Sons of Anarchy [TV]

Για τον πατέρα του Τζαξ, επειδή παίζει πολύ αυτό το ερώτημα στο νετ γενικά, παραθέτω τα δικά μου συμπεράσματα. Είναι τεράστιο το κείμενο αλλά αξίζει τον κόπο πιστεύω

[SPOILER]Εγώ αυτό που κατάλαβα και αυτό που περνάει η σειρά ως αποδεκτό, είναι ότι Τζαξ και ο JT πέθαναν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Επιλέγοντας την αυτοκτονία ως “θυσία” για να ταράξουν την ψυχοσύνθεση και την προσωπικότητα των παιδιών τους, ίσως κατ’ επέκταση και του κλαμπ.

Από την μια, όταν ο JT  διαπίστωσε ότι οι κοσμοθεωρία του για την κατεύθυνση του κλαμπ δεν ήταν εφικτή/πραγματοποιήσιμη ( λόγω της Τζέμα και του Κλέυ που δεν χώνεψαν ποτέ ότι εκείνος ήθελε να κόψει παρτίδες με τους Ιρλανδούς) έχασε κάθε ελπίδα και όρεξη για ζωή. Η παράλληλη σχέση που είχε στο Μπέλφαστ και το παιδί που είχε κάνει με την γυναίκα που είχε δεσμό, σε συνδιασμό με το γεγονός ότι η Τζέμα είχε αρχίσει να τον απατά με τον Κλέυ τον διέλυσαν. Κατέληξε ως μόνη επιθυμία του να γίνει ο Τζαξ κανονικά μέλος της λέσχης, και όταν το πλήρωμα του χρόνου τον έχριζε πρόεδρο, διαβάζοντας το ημερολόγιο του να "αφυπνίσει" και να ωθήσει τον Τζαξ να πάει τη λέσχη σε μια νόμιμη οδό, σταματώντας παράλληλα την αλόγιστη αιματοχυσία 

Από την άλλη ο Τζαξ, έχοντας ενστερνιστεί και αποδεχτεί ότι ο στόχος του πατέρα του ήταν η μόνη λύση και το καλύτερο δυνατό μέλλον για τη λέσχη, έχασε από την πλευρά του κάθε νόημα ζωής και προσπάθειας να το επιτύχει όταν πέθανε η Ταρα. έχασε την μπάλα και τον οδήγησε στην παράνοια και την ασταμάτητη δίψα για αίμα και εκδίκηση. Όταν, όμως, κατάλαβε ότι ο θάνατος της γυναίκας του ήταν πράξη της ίδιας του της μάνας, αντιλήφθηκε ότι όλο αυτό το χάος και ο θάνατος ήταν προϊόν ψευδών γεγονότων. Αυτό τον οδήγησε στην επιθυμία να ισορροπήσει τις σχέσεις όλων των συμμοριών και να λήξει την αιματοχυσία. Η μεγάλη διαφορά ήταν ότι ο Τζαξ δεν ήθελε για κανένα λόγο τα παιδιά του να ακολουθήσουν την παράδοση και να γίνουν μέλη όταν μεγαλώσουν. Ήθελε με κάθε τρόπο να διασφαλίσει ότι θα ζήσουν μια ήρεμη και κανονική ζωή. Επίσης ήθελε όλο αυτό το χάος που προξένησε η “τυφλή” επιθυμία για εκδίκηση, να μην βαρύνει τους SOA αλλά να το πάρει όλο πάνω του και να τους απαλλάξει από κάθε δικαστική περιπέτεια.
Ο μόνος τρόπος να πετύχει και τα δυο, ήταν [B]ο τρόπος που πέθανε και μόνο [/B]. Με το να θεωρηθεί φυγάς από την θανατική ποινή που του επιβάλανε, αυτομάτως οι δολοφονίες όλων των villain της 7ης σεζόν γίνονται προσωπικές και όχι προϊόν εγκληματικής οργάνωσης. Επίσης, έτσι καλμάρουν και τα υπόλοιπα παραρτήματα γιατί όλα τα δεδομένα δείχνουν ότι το Redwood κατέβαλε κάθε προσπάθεια να τον θανατώσει. Το σημαντικότερο όμως της αυτοκτονίας του, ήταν να φανεί στα παιδιά του όσο μεγαλώνουν ότι ο πατέρας τους ήταν ένας εγκληματίας δολοφόνος και ταυτόχρονα αρκετά “κότα” για να υποστεί τις συνέπειες (μη ξεχνάμε ότι τα στα αστυνομικά πρακτικά θα φαίνεται ως ατύχημα στην προσπάθεια για διαφυγή και όχι αυτοκτονία). Ήταν καθαρή επιλογή του να σπιλωθεί η μνήμη του και στους γιους του και στους Sοns (είπε ξεκάθαρα ότι ήθελε όσο μεγαλώνουν μισούν και τον ίδιο αλλά και την outlaw ζωή) .

Συμπέρασμα δικό μου, ότι οι θάνατοι του JT και του Τζαξ ήταν μια επιλογή και θυσία, προσδοκώμενοι ένα καλύτερο μέλλον για αυτούς που αγαπούσαν

[/SPOILER]

μπορει να θεωρηθει αυτοκτονια ο θανατος του J.T γιατι αν θυμαμαι καλα ειχε αναφερθει σε προηγουμενη σεζον οτι την ημερα θανατου του ηξερε οτι κατι συνεβαινε με τη μηχανη του(ο οποιος την ηξερε απεξω και ανακατωτα,δηλδη θα καταλαβαινε αν η μηχανη του ειχε καποιο θεμα η οχι) και απλα το αφησε να περασει ετσι

[SPOILER] Ο Τζουρυ πριν τον σκοτωσει ο Τζαξ ειπε οτι ο πατερας του δεν παιζει να μην ηξερε πως ηταν πειραγμενη η μηχανη του, και οτι στην ουσια αυτοκτονησε.
[/SPOILER]

αυτο θυμαμαι και εγω
οτι το ειχε καταλαβει και απλα αφησε να συμβει

Αποφασισα λοιπον να την δω και εγω.Την τελειωσα σχεσον μεσα σε 3 βδομαδες. Πολυ ωραια σειρα. Δεν πιανει τα επιπεδα π.χ. του Breaking Bad (αν και θα μπορουσε) αλλα ηταν πολυ δυνατη.
Αξιος ο ντορος που εγινε για την σειρα. Την χαρηκα, μου αρεσε και ακουσαμε και πολυ ωραια μουσικη.

θα συμφωνησω με τον outshined και με την αποψη του Rebel για τον τζαξ και τον πατερα του.

Κάπου πήρε το μάτι μου για Spin off σειρά που θα επικεντρώνεται στους Mayans

Ναι ισχύει . Η καινούργια σειρά του Sutter δεν τράβηξε .

Δεν με πολύ ψήνει όμως η ιδέα με τους mayans.

Η ιδέα με το prequel για τους first nine μου αρέσει περισσότερο.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Την ξεκινησα μεσα στον Αυγουστο και εχω φτασει 6η σαιζον. Εχω πορωθει κανονικα. Και με τη σειρα την ιδια και με καποια τραγουδια, τα οποια ακουω συνεχως.

Απο την πρωτη κιολας σαιζον μου θυμιζε λιγο το The Shield και να που εχει παρελασει σχεδον ολο το καστ. Περιμενω στην 7η σαιζον να σκασει μυτη και ο Βικ Μακι και να τα γαμησει ολα. :lol::stuck_out_tongue: