Summer Festivals

Τετάρτη στις 7(τοπική ώρα) , θα 'χει live την ανακοίνωση του full lineup για το Primavera Sound 2013 [U]εδώ[/U]… Aκούγεται αρκετά για [SPOILER]Nick Cave & The Bad Seeds[/SPOILER]… Aναμένουμε…

Πριν 15 μέρες είχε βγει μια ψεύτικη , όπως είπαν , αφίσα , με τα ονόματα …[SPOILER][/SPOILER] …Θα δούμε αν έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα…

Μπόλικο καλό πράμα και μαζεμένο εδώ! Θα πήγαινα αλλά no money :frowning:

Παίζουν και οι δικοί μας Mass Infection. και septicflesh

παίζουν και οι κύριοι d-beat ήρωες “Εν Ψυχρώ”

Άσχημη πόλη μπορεί να είναι (αν βρείς χρόνο και τη γυρίσεις πάντως έχει κάτι μέρη τύπου Navigli ή το Κάστρο που λένε πολύ) αλλά έχει δίπλα το Κόμο (μισή ώρα με τρένο) και για φεστιβάλ λέει πολύ (φθηνά αεροπορικά, φθηνά ξενοδοχεία, συγκοινωνίες κλπ).
Εγλω τελευταία φορά που πήγα για φεστιβάλ μας βγήκε 2 άτομα 500 ευρώ (και στους 2 μαζί) μία βδομάδα. Αεροπορικά, ξενοδοχεία όλα μέσα.

Απίστευτο line-up8O

οι οιωνοι ειναι καλοι καθως στο γκαλα παιζουν οι πεηβμεντ σε σαρπραιζ ρηγιουνιον8O

http://www.youtube.com/watch?v=SfgoBAmFWHE

Γτ να μενω Ελλαδα;! 8O

θεε μου
εκλαψα με
Neurosis
Nick Cave
Om
Swans
Shellac
Dinosaur Jr
Jesus and Mary Chain
My Bloody Valentine
Jim Jarmusch
Apparat
Deerhunter
Four Tet
Mulatu Astatke
Grizzly Bear
Liars
Thee Oh Sees
Tinariwen

Μπόμπα το φετινό Primavera line up όπως άλλωστε και το περσινό.

Μου βγήκανε τα μάτια λέμε με το που είδα όλο το billing… :expressionless:

Κλαίω φέτος όπως και πέρυσι με Extreme fest. Έχει ακριβώς τις μπάντες που θέλω. Απλά κανείς δεν ψήνεται, οπότε δεν το βλέπω. Πέρυσι κατέληξα στο Brutal Assault.

Δυστυχώς το φεστιβάλ που μου έδωσε φέτος τα μυαλά στο χέρι είναι το Neurotic στην Ολλανδία.
http://www.neuroticdeathfest.com/

Αυτοί οι μαλάκες οι Ολλανδοί έχουν μαζέψει οτιδήποτε υπάρχει από death/thrash εκεί έξω, αν φέρουν και origin θα κάνω χαρακίρι

Υπάρχει κανείς που να είχε πάει προηγούμενη χρονιά Bloodstock για να διαφωτίζει για διαδρομή, έξοδα, πού να μείνω κλπ?

Ιδια ερώτηση και για το primavera, όχι πως πήρα την τελική απόφαση αλλά θέλω γενικά πληροφορίες αν κάποιος το έχει επισκεφθει :slight_smile:

τα πραγματα που πρεπει να ξερεις ειναι

  1. υπαρχουν 2 πριμαβερα το ενα βαρκελωνη και το ενα στο πορτο το οποιο το γκαλα θα γινει αρχες φεβρουαριου οποτε δες και αυτο γιατι ειναι λιγοτερο χαοτικο και κοστιζει λιγοτερο

  2. το της βαρκελωνης διεξαγεται στη παραλια της βαρκελωνης διπλα στη μπαρσελονετα στο παρκ ντελ φορουμ πολυ ωραιο μερος για συναυλιες με καποιες να διεξαγονται σε ενα κλειστο μερος

  3. πτησεις για βαρκελωνη απο αθηνα εχει φτηνες πτησεις με βουελινγκ η αλλιως εχει και η ετζηαν

  4. για μετακινησεις δεν θα χεις θεμα καθως το μετρο το σαβατο μενει ανοιχτο ολο το βραδυ ενω και τις αλλες μερες ανοιγει πολυ νωρις (αν θυμαμαι καλα 4/5)

  5. να ξερεις θα ειναι τιγκα στα clashes με 6 stages οποτε να ετοιμαστεις να κλαψεις γιατι σιγουρα θα χασεις κατι

Σε ευχαριστώ πολύ, όλα θετικά μου φαίνονται, το πορτο στις αρχες φεβρουαριου τρωει ακυρο λογω εξεταστικης αυτόματα, αλλά το σκηνικο της Βαρκελωνης μου αρέσει αρκετά. Ντάξει τα μονα πραγματα που καιγομαι να μη χασω ειναι neurosis, swans, cave και band of horses, αλλα σε φαση που καιγομαι πολυ. ΤΟ κόβω δύσκολο να παίζουν όλοι μαζι!
Θα συνεδριασω με φιλους ενδιαφερομενους και θα αποφασισω :stuck_out_tongue:

Aρχές Φλεβάρη (σε μια εβδομάδα δηλαδή) είναι η ανακοίνωση των συγκροτημάτων , όχι το φέστ… Το φεστ είναι αμέσως μετά της Βαρκελώνης… Εισιτήρια εγώ έκλεισα με Aegean 150e περίπου και ξενοδοχείο ότι έχω γράψει παραπάνω… Βαρκελώνη έχει και πολλά hostels , πρέπει να ‘χε αναφέρει ο worst enemy νομίζω… Κατα τ’ άλλα ότι είπε ο savealekos…

Λοιπόν, μπορεί να μην έχει τα τεράστια ονόματα του Download αλλά (ιδιαίτερα εάν είσαι στο νησί) και γουστάρεις μέταλλο στο προτείνω ανεπιφύλακτα.

Είναι στην μέση του πουθενά γενικότερα, το πιο κοντινό πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Alton towers αλλά δεν νομίζω να σε βοηθαω . Αποτι είδα το camping του είναι αξιοπρεπέστατο αλλά εγώ έμεινα σε ένα b&b κάνα 20λεπτο οδήγηση από το festival που βρίσκεις σε αρκετά ικανοποιητικές τιμές.

Για συγκοινωνίες κτλ δεν έχω ιδέα αλλά ΝΟΜΙΖΩ ότι παίζει ένα shuttle να σε πηγαινοφέρνει από κάποια κοντινή πόλη.

Γενικότερα η φάση είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ. Πολύ καλός κόσμος, όχι οι κλασικοί μαλακες του download, φιλικότατοι, ανθρώπινες συνθήκες, καλές μπύρες, καλό φαί, καθαρές τουαλέτες και κόσμος γύρω στις 10.000.

Τώρα εάν είναι να έρθεις μόνο για το φεστιβάλ στην Αγγλία μην περιμένεις κανένα τεράστιο φεστιβάλ. Επίσης ο καιρός είναι πολύ βασικός παράγοντας. Εάν γαμηθεί να βρέχει πιθανότατα θα σοθ χαλάσει όλη την εμπειρία όπως έκανε σε έμενα στο download. Αλλά δεν το θεωρώ τυχαίο ότι ψηφίστηκε από τον κόσμο σαν το καλύτερο φεστιβάλ πέρσι. :wink: