Rory Gallagher

O Rory ηταν θεος και δεν σηκωνω κουβεντα !
Ομορφη μουσικη,οτι πρεπει για ουισκοκατανυξεις και αραγμα με την παρεα.
Και για ποκερακι αμα λαχει να’ουμε!

:metal:

Και για όσους γουστάρουν Μανώλη Χιώτη

\:D/\:D/:dance::dance:

Απλα φοβερη προσωπικοτητα, απο τις σημαντικοτερες στον χωρο του ροκ… Απιστευτα τραγουδια και στην σκηνη το ζει αυτο που κανει… Μοναδικος, απλα :respect:

Αυτο ακριβως μου ειχε πει ενα φιλαρακι μου την πρωτη φορα που μου εβαλε να ακουσω αυτο το κομματι!

Από τους αγαπημένους…
Μου αρέσει τρελλά!!!

Αυτό το bad penny όσες φορές και να το ακούσω …!!!

E εντάξει το έβλεπα σήμερα και δεν κρατήθηκα

Τι να πω.Ρεσιτάλ απλά.
Σκεφτόμουν ότι είναι ένας από την “παλιά σειρά” που αν δεν είχε πεθάνει τόσο νέος,θα μπορούσα να τον είχα δει ζωντανά στην σκηνή…:(:frowning:
Κάπου είχα διαβάσει ότι προς το τέλος της ζωής του είχε αποκτήσει διάφορες φοβίες σχετικά με τις αρρώστιες και αυτό λειτούργησε ψυχολογικά στην κατάρρευση του.Ξέρεις κανείς τίποτα παραπάνω;

Θεός ο Rory, αλλά προτιμώ Μαργαρίτη :lol::lol::stuck_out_tongue:

πραγματικα θεος! πολλες φορες εχω σκεφτει αν μπορουσα να αναστησω καποιον απο του “απωντες” (Morrison, Hendrix, Bonham κλπ…) και η απαντηση που μου ερχεται στο μυαλο ειναι ο Rory! ειδικα βλεποντας κατι βιντεο σαν το παραπανω! απιστευτος!

καπου ειχα ακουσει οτι οταν ρωτηθηκε ο Hendrix πως νιωθει που ειναι ο καλυτερος κιθαριστας στον κοσμο ειχε πει “ρωτηστε τον Rory Gallagher” βεβαια δεν ξερω κατα ποσο συνυπηρξαν αυτοι οι 2 και επιπλεον εχω ακουσει την ιδια ιστορια και η απαντηση ηταν ο Μανωλης Χιωτης.! ξερεις κανεις ποια ισχυει¨?

όντως ο jimi μιλούσε με τα καλύτερα λόγια για τον χιώτη . από την άλλη δν ξέρω κατα πόσο ο μητσάρας γνώριζε τον rory … δύσκολο , ο πρώτος μας άφησε το 70 και ο δεύτερος άρχισε τη σόλο καρριέρα το 71 . εκτός βέβαια αν οι Taste ήταν τόσο δημοφιλείς …

έχει κανείς bootleg από την θρυλική εμφάνιση του Ρορυ στην ελλάδα ? :slight_smile:

εχω! ειχα κατεβασει τη διασκογραφια του Rory και ειχε και το live της Αθηνας το 85 νομιζω…παντως υπαρχουν και στο youtube!

έχω ακούσει γενικά διάφορα αποσπάσματα , γενικά όμως τι λέει ο ήχος ? :slight_smile:

αρκετα κομπλε.


απο εκει εχω και εγω το bootleg
1981! και ειναι και στον ναο!:stuck_out_tongue:

O Χέντριξ όντως είχε σχολιάσει τον Χιώτη και μάλιστα με πάρα πολύ καλά λόγια.Και δεν είναι μόνο η γνωστή πλέον δήλωση του Χέντριξ σε ερώτηση δημοσιογράφου αλλά εκείνη την περίοδο,γύρω στο 1965,όταν έπαιζαν οι Μανώλης Χιώτης και Μαίρη Λίντα στην Αμερική ο Τζίμι πήγαινε στο μαγαζί όπου εμφανιζόντουσαν και άνοιγε συζητήσεις με τον Χιώτη σχετικά με την μουσική.
Nα πούμε ότι τότε ο Χέντριξ έπαιζε με τον Little Richard και στην συνέχεια με τον Curtins Knight και το συγκρότημά του στην Νέα Υόρκη.
(Να σημειωθεί εδώ ότι ο Hendrix έφυγε μετά για να φτιάξει το συγκρότημά Jimi Hendrix Experience και μετά τον θάνατό του,ο Curtis έφτιαξε,στο Λονδίνο πλέον ένα νέο συγκρότημα όπου κιθάρα έπαιζε ο Fast Eddie,μετέπειτα κιθαρίστας των Motorhead και του Θείου Lemmy)

Tι λέγαμε;Α!Για τον Ρόρυ:p
Ο Χέντριξ φαίνεται να έχει κάνει μία σχετική δήλωση για τον Ρόρυ.Σίγουρα η σόλο καριέρα του Γκάλαχερ ξεκίνησε την δεκαετία του '70 όταν πλέον ο Τζίμι ήταν νεκρός αλλά να σημειώσουμε εδώ ότι τους Taste τους είχε ιδρύσει μέσα στο 1966 ενώ πιο πριν είχε κάνει κάποια tour στο Ηνωμένο Βασίλειο και στην Ιρλανδία το 1963 με τους Fontana,όπου και εκείνη την περίοδο αγόρασε songbooks με τους αυθεντικούς δημιουργούς διάφορων blues κομματιών,ενώ όταν πλέον άρχισε να αποκτά πιο ηγετικό ρόλο και κατεύθυνε το ρεπερτόριο του συγκροτήματος προς όχι και τόσο pop μεριά-αντιθέτως πιο R&B,αναμόρφωσε το συγκρότημα και τους ονόμασε “Impact”,κάνοντας κάποιες εμφανίσεις στην Ιρλανδία,την Ισπανία και στο Λονδίνο.Στην συνέχεια συνέχισε ως τρίο πραγματοποιώντας εμφανίσεις στο Αμβούργο.
Τι θέλω να πω;Πως σαφώς και ο Γκάλαχερ είχε κάποια παρουσία την δεκαετία του '60.

Το ηχητικο bootleg απο την συναυλια το '81 στην Ελλαδα το εχω και εγω. Το bootleg video το εχει κανεις? Παλια το επαιζε και η ΕΡΤ, αλλα οσο και να το εχω ψαξει δεν εχω βρει κατι. Καποιος φιλος λεει οτι ενας γνωστος του το ειχε σε βιντεοκασετα, αλλα δεν το εδινε πουθενα…

Αυτο που ειχε πει ο Hendrix για τον Χιωτη ειναι γνωστο, αυτο που λετε για τον Rory δεν το εχω ακουσει.

o rory ποσες φορες έχει παίξει Ελλάδα…???

1 στην Αθηνα (Φιλαδελφεια) και 1 Θεσσαλονικη (Παλε ντε σπορ) και οι 2 συναυλιες το 1981. Αυτα ειναι μονο δυστυχως…

παρολα αυτα νομιζω οτι του αρεσε πολυ η Ελλαδα και ερχοταν συχνα για διακοπες.

Για πες. Δεν το ηξερα αυτο.

Δεν ξερω κατι παραπανω απλα νομιζω καπου το ειχα διαβασει στο ιντερνετ…παιζει σε σχολια στο youtube ή σε κανα αλλο φορουμ.