~ Rush ~

Μην παιρνεις κι ορκο… Ξεκινησα με τον πηχη χαμηλα και εκανα παγκοσμιο ρεκορ!

Εδω θα διαφωνησω, κανονικη κλοπη.

Ασχετο, τωρα που το θυμηθηκα: οι αγγλοι πρεπει να φυσανε το παραδακι. Οι δυο διπλανοι μου ηρθαν μετα το Caravan, ηταν “παρεα” με μια δεκαδα τυπων στην ακριβως απο κατω σειρα, τρεις εκ των οποιων ηρθαν στα μισα του πρωτου σετ και τρεις εκ των οποιων (διαφορετικοι) εφυγαν πριν το encore!

Με δυο λογια, αν ηταν π.χ. 12 ατομα ολοι αυτοι μαζι, μονο οι τεσσερις ειδαν ολη τη συναυλια #-o Ευκολα ξοδευουν αυτοι 80λιρα κι 90λιρα για συναυλιες που μαλλον βαριουνται να δουν ολοκληρη.

Για να μην πω οτι συγκρατηθηκα και δεν εριξα μπουκετο σε μια εξ αυτων, διοτι αποφασισε να τα πει με τους διπλανους μου ενω επαιζε το Tom. Ελεος δλδ, αν δεν ηξερα οτι θα με πετουσαν εξω και θα εχανα το φιναλε, ειλικρινα σας μιλαω μπορει να την κτυπουσα.

Ενταξει, υπαρχουν και χειροτερα, οταν εβλεπα St. Vitus πρωτη φορα το χαηλαητ της εμφανισης ηταν ενα ζευγαρι που προσπαθουσε να λυσει τα προβληματα της σχεσης τους. Δυσκολα ξεπερνιεται.

Και εγώ κάπως έτσι νιώθω πλέον αν και τα όσα βάζεις παραπάνω ως Α’ κατηγορία τα διαφοροποιώ μεταξύ τους. Pearl Jam δεν έχω δεί (από μαλακία μου) και Radiohead δεν θα πάω να δώ ποτέ, αλλά και από την άλλη ο Cohen μου φαίνεται πολύ πιό υποτονικός και εγκεφαλικός στο live σε σχέση με την αμεσότητα του Springsteen και οι U2 πολύ βασισμένοι στην υπερπαραγωγή πλέον σε σχέση με τους Rush!

Όσο περνούν τα χρόνια προτιμώ τις μπάντες όπου η έμφαση είναι στην μουσική και παίζουν με λιτή παραγωγή από πλευράς οπτικών εφφέ κλπ.

Έφυγα Παρασκευή μεσημέρι, έφαγα καθυστέρηση, κρύο, βροχή, ορθοστασία, ταλαιπωρία, γύρισα Ελλάδα στις 4 το πρωί της Κυριακής και στο σπίτι μου στις 5 το απόγευμα της ίδιας μέρας, αλλά ΑΞΙΖΕ με το παραπάνω. Νομίζω μάλιστα ότι γλυκάθηκα τόσο που σκέφτομαι σοβαρά να ξαναπάω Λονδίνο τέλος Αυγούστου για Neil Young!

Στο θέμα μας: ήχος άψογος, απόδοση συγκροτήματος θεϊκή όπως πάντα, φωνή Geddy ΣΕ ΤΡΕΛΑ ΚΕΦΙΑ, άκρως επαγγελματική αντιμετώπιση και συμπεριφορά εκ μέρους τους, θετική η συνεισφορά του string ensemble. Σε κάποια κομμάτια η ακρόαση των εγχόρδων ήταν απολαυστική (πχ Manhattan project) ενώ σε άλλα δεν προσέδωσε τίποτα απολύτως (ΥΥΖ). Δυστυχώς ήμουν σε πολύ μεγάλη απόσταση από τη σκηνή αλλά αυτά παθαίνεις όταν τρενάρεις την αγορά του εισιτηρίου.
Έναρξη ονειροταξιδιού με Subdivisions, μεγάλη η συγκίνηση στο άκουσμα του πολυαναμενόμενου Body Electric, την ένιωσα και τη ντροπή μου που τόσα χρόνια δεν είχα εκτιμήσει τα τραγούδια του Power Windows. Far Cry για φινάλε πρώτου μέρους, για να θυμηθούμε ότι και στον 21ο αιώνα ξέρουν ακόμα να γράφουν μεγάλα και ξεσηκωτικά ροκ τραγούδια. Δυστυχώς όμως στο 2o μέρος είχαμε το κοντράστ των συναισθημάτων με τα 9 συνεχόμενα τραγούδια του Clockwork Angels. Το άλμπουμ το είχα ακούσει πολλές φορές πριν τη συναυλία χωρίς να με συναρπάσει. Περίμενα ότι στο λάιβ τα κομμάτια θα μου αρέσουν περισσότερο. Με την εξαίρεση του Halo effect και του Garden (προσωπικό αγαπημένο του Geddy κατά δήλωσή του) τα υπόλοιπα με άφησαν αδιάφορο. Εντάξει, γούστα είναι αυτά, αλλά ένιωσα ένα κενό, μια αίσθηση ανικανοποίητου. Επίσης να πω ότι - και αυτό αφορά περισσότερο το δίσκο κι όχι τόσο τη συναυλία - έχω την αίσθηση πως ο Geddy σε πολλά από τα νέα κομμάτια φωνάζει λίγο περισσότερο από όσο πρέπει…

Μετά τα χασμουρητά που μου προκάλεσε η νέα τους δουλειά ακολούθησε μια ονειρική τετράδα που ολοκληρώθηκε με το Spirit of Radio για να ακολουθήσει η υπέρτατη χαρά του encore με Tom Sawyer & 2112.

Όπως είπα γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Δεν ζούμε στο 1983 για να έχω την απαίτηση να ακούσω στο μισό σετ τραγούδια από τη 10ετία του 70. Βέβαια με 4 κομμάτια λιγότερα από το νέο και στη θέση τους πχ Time stand still, Lock and key, Chemistry, Dreamline θα είχα μείνει για πάντα στην Ο2 να φιλάω τα πατώματα και τα καθίσματα από τη χαρά μου :lol:

Άντε ντε, ποστάρετε τίποτις για μας που μείναμε με το εισιτήριο στο χέρι…

Ο jonkyr χρωστάει ραπόρτο και φωτό από τα Λονδίνα…

Οκ, οσο περιμενω να ανεβουν οι φωτογραφιες (ειναι μεγαλες και πολλες γμτ), ας γραψω λιγα πραγματα κι εγω. Οπως καποιοι ισως θυμουνται, τους εχω δει ηδη αρκετες φορες. Δεν ειχα παει για τους Rush, απλα ετυχε να βρισκομαι εκει στο σωστο σημειο τη σωστη στιγμη.

Το γεγονος οτι δεν ειχα μεγαλες προσδοκιες, βοηθησε να απολαυσω το σοου και να εκτιμησω μερικα πραγματα. Οπως ο φιλος Αριαν εγραψε, ουτε εγω εχω εντυπωσιαστει απο τον δισκο. Δεν περιμενω το 2112 ξανα, αλλα δεν μπορω να ξεκολλησω κι απο τα παλια :slight_smile:

Η χαλαρη μου διαθεση, ομως, αποτελεσε ενα τεραστιο ατου: εντυπωσιαστηκα οσο δεν πηγαινε. Καλα, βαριεμαι να γραφω για ηχους και παραγωγη, αυτα ειναι πια “συνηθεια”. Σημασια εχει το τι προσφερει πλεον η μπαντα και προσεφερε τελειοτητα. Ειμαι λατρης του Grace Under Pressure και το The Body Electric ηταν το “κλου” του πρωτου μισου. Τα The Big Money και Bravado μαγευτικα. Το Far Cry ποτε δεν το χορταινω. Το Force Ten με αφησε με χαμογελα ικανοποιησης διοτι ειναι απο τα λιγα που μου αρεσουν στον δισκο. Το Subdivisions και το The Analog Kid τελεια.

Μετα το διαλειμμα, ομως, τα πραγματα ηταν ακομα καλυτερα. Τα εγχορδα ανεβασαν κατακορυφα το σοου, ειδικα για ενα διαστημα που (θεωρητικα) θα επρεπε να ειμαι οπως ο Αριαν: so and so. Απο το Caravan και το Clockwork Angels που “ζεσταναν” το κοινο, πηγαμε στα Anarchist και Carnies που απο ειναι πολυ πιο εντυπωσιακα (στα αυτια μου) απο μουσικης αποψης και τα εξτρα οργανα τα απογειωσαν. Στα The Wreckers, Halo Effect, The Garden ο ηχος ηταν απολαυση με τα εγχορδα να προσθετους συναισθημα και παθος.

Δε θα συμφωνησω με τον Αριαν οτι το YYZ “εχασε”, αντιθετα η νεα “προοπτικη” για αυτο οσο και τα Manhattan Project, Red Sector A ηταν μοναδικη. Για το τελευταιο (το οποιο λατρευω) θα προσπαθησω να ανεβασω βιντεο και θα βγαλετε συμπερασματα. Το Spirit of Radio ηταν στην κλασικη του εκδοχη, οσο για τα δύο παιδικα τραγουδακια που έπαιξαν για encore, ενταξει… δεν ασχολουμαι :slight_smile:

Α, βγηκαν και οι φωτο απο το φουρνο. Ειναι πολλες, γι’ αυτο τις βαζω σε δοσεις:

Μερος ΙΙ:

Μερος ΙΙΙ:

Μερος IV (τελευταιο):

Click για το βιντεο:

[COLOR=“Red”]Red Sector A[/COLOR]

Ωραιες φωτο (θα κλεψω καμια:!:), ειχες και καλη θεση. Εγω καταφερα και κατεβηκα πιο χαμηλα απο εκει που καθομουν, λογω το οτι ηταν μισογεματο το πανω διαζωμα αν προσεξες. Τρομερη εμπειρια, περιμενω πως και πως τωρα το dvd της περιοδειας.

Το σετλιστ παντως εχει παγιωθει με μονες αλλαγες στα:

[SPOILER]The Electric Body ή Middletown Dreams ή Limelight
Bravado ή The Pass
Seven Cities Of Gold ή Wish The Well
Manhattan Project ή Dreamline[/SPOILER]

Μακαρι να τους εβλεπα σε αυτη την περιοδει ρε γαμωτο. Ο δισκος ειναι ΤΡΟΜΕΡΟΣ. Σπισης, στο Λονδινο παιζει και ο Κλαπτον αυτες τις μερες ρε αχρηστοι, δεν πηγε κανεις :D;

Moi, στη χθεσινη. Αποφαση τελευταιας στιγμης, διοτι δεν ειμαι σουπερ fan. Ηταν πολυ καλα παντως, επαιξε 2 ωρες 20 λεπτα και αρκετα απο τα γνωστα του

Τις εβαλα εδω για να τις χρησιμοποιησετε οπως θελετε. Φυσικα να “κλεψεις”, δεν ειναι δα και… τεχνη. Δε θα μπορουσα με τπτ να καθισω στα vertigo seats, ακομα κι εκει που καθομουν ενιωθα αβολα επειδη ημουν αρκετα μακρια (και σιγουρα οχι στην αρενα).

Ημουν στο Λονδινο για τον τελικο, αλλα αν μπορουσα θα πηγαινα στους Muse την Κυριακη (επαιζαν και το Σαββατο, αλλα… χμ…). Πετουσα στις 21.40 για Αθηνα και μπορουσα να δω το Χαϊμπουρι φωτισμενο, την τυχη μου μεσα. Δεν πειραζει, ας εχουμε εναν επομενο στοχο :wink:

Παίζει πολύ δυνατά να τον δω Στουτκάρδη όπου θα πάω εκείνη τη μέρα για δουλειά. Άντε να δούμε. Έχει και Steve Gadd στα drums?

Σε ενα fansite ως μπαντα της περιοδειας αναφερεται αυτη:

Eric Clapton ? guitar, vocals
Doyle Bramhall II ? guitar
Greg Leisz ? pedal steel guitar
Chris Stainton ? piano, keyboards
Paul Carrack - organ, keyboards
Willie Weeks ? bass
Steve Jordan ? drums
Michelle John ? backing vocals
Sharon White ? backing vocals

Kαλά παικταράς θα είναι κι αυτός. Δεν το συζητώ. Αλλά άλλο Gadd

Είναι παικταράς ο Steve Jordan, ναι. Αλλά άλλο ο Gadd, πάλι καλά τα λες.

Να τον δεις οπωσδήποτε.

…αναμένω ανταπόκριση από Iron Aris. Αν ζει…

Μου ειχε ζητησει και του ειχα δωσει κατι πληροφοριες για τα τρενα και την πολη επειδη ειχα δει Radiohead στoν ιδιο χωρο πριν μερικους μηνες. Ελπιζω να μην ξεμεινε σε καμια Κολωνια και να κυνηγανε εμενα οι δικοι του μετα:lol: