Post Rock/Metal κυκλοφορίες (+μπάντες)

Εντωμεταξύ, το City of Echoes των Pelican είναι έτοιμο και έχει σκάσει μύτη.Πάλι τα κατάφεραν.

μεγαλη κουβεντα. πολυ μεγαλη.

κοιτα, εχω παει σε αρκετα λαιβ παρομοιου τυπου και στα περισσοτερα ειναι τρεις και ο κουκος. οι και καλα post ροκαδες μη πω τιποτα, μονο isis και red sparowes ακουνε. άντε και sigur ros να το παιξουν ψαγμενοι. αστο. στους Jesu πχ στο An, 150 ατομα ημασταν. ελεος.

αν δε κινηθει ο κοσμος…ονοματα δεν ερχονται.

isis ειναι απιστευτοι λαιβ. τους ειχα δει πακετο με jesu και tim hecker στο ροδον. απο τα καλυτερα λαιβ. κριμα ομως που δε παιζουν και απο τα παλια τυπου red sea, mosquito control κτλ…

οταν εκλεισαν με το the beginning and the end πηγαν να με πιασουν τα κλαματα. το Oceanic οπως εχω πει και σε κριτικη μου ειναι ο δισκος που μου αλλαξε την αποψη περι μουσικης. δε περιμενα πραγματικα το 2002 οτι θα ειχαν μετα τοση δημοτικοτητα ελλαδα και οτι το ροδον θα γεμιζε…

θα στα πω αργοτερα περιεκτικα επειδη πρεπει να φυγω…

Υ.Γ. το pelican καλο, αλλα ουτε καν φτανει το “fire…”. αρκετα μετριο. αντιθετως, το νέο Neurosis αποκτησε απο τωρα μια θεση στο δικο μου τοπ 5…

To Pelican το βαριέμαι να το ακούσω ολόκληρο.
Εν αντιθέσει με το νέο Neurosis,το οποίο είναι όπως αναμενόταν.Κλασσικό γαμάτο Neurosis άλμπουμ.
Ντάξει για τους Neurosis και τους Isis, τι να πρωτοπεί κανείς.

Και αυτό που λέει ο αποπάνω για το Oceanic, ισχύει. Όταν έσκασε από το πουθενά αυτή η δισκάρα, η έκπληξη ήταν διάχυτη. Τώρα πλέον, όλοι προσπαθούν να παίξουν κάπως έτσι, αλλά δυστυχώς Oceanic/Panopticon δεν ξαναβγαίνει. Μόνο αν το θελήσουν οι Isis πάλι .:slight_smile:

To kainourio NEUROSIS einai APISTEUTO opos kathe album tous… Kaname ti malakia kai den prolavame eisitiria gia Holland:( ante na doume an tha ta kataferoume gia France tora…
Cheers!

Εντάξει είναι απίστευτα τα Oceanic kai Panopticon. Δεν λεω
μου αρέσουν πολυ.

Αλλά μην μένουμε μόνο σε αυτά. Επιτέλους βρήκα πρόσφατα
και άκουσα Russian Circles. Το album “enter” ειναι απλά
αριστούργημα!!!

:respect: :respect: :respect: :respect:

Ναι ρε οκ.
Σαφώς υπάρχουν και άλλα πολλά που τα σπάνε, απλά έγινε μια επισήμανση της σπουδαιότητας των Isis/Neurosis.

Επίσης το νέο Minsk είναι δισκάρα.-

Checkarete OPOSDIPOTE ton Cult of Luna to Salvation!!!

χεχε. αν δεις τη λιστα μου με τα καλυτερα της χρονιας θα δεις οτι τους εχω τεταρτη θεση. δισκαρα οντως.:wink:

επισης, το minsk που αναφερθηκε ειναι οντως ρισπεκτ.:bow2:

δυστυχως ομως το salvation των cult of luna δε μου εκατσε καλα καθως ειμαι οπαδος της the beyond εποχης που παιζαν σε doom/sludge φορμες και με ξενισε πολυ η αλλαγη τους η οποια ηταν αποτομη. δε το εχω ακουσει τοσο και δεν εχω αποψη ακομα. απλα με ξενισε και το βαλα στην ακρη…

irthe i ora loipon na to xanavgaleis…:slight_smile:

μπαααα…αν δε ψηνομαι εκεινη την ωρα λιγο χλωμο να το κανω αμεσα. εχω τοσα να ακουσω εξ αλλου.αλλα καποια στιγμη θα του δωσω ευκαιρια, μονο και μονο επειδη μου αρεσουν τα παλια.:slight_smile:

Ante 8a sxoliasei kaneis, ti 8a ginei???

Einai poli vasiko to oti den iparxei kosmo gia tetoia live.Kai otan opi perissoteres apo autes tis mpantes einai amerikanoi simainei oti einai kai polla ta exoda na erthoun opote…Diskolo.Pali kala na leme pou exoume dei auta pou exoume dei… Isis,Red Sparowes,Bluch,Black Cobra,Capricorns,Taint… Den einai kai liga gia emas…

ρε Logh, διαβαζε κανα ποστ. τα σχολια εγιναν.:wink: :stuck_out_tongue:

:-- Μήπως φταίνε και άλλοι παράγοντες???

31 Μαιου που είναι να παίξουν οι Red Sparows, το rocking.gr εχει πάρτυ!

Καλά μπορεί να είναι τυχαίο!!!

Kourou δείξε έλεος.

LOL

:–

Iparxei diladi kapoios pou tha goustarei na dei Red sparows kai den tha paei giati exei party to Rocking???

Δεν έχω ιδέα ποιοι το ξεκίνησαν,δεν μου αρέσουν οι ταμπέλες,όμως οι Gardenbox κόβουν κ$λους(αν και μου την έδωσε που συνεργάστηκαν με Αλκίνωο.)

κι εγώ παντελώς άσχετος είμαι επί του θέματος… ένιγουεη, απ’ όσα ξέρω, ο όρος πρωτο-χρησιμοποιήθηκε για να περιγράψει τη μουσική συγκροτημάτων όπως οι Bark Psychosis & οι Tortoise. Σαν προπομπούς του είδους έχω δει να αναφέρονται μπάντες σαν τους talk talk και τους slint. Το “Laughing Stock” των talk talk που έχω ακούσει, έχει όντως στοιχεία που συναντάς σε ποστ-ροκ γκρουπς, συν μια υπέροχη jazzy ατμόσφαιρα, ενώ το “spiderland” των slint είναι κι αυτό πολύ όμορφος δίσκος. Επίσης, το “hex” των Bark Psychosis είναι φοβερό με τραγουδάρες όπως “Eyes And Smiles Damaged”, “The Loom”, “Absent Friend” κ.λπ. Ακόμη, νομίζω ότι ποστ-ροκ και shoegaze είναι συγγενικά είδη με το δεύτερο να προϋπάρχει του πρώτου. Από ‘κει και πέρα, μπάντες σαν τους mogwai, gybe, sigur ros (και προφανώς άλλοι που αγνοώ) το εξέλιξαν, το εμπλούτισαν και το έκαναν πιο δημοφιλές, ώστε να υπάρχει σήμερα αυτή η υπερπληθώρα συγκροτημάτων. Από τους παραπάνω μ’ αρέσουν πάρα πολύ τα “F♯A♯∞”, “Slow Riot for New Zerο Kanada” (αγαπημένο μου gybe αν και μόλις με δυο κομμάτια), “Von”, “Ágætis Byrjun”. Αυτά πάνω κάτω, υποθέτω κάποιος σχετικός με το σπορ θα μας τα πει καλύτερα.

πανω κατω καλα τα λες βασικα. η πρωτη μορφη του ποστ ροκ ηταν πολυ πρωιμη και επικρατουσε αρκετα ο ορισμος του shoegaze, ενας ορισμος που εχει ξαναεμφανιστει τελευταια. προσωπικα σαν ορος δε μου αρεσει επειδη ειναι λιγο υποτιμητικος, αλλα πολλοι τον χρησιμοποιουν λογω της ευρειας απηχησης. φιλος μαλιστα μου εχει πει οτι επειδη και αυτουνου δε του αρεσει τοσο σα χαρακτηρισμος δε το χρησιμοποιει, αν και θα κερδιζε views απο κατι τετοιο.

το θεμα ειναι οτι shoegaze σημαινει να “χαζευεις/αγναντευεις τα παπουτσια” ή κατι παρομοιο και απευθυνεται σε μπαντες που κανουν αρκετη χρηση πεταλιων. οσο να ναι ομως, για μενα δεν αντικατοπτριζει το feeling της μουσικης ουτε καν στο ελαχιστο.

για πρωιμο post/shoegaze θα σας προτεινα το Songs From A Barbed Wire των Dakota Suite, δισκος που με σημαδεψε απο την αρχη. καλυ λυση ειναι και οι Telstar Ponies, αλλα τωρα αρχισα να τους ψαχνω και δεν ειμαι σε θεση ακομα να προτεινω.

απο τελευταια ποστ θα προτεινα τους Up C Down C Left C Right C ABC + Start. μπορει να εχουν σαν ονομα κωδικο απο gameboy (ετσι υποθετω) αλλα ειναι τουλαχιστον γαματοι και αξιολογοι. σκεφτειτε τους pelican σε post εκδοχη. καπως ετσι στο περιπου. το επος Silent Fire ειναι απο τα κομματια που τα χεις μερα νυχτα στο repeat. στην αρχη δε με εντυπωσιασαν, αλλα μετα τους λατρεψα.

θα επανελθω.

Και οι Joy Division post rock δεν θεωρούνται βασικά?:-k

Post-punk, οπως και οι Bauhaus, Gang Of Four, Television κλπ…