Paradise Lost

Πιστεύω ότι πρέπει να του δώσει μια ευκαιρία …που ξέρεις μπορεί κ να του αρέσει στο τέλος … Λέτε να παίξουνε και κανα καινούργιο στη Μαλακάσα τον Ιούλιο ; Θα ταιριάζει απόλυτα και με το κλίμα

ναι να παιζουν οι Lost doomιλα με νταλα ηλιο ειναι το καλυτερο μας !!! χε χε χε!!
Ας ελπισουμε να ακουσουμε κατι καινουργιο !

Αυτό το ντάλα μεσημέρι όποιος το θυμάται το 2012 μάλλον θα ξενερώνει όπως κι εγώ αλλά τι να τους κάνουμε

Δεν ήμουν αλλά είχα δει my dying bride με μεταλλικα το 2007 στη μαλακάσα. Μια χαρά παίξανε αλλά ήταν σαν να λέμε εκτός τόπου και χρόνου …

Έπαιξαν στην μικρή σκηνή, όχι εκεί που έπαιξαν οι My Dying Bride δηλαδή, με τον ήλιο να πέφτει πάνω τους. Ακόμα και οι ίδιοι ήταν αρκετά δυσαρεστημένοι. Μάλλον η χειρότερη φορά που τους έχω δει, έκοψαν και κάποια κομμάτια αν θυμάμαι καλά επειδή δεν την πάλευαν

Αν τα τραγουδια ειναι ποιοτητας Beneath τοτε ο δισκος θα σωζεται… απλα τους εχω ικανους για πολυ καλυτερα πραγματα απο αυτο, και για αυτο δε νομιζω πως υπαρχει περιπτωση να ενθουσιαστω. Με τις παλιες αγαπες ομως παντα κραταμε μια πισινη μηπως και εκπλαγουμε. Απλα δυστυχως ο Holmes και ο Mackintosh φαινεται να εχουν σκατα στο κεφαλι τους τα τελευταια χρονια, και ειναι λες και γοητευονται απο οτιδηποτε αναχρονιστικο. Αν και μαλλον υπαρχει πολυ πιο απλη εξηγηση και λεγεται ΧΡΗΜΑ.

Ναι χρήμα …είναι γνωστό άλλωστε πως το doom/death ιδίωμα είναι το κατεξοχήν ιδίωμα για να πουλήσεις μαζικά δίσκους…Ειδικά δε το beneath που επελέγει για τη προώθηση του δίσκου είναι απο τα πλέον εμπορικά τραγούδια και με ένα ακόμη πιο εμπορικό βιντεκλιπ. Μη λέμε και ότι θέλουμε …

Μμμμ… προφανως οι Paradise Lost πουλανε στους μεταλλαδες με τα 3-4 τελευταια τους αλμπουμς πολυ περισσοτερο απο οτι με τα 3 προηγουμενα απο αυτα. Κι αμα δε με πιστευεις, μπορεις απλα να τσεκαρεις τις πωλησεις τους. Εχουν εστιασει σε ενα συγκεκριμενο αγοραστικο κοινο, και ακολουθουν μια πολυ ασφαλη οδο για μενα. Δεν υπαρχει κανενα ρισκο στη μουσικη τους πλεον. Αυτοι καλα κανουν, απλα εγω τους εμαθα και τους αγαπησα αλλιως. Και οσο ειχαν εμπνευση, ακομα κι ετσι τους ακουγα και τους στηριζα, αλλα πλεον μου φαινεται πως δεν υπαρχει ουτε αυτο.

:confused: My sympathies…

Δεν έχει πάντως άδικο ότι παίζουν εκ του ασφαλούς, αυτό με το χρήμα είναι σχετικό, προφανώς θέλει να πει ότι ο κόσμος γούσταρε τον τελευταίο δίσκο ο οποίος πήγε καλύτερα εμπορικά έχοντας μεγαλύτερη απήχηση στους μεταλλάδες. Αντίθετα αν αυτή τη στιγμή βγάζανε έναν πειραματικό δίσκο μάλλον θα πήγαινε άκλαυτος. Και επειδή είναι και σε μια ηλικία που πρέπει να πληρώσουν και υποχρεώσεις, και είναι και από τις μπάντες που ακόμα ζουν από την μουσική, ο “εύκολος” δρόμος είναι να παίξουν αυτό που γουστάρει ο κόσμος.
Δεν αμφιβάλλω βέβαια ότι και εκείνοι το γουστάρουν, αυτό δείχνουν και τα projects τους άλλωστε.

2 Likes

Νομίζω ότι κάνουμε πως δεν καταλαβαίνουμε . Ο mackintosh που γράφει όλη τη μουσική περνάει - για λόγους που αυτός ξέρει- μια φάση εντελώς ακραία μουσικά βλ, vallenfyre κλπ Αυτή τη μουσική θέλει να παίζει και πιστεύω ότι αν δεν είχε τους vallenfyre οι λοστ θα είχανε ακόμη πιο ακραίους δίσκους. Αν ο σκοπός ήταν το χρήμα (αποκλειστικά έτσι …ζουνε από αυτό) θα ακολυθούσανε τις φόρμες draconian times, tragic idol με ολίγη one second (και μπορούνε να το κάνουν πολύ έυκολα όπως φαίνεται βλ. fear of silence, tragic idol τραγούδι κλπ) …Εκεί να δεις πωλήσεις . Θα βάζανε και καμιά Cristina scabia (που τους έχει είδωλα) να κάνουν κανά ντουέτο σε κανένα επιταλωμένο say just words και να τη συνταγή για λεφτάκια ! Όχι να σου γραφει σαπια μακροσκελή doom τραγύδια με μπρούταλ φωνητικά και να το λες εμπορική στροφή τη στιμγή που έχουν τη δυνατότητα να κινηθούν σε τόσο εμπορικά μεταλικά όμως μονοπατια !

Εγώ το ξέρω, όλοι τα ξέρουν αυτά που αναφέρεις, το my sympathies ήταν επειδή άνοιξες κουβέντα με τον περήφανο αιρετικό quintom που δεν γουστάρει doom/death αλλά πόπ μέταλ ΑΛΛΑ το doom/death είναι εμπορικό και φέρνει χρήμα. Ψυχεδέλεια λέμε…

Βουλωνε ρε μηδενικο. Καρκινος εισαι σε οποιαδηποτε κουβεντα.

Το θέμα δεν είναι τι φόρμες θέλουν να ακολουθήσουν. Ας υποθέσουμε δηλαδή ότι ακολουθούσαν τις φόρμες του Draconian Times. Την ποιότητα και τις απίστευτα εμπνευσμένες συνθέσεις που έχει αυτό το άλμπουμ δεν τις πιάνουν ούτε με απόχη πλέον. Θα μιλούσαμε επομένως για ένα νέο άλμπουμ που ηχητικά φέρνει σε Draconian Times αλλά η ποιότητα των συνθέσεων θα ήταν πολύ χαμηλότερη.

2 Likes

Καταρχας, τη φραση εμπορικη στροφη την ειπες εσυ, και οχι εγω. Κατα δευτερον, στο ΜΕΤΑΛ (και οχι μονο) τα τελευταια χρονια πουλαει το ακραιο, τι να κανουμε τωρα? Και πουλαει και η νοσταλγια. Τασεις ειναι αυτες, και επαναλαμβανονται. Παρε ως παραδειγμα τους Amorphis, που εχουν γνωρισει τη μεγαλυτερη επιτυχια τους εμπορικα με τους τελευταιους δισκους, που ειναι ολοι ακριβως στο ιδιο μουσικο υφος. Στο ελαφρολαικο ατμοσφαιρικο μεταλ με πληκτρα και καφρικα φωνητικα. Το μουσικο υφος των Paradise Lost στο Plague Within ΠΟΥΛΑΕΙ, τι να κανουμε τωρα? Αντιθετως, το υφος του One Second που θετεις ως παραδειγμα, ΔΕΝ πουλαει πλεον στο χωρο του μεταλ. Και εν ετει 2017, δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να επαιζε οποιαδηποτε μπαντα οπως επαιζαν οι Paradise Lost στο Host ή στο One Second και να πουλησει.

Αντιθετως μια στροφη στο παρελθον (και ολο το marketing γυρω απο αυτην, βλεπε περιοδεια για το Draconian Times, βλεπε διαφημιση για την ελλειψη πληκτρων στο Tragic Idol, βλεπε συλλογη με ακυκλοφορητα και επανεκτελεσεις απο τα παλια τα χρονια, βλεπε ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ οι Paradise Lost τα τελευταια 6-7 χρονια) πουλαει, οπως φαινεται κι απο τα νουμερα. Και ξαναλεω, γιατι απο οτι φαινεται ισως το παιρνεις και λιγο προσωπικα (?), καλα κανουν οι Paradise Lost. Απλα εγω προσωπικα δε χρειαζεται να τους ακολουθησω σε αυτην την παρελθοντολαγνεια. Τους ακολουθησα στο Tragic Idol γιατι το βρηκα γεματο εμπνευση και φοβερες ιδεες. Το Plague Within μου φανηκε αντιδιαμετρικα αντιθετο, τι να γινει τωρα? Μακαρι να ειναι καλο το καινουριο, αλλα η επιτηδευση δε βοηθησε ποτε κανεναν. Αντι να διαφημιζουν το ποσο doom και sludge θα ειναι, θα μπορουσαν απλα να το κυκλοφορησουν, οπως εκαναν το 1997, το 1999, το 2002, κτλ. Που εδιναν ελαχιστα στοιχεια για τη μουσικη κατευθυνση του οποιουδηποτε δισκου πριν κυκλοφορησει ο δισκος.

Νευράκια αιρετικέ? Εκεί στο αμέρικα τι παίρνετε για τα νεύρα? Κολοδάχτυλο δοκίμασες? Αναχρονιστικός και περήφανος ο macintosh, τι να κάνουμε τώρα…και οι μετάλλικα αναχρονιστικοί και περήφανοι μπας και βγάλουν κάνα φράγκο…αλλά γαμάνε όμως…ψυχεδέλεια 101

Βουλωνε ρε μηδενικο μπας και γινει καμια κουβεντα, αρχιδια ειναι και πρηζονται. Και καλα τα δικα μου, των αλλων δεν τα λυπασαι? Δεν ειναι τσιφλικι σου το φορουμ ωστε να βγαζεις τα προσωπικα σου κομπλεξ σε καθε τοπικ με το οποιο εισαι πανασχετος. Στειλε μου προσωπικο μηνυμα αμα θελεις να βγαλεις χολη, και (δε) θα σου απαντησω αναλογως.

Ρε καθυστερημένε εσύ βγάζεις τα προσωπικά σου κόμπλεξ με τα γούστα των άλλων και πρήζεις αρχίδια με τις και καλά αιρετικές σου απόψεις που πάς και να επιβάλλεις κιόλας, κοίτα λίγο τι γράφεις. Δεν τολμάει κανένας να πεί κάτι αντίθετο και πετάγεται η πορδή να σχολιάσει ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.
ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΑΣ ΑΝ ΔΕΝ Σ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ SHADES OF GOD τι στο πούτσο μας το υπενθυμίζεις με κάθε ευκαιρία? Το ΚΟΜΠΛΕΞ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, περήφανε αιρετικέ, συγκλητικέ ή όπως στο διάολο θες να αποκαλείσαι. Ένας ρε να του δώσει να καταλάβει δεν υπάρχει? Κανένας να του βρεί να πηδήξει? Ήμαρτον δλδ, θες να αραδιάσεις τα επιχειρήματα σου για το νέο δίσκο, πέστα απλά και όμορφα, ΜΗ ΜΑΣ ΣΠΑΣ ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ επειδή ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ ΜΕΤΑΛ, ΔΕΝ Σ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ DOOM/DEATH. ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ ΑΓΡΙΟΦΩΝΑΡΕΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΟΝ ΑΚΡΑΙΟ ΗΧΟ
ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΕ, ΗΜΑΡΤΟΝ

Στο ειπα και στο προηγουμενο ποστ, αμα δε μπορεις να διαβαζεις αυτα που γραφω και τα οποια σιγουρα δεν απευθυνονται σε σενα (καθως δεν εχεις καν την ικανοτητα να τα κατανοησεις), μπορεις να μου στειλεις προσωπικο μηνυμα, να μη διαβαζουν κι ολοι οι αλλοι τα λογυδρια σου που νομιζεις οτι με αγγιζουν κιολας. Α και για να μην ξεχνιομαστε, σκατα στο μεταλ σου και στο μεταλ χαμμερ σου, που σε εχει καταντησει ετσι.

Εντάξει πραγματικά ντροπή … αν σε κάποιον δεν αρέσει να διαβάζει και να ακούει αντίθετες απόψεις και να μπορεί να διαφωνήσει σαν πολιτισμένος άνθρωπος εμείς οι υπόλοιποι δεν φταίμε τίποτα .
Είναι που είναι το φόρουμ ψόφιο το σκοτώνουμε και από μόνοι μας .

1 Like