν κομματάρες ακόμα και τώρα μετά από τόσα χρόνια και άλμπουμς. Και αναφέρω κάποιες μόνο από τις τραγουδαρες που είχε το Plague.
Το BiN είναι το πιο αδύναμο τους άλμπουμ, τι να κάνουμε τώρα…το λένε και οι ίδιοι και η πλειοψηφία των οπαδών τους όλα αυτά τα χρόνια. Και δεν είναι μόνο η παραγωγή αλλά και οι συνθέσεις με κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις όπως το world pretending. Ακομα και το Host ήταν καλύτερο από άποψη συνθέσεων και ατμόσφαιρας.
Οι τύποι συνεχίζουν να γράφουν κομματάρες όλα αυτά τα χρόνια ανεξαρτητα απο το υφος και την κατευθυνση των αλμπουμς και ειναι βεβαιο οτι αυτες θα υπαρχουν και στο καινουριο, ξέρει ο Greg…

Ποια είναι η γνώμη σου για το καινούριο των Metallica?

Πρώτο άτυπο review για τα τρια τραγουδάκια του m cd :
TLW - much more clean voice from Nick than growls. Great break after the first verse around 1.47 min when the chorus begins and Nick sings ‘feeling so…hopeless dream’ and then he comes out wit the growl part from the teaser - amazing. Reminds me of the Faith Divides Us/Tragic Idol era whe it comes to the song structure and atmosphere, the production goes in the vein of In Requiem. A very good track but hopefully not the best on Medusa ;] Symbolic Virtue - only clean vocals by Nick - reminds me a little bit of the In Requiem era mixed with Draconian Times. A classic good b-side song. Nice piano in verses. Sell it to the World - new chors at the beginning and the end of the song. More powerful sound. I like the original version and this one is nice too.

Χαχαχαχα σιγα ρε Μπαμπη Σουγια, ηρεμησε λιγο. Θα ηθελαν να μπορουν να γραψουν μετα απο 35 χρονια καριερας τετοια τραγουδια οι Paradise Lost… ή και μετα απο 27 χρονια καριερας εδω που τα λεμε. Δε με ενδιαφερει να σου σπασω τα αρχιδια, ειναι πολυ ευκολο να το κανω και δεν εχει πλακα :frowning:

gamaei

Γιατι που εκανε συγκριση για την ποιοτητα των δισκων? Γουστα ειναι αυτα. Αυτο που λεει ειναι οτι το νεο Λοστ ειναι παρελθοντολαγνικο ενω το νεο Μεταλλικα που γουσταρεις (και καλα κανεις, και για εμενα ο δισκος του 2016 ειναι) ας πουμε ειναι και πολυ πρωτοποριακο ε?Double standards που λενε και στο χωριο μου.

Κανενα double standard, δεν εχουν παιξει ετσι ξανα οι Metallica, ασε που υπαρχει μια αλφα (τεραστια διαφορα) ποιοτικα μεταξυ των δυο δισκων. Το HTSD ειναι μια αρκετα φυσιολογικη εξελιξη στον ηχο των Metallica, με επιρροες απο το παρελθον τους, και με αρκετα νεα στοιχεια. Οπως ειναι και το Tragic Idol. Οπως ειναι το Faith Divides Us. Οπως ειναι ξερεις… ολοι οι δισκοι των Paradise Lost μεχρι πριν λιγα χρονια.

Αντιθετα το Plague Within ειναι μια απο τα ιδια, και το ακριβως αντιθετο της εξελιξης.

Μην το πας στην ποιοτητα γιατι ειναι υποκειμενικο το θεμα. Για τα υπολοιπα διαφωνουμε, ο,τι λες οτι πετυχαινουν οι Μεταλλικα το πιστευω και για τους Λοστ, δεν το βλεπω καθολου για πισογυρισμα, τουλαχιστον οχι πιο πολυ απο το Tragic Idol πχ. Γνωμες…

Γιατί δεν το ανεβάζει ένας αντίχριστος όμως;!;!

Έλα βγήκε στη φόρα, έστειλα πμ σε μερικούς, διαδώστε το μέσω πμ επίσης.

4 Likes

Κι εγώ please.

1 Like

Μονο θετικα πραγματα !

Ηχαρα , η φωνη του Χολμς γαμαει και φοβερες φωνητικες μελωδιες, το σολο του Symbolic υπεροχο .

Αν πουμε για προσωπικο γουστο οκ αχρειαστο για μενα το πιο μπρουταλ σημειο του Longest , αλλα μπορει να πει καποιος οτι δενει με την ατμοσφαιρα του κομματιου . Δεν υπαρχει λογος για γκρινιες , ετσι τους βγαινει , ετσι κανουν .
Δεν με ρωτησαν και ποτε πως θα παιξουν .

2 Likes

The Longest Winter απιστευτη κομματαρα, απλα τελειοτητα. Δε με ενοχλουν καν τα ελαχιστα σημεια που ξερναει ο Χολμς, ουτε προσθετουν κατι στο κομματι ομως. Τα καθαρα φωνητικα του ειναι απλα απιστευτα καλα. Αποδειξη του οτι ουτε εχει ξεμεινει απο φωνη, ουτε απο μελωδιες, οπως πηγαν να μας πεισουν καποιοι.

Sell It To The World το περιμενα βιασμο του τραγουδιου, τελικα ειναι σχεδον σαν επανεκτελεση, χωρις καμια ουσιαστικη διαφορα περαν της χορωδιας. Προτιμω την αρχικη εκδοση γιατι μου βγαζει περισσοτερο παθος, λιγο αχρωμο το ρεμιξ.

Τελειοτητα και το Symbolic Virtue. Οι Paradise Lost που αγαπησα.

1 Like

Στείλτε ένας βρε παίδες.

Είμαι στο γραφείο γαμώ το σύμπαν!!! Άντε να περάσει η ώρα

Καλά βλεπουν τα μάτια μου :open_mouth: ο quintom εκθειάζει το νέο λοστ ? δεν έχω ακούσει τίποτα ακόμη …θα επανέλθω

Που θα το βρω ρε παιδιά ??? pm κανείς

Έχεις pm…

Ευχαριστώ φίλε !!!

Ok επιτέλους τα άκουσα! Και τα 2 καινούρια είναι πολύ ωραία, νομίζω με την πρώτη με κέρδισε πιο εύκολα το Symbolic Virtue κυρίως γιατί είναι b side! Ρε είναι τρελοί οι τύποι! Το Sell It To The World πρέπει να είναι απλό remix, δηλαδή δεν έχει καμία διαφορά, εκτός από την εισαγωγή και τα χωροδιακά ας πούμε.
Σίγουρα θα έχει και καλύτερα ο δίσκος από το Longest Winter, στο οποίο δεν με χαλάνε καθόλου τα brutal του Νικόλα, ίσα ίσα που φαίνονται πιο δουλεμένα. Πολύ καλή δουλειά στις κιθάρες και γενικά καλός ήχος.