RIP Chris Cornell

Αρα οποιος γαμαει απειρα μουνια ειναι γαμω τους τυπους και πολυ κουλ, ενω οποιος ριχνει γλωσσοφιλα με τον κιθαριστα του ειναι σκατοφλωρος? Οκ φιλε ακουστηκες

1 Like

Ε και ο Flynn σε τέτοια επιχειρήματα καταφεύγει και έσεις λέτε οτι αν δεν ήταν και ωραίο παιδί, ίσως να μην τον ξέραμε. Παλι καλά που υπήρχαν και ομορφόπαιδα τύπου Lemmy και Cronos και Angelripper δλδ και αντισταθμίζονταν το μέταλ για κάθε Coverdale :stuck_out_tongue: Χαχα ! Αν δεν με είχε πιάσει σήμερα “θλίψη” ετεροχρονισμένα, αφού ένιωσα, θα έβρισκα αυτό το θρέντ απο τα πιο διασκεδαστικά εδώ και κάμποσο καιρό.

Ναι συντετριμμενος φαινεσαι, ολα σου τα ποστ ειναι γεματα ουσια και νοημα, κανενα κομπλεξ πουθενα.

το να υπερασπίζεσαι τον ευατό σου δεν είναι κόμπλεξ. Το πως νιώθω επίσης, είναι άλλο καπέλο. Σε περιπτώσεις θανάτου, μπορεί να έχεις ενα μικρό “σοκ”. Βσκ, χτές κοιμήθηκα πολλές ώρες οπότε, δεν το πολυ πήρα “χαμπάρι”. Και είναι γεγονός οτι είμαι πιο 80s παρά 90s, αλλά ο CC άξιζε. Απλά, διάβαζα σε site (που όλα βγάζανε special bullentin και “αποκλειστικά” τρομάρα τους…) οτι ήταν απο τα late 80s μεγάλος… όχι. Επειδή είμαι 40 έγινε το μπράφ στο Superunknown, πριν απο αυτό ήταν τι να σου πώ μέγεθος mastodon VS metallica του black album. Το black album ήταν παντού στις αρχές 90. Μόνο οι Guns το κοντράρανε σοβαρά και κατι Bon Jovi και AC/DC σε πωλήσεις και visibility. Απλά οι Nirvana και οι Soundgarden και κάμποσοι άλλοι ήταν αυτοί που κάνανε μπάμ “μετά απο αυτό”. Οι Nirvana βσκ την ίδια εποχή και κυρίως στο Nevermind… μετά πέφτανε αλλά τους “έσωσε”/εδραίωσε ο θάνατος του kobain. Αν δεν είχε πεθάνει λογικά τώρα θα κάνανε reunion και όλο το nevermind σε φεστιβάλ και τα ρέστα.

Εν τω μεταξύ από χθες που το playlist μου έχει αποκλειστικά τον μακαρίτη, είδα και στο YouTube τα video των Soundgarden που είχα να τα δω από… τω καιρώ εκείνω, και ένοιωσα πάλι όπως τότε. Αυτό από την μία είναι καλό, από την άλλη όμως πολύ στενάχωρο αφού συνειδητοποιείς πόσος καιρός έχει περάσει και μοιραία αναρωτιέσαι ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ

ΥΓ. Δεν θέλω να διαταράξω τις παγιωμένες πεποιθήσεις κανενός, αλλά μια χαρά ακούγαμε και γουστάραμε Soundgarden ήδη από το 1991-92, όλοι στην τότε παρέα, 17 χρονών φανατικοί και νεοφώτιστοι (μόλις 2-3 έτη “προϋπηρεσία” στον ήχο) “μέταλλοι”.

2 Likes

επίσης θα θυμάσαι οτι τότε όμως παίζανε mcm ισως. MTV όχι. (οχι ακόμα) ενω μετά με BHS, το παίζανε πρωί μεσημέρι βράδυ. και γούσταρες γιατι το JCP ήταν ΒΑΡΥ και όχι πχ σα nirvana, που μετά απελευθερώθηκε ο “μεταλλάς” και τους απενοχοποιήσε. Τέσπα.

Ναι, αυτό λέω κι εγώ, δεν υπήρχε ασυμβατότητα “μεταλλοσύνης” με Soundgarden.Και παρόλο που το Black Hole Sun το έπαιζε το MTV με συχνότητα που προκαλούσε εμετό, το Superunknown παραμένει ένας, οπωσδήποτε πιο εύπεπτος, σπουδαίος όμως δίσκος.

2 Likes

Τι εκανε ο μεταλλας μετα λεει :joy:; Ναι, το Breed και το Territorial Pissings δεν ειναι βαρια :joy:.

Ρε να 'σαι καλα, εισαι ο αγαπημενος μου χρηστης, το εχω ξαναπει.

2 Likes

ε… αρκετοι τα απενοχοποίησαν - όπως και τα load reload. Το ένα καλός πλην όμως “αλλού” δίσκος και ειδικά μετα το “black” που κάπως κράταγε τα προσχήμτα, το άλλο το αποπαίδι με 3-4 καλές στιγμές. Ας πούμε οτι προτιμάνε να παίζουν “παλαιά” εστώ και αν τα ψιλοσκοτώνουν, έναντι του πιο καινούριου “καταλόγου”. Θα σε πω οτι τα Nirvana τα έχω και αυτονών και των 60s, οπότε, φαντάσου εγώ ο μεταλλάς, τα έχω. Το neverμαι κιόλας μου μισοαρέσει. τα άλλα σκόρπια κομμάτια. Φτήνα ήταν, γιατί όχι ?!

Στα του κορνηλίου, η γυναίκα του είπε οτι κοπάναγε κατι αγχολυτικά και είχε πάρει καμπόσα και droolιζε…ελαφρώς βεβαιά τι να πεί, πρέπει να εισπράξει και ασφάλεια…και σ αυτές τις περιπτώσεις είναι δύσκολακι.

Εξακολουθει να μην χωνευεται το γεγονος.

Ξανα ακουσα οτι εχει τραγουδησει και ξαναθυμάμαι τα διαμαντάκια εκτος SG και Temple. Η φωνη του απλά σε στιγματίζει…

Ο Chris ηταν τιτανομεγιστοτεράστιος και τελικα ο μεγαλύτερος και καλυτερος/αξιότερος της καταραμενης πλεον σχολής του Seattle/grunge.
Μακαρι να μην τα κανει μαντάρα και ο κοντός (Eddie). Μονο αυτος εμεινε απο τους μεγάλους της εποχης.

3 Likes

Το συγκινητικό αντίο της Άννας Βίσση στον κουμπάρο της Chris Cornell

http://www.zougla.gr/lifestyle/article/to-siginitiko-antio-tis-anas-visi-ston-koumparo-tis-chris-cornell

Πέρα από την πλάκα τώρα,

Αντίο, αντίο σε ένα μεγάλο, σε μια καταπληκτική φωνή, μια φωνή που συνδέθηκα μαζί της καθώς είναι μέσα στο προσωπικό τοπ-3 για τα '90’s, μια δεκαετία που γαλουχήθηκα μουσικά, μαζί με τους MJK & Max Cavalera.

…και η απόλυτη κοματάρα,
αντίο…

3 Likes

R.I.P. και από μένα.

Ένα κομμάτι από την προσωπική του δισκογραφία. Ωραίο τραγούδι αλλά θα ήθελα και την άποψη του @pantelis79

catchy af

@bostonflesh αφού θες την αλήθεια, θα την έχεις, δεν την αποφεύγω. Από τα μεγαλύτερα σκουπίδια που έχω δει ποτέ στη ζωή μου :grin:.

Ο Chris είχε τραγουδήσει πολλά πανέμορφα και σημαντικά τραγούδια. Είμαι πολύ, πάρα πολύ στενοχωρημένος που “έφυγε”. Είναι κεραυνός εν αιθρία, μιας και φαινόταν μια χαρά υγιής, περιόδευε μόνος, περιόδευε με τους Soundgarden, περιόδευσε μέχρι και με τους Temple Of The Dog (πόσο κρίμα που δεν πρόλαβαν να έρθουν Ευρώπη), φαινόταν σε πολύ καλή φάση. Απ’ ότι διαβάζω, πήρε παραπάνω δόση από ένα φάρμακο εναντίον του άγχους (…) που έπαιρνε με συνταγή. Η υπερδοσολογία του εν λόγω φαρμάκου έχει κατηγορηθεί ότι προκαλεί παρανοϊκές και αυτοκτονικές τάσεις - ίσως αυτοκτόνησε χωρίς να έχει συνείδηση του τι κάνει. Είναι δραματικό.

1 Like

Ειλικρινα και εγω αυτο (θελω να) πιστευω οτι εγινε.
Εφυγε αδικα…και κυριως πολυ νωρις.

μλκ και οι μεταλλικα και οι κιςς εχουν κάνει βαρβατο επειδή είναι ροκάκιας - αλλα είναι σα γαμω το σπίτι τους. απλα αναγνωρίσιμοι.

οι Metallica μονο Brioni φιλαρακι! :stuck_out_tongue:

ο varvatos εχει κανει μια σειρα ρουχων με rockers απο τον Iggy Pop , τον Alice Cooper (που αν θυμαμαι καλα ειναι και απο τους αγαπημενους σου!) Και τον Jimmy Page μεχρι τους Green Day και τους Velver Revolver.

Ακομα δεν μπορω να το χωνεψω οτι εφυγε ο Cornell .

http://www.alternativenation.net/eddie-vedder-will-not-attend-chris-cornells-memorial/

νατο και το ελληνικο στοιχειο… απο την πεθερα κιολας! :stuck_out_tongue:

1 Like

Ελληνιδα, τι περιμενεις :stuck_out_tongue:.

1 Like