Porcupine Tree

Αξίζει δηλαδή; Γιατί ετοιμάζομαι να το παραγγείλω…:-k

πφφφ…μόνο το 2ο cd αξίζει τα λεφτά του και τα τραγούδια του δεν θα είναι στο dvd.
το incident δεν μπορώ να το ακούσω πιά ολόκληρο…το βαριέμαι… και δεν πιστεώ οτι η live εκτέλεσή του θα με κρατήσει…

Όχι ότι δεν το είχαμε καταλάβει, αλλά…

http://www.progrockmag.com/news/porcupine-tree-on-hold-steven-wilson-confirms/

But he describes Porcupine Tree?s position as ?slightly more complex,? explaining: ?It can?t really happen without me instigating it, being the main writer and director.

?I don?t have time in my life to do that and do what I?m doing now. I guess I have made the decision, right now, to concentrate on the solo career.

?But that?s not to say the band has broken up or anything like that. It?s always conceivable that we could get back together in a year or five years, or 10 years. I really can?t say ? there are no plans at the moment.?

Πρώτη φορά που λέει για άλλα 5 ή 10 χρόνια… #-o

ειδικα στα 90s ειναι untouchables , στα 00s ‘επεσαν’ λιγο αλλα και παλι ειναι (για μενα προσωπικα) η μεγαλυτερη μπαντα που εβγαλε η Αγγλια την τελευταια 20ετια

up the downstairs
sky moves sideways
signify
voyage 34

τρομερο σερι.

Stupid Dream
Lightbulb Sun

η Αγία Πεντάδα (χωρίς Voyage)

Ελπίζω να το καταλαβαίνετε ότι δεν έχει νόημα η κουβέντα που κάνετε.

Όχι.-

Eχουν δίκιο τα παιδια

Κάναμε μια κουβέντα με τον Gavin όπου μας εξήγησε πολλά για την κατάσταση των Porcupine Tree, καλή ανάγνωση: http://www.rocking.gr/interviews/Sunenteuksi-Gavin-Harrison-Porcupine-Tree-King-Crimson-OSI/23228/

[B]Περνώντας τώρα στους Porcupine Tree που βρίσκονται σε hiatus αυτό τον καιρό. Ήταν μια αμοιβαία απόφαση αυτή, ή ήταν επιλογή του Steven να επικεντρωθεί στη σόλο καριέρα του, αφήνοντας τη μπάντα στην άκρη για λίγο;[/B]

Όχι, ήταν μια αμοιβαία απόφαση. Ξέρεις έχουμε να βγάλουμε δυνατό δίσκο πάνω από δεκαετία. Το τελευταίο ήταν ένα αίσχος, μια ντροπή για την ιστορία των Porcupine Tree, τα δύο προηγούμενα full length είχαν καλά κομμάτια, αλλά και αρκετά fillers και το In Absentia, όσο καλό και αν είναι, δεν έχει τη μαγεία της 90ς εποχής. Αποφασίσαμε να κάνουμε ένα μεγάλο διάλειμμα λοιπόν.

Καλα τα λεει.

:razz:

Διακρίνω μια υπερβολή. Αίσχος δεν ήταν το Incident σε καμία περίπτωση.

Επίσης, ο Gavin δεν υπήρχε πριν το In Absentia, οπότε φαίνεται σαν να αυτοαναιρείται…

Sent from my A0001 using Tapatalk

Χμ, μάλλον δεν έπιασες το αστείο. Δεν είναι ο Gavin που τα λέει αυτά, αλλά ο …Angmar.

Και βασικά, σόρρυ Γιάννη, αλλά αν τα πιστεύεις λες κουταμάρες. Με το συμπάθειο.

Τέλος πάντων, καλά αφήνει την ελπίδα του ο Gavin, αλλά και οι Porcupine δουλειά του Steven είναι, κι αυτός άλλα μου είπε εμένα πιο πρόσφατα…

Χμ μόλις τώρα συνειδητοποίησα ότι το κείμενο στο οποίο απάντησα δεν υπάρχει στη συνέντευξη! [emoji2]

Γενικά σε όλες τις τελευταίες συνεντεύξεις ο SW ψιλογειώνει το θέμα λ όταν των ρωτούν για τους PT. Είμαι περίεργος να δω αν σου είπε κάτι διαφορετικό.
(αλήθεια, πότε η δημοσίευση; )

Sent from my A0001 using Tapatalk

Κοιτα Χρηστο, το In Absentia, αντικειμενικα παραδεχομαι πως ειναι γαματο και πιστευω μπαινει στις κορυφες τους, αλλα μου ακουγεται πολυ μεταλ για PT. Απο τα επομενα εκεινο που ηταν πολυ καλο ηταν το Nil Recurring, οι δισκοι ξεφουσκωσαν τρομερα, ειδικα τωρα που χουν περασει και χρονια. Καλα το τελευταιο δε μ αρεσε εξαρχης οποτε, πρωτος δισκος του Steven (και ισως ο μονος γενικοτερα) που θεωρω πραγματικα κακο, οχι απλα για PT, γενικοτερα.

πιθανόν μέσα στην επόμενη εβδομάδα. λέει κάτι που μπορεί να θεωρηθεί ιντριγκαδόρικο επί του θέματος, αλλά let’s save the mystery…

Sorry John, κάναμε παράλληλο post πριν.

Καταλαβαίνω να μιλήσουμε λίγο για κορεσμό στο “Incident” (θα συμφωνήσω σε ένα βαθμό), αλλά σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι ξεφουσκώνει ούτε το “Deadwing” (ειδικά αυτό), ούτε το “Fear Of A Blank Planet”. Να καταλάβω αν κάποιος προτιμάει την παλαιότερη προσέγγιση των PT, αλλά να τα βγάζει κακά/μέτρια άλμπουμ δεν το συμμερίζομαι.

In Absentia: κορυφαίος δίσκος, λίγο κάτω από Αγία Πεντάδα
Deadwing: άνισο, με ορισμένα εξαιρετικά κομμάτια
Fear Of A Blank Planet: και γαμώ τους δίσκους
Nil Recurring: φτάνει που έχει το What Happens Now
The Incident: συμφωνώ με Angmar

Αυτό ακριβώς ήθελα να γράψω χθες αλλά βαρέθηκα

Για ποιο λόγο είναι άνισο το “Deadwing”;

Επίσης, το “In Absentia” δεν είναι κάτω από κανένα.

1 Like

Απανταω και στα δυο, το Deadwing μου φαινεται και μενα πολυ ανισο, εχει ενα απ τα καλυτερα PT κομματια ever, Start of Something Beautiful, εχει το Arriving που ναι πολυ δυνατο, το Lazarus καλο ειναι για πιο ποπ μελο καταστασεις, αλλα γενικα ο δισκος δεν. Απο Fear μ αρεσουν το ομωνυμο, Anesthetize και Way Out, ο μισος δισκος δηλαδη, και μη μου πειτε για Sentimental, μου ακουγεται υπερμπουρδα σε σχεση με το Normal. Καλα, το ΕΠΟΣ που ανεφερες απ το Nil Recurring ειναι λες και βγηκε απ το Sky, και για In Absentia, χμ. Εμενα τα αγαπημενα μου πανε,

Stupid Dream
Lightbulb Sun
Recordings
Signify
Sky/Voyage (ενα απ τα δυο τελοσπαντων)

Οποτε In Absentia σιγουρα πιο κατω, Αλλα αυτο δε σημαινει πως δεν ειναι κορυφαιο γι αυτο που ειναι.