~ Rush ~

Χαζεύω στη http://en.wikipedia.org/wiki/Clockwork_Angels_Tour#Setlist τα σετ στα διάφορα λάιβ του αμέρικαν λεγκ του Clockwork angels tour και μελαγχολώ. Υπάρχουν βέβαια λατρείες που είναι σταθερά μέσα (Bravado, Subdivisions, Far cry, Halo effect, Tom Sawyer, 2112: Overture/Temples of Syrinx/Grand Finale, Dreamline, YYZ), παίζει όμως σοβαρό ενδεχόμενο να ΜΗΝ ακούσω Limelight, Working man, The body electric, που είναι επίσης αγαπημένα (ναι ναι, προτιμώ Working man από το Spirit of radio :p) για να μην αναφερθώ σε ανύπαρκτα κομμάτια από τα 70’s που δυστυχώς εκπροσωπόυνται ελάχιστα στο σετ.

Ίσως, για τα δικά μου γούστα, να ήταν καλύτερα να τους είχα δει στην R30 tour. Και έτσι όμως, είμαι πεισμένος ότι θα περάσω ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΛΑ!!!

Εγω αντιθετως που ειμαι fan της εποχης απο Hemispheres και μετα, γουσταρω καργα

[SPOILER]Κανω παλαμακια σαν παιδακι για οτι προερχεται απο Power Windows και Moving Pictures, για Far Cry, για Bravado, Subdivisions. Απο τα 70s κατι παραπανω απο καλοδεχουμενο το 2112, ενω και ολο το καινουριο που παιζουν σχεδον ολο δε με χαλαει καθολου, Βεβαια υπαρχουν αλλα τουλαχιστον 20 κομματια που θα ηθελα (πχ Trees, Mystic Rhythms, Time Stand Still) αλλα οκ αυτο δε γινεται, ποσα θα παιξουν πια?[/SPOILER]

[SPOILER][B]@ARIAN[/B]
Bασικα, παιζουν ή το Limelight (καμια φορα και το Middletown Dreams) ή το Body Electric …ενα απο τα δυο, παντως.

Γενικα, παροτι μου αρεσει παρα πολυ η 80ς περιοδος τους, η αληθεια ειναι οτι δεν ξετρελαινομαι απο το σετ (με βαση τα RUSH γουστα μου, οχι οτι μπορει να 'ναι λιγοτερο απο τελεια).

Θα ηθελα λιγο περισσοτερο Signals (The Weapon πχ) ή Grace Under Pressure, αφου αυτα μαζι με Moving Pictures (νταξ, το αγαπημενο μου, αλλα αφου παιχτηκε ολο δεν υπαρχουν απαιτησεις εξω απο τα χιτακια, αν και ενα ΥΥΖ θα μπορουσε να λειπει πχ) ειναι η αγαπημενη μου περιοδος RUSH.

Aπλα, παιζουν πολυ Power Windows, παροτι αρχικα επαιζε πριν την περιοδεια πολυ ο “σκυλος” του Signals …οχι οτι με χαλαει, αλλα νιωθω οτι η ποπ αισθητικη των RUSH ειναι πιο ωραια οταν ειναι λιγο πιο “σοβαρη”. Χαρακτηριστικο ειναι το ποσο λατρευω το Mystic Rhythms απο το PW, αφου εχει τα χαρρακτηριστικα που αναφερω.

Γενικα, θα μπορουσε, πιστευω, η 80ς φαση να παρει λιγο παραπανω απο τα Signals, Grace σε σχεση με το μισο Power Windows που παιζουν (που ειναι πολυ καλος δισκος για να μην παρεξηγηθω …απλα οι RUSH μου αρεσουν πιο “σοβαροι”, αν και ελπιζω οτι οι λαηβ εκτελεσεις των κομματιων θα 'ναι το κατι αλλο).

Απο τα παλια, παλι, δε μου λειπει σχεδον τιποτα …η προγκ φαση μου εχει περασει ανεπιστρεπτι και το μονο που θα λαχταρουσα ειναι ενα Natural Science ή ενα Jacob’s Ladder (80ς δηλαδη παλι).

Κατα τα αλλα, το περσινο μου αρεσε πολυ, οποτε δε χαλιεμαι που θα παιξουν απο αυτο.

Αλλα θα δω τους θεους απο κοντα, τι να λεμε. :!:[/SPOILER]

[B]RUSH Frontman Says SWEDEN ROCK Is ‘Test Case’ For Band Playing European Festivals[/B]

Kαλό ταξίδι σε όσους ξεκινάνε να παρακολουθήσουν το Ευρωπαϊκό σκέλος. Όσοι έχετε ξαναδεί, ξέρετε, οι νέοι θα μάθετε αμέσως.

Εγώ κότεψα…

Πόσο θα μετανοιώσεις που έγραψες ότι το ΥΥΖ θα μπορούσε να λείπει… :slight_smile:

Καλά μας ταξίδια λοιπόν! Ποιοι θα είναι στο Ο2 την Παρασκευή;

…άντε ρε, δηλώστε συμμετοχή…

Μοi, ψηλα-ψηλα γιατι πηρα σχετικα αργα εισιτηριο και δε βρηκα σε αρενα/κατω κερκιδα, αλλα σε κλειστους χωρους δε με πειραζει να ειμαι και κερκιδα.

Ειδαμε τον Θρυλο στις 12 Μαιου να το σηκωνει εκει μεσα, παμε ξανα να δουμε και τους θρυλους τωρα:!:.

O2 the best place in the world:p

Παρακαλώ ας μην μολύνουμε το ιερό thread…

Y.Γ: Εγώ θα είμαι στο O2 την μεθεπόμενη Πέμπτη

Θρυλος παντου και στην οουτου ρε:p

μεθεπομενη εννοεις Rod Stewart 6/6 η Kings Of Leon 13/6?

Eννοει Ο2 Βερολινου.

[B]@crabsody[/B]

To oτι μπορεις να παθεις πλακα με ΚΑΘΕ Rush κομματι (ποσο μαλλον λαηβ) ειναι σιγουρο …σιγουρο ειναι, ομως, οτι υπαρχουν “κλασικα” που θα τα προτιμουσα στη θεση του ΥΥΖ. :wink:

Καλα να περασουμε οσοι παμε …το λεω απο τωρα, γιατι θα προσπαθησω να αποφυγω αυτο το θρεντ ως τις 4/6 (αν και τα αμερικανικα σετς τα ξερω, αλλα δεν ξερεις τι γινεται).

Δεν θα εχει αλλαγες πιστευω. Παντως το YYZ ειναι must οχι γιατι ειναι καλυτερο απο καποια αλλα κλασσικα αλλα λογω της φυσης του κομματιου. Ειναι τελειο live. Πιο τελοιο απο αλλα τελεια δηλαδη.

Περιμένουμε ρεπορτάζ ωρε…μέχρι το πρωί διορία…

Sorry τοξικε μου, αλλα θα ειμαι συντομος: Ισως ηταν η καλυτερη συναυλια που εχω δει απο αυτους, με εξαιρεση την πρωτη για προφανεις λογους. Ισως λεω, δεν ξερω. Παντως, τα εγχορδα μου διελυσαν το κεφαλι, τετοιο πραγμα δεν φανταζομουν οτι θα ακουγα ποτε απο τους Rush. Απογειωσαν ολα τα νεα τραγουδια και εκτοξευσαν στο υπερπεραν τα παλια.

Ενταξει, για το φιναλε δεν συζητω. Ευχαριστο το γεγονος οτι ειχε πολυ κοσμο, δεν θυμαμαι να εχω δει τοσο αλλη φορα σε συναυλια τους στο Λονδινο. Αλλα ενταξει, νεκροταφειο στις κερκιδες ρε παιδι μου… Ψιλοξενερωσα! Φωτο με την πρωτη ευκαιρια, τωρα δεν ειναι ευκολο. Βιντεο οταν επιστρεψω. Καληνυχτα.

Mε τετοιο setlist παίζουν ανετα πάνω απο 2.30 ωρες η μου φαίνεται?

Παντα παιζουν πανω απο δυο μιση ωρες. Με διαλλειμα στη μεση.

Λοιπον,

Επαιξαν απο τις 8 μεχρι τις 11 με 20λεπτο διαλειμμα + το τυπικο διαλειμματακι του encore. Δε θα σταθω σε αποδοση κτλ, αυτα ηταν δεδομενα και αναμενομενα. Την θεωρω μια απο τις καλυτερες συναυλιες που εχω παει, το σετλιστ οπως ειχα πει και πριν το live ηταν αρκετα στα Rush γουστα μου οποτε ενας λογος να την ευχαριστηθω παραπανω τη βραδια. Καθισα διπλα με εναν τυπο που τους εβλεπε για 29η φορα, και εχει δωσει το παρον σε καθε τουρ απο τη δεκαετια του 70.

Αν καποιος παντως ειναι πολυ φανατικος με τη 70s δισκογραφια των Rush, ισως και να εφευγε με καποιο μικρο παραπονο.

Xαλαλι το ακριβο εισιτηριο

Φτιαξε μας.

Υ.Γ: ποιες ηταν ρε καλυτερες συναυλιες; Δεν εισαι αρκετα μεγαλος για να εχεις δει ac/dc με Bon :slight_smile:

Δεν ακολουθω πλεον τη διαδικασια να ταξινομω αυστηρα σαν σε λιστα τις συναυλιες που εχω παει, ως προς το ποια ηταν καλυτερη και ποια οχι. Υπαρχουν ομως καποιες συγκεκριμενες, που ειτε λογω αγαπης προς το συγκροτημα, ειτε λογω απροσμενου δεους, καταλληλων συνθηκων κτλ τις τοποθετω Α’ κατηγορια πχ U2, Pearl Jam, Roger Waters (DSOTM Tour), Leonard Cohen, Springsteen, Radiohead, Dave Matthews Band, Rush (πλεον) και μπορει να ξεχναω και καμμια…

Θα ακουστει και λιγο ψωνιστικο αυτο αλλα εχω δει πλεον τοσες συναυλιες που δυσκολα εντυπωσιαζομαι σε μεγαλο βαθμο. Χθες ομως εντυπωσιαστηκα παρα πολυ αν μη τι αλλο!

[SPOILER]Subdivisions, 4 κομματια απο το αγαπημενο μου Power Windows, Bravado, Far Cry, 2112, Spirit Of Radio, Tom Sawyer, Red Sector A σε μια βραδια ειναι ονειρικο οσο να ναι![/SPOILER]