Post Rock/Metal κυκλοφορίες (+μπάντες)

Μανο δεν με εχεις πεισει οτι θελεις να ακουσεις ποστ οποτε no contribution yet :stuck_out_tongue:

Εεεε, κάνεις λάθος, τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να ακούω πολύ Mogwai και Red sparowes… Εξάλλου πρέπει να ακούσω τα almbums-masterpieces του είδους για να το αγαπήσω και δεν έχω καταλάβει ακόμα ποια είναι…

Αν και δεν ειναι ακριβως post-rock αλλα drone ambient, οι φιλοι των Sunn0))) ας τσεκαρουν τους Family Battle Snake. Αποτελουνται απο δυο Ελληνες που ζουν στο Λονδινο…

http://www.myspace.com/familybattlesnake

Edit: Ριξτε αυτια επισης σε Russian Circles…

http://www.myspace.com/russiancircles

το Slow Riot for New Zerο Kanada :stuck_out_tongue:

αν και δεν είμαι της άποψης ότι πρέπει κάποιος -ντε και καλά- να ασχοληθεί με ένα είδος μουσικής ξεκινώντας από τα albums που θεωρούνται κλασικά/αριστουργήματα/κ.λπ., μερικά από τα αγαπημένα μου (και νομίζω καλά για να αρχίσει κάποιος) είναι τα παρακάτω:

A Silver Mt. Zion - He Has Left Us Alone but…
Bark Psychosis - Hex
Explosions in the Sky - The Earth Is Not a Cold Dead Place
God is an Astronaut - All is Violent, All is Bright
Godspeed You! Black Emperor - Slow Riot for New Zerø Kanada
Grails - Burning Off Impurities
Mogwai - Mr. Beast
Sigur Ros - Agætis byrjun
They Don’t Sleep - The Drawing Game
Misuse - Made
Piano Magic - The Troubled Sleep of Piano Magic (αυτοί, όπως και οι grails, δε νομίζω πως είναι αμιγώς ποστ-ροκ (ούτως ή άλλως είναι πολύ ανοιχτός ο όρος), αλλά ο δίσκος -και η μπάντα γενικά- είναι εκπληκτικός)

Όσον αφορά τον όρο shoegaze, προσωπικά τον βρίσκω πολύ πετυχημένο, βάσει του τρόπου που προήλθε, αλλά μ’ αρέσει πάρα πολύ και η λέξη αυτή καθαυτή.

Βασικά μπορεί κανείς να ξεχωρίσει τα κύρα χαρακτηριστικά αυτού του είδους και να μας τα πεί,γιατί για κάποιους από εμάς είναι λίγο θολά.

Υ.Γ.Αλήθεια,και οι Isis στο Panopticon ή οι Cave In των τελευταίων δίσκων δεν έχουν στοιχεία post-rock?

Post-rock is a music genre characterized by the use of musical instruments commonly associated with rock music (typically a line-up of two electric guitars, an electric bass guitar and a drum set), but utilizing rhythms, harmonies, melodies and chord progressions that are unorthodox in rock and roll. Post rock is often instrumental, and when singing and lyrics are featured, they are often less prominent than in other rock and roll styles.

Δυστυχως δεν μπορω να το περιγραψω με δικα μου λογια οποτε εβαλα την περιγραφη του wikipedia.

Η post-metal (μερικοι δεν το δεχονται σαν ειδος) οντως εχει post-rock στοιχεια.

Οτι ακουσα ως τωρα (οχι πολλα, τωρα τελευταια το ανακαλυψα) μ’αρεσε.

GYBE απλα κορυφη!!!οι τυποι δεν παιζονται.αληθεια ειχε παει κανενας στο λαιβ τους εδω???

ευγε. ειλικρινα.

χοχοχο… εσυ λογικα μιλας για τους ελληνες. τεραστια μπαντα. οχι αστεια. τους ειδα λαιβ στο μικρο μουσικο και εμεινα καγκελο. δε πιστευα τι εβλεπα.

οριστε και ενα report απο το διημερο post rock fest στο οποιο επαιξαν.

http://www.rocking.gr/article3255.php

γιεπ, τους έλληνες λέω. το ep τους είναι υπέροχο.

Παρα πολυ καλο το καινουριο album των The American Dollar με τιτλο The Technicolour Sleep.
Το ονομα τους μπορει να ακουγετε χαζο αλλα δεν ειναι αλλο ενα post rock συγκροτημα.

Μπορειτε να κατεβασετε δωρεαν 2 τραγουδια στο Last.fm

λοιπον καποια ενδιαφεροντα αλμπουμακια απο τον ευρυτερο χωρο ειναι τα εξης:

Denali - Denali
Denali - The Instinct
Dreamend - As If By Ghosts
Dreamend - Maybe We Are Making God Sad And Lonely
Moly - Your Life Is In Danger
Kinski - Airs Above Your Station
Kinski - Kinski
Ganger - Hammock Style
Berg Sans Nipple - Form Of…
Berg Sans Nipple - Music For The Film Marie-Madeleine

οσο για το origin του ειδους εγω πιστευω φτανει πισω στους Pink floyd Ολη η φαση,καθως επισης οπως ακουγα χθες στο ραδιοφωνο το babe i’m gonna leave you, παρατηρησα οτι στα σημεια του δυναμωνει το κομματι, υπαρχουν στοιχεια που χαρακτηριζουν το παιξιμο ορισμενων ποστ ροκ συγκροτηματων.οχι οτι οι ζεπς ειναι κυρια επιρροη,αλλα οτι σιγουρα υπαρχουν πολλες υποσυνειδητες επιρροες απο 70’ς ροκ.

Κα-τα-πλ-η-κτι-κο album. Τι μελωδίες Χριστέ μου…

Απο τα καλυτερα albums του ειδους, ισως και το καλυτερο για μενα. Πολυ καλη επιλογη για οσους “ξεκινανε” τωρα με το post-rock

Ακουστε το και δεν θα χασετε :slight_smile:

Κάπου είδα ν’ αναφέρεται το shoegaze αλλά όχι οι My Bloody Valentine (από τις πιο χαρακτηριστικές shoegaze μπάντες)

Τώρα περί post rock οι πρώτοι που μου έρχονται στο μυαλό είναι οι Explosions In The Sky

Νομιζω πως εφοσων η συζητηση περι post rock ξεκιναει απο το μηδεν και αναφερεται σε ατομα με πολυ μικρη επαφη με το ειδος η’ τα συναφη ειδη θα επρεπε να αναφερθουν οπωσδηποτε τα “κλασσικα” post rock συγκροτηματα… ας αρχισουμε δηλαδη απο Mogwai, Sigur Ros, Godspeed you Black Emperor, Explosions In The Sky, Do Make Say Think ισως και Neurosis (ειπαμε, και τα συναφη ειδη…) και μετα ας παμε στις πιο εναλλακτικες επιλογες… :wink:

btw οι SLINT ειναι πιο πολυ math rock (μιας και μιλαμε με ταμπελες:D )

χαιρετω και παλι τους παντες

Φτου μολις ειδα πως εχει γινει ηδη post με τα πιο πανω συγκροτηματα… τεσπα ας προτιμησουμε παντως για αρχη πιο χαλαρες αναφορες…

προσφατα ακουσα το EP των Signal Hill

post rock με χαλαρες διαθεσεις. μου αρεσε πολυ αν και συνηθως προτιμω τους δισκους του ειδους να εχουν που και που ‘ξεσπασματα’. εξαιρετικα ομορφη προσπαθεια. μια ακροαση πειθει. :smiley:

Επίσης μία Ελληνική post rock μπάντα που ακόμα δυστυχώς δεν έχει βγάλει δίσκο αλλά αξίζει να την ακούσετε είναι οι One Hour Before The Trip. (Υπάρχουν μερικά κομμάτια στο site τους. Όπως επίσης και Video Art.)

Και ένα δισκάκι ακόμα από τους S.ink - Time and Timing (Επίσης Έλληνες) Το δισκάκι αυτό είχε κυκλοφορήσει το 2003 από την Poeta Negra!

Ελληνικο Post rock ειναι μια απιστευτη μπαντα απο θεσσαλονικη…

Dayendband…

δε χανετε τιποτα να ακουσετε στο www.myspace.com/dayendband

μαλλον θα κερδισετε κατι!! πολυ μα πολυ πρωτοτυπη μπαντα!!! και ειμαι κ δυσκολος εγς στη μουσικι…