Premier League

Ναι μωρε,δεν τρεχει τπτ,και απο κοντα,ετσι κανουμε(και πολυ χειροτερα:p) οταν φτανουμε στο θεμα μαντσεστερ-τσελσι…:p:p8):lol:…παντως,να το πω κι εγω,η μανστεστερ εχει με διαφορα τους πιο φλωρους οπαδους…το ολντ τραφορντ θυμιζει εκκλησια σε καθε ματς…οι 4 απο πανω ομαδες,ξερω κι εγω πως εχουν τρελους οπαδους και πως νταξει,το κλασσικο πλεον,μεσα στο ανφιλντ υπαρχει η καλυετρη ατμοσφαιρα απο καθε αλλη ομαδα στην πρεμιερ…

Καλημέρες! :slight_smile:

Σήμερα που ηρέμησα κάπως έχω να πω τα εξής: Η ομάδα δεν πάει καλά, ειδικά από το Νοέμβρη και μετά, με πικραίνει, ναι, αλλά δεν ξενερώ, δεν ξενερώνουμε ποτέ! :D8) Υπάρχει και το Champions League και εκεί τρέφω ακόμα πολλές ελπίδες, γιατί όποιος κάτσει και το μελετήσει θα δεί ότι από το 2004 και μετά η Chelsea είναι συνεχώς μέσα στις ομάδες που χτυπάνε το κύπελλο. Ε του πούστη, δε θα μας κάτσει κάποτε;! Μπορεί να είναι φέτος η δική μας η σειρά. Οσο ζω ελπίζω. :slight_smile: Και να πω την αλήθεια είναι αυτό που με καίει κυρίως. Το πρωτάθλημα το έχω πάρει πρόσφατα και ξέρω πώς είναι, μπορεί να με υποτιμάει και να με υποβαθμίζει συνεχώς ο Lupin :(, αλλά όπως και να’ χει εμείς οι δύο είμαστε οι πιο ικανοποιημένοι / χορτασμένοι τα τελευταία χρόνια εντός συνόρων. Τί να πουν και οι κακόμοιροι οι οπαδοί της Liverpool που έχουν να πάρουν πρωτάθλημα από το ‘90; :stuck_out_tongue: Ή της Arsenal που όλη την ώρα μένουν με την ψ…ή στο χέρι; Εντάξει εγώ δεν αρνούμαι ότι η United μ’ έχει από κάτω, αλλά όπως και να το κάνουμε υπάρχουν και χειρότερα…

Επίσης για το θέμα της ιστορίας: Εγώ ρε μάγκες δεν είμαι και κανένας χαζός να πώ ότι η Chelsea έχει την ιστορία της Liverpool ή της United. Απλά δεν το θεωρώ επιχείρημα για να πείς σε κάποιον “πως γίνεται να υποστηρίζεις τους τάδε”. Εντάξει, όσοι γίνατε Manchester και Liverpool επειδή εκτός των άλλων νιώθατε δέος μπροστά στα κατορθώματά τους καλά κάνετε, αλλά αν έπρεπε να ναι αυτό το μοναδικό κριτήριο θα είμασταν όλοι δύο ομάδες μόνο στην Αγγλία (βαρετό). Αλλοι αρχίζουν να υποστηρίζουν μια ομάδα για κάποιον άλλο λόγο, κάτι άλλο τους έκανε “κλικ”. Εγώ ας πούμε κόλλησα με την Chelsea επειδή τα πρώτα παιχνίδια της που είδα ήταν ο τελικός του Κυπελλούχων με Στουτγκάρδη το 98’, με τον Τζόλα που έβαλε γκολάρα από τον πάγκο και το καθάρισε, και το Super Cup με την καριόλα τη Ρεάλ λίγους μήνες μετά, που έβλεπα στην επίθεση Φλο και Πογιέτ να κάνουν όργια και μου’ ρχόταν να τον βγάλω και ν’ αρχίσω να τον χτυπάω στα κάγκελα. Ε τί να κάνω δηλαδή, να κάτσω να το ψάξω πόσα κύπελλα έχει πάρει η Chelsea για να δώ αν “αξίζει” να την υποστηρίζω, ή να ψυχαναγκάσω τον εαυτό μου να γίνω Manchester ή Liverpool επειδή είναι αντικειμενικά οι μεγαλύτερες ομάδες; Δεν πάει έτσι. Είναι σα να λες σ’ ένα που είναι ξέρω γω Πανιώνιος ή Ηρακλής “καλά πόσο μαλάκας είσαι για να υποστηρίζεις αυτούς, τί έχουν πάρει”. Δεν είναι λίγο άσχημο; Γι’ αυτό τα πήρα χτες το βράδυ. :slight_smile:

METAL_LAWS: Γενικά κάπως έτσι είναι, μου το λεγε πιο παλιά κι ένας Αγγλος: Στο νησί, στο νότο τη φήμη την έχουν οι οπαδοί των Chelsea, Milwall, West Ham και λίγο Tottenham, και στο βορρά μακράν αυτοί της Leeds και μετά Liverpool, Aston Villa / Bermingham, Newcastle. Επίσης έχω ακούσει ότι μέσα στο Μanchester οι οπαδοί της United τρώνε τρελό ξυλίκι απ’ αυτούς της City! :roll::stuck_out_tongue:

περίεργη φάση.
η μόνη ομάδα που υποστηρίζω από πρωταθλήματα εξωτερικού πραγματικά είναι η Man.Utd.
και αυτό γιατί σε μικρή τρυφερή ηλικία μου έκαναν δώρο για τον Amstrad 6128 το παιχνίδι της Man.Utd. όπου ήταν και η μόνη ομάδα που μπορούσες να παρεις και κόλλησα. Ακολούθησε και το Man. Utd in Europe και απόγινα. Μιλάμε για εποχές Andy Wallace, Lee Dixon κλπ.

Δεν είχε αρχίσει ακόμα η μεγάλη Utd.

Για φέτος το πρωτάθλημα εύκολα ή δύσκολα θα το πάρει αν και πραγματικά χαίρομαι μια τόσο δυνατή Liverpool. Ο Berbatov μπήκε άμεσα στο κλίμα, ο Teves είναι θεαματικά πεσμένος, αλλά ο σερ έχει φτιάξει απίστευτη άμυνα και αυτό κάνει τη διαφορά. Βοηθάει και ο playstation!

Για την ιστορία:

Club Winners Runners-up
Liverpool 18 11
Manchester United 17 13
Arsenal 13 8
Everton 9 7

… … …

Chelsea 3 3

Outshined: Πω, Dixon, Adams, Winterburn, Keown… ή Pallister, Ince, Hughes, Le Tissier…

Αντε πάλι.

Ναι, το’ παμε αυτό. Εντάξει. Το καταλάβαμε. Φτάνει. Νισάφι. Έλεοοοοοοοοος!!! :x

Το παραπάνω ποστ έγινε απλά για κατατόπιση όσων δεν έχουν πλήρη εικόνα.
Επίσης, επικές στιγμές pt.1

:slight_smile:

GRACCHUS αν είσαι παραδοσιακά Chelsea από προ-Αμπράμοβιτς εποχή δλδ, πάω πάσο…Αλλά μην μου πεις ότι οι περισσότεροι δεν είναι όψιμοι fan…

Κοίτα εγώ όσους ξέρω και είναι Τσέλσι είναι από παλιά και σίγουρα δεν έγιναν επειδή ανέβηκε επίπεδο με το χρήμα του Αμπράμοβιτς.

Εδώ που τα λέμε βέβαια δεν έχουμε και πολύ κόσμο στην Ελλάδα. Μια φορά είχα ψαχτεί για fan club και έμαθα ότι δεν υπάρχει καν πια, γιατί κάτι παλικάρια που το είχαν είχαν βαρεθεί να ασχολούνται μόνοι τους. Κρίμα αλλά τί να πεις.

Eγώ Τσέλσι υποστήριζα για λίγο μόνο όταν είχε πάει ο Γκούλιτ (:bow:) προπονητής.

Η Αστον Βίλα ρε, τι παίχτες έχει που είναι τόσο ψηλά?

Μπαρυ,Γιανγκ,Αγκμπονλαχορ,Καριου,Μιλνερ κτλ κτλ.
Εγω παντα ετρεφα μια συμπαθεια και στη Νιουκαστλ παντως.

Αντε αντε κρυφοπαοκιιιιιιιιιιι:naughty::naughty:

Ζαγο,κανε κατι,δεν ξερω τι,φερτ’ τον στην ομαδα αυτον τον παικτη!Ν’ ακουσω τον Μινο να λεει αυτο το ονομα και τι στον κοσμο:lol:

Καταρχάς έχει προπονητή τον O’Neill, ο οποίος έχει φτιάξει ένα πολύ δυνατό σύνολο με μια φοβερή άμυνα.
Λάουρσεν, Νάιτ, Λουκ Γιάνγκ και έχει ακόμα τον Μπάρυ στο κέντρο, τον οποίο τον θέλει η μισή Premier League και ήδη η Βίλλα έχει απορρίψει προτάσεις από Αρσεναλ και Λιβερπουλ.
Μπροστά έχει τον Agbonlahor, ο οποίος φέτος κάνει πολύ καλό πρωτάθλημα και μαζί με Χέσκεϊ και Μίλνερ είναι αξιόπιστη και στην επίθεση. Ακόμα έχει τον Petrov, ο οποίος με την Σέλτικ είχε κάνει φοβερά πράγματα και γενικώς είναι χαφάρα και μαζί με τον Μπάρυ έχουν δέσει.

ακυρουμπα,λαθος κουμπι πατησα και εκανα αυτο το πστ,σβηστε το αν το δειτε καποιος…:roll:

Eιναι απελπιστικη η κατασταση και στο Old Trafford, οι περισσοτεροι που πανε εκει μου κανουν για τουριστες που πηγανε να δουνε το αξιοθεατο, να παρουν σουβενιρ και χαμπουργκερ, ε και να δουνε και εναν ποδοσφαιρικο αγωνα…
Και φυσικα και το Anfield εχει μακραν την καλυτερη ατμοσφαιρα. Θυμαμαι ιδιως μετα το ματς με τον γαυρο (3-1), συγκλονιστικη οχι απλα φοβερη ατμοσφαιρα.

Ενταξει, με αυτο το ποστ σου κοβουμε το δουλεμα!:stuck_out_tongue: Ουτως ή αλλως ενα στοιχειο του αγγλικου ποδοσφαιρου που γουσταρω ειναι οτι η καθε ομαδα εχει τους ακολουθους της και δεν γινεται οπως στην Ελλαδα οπου το 90% τουλαχιστον των οπαδων υποστηριζει μια απο τις 4 δημοφιλεστερες ομαδες. Και 'γω εχω ακουσει μπολικα πετυχημενα για τους οπαδους της Man. Utd. και το πως τους εχουν απο κατω αυτοι της City, τουλαχιστον στο Manchester.:stuck_out_tongue:

Οσο για την Αστον Βιλλα, τα καλα ξεκινανε απο την κεφαλη της ομαδας για μενα, τον Μαρτιν Ο’ Νιλ. :wink:

Ενας γνωστος μου που εμενε μανστεστερ,μου ειχε πει,χωρις καν να ασχολειται με μπαλα,πως εκει, η σιτι ειναι για τους ντοπιους και η γιουναιτεντ για τους τουριστες…

Ναι, κατι τετοιο ξερω και 'γω… :wink:

man.united forever

Σύμφωνα με τα ιταλικά μέσα ενημέρωσης, ο Ρικάρντο Κουαρέσμα δόθηκε δανεικός από την Ίντερ στην Τσέλσι μέχρι το καλοκαίρι, με τους «Blues» να διατηρούν οψιόν αγοράς.

Ο Πορτογάλος εξτρέμ ήταν παραγκωνισμένος από τον Ζοσέ Μουρίνιο, με συνέπεια να μην δηλωθεί για τη συνέχεια του Τσάμπιονς Λιγκ. Μάλιστα, πρόσφατα ψηφίστηκε ως η χειρότερη μεταγραφή στο Campionato. Όμως, η αξία και το ταλέντο του δεν αμφισβητούνται από κανέναν και ειδικά από τον προπονητή της Τσέλσι, Λουίς Φελίπε Σκολάρι. Ο Βραζιλιάνος τεχνικός γνωρίζει καλά τον Κουαρέσμα από τη θητεία του στον πάγκο της εθνικής Πορτογαλίας.

Πάντως, οι Λονδρέζοι «άρπαξαν» τον παίκτη μέσα από τα χέρια της συμπολίτισσας Τότεναμ, η οποία φερόταν μέχρι πριν λίγο να εξασφαλίζει την υπογραφή του.

Eπίσης χάλασε η μεταγραφή του Αρσάβιν στην Αρσεναλ =(

παααλι[-X[-X???πο,παιχταρας,και δεν με χαλαει που δεν ερχεται σε μας,απλα θελω να τον δω σε ενα τετοιο πρωταθλημα γαμωτο …:?