Site για αγορες μεσω ιντερνετ!

Παντα χωρις ζελατινα???Εγω ψωνιζω κοντα 3 χρονια απο το Play κυριως CD και μπορω να πω οτι ειναι ισως το πιο αξιοπιστο ηλεκτρονικο καταστημα.Η καθυστερηση δεν ειναι απαραιτητα εξαιτιας του Play.Υπαρχουν και τα ΕΛΤΑ στη μεση.Αλλα εμενα ολα τα cd μου εχουν ερθει με ζελατινα και παντα σε αριστη κατασταση.Εκτος απο μια φορα που ηταν σπασμενα τα δοντακια που κρατουσαν το CD.Αυτο να ερχονται χωρις ζελατινα πρωτη φορα το ακουω.

οκ δε παίρνω όρκο για το ποσοστό, αλλά αρκετές φορές έχουν έρθει χωρίς ζελατίνα - δε το είπα ως δείγμα μη αξιοπιστίας βέβαια, τα σιντιά είναι άθικτα.

και εγω ψωνιζω αρκετο καιρο απο play και μονο μια φορα μου ετυχε χωρις ζελατινα

περισσότερα απο τα μισα cd που εχω πάρει απο το play δεν εχουν ζελατίνα…
αλλά πάνω τους δεν έχουν ούτε δαχτυλικά αποτυπώματα.!! το έχω τσεκάρει.!!:smiley:
όσο για το πόσο περιμένεις κατι να σου έρθει , εχω σταματήσει να παίρνω απο εκει εδώ και λίγο καιρό και παίρνω μόνο απο το αγγλικο amazon…πάντως πριν, μέσα σε 4-6 εργάσιμες τα πράγματα ήταν σπίτι μου…

ξέρουμε κανένα μαγαζί/σαιτ π να πουλάει βινύλια κλασσικού ροκ (2χέρι , εννοείται αλλά και επανεκδόσεις δν με χαλάνε) αν είναι κ από ελλάδα ακόμη καλύτερα . :slight_smile:

Σας συνιστώ από την PsycheDOOMelic να ΜΗΝ αγοράσετε.

Λοιπόν.

Πριν 1,5 μήνα έψαχνα το site του τύπου (Mark) για να παραγγείλω πράμα. Είχα βρει πολλά σε καλές τιμές (σχετικά) και επικοινώνησα μαζί του για να συνεννοηθώ. Ήταν πολύ συνεργάσιμος και απάντησε στα πολλά μηνύματα που του στειλα και τις ερωτήσεις - βασικά όλες εκτός από μία. Η Ερώτηση αυτή είναι αν τα CD που στέλνει έτοιμα (jewel cases/digipaks) είναι στα νάυλον τους. Δεν απάντησε.
Λέω μάλλον θα ξεχάστηκε (γιατί στο ίδιο e-mail του κανα 4 ερωτήσεις).

Tέλος πάντων, παραγγέλνω. Έρχεται το δέμα. το ανοίγω :

11/16 CD χωρίς ζελατίνα. Οι θήκες ήταν όλες εντάξει.
Graveyard - Debut : Χωρίς ζελατίνα. Είχε μία τεράστια γρατζουνιά που ήταν τόσο βαθιά που φαινόταν απ την άλλη μεριά. Το Βάζω να παίξει. Κόλλαγε σαν πούστης.
The Gates Of Slumber - Villain Villain : Χωρίς Ζελατίνα. Είχε 2 φορές το 2ο σιντί μέσα αντί να χει και το πρώτο.
Revelation - Never Comes Silence,Skald - Debut, Twisted Tower Dire - Crest Of THe Martyrs,Winterhawk - Wind From THe Sun : χωρίς ζελατίνα με μικρές γρατζουνιές.

ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ Ο ΤΥΠΟΣ.

Περίεργο γιατί εχώ παραγγείλει αρκετές φορές από την PsycheDOOMelic και δεν είχα ποτέ πρόβλημα…Βέβαια κυρίως βινύλια έχω πάρει αλλά με τα cd δεν είχα ποτέ πρόβλημα, του έστειλες e-mail για το τι έχει συμβεί ? Πάντως αρκετά καινούργια cd δεν είναι απαραίτητο να έχουν ζελατίνες καθώς υπάρχουν αρκετά label που οι κυκλοφορίες τους ερχονται χωρίς…
Για τον π**τσο πάντως δεν είναι επικοινώνησε μαζί του και πιστεύω πως θα βρείς άκρη…

Μπορεί να είναι και άκυρο το thread όπου κάνω την ερώτηση αλλά καλή καρδιά!Ρε παίδες, ξέρει κανένας σας που μπορεί να βρεθεί σε CD το And The Cannons Of Destruction Have Begun των θεών Warlord;Έχω φάει τον κόσμο και δεν το βρίσκω ΠΟΥΘΕΝΑ!

Και 'γω που το ψαχνα πριν απο κανα χρονο με δυο δεν το εβρισκα πουθενα.

Γιατί δεν υπάρχει πουθενά. Προσευχόμαστε να το θυμηθεί η METAL BLADE και να το επανακυκλοφορήσει.

Scaphism επικοινώνησα μαζί του και είπε πως δεν ήξερε τίποτα. Του ξανάστειλα σήμερα για τα υπόλοιπα (του χα πει μόνο για το Graveyard) και ακόμα δεν έχει απαντήσει.

Πραγματικά δεν με νοιάζει πως του τα στέλνουν τα labels. Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω πως π.χ. από άλλο μαγαζί που χω αγοράσει (κατάστημα στην Ελλάδα) όλες οι κυκλοφορίες της Shadow Kingdom να ναι με ζελατίνα και αυτές που μου ρθαν από PsycheDOOMelic να μην έχουν…

Μαλακία ρε γαμώτο, και το Deliver Us το είχα βρει πριν κανά 5άρι χρόνια στο Rock City, επανέκδοση από sound and vision στα 7 ευρώ και το είχα χτυπήσει, αλλά το And The Cannons το είχα πετύχει πριν 7-8 χρόνια σε ένα δισκάδικο στο Μοναστηράκι 15 ευρώ και δεν το είχα πάρει επειδή δεν είχα λεφτά ο βλαξ, που να ήξερα 17 χρονών τι είναι σπάνιο και τι όχι…

Για τη συγκεκριμμένη label δεν ξέρω (Shadow Kingdom), ούτε προσπάθησα να τον δικαιολογήσω, αυτό που είπα είναι πως και οι 7-8 παραγγελίες μου από αυτόν τα τελευταία χρόνια ήταν άψογες! Τώρα να έπεσες στην περίπτωση, μλκία (όχι πως δεν συμβαίνουν στραβές…)
Ακόμα κάποιες εταιρίες τις κυκλοφορίες τους τις βγάζουν χωρίς ζελατίνα εξ’αρχής (όχι σφραγισμένα δηλαδή), αλλά από την στιγμή που μου λές ότι την ίδια εταιρεία έχεις πάρει σφραγισμένα πράγματα μάλλον κάτι δεν έκανε σωστά??
Τέσπα ελπίζω να βγάλεις άκρη σύντομα!

Πριν μερικές μέρες (3-4 βδομάδες) είχε τεθεί το θέμα των [B]αντικαταστάσεων/αποζημιώσεων[/B] του [B]Play.com[/B] και πιο συγκεκριμένα οι νέες ?γραφειοκρατικές? διαδικασίες που έχουν θέσει σε εφαρμογή.
Δεν θυμάμαι σε τι συμπέρασμα καταλήξαμε και αν το όλο θέμα (με CDs που ποτέ δεν παρελήφθησαν) είχε ευτυχή κατάληξη [η αλήθεια είναι πως βαριέμαι να ψάξω + ότι είμαι ακόμα υπό την επήρεια του χθεσινού Live 8)]

Από σήμερα αντιμετωπίζω κι εγώ σχετικό πρόβλημα:
Μία εκ των παραγγελιών χρήζει αντικατάστασης αφού πρόκειται σαφέστατα για [U]μεταχειρισμένη κόπια[/U].
Ακόμα χειρότερα, μιλάμε για [B]digipack[/B] όπου η οποιαδήποτε φθορά δεν επιδέχεται διόρθωσης όπως ας πούμε θα συνέβαινε με ένα σπασμένο jewel case που εύκολα αντικαθίσταται (και κατά συνέπεια ο πελάτης το κάνει γαργάρα αφού δεν αξίζει τον κόπο & χρόνο)
Ο λόγος για την τριπλή έκδοση (2CD+DVD) του ?[B]Sonic boom[/B]? των [B]KISS[/B] που πήρα προς ?11,49 [οι τιμές της συγκεκριμένης έκδοσης ήταν, μέχρι πρότινος, ~?3 ακριβότερες - περίμενα υπομονετικά μέχρι να τις ξαναρίξουν]

Με το που το ξεπακετάρω διαπιστώνω τα εξής:

  1. Το ?φύλλα? του digipack είναι δεμένα στο κέντρο με sellotape :!: [[U]ΣΗΜ[/U]: [U]2η φορά[/U] που συμβαίνει κάτι τέτοιο μετά το 3πλό ?Rush in Rio? των Rush]
  2. Στην πίσω πλευρά υπάρχουν εμφανή σημάδια από την ετικέτα τιμής που υπήρχε και η οποία προφανώς ξηλώθηκε αφαιρώντας έτσι μέρος του artwork.
  3. Οι εσωτερικές εσοχές στις οποίες τοποθετούνται τα δισκάκια είναι σε κάποιο βαθμό σκισμένες.
    Το να αναφέρω ότι εστάλη ασφράγιστο είναι νομίζω περιττό…

Αν και δεν φταίω εγώ σε τίποτα να ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΑΙ για την δική τους [B]ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ[/B] (ή ακόμα χειρότερα, [B]ΔΟΛΟ[/B]), προτιμώ να ακολουθήσω τον δύσκολο δρόμο, δηλ. την αίτηση για αντικατάσταση.
Θα μπορούσα αφενός να περιμένω 2 βδομάδες ακόμα, να υποστηρίξω ότι χάθηκε και να αξιώσω νέο (κρατώντας ΚΑΙ την μεταχειρισμένη κόπια), αφετέρου ποιος μου εγγυάται ότι δεν θα ξαναστείλουν CD από δεύτερο χέρι;
Ω, ναι. Έχει συμβεί στο παρελθόν αυτό (βλ. περίπτωση Rush παραπάνω)

Η διαδικασία όπως αναφέρθηκε έχει αλλάξει - το ίδιο ισχύει και για την διεύθυνση του αρμοδίου τμήματος [το ξέρω γιατί έχω κρατήσει αρχείο με τις λεπτομέρειες από την προηγούμενη φορά που χρειάστηκε να επιστρέψω CD]
Θέλω λοιπόν να αποκλείσω κάθε ενδεχόμενο λάθους και για αυτό ζητάω από οποιοδήποτε μέλος που για τον α ή β λόγο αντικατέστησε κάποιο CD/DVD κλπ να [B]επιβεβαιώσει ότι τα βήματα είναι σωστά[/B].

Υπάρχουν 2 τρόποι ο ένας εκ των οποίων απαιτεί εκτυπώσεις, κάτι που προτιμώ να αποφύγω.
Βάσει του άλλου (και απλούστερου) το μόνο που χρειάζεται, είναι το προϊόν που επιστρέφεται να συνοδεύεται από το original Customer Dispatch Note και να σταλεί στην παρακάτω διεύθυνση:

Play.Com Returns
UTL Vulcan Way
Magna Park
Lutterworth
LE17 4XR
UK

Είναι εντάξει ή παρέλειψα κάτι;
Μόνο σύντομα αν είναι δυνατόν γιατί προγραμματίζω να πάω στο Ταχυδρομείο αύριο κιόλας.

Δεν μπορω να επιβεβαιωσω οτι ειναι η σωστη διευθυνση ή διευθυνση αλλα τουλαχιστον μπορω να επιβεβαιωσω οτι ειναι “σωστα γραμμενη”. Θα μου πεις “χαιρω πολυ” αλλα αυτην ειναι η μονη συνεισφορα που μπορω να προσφερω επι του θεματος.

πείτε κανα site για black και death αλμπουμς αλλα να μπορεί να στείλει με αντικαταβολή γιατί ούτε κάρτα έχω ούτε paypal

Ελπίζω να ισχύουν όσα και την προηγούμενη φορά που αναγκάστηκα (και πάλι με ΔΙΚΗ τους υπαιτιότητα), να επιστρέψω CD.
Χρησιμοποίησα την συσκευασία με την οποία το στείλανε, ουσιαστικά το μόνο που άλλαξα ήταν η διεύθυνση παραλήπτη.
Η απόδειξη και το CD είναι μέσα, νομίζω πως αρκούν (τελευταία στιγμή συγκρατήθηκα και δεν τους ΞΕΧΕΣΑ συμπληρώνοντας με στυλό πάνω στην απόδειξη 2-3 κουβεντούλες έτσι για να τους αποτυπωθεί στην μνήμη)
Να δούμε τώρα τι θα γίνει και με τα ταχυδρομικά καθότι το συστημένο προς UK (με βάρος λίγο λιγότερο από 200gr) κόστισε [B]?5,75[/B] ενώ αυτοί δικαιολογούν έως ?1,5.
Για να πάρει πίσω την διαφορά ο πελάτης, πρέπει να στείλει scan του αποκόμματος των ΕΛΤΑ σε e-mail που δυσκολεύεσαι να εντοπίσεις (για μην πω πως το αποκρύπτουν επιμελώς) [-X

Γι αυτό έλεγα παραπάνω ότι είναι μπελάς, αφού περιλαμβάνει επίσκεψη στο Ταχυδρομείο, δικαιολόγηση των Ταχ. Τελών ενώ τα χρήματα πιστώνονται αρκετές μέρες αργότερα.
Τρέχω δηλ. εγώ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ.
Την επόμενη φορά θα δηλώσω απλώς ότι χάθηκε και ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΓΑΜΗΘΟΥΝ :x
Το τι θα γίνει σε περίπτωση που μου στείλουν και ΠΑΛΙ μεταχειρισμένο με Sellotape, Scotch tape, duct tape ή οποιαδήποτε άλλη ταινία, δεν το αναφέρω γιατί βλέπω το ban να έρχεται…

Καλά κουράγια! Με το play κι εγώ έχω ξενερώσει, ναι μεν μου έκαναν όντως refund, αλλα και πάλι…

Παρήγγειλα ίσως για τελευταία φορά από κει, ένα βιβλίο. Ελπίζω μην έχουμε τρεχάματα

Θα φτανε κάποια στιγμή να μην παραλάβω τα σηντί από το πλεη. Ενας μήνας μετά το dispatch και προφανώς είτε το πήρε κάποιος μαλάκας είτε θα χάθηκε στον δρόμο ή με άλλο τρόπο.
Μου στείλανε μια φόρμα για το loss της υπόθεσης και αν θέλω αντικατάσταση ή payback, και μου λένε για πιο γρήγορη λύση να απευθυνθώ σε ένα μεηλ ενώ έχω την φόρμα scan-αρισμένη.
Εχει τύχει σε κανέναν αυτό; Να μην παραλάβει από το play και να συμπληρώσει την φόρμα.

Απ’ότι βλέπω ο φίλος πάνω είχε πρόβλημα με αυτούς τους μαλάκες. Γιατί ρε πλεη, τόσο αξιόπιστο τόσο καιρό…

Γιώργο καλή τύχη!

Ααα κατάλαβα, thanks Bill.
Θα δω τι θα κάνω, δεν με ενόχλησε φυσικά ότι έχασα λεφτά, 9 ευρώ δεν είναι λίγα φυσικά, αλλά θα μπορούσα να χω και 40 και 50.
Αλλά να μην φτάσει; :?