Poser/Glam/Sleaze/Hair metal

ε βρε παιδες μη μαλωνουμε αδικα…ο καθενας ποσταρει ο,τι θελει…αλλωστε εγω το θρεντ το χα ανοιξει στα groups n artistz με τη λογικη να γινει περισσοτερο μια συζητηση για το ειδος παρα να ποσταρουμε ξερα δισκους…και αυτο βεβαια…εννοειται…μετα μεταφερθηκε στις κυκλοφοριες…
παντως ρε maiden κατι ειχες πει σε πολυυυ παλιοτερο ποστ οτι θα προτεινες καποια καλα συγκροτηματα που ειχες ακουσει τελευταια…τοτε…!!! ανυπομονω να ακουσω και απο σενα κατι…

ΌΧΙ! Τα προτείνω στην τύχη, ούτε καν τα έχω :lol: :lol: :lol: #-o :smiley:

Όλα τα παραπάνω group είναι πολύ μέτρια σε σχέση με ότι έχει κυκλοφορήσει στο παρελθόν εκτός με κάποιες

αναλαμπές Crash Diet και Crazy Lixx. :roll:

Το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι? Αντί να προτείνουν κάτι να γίνει πιο πλούσιο το thread, πετάνε άκυρα σχόλια τύπου

χάθηκε η μπάλα [-X

Paidia min plakonosaste. Tora eida ti paizetai edo. Basika o diaxorismos tou diaxorismou o diaxorisme einai MALAKIA. O titlos tou thread einai MALAKIA, genika i mania me ta tags pou iparxei ta 3-4 teleytaia xronia ftanei sta oria tis malakinsis egkefalou. Kotsarete to “eidos” se ena thread AORopozeradika (mia pou mou kollisate edo mesa ton oro pozeria kai poli to goustaro) kai katharisate, na mazeytoun ligaki. Episis na filtrarontai kai ligo paides…den einai kako. Ayta ta oliga. Keep fightin’ :stuck_out_tongue:

Λάθος αυτό σημαίνει ότι ακούς περιορισμένα πράγματα, δεν έχεις ολοκληρωμένη άποψη και δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τις μετριότητες :yes:

Λοιπόν, όταν εσύ ποστάρεις σε 2 λεπτά 3 albums γράφοντας μόνο μία πρόταση και δίνοντας ένα λινκ από youtube πώς περιμένεις να μη χαθεί η μπάλα; Γι’αυτό και δεν υπάρχει συμμετοχή στα όσα προτείνεις. Σημασία δεν έχει η ποσότητα, αλλά η ποιότητα των posts. Τουλάχιστον για μένα.

Σωστός :thumbup: Και εγώ αυτό είχα προτείνει :slight_smile:

Ίσως έχεις δίκιο, αλλά στο περίπου εξηγώ κάποια πράγματα, πόσο ανάλυση να κάνω, λοιπόν κάνω edit στο καθένα, απλά θα μου φάει λίγη ώρα :slight_smile:

Εδιτ: Σε ορισμένα πάντως τα πράγματα είναι ξεκάθαρα και δεν θα κάνω ανάλυση.

Από τις καλύτερες κυκλοφορίες στο χώρο. Πολύ μελωδία, η κιθάρα σπέρνει, θυμίζει Dokken, Xyz και Skid Row,

και οι πολυφωνίες λίγο Leppard. Ότι πρέπει για hard rock ξεφάντωμα.

Από τις καλύτερες Ιαπωνικές μπάντες. Πολύ έξυπνα δομημένα τραγούδια, που βασίζονται κυρίως στο hard rock

μεταλίζοντας σε σημεία. Έχουν επιρροές από Kiss, Zeppelin, Loudness(στην εμπορική τους περίοδο) μέχρι τα μελωδικά του

Dio. Τα φωνητικά έχουν αυτή την περίεργη Ιαπωνική προφορά αλλά δεν χαλάει το όλο αποτέλεσμα.

Αυτό όντως το αδίκησα. Μπορεί να μοιάζει πολύ με Skid Row αλλά τα σπάνε. Τα φωνητικά είναι μεν Bach αλλά

μια πολύ καλή κόπια. Οι Kαναδοί τους έχουν όντως αδυναμία μιας και τους θεωρούν καλύτερους και από τους

Skid Row. Λένε πως οι Sven Gali είναι παλιότεροι, και πως το 1988 ο Bach τραγουδούσε σε μια άγνωστη τότε μπάντα που παρακαλόύσε τους Sven Gali να είναι opening act.

Αυτές οι μπάντες ανήκαν στην Καναδική σκηνή, μάλλον ξέρουν καλύτερα. Πάντως τελευταία που το ακούω μου αρέσει πιο πολύ. Όποιος τρελένεται για Skid Row μάλλον θα γουστάρει.

Καταρχάς δεν έχει σχέση με Ratt. Το cd περιέχει 12 tracks όπου τα 9 πρώτα είναι απίστευτα και ειδικά το τραγούδι

Screamin’ S.O.S. πρέπει να είναι ότι καλύτερο έχει τραγουδήσει. Απίστευτο riff και ερμηνεία. Αν βάλεις τους Ratt

του Detonator με λίγο από Skid row και το heavy blues των Cinderella, έχεις στο περίπου το τελικό αποτέλεσμα.

O δίσκος περιέχει 10 κομμάτια. Αν εξαιρέσουμε την διασκευή στο τέλος που είναι αδιάφορη, έχουμε μια φοβερή

μίξη Dokken με Keel. H χροιά του τραγουδιστή είναι κάτι μεταξύ Oni Logan (Lynch Mob - πιο πολύ) και

Don Dokken (λιγότερο). Ωραίες κιθάρες, μελωδία και όμορφα φωνακλάδικα refrain.

Εγώ πάντως εξακολουθώ να θεωρώ την αναφορά σε Σάξον τραγική…

Εσύ να κάτσεις να διαβάσεις σωστά αυτά που γράφονται και μετά να εκφέρεις άποψη:!:

Κανείς δεν είπε ότι Saxon είναι poser, όμως οι κυκλοφορίες τους εκείνη την περίοδο αφορούν καθαρά το

hard rock, για να μην πω και το Aor :wink: Θέλω να μου κάνεις ανάλυση των τραγουδιών εκείνης της περιόδου,

περιμένω με αγωνία :roll:

Destiny Review

07/13/2005 4:21 AM, AMG

Another album, another flop and the members of Saxon decided to make another return to more commercial territory. Destiny is typical late 80’s sleek pop metal of the lowest quality. Opening with a cover of Christopher Cross’ “Ride Like the Wind” was surprising at best, and the album’s only decent offering, “Where The Lightning Strikes” follows as track number two. Brave souls might want to continue beyond this point, but only the strongest will survive the atrocious, Titanic-based “S.O.S.” ~ Ed Rivadavia, All Music Guide

Και οι Leppard αλλιώς ξεκίνησαν αλλά από το Pyromania και μετά το γύρισαν. Και οι Fifth Angel heavy/power έπαιζαν αλλά το γύρισαν σε μελωδικό hard rock στο Time will tell και και…

Αν μου βρεις την ομοιότητα των Broken Heroes, Rock ‘N’ Roll Gypsy και σε πιο μπαλαντέ Rocking Again σε παραδέχομαι…

[SPOILER]Όσον αφορά δε την αναφορά σου σε Ride Like The Wind θα έπρεπε να ξέρεις ότι δεν είναι δικό τους, μα του Christopher Cross

Δεύτερον γιατί τόση επιθετικότητα? Δεν μπορούμε να διαφωνήσουμε?[/SPOILER]

Βρε leris σου έχω δώσει τόσα παραδείγματα και επιμένεις. Χαχααχαχαα λες να μην ήξερα ότι είναι διασκευή:lol:

την οποία την κάνανε για εμπορικούς λόγους#-o

Innocence Is No Excuse

  1. Rockin’ Again
  2. Call of the Wild
  3. Back on the Streets
  4. Devil Rides Out
  5. Rock ‘N’ Roll Gypsy
  6. Broken Heroes
  7. Gonna Shout
  8. Everybody Up
  9. Raise Some Hell
  10. Give It Everything You’ve Got

Καθαρά εμπορικό album και ο ήχος έχει αλλάξει. Προσπαθούν να γράψουν hits, άλλες φορές το πετυχαίνουν

(Call of the wild, Back on the Streets, Devil rides out, Rock ‘n’ roll gypsy) άλλες φορές δεν τους βγαίνει όπως στα

τέσσερα τελευταία, που προσπαθούν να παίξουν pop/party metal(φαίνεται και από τους στίχους γενικά). Toν

Kevin Beamish (producer) γι 'αυτό το λόγο τον προσλάβανε από το Crusader και μετά, μήπως και κάνουνε κανά hit

Destiny

  1.  Ride Like the Wind  		  	Cover: Christopher Cross
    
  2.  Where the Lightning Strikes  	
    
  3.  I Can't Wait Anymore  	
    
  4.  Calm Before the Storm  	
    
  5.  S.O.S.  	
    
  6.  Song for Emma  	
    
  7.  For Whom the Bell Tolls  	
    
  8.  We Are Strong  	
    
  9.  Jericho Siren  	
    
  10. Red Alert  
    

Τα Ι Can’t wait anymore, Song for Emma, We are strong είναι καθαρά AOR

To μόνο δυναμικό τραγούδι είναι το S.O.S ( που ακόμα και αυτό θυμίζει στο riff το Lonely Nights των White Lion)

Cheerz8)

Αυτά είναι 3 κομμάτια.:slight_smile: Αν 1 μπάντα γίνεται πιο εμπορική δε γίνεται απαραίτητα ποπ μέτσαλ…:slight_smile: Δεν απάντησες στο σπόιλερ…

Kαλά είσαι απίστευτος :lol: :lol: :lol:

Θα με τρελάνεις εντελώς. Είπα τα 3 είναι καθαρά Aor, τα υπόλοιπα είναι μελωδικό hard rock, δεν το κατάλαβες

όπως το έγραψα:? Δεν σου είπα πριν ότι δεν είναι[FONT=“Arial”][SIZE=“2”] pop metal[/SIZE][/FONT] απλά αλλάξανε

ύφος για τρία album.

Και με τη λογική σου γιατί να βάλουμε τους Leppard στο pop metal αφού ξεκίνησαν ως metal, και έχουν καταλήξει pop/rock.