Site για αγορες μεσω ιντερνετ!

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.!!!

αυτό το RESERVE NOT MET το βλέπεις και χωρίς να κάνεις την δικιά σου προσφορά? ή πρέπει να κάνεις και μετά να το δεις αν είναι όντως έτσι…?! γιατι δεν το θυμαμαι να το εχω δει καπου…χωρις να εχω κάνει εγώ προσφορά φυσικά…

Αναφέρω τους ?κανόνες? συνοπτικά:

[U]1ον και κυριότερον[/U]
Το eBay για τον μουσικόφιλο θα πρέπει να είναι η [B]ΕΣΧΑΤΗ[/B] επιλογή.
Εξαιρουμένων συγκεκριμένων sellers [κάποιες δισκογραφικές εταιρείες διατηρούν παράλληλα και eBay stores όπου μπορείς να βρεις κάτι φτηνότερα με την προϋπόθεση ότι εκτός από την επιλογή [B]buy it now[/B], υπάρχει και [B]auction[/B]. Αναφέρω ενδεικτικά την -Βρετανική- [B][COLOR=“Blue”]Rock Candy Records[/COLOR][/B] που ειδικεύεται σε -αξιοπρεπούς ποιότητας- remasters/επανεκδόσεις], [B]ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ[/B].

Μπορεί ο πωλητής να είναι έντιμος, πλην όμως να υιοθετεί διαφορετικά standards όσον αφορά την κατάσταση του δίσκου (για μεταχειρισμένα πάντα)
Πίστεψε με, συμβαίνει ΠΟΛΥ συχνά και είναι άκρως εκνευριστικό.
Λένε ?mint condition? και μπορεί να υπάρχουν [B]tab indents[/B] [τα σημάδια που δημιουργούνται από το βάλε-βγάλε του booklet, ειδικά αν αυτό εισαχθεί απρόσεκτα στο jewel case] [B]discoloration[/B] [αλλοίωση χρωμάτων/κιτρίνισμα από μακρόχρονη έκθεση στο φως], ζάρωμα εξαιτίας υγρασίας και γενικά ο,τι ΜΑΛΑΚΙΑ μπορείς να φανταστείς.

Γιατί όμως;
Γιατί είτε βαριούνται να προσθέσουν μία λεπτομερή περιγραφή που ΟΝΤΩΣ ανταποκρίνεται στο αντικείμενο, ή απλώς το αποφεύγουν ηθελημένα για να μην αποθαρρύνουν πελάτες (=τα ΘΥΜΑΤΑ δηλ.)
Κι αυτές είναι μόνο οι ελαφρές περιπτώσεις…

Ανεβαίνοντας μία σκάλα στις απόπειρες εξαπάτησης, περνάμε στο s&h (shipping & handling cost)
Βλέπεις ένα CD σε ανεξήγητα χαμηλή τιμή (aka το τυρί) και δεν προσέχεις τις απαιτήσεις σε μεταφορικά που κάποιες φορές είναι απλά ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ (aka η φάκα).
Αν δε τους επισημάνεις ότι το μέσο κόστος αποστολής για ένα CD π.χ. μέσω USPS (United States Postal Service από Αμερική) ή Royal Mail (από Βρετανία) είναι το μισό ή λιγότερο απ’ όσο αξιώνουν, κατά πάσα πιθανότητα θα ακούσεις ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΜΑΛΑΚΙΕΣ.
Δικαιολογίες που υποτιμούν την νοημοσύνη οποιουδήποτε, για καύσιμα που πληρώνουν στο δρομολόγιο που κάνουν προς το ταχυδρομείο (ενώ στην πραγματικότητα αυτό είναι στα 100-200 μέτρα από την διεύθυνση που έχουν δηλώσει - βλέπεις υπάρχει και το Google Maps και ΕΞΑΚΡΙΒΩΝΟΝΤΑΙ τα πάντα!) και άλλα που δεν είναι της παρούσης.
ΜΑΚΡΙΑ. [U]ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ[/U].
Αν το τελικά υποκύψεις, [B]θα εισβάλλω στο σπίτι σου και θα σου γρατζουνίσω ΟΛΑ σου τα βινύλια[/B].
[B]Μετά θα σου κάψω τα CDs[/B]. Τα κατοικίδια θα τ’ αφήσω να ζήσουν.
Και ΝΑΙ, μου ΠΕΦΤΕΙ λόγος.
Όσο ΕΣΥ πέφτεις ΘΥΜΑ των επιτήδειων, τόσο αυτοί θα συνεχίσουν να βασιλεύουν και να εκμεταλλεύονται τους υπόλοιπους στους οποίους περιλαμβάνομαι και ΕΓΩ.
Ενώ αν τους στείλεις ένα mail λέγοντας τους ότι γνωρίζεις ακριβώς σε τι ύψος ανέρχονται τα ταχυδρομικά από ΗΠΑ προς Ελλάδα δηλώνοντας εμμέσως ότι κάνουν [B]shipping profiteering[/B] [αυτός είναι ο επίσημος όρος], τους ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ και ίσως, ΙΣΩΣ λέω να συνετιστούν [Το τελευταίο, φυσικά, προϋποθέτει μεγάλο όγκο μηνυμάτων/παραπόνων]
Εναλλακτικά (και δεδομένου ότι δεν μεταπείθονται επιμένοντας σε ΛΗΣΤΡΙΚΕΣ χρεώσεις) μπορείς να τους ρίξεις ένα ?FUCK YOU pal!? ή ?take the CD and SHOVE IT UP YOUR ASS, you FUCKING WANKER!?.
Ξεκάθαρο μήνυμα - αν χρειαστείς βοήθεια για την καταλληλότερη ύβρη/σαρκασμό/χλευασμό κλπ στην Αγγλική, να ξέρεις ότι είμαι πάντα διαθέσιμος και πρόθυμος να βοηθήσω.

Άλλα σημεία που πρέπει να προσέξεις:
ΠΡΟΣΟΧΗ στις περιπτώσεις που ΔΕΝ αναφέρουν όνομα εταιρείας - αριθμό καταλόγου - barcode.
9 στις 10 φορές γίνεται [U]ΣΚΟΠΙΜΑ[/U] και αφορά [B]Ρώσικα[/B] ή [B]Λατινοαμερικάνικα[/B] pressings (τα 'χουμε πει αυτά νωρίτερα - ψάξε το thread) πάμφθηνα στις αγορές των χωρών για τις οποίες αρχικά προορίζονται.
Ναι μεν συμφέρουν σε σχέση με τις αντίστοιχες Αμερικάνικες/Ευρωπαϊκές εκδόσεις, πλην όμως ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΥΚΟ ΑΗΔΟΝΙ/ΣΕ ΠΙΑΣΟΥΝ ΚΩΤΣΟ.

Αν μετά από όλα αυτά θέλεις να δοκιμάσεις την τύχη σου, μπορώ να σου προτείνω 2 (και μόνο) καταστήματα για τα οποία [U]εγγυώμαι ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ[/U] (ψωνίζω χρόνια και δεν έχει συμβεί το παραμικρό)
Το ένα αφορά αυστηρά brand new CDs (όχι μεγάλη επιλογή σε τίτλους, κυρίως [B]Frontiers Records[/B] & [B]Escape Music[/B]) και το δεύτερο μεταχειρισμένα (αποκλειστικά Ιαπωνικές εκδόσεις με obi και κέρατα)
Αυτά.

:!::!::!: 8O φίλε σε ευχαριστώ [B]πολύ[/B].

To βλεπεις παντα, εκτος αν καποιος πρσφερει οσα και η reserve pricε. Αλλαζει και το χρωμα απο κοκκινο, πρασινο :lol:

@ 21grams
Σωστα λογια αλλα υπαρχουν εκατομμυρια αξιολογοι πωλητες και εbay shops, ο καθε ενας στο χωρο του. To αν εχουν συνεπεια θα φανει αμεσως :slight_smile:

Οτι αφορα τα ταχυδρομικα ειναι μεγαλο θεμα και καπως εχει αντιμετπιστει απ το ebay με τους κανονες του, αλλα μια ματια στην ιστοσελιδα τον καθε EΛ.ΤΑ (USPS, DHL, ROYAL MAIL κτλ) λυνει τις οποιες διαφωνιες :slight_smile:

πολύ ωραία…σας ευχαριστώ όλους σας…:slight_smile:

EBAY KAI ΠΑΛΙ EBAY ! απλα θελει να εχεις τα ματια σου ανοιχτα και ΠΑΝΤΑ να κοιτας το shipping & handling cost. MA ΠΑΝΤΑ! αν σου φαινεται λογικο, σε συνδυασμο με την τιμη του δισκου, αγοραζεις, αν οχι τοτε μενεις μακρια, δεν υπαρχει λογος να τσακωνεσαι με κανεναν. επισης οι περισοτεροι πωλητες ειναι αρκετα ευγενικοι, και φοβουμενοι μην σπιλωσουν το τελειο feedback τους, θα ακουσουν και θα λυσουν το προβλημα σου. γενικα οσο ειναι αγοραστης, το ebay και το paypal ειναι με το μερος σου… σημερα μου ηρθαν 3 σιντακια με 5 ευρω εκαστο, περιλαμβανομενων των ταχυδρομικων, που για τα αντιστοιχα εδω σε δισκαδικο θα εδινα τουλαχιστον 17-18 το ενα…

…EBAY ΚΥΡΙΟΙ! 8)

I beg to differ.
Αν δεν θέλεις να θέσεις την [B]ψυχική σου υγεία[/B] σε κίνδυνο, συνιστώ να ψωνίζεις από τα γνωστά δισκάδικα -του [B]ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ[/B] βεβαίως που δείχνουν τον απαιτούμενο σεβασμό στον πελάτη.
Εκτός πια και αν η [B]διαφορά στην τιμή[/B] είναι τέτοια που να δικαιολογεί το ρίσκο ή το αντικείμενο του πόθου είναι [B]OOP[/B] (Out Of Print) στερείσαι δηλαδή εναλλακτικών επιλογών.

Πάμε πάλι:
[B]Play.com[/B]
[B]GROOVES-INC.com[/B]
[B]HMV.com[/B]
[B]Amazon[/B]

  • όλα όσα θεωρούν αξιόπιστα στο παρόν thread άλλα μέλη.

οπως ανεφερα στο προηγουμενο ποστ απο την τελευταια μου αγορα, για 3 cd, τα 15 ευρω αντι τουλαχιστον 45-50 ειναι ΠΟΛΥ μεγαλη διαφορα. και προσωπικα ψωνιζω χρονια απο το εβαυ, ελαχιστες φορες ειχα προβληματα, νομιζω το παρουσιαζεις λιγο τραγικα. ε οχι και “Αν δεν θέλεις να θέσεις την ψυχική σου υγεία σε κίνδυνο”… απλα πρεπει ναχεις λιγο το νου σου σε p&p costs, feedback του εκαστοτε πωλητη, και να διαβαζεις προσεκτικα την περιγραφη και να μην αγοραεις στα τυφλα…

Εχω ψωνισει και εγω απο ebay αλλα οχι και παρα πολλες φορες.
Κανα 30-35 πακετακια περιπου.Στα cd’s/vinyls δεν ειχα ποτε προβλημα
με μεταφορικα και τετοια.

Εκει που πραγματικα σε γδυνουν ειναι στα ρουχα/παπουτσια.
Επειδη εχω αγορασει για ξαδερφια μου μερικα πραγματα η απλη
ταχυδρομηση κοστιζει 15-20 δολλαρια για κατι που ζυγιζει λιγοτερο
απο μισο κιλο και απο πακεταρισμα αστα να πανε.

ΠΑΝΤΑ στο ebay θα κοιτατε απο πριν ΑΝ στελνει Ελλαδα.
αν δεν το αναφερει, επικοινωνηστε με τον πωλητη και ρωτηστε τον τοσο αν στελνει, οσο και το ποσο κοστιζει η αποστολη.
αν σας φαινεται οκ η τιμη συνεχιστε. απλα ΜΗΝ κανετε bid χωρις να ξερετε τα εξοδα αποστολης εκ των πρωτερων. κατα τα αλλα πωλητες με feedback ανω του 99.5% ειναι πολυ αξιοπιστοι. και συνηθως τα αρνητικα feedback τους ειναι για ηλιθιους λογους (αξιζει να τσεκαρετε απο πριν τα feedback τους).

εχω κανει πολλες αγορες, ειδικα σε σπανια lp που τα πηρα σε τιμη 1/3 κ κατω απο την “κανονικη” τους, εχω παρει καινουργια cd κλπ σε τιμες 4-5 ευρω με τα ταχυδρομικα, εκτος εε δεν ειχα ποτε προβλημα με δασμους (αντιθετα απο πολλα “επισημα” site συγκροτηματων ή εταιριων) και γενικα το προτιμω.

απλα να φροντιζετε να κανετε τα 2-3 στοιχειωδη πραγματα που προανεφερα πριν αρχισετε να “χτυπατε” κατι που σας ενδιαφερει!

edit: επισης, επειδη οπως προειπα αγοραζω αρκετα σπανια lp απο εκει, ΠΑΝΤΑ οποτε επικοινωνησα με πωλητη, σε περιπτωση που δεν εγραφε χωρα κοπης, catalogue number κλπ μου τα εδωσε αμεσα, ακομα και οταν ζητησα matrix number. οποτε το να πουλαει ενα cd σαν ευρωπαικο κ να ειναι αργεντινικο λογου χαρη, μπορει να εξακριβωθει ευκολα με μια επικοινωνια με τον πωλητη. γενικα, πριν χτυπησετε, ρωτηστε τον πωλητη ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

να ρωτησω εσας τους γνωστες το discogs ειναι καλο?γιατι εχω βρει κατι καλα πραματα εκει μεσα:!:

Όταν λες καλό εννοείς αξιόπιστο?

ναι!αξιοπιστο εννοω!

Είναι περίπου σαν το ebay, δηλαδή το site δεν έχει καμία ευθύνη. Θα πρέπει να προσέχεις από ποιους αγοράζεις, να βλέπεις άμα έχουν καλό feedback, να μην είναι καινούριοι χρήστες κτλ.

Σε κάθε αγορά καλό είναι να ζητάς περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το cd/βινύλιο που θες να αγοράσεις, να ξεκαθαρίζεις τον τρόπο πληρωμής (συνήθως μέσω paypal θα σου ζητήσουν περισσότερα λεφτά) κ.α.

Έχω αγοράσει από το discogs και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Έχει παραγγείλει κανείς απο shelsmusic τελευταία;

Έχω παραγγείλει απο αρχές Απριλίου ένα μπλουζάκι και ακόμα τίποτα. Η πλάκα είναι οτί μου έγραψε ο Medi στα μέσα Απριλίου οτι του τελείωσε το συγκεκριμένο χρώμα και διάλεξα ένα άλλο που είχε στοκ. Στο status και καλα ήταν shipped πριν μου απαντήσει να διαλέξω άλλο χρώμα… του έχω στείλει κανά 2-3 reminder email και με έχει γράψει…αρχίζω και τα παίρνω!

Η προηγούμενη παραγγελία μου σε αυτούς έκανε κανά μήνα αλλά μου ήρθε κανονικά…

μαλιστα.θενξ α λοτ:)
θα το ψαξω οταν εχω χρονο.απλα ειδα καποιες πολυ χαμηλες τιμες και μ εκανε εντυπωση,γι αυτο και η ερωτηση αν ειναι αξιοπιστο.

παρήγγειλα μερικά cd από play.com . δεν ήταν σφραγισμένα , απλά ήταν μέσα σε έναν φάκελο . δεν είχαν ούτε καν ταινία . το αποτέλεσμα ήταν το ένα cd να έχει σπασμένο jewel … :? γενικά έτσι στέλνει το play ? αν ναι δν μ φαίνεται παράξενο αν στην επόμενη παραγγελία εκτός από το σπασμένο jewel δω και γρατσουνισμένο cd [-X

Και μένα μου έστειλαν ένα cd και η θήκη είναι σπασμένη. Άσε που ήρθε ενάμιση μήνα από τη στιγμή που έκανα την παραγγελία (και ένα άλλο δεν μου έχει έρθει ακόμα, δηλ πάμε για δίμηνο).
Γειά σας κύριοι. :bye:

μηπως ηταν playtrade? ή μηπως πηρες τιποτα used και δεν το προσεξες?

Το play.com είναι γαμάτο μαγαζάκι, έχω ψωνίσει πάρα πολλά απο κει, αλλά το τελευταίο καιρό όντως μαλακίζεται.

Τα cd’s πάντα χωρίς ζελατίνα είναι, αλλά πάντα είναι σε άριστη κατάσταση.