Progressive metal κυκλοφορίες/μπάντες

Παιδιά δεν ξέρω αν το παρατήρησε κανείς, αλλά για κάποιο λόγο πριν βγει ο Οζζυ στο Rockwave, στα μεγάφωνα έπαιξε τα πρώτα 3-4 κομμάτια από το Headspace!! Και μάλιστα κάτι παιδιά δίπλα μου επαθαν πλάκα και ρωτούσαν να μάθουν τι ακούνε :Ρ πολύ καλό αλμπουμ όπως και να χει :smiley:

Και στο Download Festival πριν τους Sabbath έπαιζε, κάτι που με κάνει να πιστεύω ότι έπαιζε πριν κάθε συναυλία της περιοδείας.

Ο πληκτράς (και κιθαρίστας σε κάποια τραγουδια) του Ozzy και των Sabbath (live) ο Adam Wakeman είναι ο πληκτράς και βασικός συνθέτης των Headspace. Τζάμπα τα γράφουμε σε αυτό το site…:stuck_out_tongue:

Με τον dyingfreedom είχαμε μια αρκετά μεγάλη και ωραία κουβέντα μαζί του backstage. Πολύ ωραίος τύπος.

Μετά και το 2ο χτύπημα του Damian Wilson ο τύπος είναι από τώρα ο (metal) τραγουδιστής της χρονιάς. Trust me…

ε ναι ρε. αφού εχει δόντι ο Wakeman:p. εδω χωρίς κυκλοφορία(αντε ενα ep) και είχαν παίξει support στον ozzy.

*ο Wilson ειναι θεός και τίποτα να μην τραγουδήσει. μην τα λέμε πάλι

Crimson, προέκυψε κουβέντα που πήγε από το progressive στην Λεπτοκαρυά και σε θυμήθηκα.

Το αφήνω σαν αίνιγμα, μέχρι να δημοσιευτεί, τι σχέση μπορεί να έχει το prog metal με την Λεπτοκαρυά…:stuck_out_tongue:

μουχαχαχαχα. δεν εχω που δεν εχω και μεγάλη επαφή με το άθλημα, βάζεις και γρίφους :stuck_out_tongue:

Αυτό τώρα εμένα κάτι μου λέει…δεν ξέρω τί ακριβώς,αλλά κάτι.:-k

[hint]Πάει συχνά κόσμος από τη Λάρισα εκεί για μπάνιο;[/hint]

ναι παει. και μολις γύρισα απο εκει(πήγα για 5 ωριτσες).!! δεν βρήκα κάτι. βέβαια εκει που κοιτούσα δεν θα έβρισκα και τίποτα:p(μακριά απο απιστίες:p)

http://www.youtube.com/watch?v=L0YGhE9Seok

Radio edit του Ashes από το νέο Threshold, τίποτα το ιδιαίτερο κατά τη γνώμη μου.

Δεν έχω ακουσει την radio edit για να δω αν του αφαιρεί κάτι ουσιαστικό, αλλά πρόκειται για μια από τις κομματάρες του άλμπουμ, το οποίο μπαίνει με συνοπτικές διαδικασίες στα καλύτερα της χρονιάς.

Mr. DeKay ευχαριστούμε για ακόμα μια φορά. Ίσως ό,τι καλύτερο έχω ακούσει φέτος!

^^^
Σ’ ευχαριστώ ρε ARIAN, αν και το είχε ήδη προτείνει ο Χρήστος από promo και είχε κάνει και την κριτική. Anyway, πάρα πολύ καλό album, συμφωνώ απόλυτα. Διαμάντι του είδους και για μένα. Σήμερα αξιώθηκα και άκουσα το παρακάτω:

[B][SIZE=“3”]Distorted Harmony - Utopia[/SIZE][/B]

Ντεμπούτο από το Ισραήλ. Το πρώτο πράγμα που καταλαβαίνει κανείς ακούγοντάς το είναι το πόσο φιλόδοξο εγχείρημα είναι το Utopia και πόσο δουλεμένα είναι τα κομμάτια του. Φανταστικό παίξιμο με groove και εντυπωσιακό χτίσιμο και ακριβείς γωνίες στις φράσεις. Οι Distorted Harmony δεν πρωτοπορούν μουσικά, απλά παίζουν τη μουσική που τους αρέσει: μελωδικότατο (καθόλου τυρί και power ευκολίες) prog metal με προσωπική άποψη που ακούγεται πολύ σύγχρονη και καθόλου δανεισμένη. Οι φωνητικές γραμμές δεν είναι καθόλου γνώριμες και απαιτούν (και δικαιούνται) χρόνο για να γίνουν κατανοητές και το ίδιο ισχύει για το παίξιμο σε αρκετά σημεία, όπου γίνεται βαθύ και εγκεφαλικό. Υπάρχουν jazz στοιχεία στις μελωδίες, αλλά είναι εντυπωσιακά ενσωματωμένα στο metal περιβάλλον, το οποίο είναι αδιαμφισβήτητα το βασικό κομμάτι του μουσικού γηπέδου. Στο τέλος πιθανώς να λείπει το συστατικό που θα εκτόξευε το αποτέλεσμα, αλλά δεν παύει να είναι πρώτος δίσκος. Ελπίζω να συζητάμε για τους Distorted Harmony στο μέλλον.

Μπορείτε να το ακούσετε ολόκληρο [B][U]εδώ[/U][/B].

Έκανα search για το αν έχουν αναφερθεί. Τώρα τελευταία το ανακάλυψα και μου αρέσει αρκετά. Το παίξιμο των Chris Lembach( τρομερός ντράμερ) και Rich Davis, των Mystic Force, είναι χαρακτηριστικό και παρόν. Μου ηχούν βασικά σαν ένα σχετικά άνευρο, ατμοσφαιρικό, έντεχνο, progressive μοντέρνο μέταλ γκρουπ. Ωραίοι

http://www.youtube.com/watch?v=NQrndYF7CRM

το νεο αλμπουμ των γερμανων Yargos
το οποιο θεωρειται και η τελευταια δουλεια
του αγαπητου και συγχωρεμενου Andrew Mcdermott

progressive μεταξυ μεταλ και art rock

ομορφο στις πρωτες ακροασεις!!!

Bρίσκω κομμάτια στο youtube και χαζεύω. Ωραίες οι 2-3 συνθέσεις που ακούω και τι φωνάρα ο μακαρίτης.

Δεν ήξερα πού να το ποστάρω.
http://awards.progrockmag.com/

δεν θυμαμαι αν έχει ξαναμπεί αλλά μια που έγινε η πρώτη ακρόαση να πω οτι είναι πολύ καλό δισκάκι

[B]Inner Odyssey - Have A Seat[/B]

Nα πώ τη γνώμη μου για το δίσκο των Headspace που είχα παραμελήσει. Νομίζω απο τις καλύτερες prog δουλειές που έχω ακούσει τελευταία, ειδικά η έντονη χρήση πιάνου πάνω απο βαριά περάσματα μου αρέσει πάρα πολύ.

Ο Wilson εγγύηση, φωνάρα απο τις λίγες.

Πολύ καλή δουλειά γενικώς, δεν το περίμενα γιατι την πρώτη φορά που έβαλα να το ακούσω δεν είχα ενθουσιαστεί.

Ε, μα είναι! Κρίμα να μην αναγνωριστεί, από τους progsters τουλάχιστον.

Επίσης, απορώ πως δεν σου έκανε αίσθηση το “Ashes” από το καινούργιο Threshold, παρόλο που είναι edited version. Τραγουδάρα από επικείμενη αλμπουμάρα.

Πραγματικά, ο Wilson κάνει ένα σπάνιο 2/2, μέσα σε μια χρονιά, δεν το θυμάμαι από άλλον τραγουδιστή τα τελευταία χρόνια αυτό. Περισσότερα περί Threshold με το που θα επιστρέψει το site από τις διακοπές του.

Κατά τα άλλα, ο μήνας έχει περισσότερη δουλειά στο rock κομμάτι του progressive.

Ναι δεν μπορώ να πώ πως τρελάθηκα, ωραίο κομμάτι αλλά δεν ενθουσιάστηκα. Μου φάνηκε τελείως τυπικό Threshold κομμάτι χωρίς ιδιαίτερη πρωτοτυπία. Σαν να το έχω ξανακούσει ας πούμε.
Τα samples του δίσκου όμως είναι πολλά υποσχόμενα και περιμένω φοβερή δουλειά απ αυτούς.