Paradise Lost

I give you that. Όπως επίσης και το ότι το Host σε Honi.

Επίσης ο μόνος λόγος που το λες είναι επειδή δεν κατάλαβες ποτέ την ουσία των πραγματικών PL :!:

Peace brothers! Το Host μια χαρα album σε φαση Depeche Mode ηταν. Περιεργες εποχες εκεινες. Νομιζω οτι οσοι ανδρωθηκαμε μουσικα στα 90s εχουμε διεστραμμενα γουστα κυριως επειδη οι, σημερα, ‘‘μεγαλες’’ μπαντες (π.χ P.L., Therion, Tiamat, R.C. και αλλοι) δεν φοβηθηκαν καθολου τον πειραματισμο. Και το BIN εχει καποια καλα κομματια αλλα ειναι ο πιο μετριος δισκος τους. Τα 90s γενικα ητανε μια θεοτρελη δεκαετια για το metal. Οι death/black/gothic σκηνες μεγαλουργησαν και αυτο εγινε και λογω του ακρατου πειραματισμου.

Παιδια επειδη θα τρελαθω, απο ποτε αν καποιος θεωρει τον εαυτο του φαν μιας μπαντας πρεπει να γουσταρει ο,τι αυτη εχει κυκλοφορησει? Πρωτη φορα το ακουω αυτο πραγματικα. Εγω αυτο που ειπα ηταν

στο οποιο εξεφρασα την ειλικρινη απορια μου.

Δεν εχω κανενα προβλημα με τον πειραματισμο, μια απο τις αγαπημενες μου μπαντες ειναι οι Celtic Frost και τα 90’s τα γουσταρω αλλα αν κατι δεν μου αρεσει, δεν μου αρεσει, τοσο απλα. To Host μου φαινεται μπαρουφα.

shadowking69 εχω ακουσει παρα πολλες φορες το Host και προσπαθησα να μπω στο κλιμα, καταθλιψη, ερωτικη απογοητευση, ακουμε Depeche Mode και θελουμε να ακουστουμε σαν Depeche Mode, αλλα και παλι το αποτελεσμα ειναι βαρετο, ανεμπνευστο και flat. Μου αρεσει το So Much Is Lost, το Permanent Solution και ειναι καλυτερο απο τα υπολοιπα το Behind The Grey. Απο εκει και μετα το χαος, δυστυχως με αυτο το αλμπουμ εχασαν την ευκαιρια να γινουν ακομα μεγαλυτεροι, αλλα ισως να ηταν καλυτερα ετσι γιατι μπορει να μην αντεχε στα πιο υψηλα κλιμακια και στις αναλογες υποχρεωσεις που δημιουργουνται σε αυτα ο αγαπητος Nick.

Ίσως να φταίει η τόσο μεγάλη αλλαγή για μένα όμως-και το έχω ξαναπεί-φταίει το ότι τα live τους ήταν πάντα η αχίλλειος πτέρνα τους.
Anyway είπα πως ήταν αρκετά απόλυτη η θέση μου my bad, εγώ όμως που είμαι μεγάλο φανμπου μου αρέσουν όλα τους, τι να κάνουμε;

Ωραία σειρά. Κάπως έτσι και εγώ, με τη διαφορά ότι στην κορυφή θα έβαζα το One Second, και θα εκανα μια τράμπα επίσης BIN με Gothic.
Προσωπικά One Second και Host είναι αψεγαδιαστα αριστουργήματα, και τους οφείλω ένα πράγμα. Ότι η μεγάλη μου (τότε) αγάπη για τους Paradise Lost παραμέρησε την υπερμεταλλοσύνη που με διέκρινε εκείνα τα χρόνια. Θυμάμαι το ξενέρωμα μου ένιωσα όταν πρωτοάκουσα το One Second, ενώ πλέον είναι το πλεον αγαπημένο μου και χιλιοακουσμενο άλμπουμ. Και αν πλέον έχω απομακρυνθεί αρκετά από το metal, και ακούω πολλά και διάφορα, ε ένα μικρό ρόλο τον έχουν παίξει και αυτά τα 2 άλμπουμ. Γι’αυτό και μόνο θα τα έχω πάντα πολύ ψηλά. Δυστυχώς οι τωρινοί PL δεν μου λένε και πολλά.

Το tragic idol το άκουγα χθες στο ipod μου και ήταν πολύ πολύ ωραία. Επίσης το In Requiem είναι δισκάρα. Μόνο το faith υστερεί κάπως από τα τελευταία τους για μένα.

Όπως έχω ξαναγράψει την ξενερα της ζωή μου την είχα φάει με το one second. Σε εποχή βέβαια που έλιωνα άγρια το draconian (με το οποίο και τους έμαθα) και η αλλαγή δεν μου έκατσε καθόλου μα καθόλου καλά. Ακόμα και σήμερα πάντως δυσκολεύομαι να το βάλω να το ακούσω. Δεν μου έρχεται με την καμία.
Host από την άλλη είναι ζήτημα αν το άκουσα 3 φορές στην ζωή μου. Είναι το μοναδικό τους που δεν αγόρασα σε cd όταν βγήκε (πριν σταματήσω σχεδόν να αγοράζω).

Ας κάνω κι εγώ τη δική μου κοντόφθαλμη και κολλημένη λίστα.

Icon
Draconian Times
Shades of God
Gothic
Tragic Idol
In Requiem (αυτά τα δύο μάλλον ισόπαλα)
Faith Divides Us
Paradise Lost (κι αυτά τα δύο μάλλον επίσης)
Symbol of Life
Believe in Nothing
Lost Paradise

One Second
Host

Κοίτα πόσο χαμηλά έβαλε το Lost Paradise ο άμπαλος :!:

Isis, πότε θα πιούμε καμιά μπίρα μαζί ρε φίλε?
*με τα άδεια μπουκάλια θα χτυπήσουμε τον γρακχο :razz:

Τόσο χαμηλά το One Second ρε συ;;; Αντε για το Host να το καταπιω αλλά για το One Second; ;

Το χω ξαναπεί, πολλές φορές. Το One Second είναι μια ψευτογκόθικ πίπα.

Αλλά το BIN, που είναι πάνω από το έρεβος του Lost Paradise, υποθέτω ότι είναι μια ellegant alternative ροκιά ε;;

Ναι.-

Σπάσε από το θρεντ ρε περαστικέ :!:

Εγινε.
Τα λέμεεεεε

Έχει πολύ πλάκα πόσο διαφορετικές απόψεις έχουμε εδω μέσα!

Δεν θα φτιάξω λίστα αλλά

  • Θα έβαζα το Icon πάνω από το Draconian Times
  • To Gothic θα ήταν χαλαρά πολύ ψηλά
  • Το Paradise Lost θα είχε μια σεβαστή θέση καθώς είναι δισκάρα…
  • Στον πάτο ΒΙΝ και κάπου εκεί κοντά θα ήταν και το One Second :stuck_out_tongue:
  • To Faith Divided Us τα σπάει!

χωρις σκεψη, γιατι δεν παίζει να βγει αλλιως ποτε η λιστα

draconian times
icon
one second

(Η παραπάνω τριαδα δεν αλλαζει ποτε)

gothic
HOST ρε μουνια!
symbol of life
shades of God
paradise lost
tragic idol
Faith divides us death unites us
in requiem

Lost paradise
Believe in nothing (το οποιο μετα απο χρονια χουλιγκανισμου και καψιματος παραδεχομαι οτι ειναι λιγο μαπα. αλλα έχει και ενα World Pretending ε)

Ξανα κοιταω τη λιστα. Λες να αδίκησα κάποιο?καλα δεν έγινε και τιποτα. Ισως θα επρεπε να βαλω τεταρτο το paradise lost. το πρωτο που ακουσα και σηματοδότησε την αρχη μιας μεγάλης αγάπης. μμμ δε βαριέσαι

post quick reply

Δε ξέρω ποιοι είναι περαστικοί αλλά 23 χρόνια μετά θυμάμαι ακόμα το σοκ του As I Die σε ένα ep που δεν παίζει πια (ελιωσε λέμε). Επίσης τα live στα 90ς (1992-1994-1996) στο Ρόδον έχουν κάτσει όμορφα στη μνήμη και δε μου το χαλάνε όσο και να βαριούνται τη ζωή τους στο σανίδι εδώ και αιώνες (ίσως και τότε?..).

Anyway, η λίστα το 2015 θα πήγαινε κάπως έτσι:
Larger than life:
[B]Icon
Draconian Times[/B]

Δίσκαροι:
[B]Shades of God
Gothic
One Second[/B]

Καλά για όταν βγήκαν, δεν τα ακούσα ξανά μετά την κυκλοφορία τους:
[B]Paradise Lost
Tragic Idol
In Requiem
Faith Divides Us
Lost Paradise[/B]

Άχρηστες/βαρετές κυκλοφορίες :
[B]Symbol of Life
Believe in Nothing
Host
Drown in Darkenss-The Early Demos[/B]

…ζήλεψα…θα κάνω κιεγώ λίστα…νααα
…1η πεντάδα
Gothic
In Requiem
Draconian Times
Icon
Shades Of God
…ακολουθούν
Tragic Idol
Lost Paradise
Faith Divides Us - Death Unites Us
One Second
…δεν έχω ασχοληθεί - ακούσει τόσο
Believe in Nothing…αυτό θα αλλάξει σύντομα
Paradise Lost
Host
Symbol of Life

:):!: