Placebo

Ξεθαματαρα ~3 χρονια μετα 8O

http://www.youtube.com/watch?v=CLT84FY7N28

ΤΡΕΛΑ!! 8)

Δυνατό! Καλή φάση! :wink:

Άν όμως αγαπητέ blackeyed ήταν σε τέτοια επίπεδα το Battle For The Sun δε θα΄χε θαφτεί 3 χρόνια το τόπικ. Κι εμένα που μ’αρέσουν πολύ (απ τα πρώτα τους κιόλας) θεωρώ πως συναγωνίζεται το Black Market Music για τη θέση του χειρότερου album τους. Όλα τα υπόλοιπα σπέρνουν!

Και σε studio version σπερνει… 8)

http://www.youtube.com/watch?v=a_1FIjL2eDs

Μαρτης '13 ο νεος δισκος απο οτι διαβασα…κοντα στα γενεθλια μου, οτι πρεπει! :stuck_out_tongue: Αντε να περασει ο καιρος ρε πστη μ, περιμενω πως και πως…

WE ARE ‘LOUD LIKE LOVE’

Placebo are delighted to announce details of their 7th studio album, and reveal an exclusive 69-hour Fan ticket pre-sale for the the first phase of the ‘LOUD LIKE LOVE’ World Tour

[B] Loud Like Love RELEASE DATE 16.09.13[/B]

Νεος δισκος και τουρ! :smiley: Το μονο κακο(οσο προλαβα να δω, προτου πεσει η σελιδα τους) ειναι οτι η Ελλαδα ειναι εκτος :frowning:

Σεπτέμβρη ο δίσκος.

[B][I][U][B][I][U]Too Many Friends (Lyric Video) [/U][/I][/B][/U][/I][/B]

Soft πολύ το κομμάτι και δεν μου πολυκάνει, θέλω τους άλλους πλασιμπος εγώ με αυτά τα catchy κιθαριστικά ριφς!

Το κομμάτι ξεκινάει με τον ρηξικέλευθο στίχο “[I]My computer thinks I’m gay, Ι threw that piece of junk away…[/I]”. huh

Κυκλοφορησε σημερα και επισημα ο νεος δισκος
τον ακουσε κανεις?
αν και δεν περιμενω πλεον μουσικα πολλα απο αυτους…

λογικα σε μερικες μερες θα τον ακουσω και θα κραξω :lol:

σε καμια ωρα εχουν live streaming θα παιξουν τον νεο δισκο κατι τετοιο

Εμενα με αρεσε ο δισκος…τον συγκαταλεγω ανετα στους καλυτερους τους, με τα Exit Wounds, Rob The Bank τα hightlights του 8)

Toν ακουσα και ειχα δικιο :lol:
συμφωνουν και οι κριτικες που διαβασα και στο site
της πλακας αλμπουμακι οι εποχες του Without You I’m Nothing η εστω του Meds εχουν περασει ανεπιστρεπτι
μηδεν χ0 =0 βαλαν και μια δυο πιασαρικες πανευκολες μελωδιουλες και εκλεισε ο δισκος

υ.γ. οταν λες αναμεσα στα καλυτερα τους τι ακριβως ενοεις?ο μονος δισκος που ισως ειναι στο ιδιο επιπεδο με αυτον ειναι ο αμεσως προηγουμενος το Battle for the sun(μετριοτατος)τα παλαιοτερα με το κυαλι τα βλεπουν

Kι εμενα η γνωμη μου ειναι πως εβγαλαν τον χειροτερο δισκο της καριερας τους[-X

Δε συμφωνώ. Δεν τον θεωρώ κανα κορυφαίο δίσκο αλλά τον ακούω πολύ πιό ευχάριστα απ το ανεκδιήγητο “Battle For The Sun”. Τούτο τουλάχιστον ακούγεται εύκολα ως το τέλος, στο άλλο ταλαιπωριόσουν

Το αδιαβλητο μου συστημα βαθμολογησης :stuck_out_tongue: λεει για τους Placebo

(με αριστα το 5)

1-Without You I’m Nothing 4.29
2-Black Market Music 4.08
3-Meds 3.92
4-Placebo 3.90
5-Sleeping With Ghosts 3.54
[B]6-Loud Like Love 3.2[/B]
7-Battle For The Sun 2.8

Το μονο άλμπουμ τους που εχω ακουσει είναι το Without you I’m nothing και πραγματικά ολα τα τραγούδια ειναι απιστευτα, οι στιχοι φοβεροι. Δεν ξερω γιατι αλλα αυτος ο δισκος μου βγαζει γκοθ διαθεση.

1 Like

Πολύ κακό κομμάτι, αλλά δεν πειράζει, δεν ξέρω ποιος περιμένει τι, απ’τους Placebo πια.

Η δεκαετία τους 1996-2006 ήταν άψογη, με αγαπημένο νομίζω το Meds. Ήταν η πρώτη μπάντα που απαντούσε στην ερώτηση ποια είναι η αγαπημένη μου. Ωραίες αναμνήσεις

Κακό το κομμάτι και για εμένα, εγώ όμως δεν έχω χάσει την πίστη μου ακόμη :stuck_out_tongue_winking_eye:

Γιατί το loud like love το αγάπησα πολύ. Είναι δίσκος που μπορώ ακόμα να τον ακούσω ολόκληρο χωρίς skip. Σε αντίθεση με το battle for the sun, όπου ούτε καν τα «χιτς» του δίσκου δεν μπορώ να ακούσω. Το πολύ πολύ σε μια υποτιθέμενη συλλογή να έβαζα το Never-ending Why.

Λίστες παντού, γιατί όχι και εδώ :grin:

  1. Black Market Music

  2. Without You I’m Nothing και Sleeping with Ghosts (γιατί μπορώ)

  3. Meds

  4. Loud Like Love

  5. Battle For The Sun

Το ντεμπούτο τους δεν το τοποθετώ κάπου μέσα στην λίστα γιατί το θεωρώ άδικο. Είναι πολύ άγουρο και με τις επιρροές τους να κάνουν μπαμ. Αγαπούσαν όμως πολύ τους Sonic Youth και τους Pixies, όπως και εγώ, οπότε το έχω μεγάλη αδυναμία.

2 Likes

Εμένα πάλι μου αρέσει πάρα πολύ. Το έχω λιώσει από χτες. Πιασάρικο με την καλή έννοια και τρομερά κολλητικό.

Δεν ξέρω τι θα λένε τα υπόλοιπα τραγούδια του άλμπουμ αλλά το πρώτο δείγμα γραφής είναι φανταστικό.

1 Like

Δε θα ήθελα να τα βάλω σε λίστα, γιατί πραγματικά μου αρέσουν όλα πάρα πολύ. Απλά το Meds βγήκε όταν ξεκίνησα να ακούω και το άκουγα 24/7, μέχρι να πάω στα προηγούμενα γιαυτό και λέω αγαπημένο. Ίσως το καλύτερο τους να είναι το Black Market, θα συμφωνήσω.

Nancy Boy στο Rockwave το 17 ήταν απ’τα καλύτερα που έχω δει, κυρίως γιατί δεν το περίμενα με ΤΙ ΠΟ ΤΑ, είχα τρελαθεί.

1 Like

Για μενα ηταν το αντιθετο. Το Battle For The Sun μου φανηκε μια χαρα δισκος, αν και προφανως κατωτερος απο οσους προηγηθηκαν, αλλα το Loud Like Love δε μου προκαλεσε κανενα απολυτως συναισθημα τις 2-3 φορες που το ακουσα τοτε. Να προσθεσω οτι για μενα ενας σημαντικος λογος που θεωρω τα προηγουμενα 2 τους αλμπουμ διχως χαρακτηρα και βαρετα, ειναι τα τυμπανα του Forrest, που δεν μπορεσε ουτε να πλησιασει την γαματοσυνη του Steve Hewitt.

Νομιζω μπαντες σαν τους Placebo ειναι καταδικασμενες να κανουν τον κυκλο τους μετα απο 10-15 χρονια δισκογραφιας, καθως αν και βρηκαν ενα πολυ δικο τους και ιδιαιτερο στυλ (και λογω της φωνης του Molko), το εξαντλησαν πολυ γρηγορα και δεν εξελιχθηκαν μουσικα.

Και μετα ακουσα το Beautiful James. Δεν καταλαβαινω τα παραπονα λιγο πιο πανω. Δεν ξερω τι θα ηθελα να ακουσω απο τους Placebo εν ετει 2021, αλλα ξερω τι ΔΕ θα ηθελα να ακουσω, και αυτο ειναι ενα Without You I’m Nothing 2 ή ενα Louder Like Love, δηλαδη κακεκτυπο του κακεκτυπου.

Προσωπικα θεωρω το νεο τραγουδι μια παρα πολυ ευχαριστη εκπληξη, που δεν περιμενα επ’ουδενι. Νομιζω οτι το τραγουδι εχει πολυ συναισθημα, εχει μια διαφορετικη προσεγγιση στον κλασικο ηχο των Placebo, και το κυριοτερο, με κανει να θελω να το ξανακουσω.

Μιας και πιασατε λιστες, και για εναν ογκο δισκογραφιας που μπορω να εφαρμοσω με μεγαλη ευκολια τον κανονα @pantelis79 :

  1. Without You I’m Nothing 10/10 - Υπερλατρεμενο και γεματο διαμαντια
  2. Black Market Music 10/10 - Συμπαγες, φιλλερ/σκιππερ ουτε για δειγμα
  3. Sleeping With Ghosts 9/10 - Συναισθηματικο και συνυφασμενο με πολλα, του εχω αδυναμια
  4. Meds 8/10 - Εξαιρετικο για 5ο αλμπουμ. Λειπει ο παραγοντας εκπληξη, αλλα ολο φοβερο
  5. Placebo 7/10 - Ακατεργαστο και ανισο, παρολα αυτα αγνο και ανοθευτο
  6. Battle For The Sun 6/10 - Φανταστικη πρωτη 6αδα, αφανταστα κουραστικη τελευταια 5αδα
  7. Loud Like Love 4/10 - Δεν θυμαμαι ουτε ενα τραγουδι περα απο το ομωνυμο :confused:

Και μια δεκαδα αγαπημενων τραγουδιων, μιας και δεν ειχα γραψει ποτε σε αυτο το τοπικ νομιζω.

  • Every You, Every Me - αφιερωμενο σε μια καστανοξανθη καποτε αριστερη γλυκυτατη φιλη
  • Pure Morning - το λατρευω αφανταστα
  • Without You I’m Nothing - απο τα μεγαλυτερα τραγουδια των 90ς γενικα, μονο με David Bowie
  • Black-Eyed - ερμηνειαρα Μολκο, υμνος για εφηβους των 90ς
  • Taste In Men - παντα γουσταρα τα groovy nonchalant rock anthems τους
  • English Summer Rain - α ρε Κατερινακι
  • The Bitter End - το καλυτερο τους τραγουδι, τελος
  • Infra-Red - αδυναμια τρελη, οτι πιο ταξιδιαρικο
  • Post Blue - Manson meets Steven Wilson meets Radiohead
  • Battle For The Sun - γαματο reinvention που δεν συνοδευτηκε απο ισαξια τραγουδια
3 Likes

Κάτι ξέχασες

1 Like

Να πούμε εδώ ότι το Never Let Me Go είναι ανέλπιστα δυνατό;

Να πούμε εδώ ότι το Never Let Me Go είναι ανέλπιστα δυνατό.

3 Likes