Superhero Movies

:lol: :lol: :lol:

Η ταινια κυλαει ευχαριστα αλλα μεχρι εκει. Μια ταινια του 7 δηλαδη. Ο Affleck ειναι θετικος στο ρολο του Batman/Wayne και θα ηθελα solo Batman ταινιες με αυτον ετσι ωστε να δουμε τι ψαρια πιανει. Το λαθος της DC εντοπιζεται στο γεγονος οτι εβγαλε αυτην την ταινια ετσι ωστε να προχωρησει στην Justice League και να κοντραρει τους Avengers. Θα μπορουσε να βγαλει 3-4 ταινιες με το υλικο που υπαρχει εκει μεσα και μετα να φτασει και στην Justice League.

Αυτό. Τις μισές αναφορές που πήγε να χώσει ο Snyder και πονέσανε τα μάτια μου (φάκελοι με εικονίδια τα σύμβολα, σοβαρά δηλαδή), τις περνάω στα ψιλά γι’ αυτό.

Κι εμένα μ’ άρεσε η ταινία, αλλά οι τρύπες της δεν ήταν μια λεπτομέρεια που βρίσκει ο παράξενος για να γκρινιάζει. Δε λέω για τον Λούθορ που πήγαινε βόλτες σε Kryptonian Battleship και πειραματιζόταν λες και του 'χαν στείλει καινούριο λαπτοπ πχ. Ούτε για τις Μάρθες. Αλλά ρωτούσαν ο ένας τον άλλο αν βρήκαν το όπλο με τον κρυπτονίτη χωρίς να έχουν αλλάξει κουβέντα μεταξύ τους να πουν ότι πρέπει να το ψάξουν, φφς.

O Affleck ως εικόνα/παρουσία ήταν πολύ καλός. Σε μια σόλο ταινία χωρίς ασυνέπειες να τον χαντακώνουν λογικά θα λατρέψω κι εγώ, προς το παρόν μου πέφτει νωρίς για συγκρίσεις.

Και τον Whedon δε θα τον ξαναβρίσεις. Τον Whedon.

Ναι ενώ στην μάχη Superman Batman και μετά το cave troll από Lord δεν αυνανίζονταν :stuck_out_tongue:

Πάντως έχω την εντύπωση πως οι πιτσιρικάδες σήμερα δεν γουστάρουν αστεία στις superhero ταινίες τους. Αυτό ήταν κάτι περισσότερο της δική μου γενιάς που είχε τον Superman του Donner και τον πιο σκοτεινό μεν αλλά αρκετά καρτουνίστικο Batman του Burton. Σήμερα θέλουν περισσότερο σοβαρούς ήρωες και σκοτάδι (για αυτό και τα studio διαλέγουν την σοβαροφάνεια του Snyder). Η πρώτη ταινία με superhero που έφτασε το 1 δις ήταν το Dark Knight το 2009 όταν ακόμα το 1 δις ήταν σχετικά δύσκολο και μιλάμε για μια ταινία που δεν βγήκε σε 3D.

Εγώ ποτέ δεν ήθελα αστεία στις superhero ταινίες μου, ακόμα και όταν ημουν πιτσιρικάς. Γενικά, δεν νομίζω πως ειναι συγχρονη κατασταση, παντα υπήρχαν superhero ταινίες που ήταν πιο σκοτεινές, το κοινό των οποίων σνόμπαρε τις πιο ελαφρες. Ο Μπατμαν του Μπαρτον έχει καρτουνίστικη αισθητική αλλά δεν είναι “αστείος”, ειδικά η δεύτερη ταινία. Τα X-Men που βγαίνουν αρχές των '00s επισης δεν ειναι ανάλαφρα. Ακόμα και στην περιοδο ανάμεσα στο Batman Returns και το πρωτο Χ-Men που ειναι η μαυρη περιοδος των superhero movies υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός (το “Shadow” ας πουμε με τον Μπάλντουιν είναι μαυρο και αραχνο).

Έχω την εντύπωση πως είναι λίγο πιο σημερινό φαινόμενο. Όταν εγώ είδα τον Batman του Burton δεν πήγα να δω μια σκοτεινή ταινία, πήγα να δω Batman και τίποτα άλλο. Μου φάνηκε πιο σκοτεινή επειδή τότε έβλεπα τον Adam West. Σήμερα υπάρχει η απαίτηση για πιο σκοτεινές ταινίες, λιγότερο χιούμορ. To Returns πάντα μου φαινόταν πιο ελαφρύ από το πρώτο (και βασικά η αγαπημένη μου superhero movie) και γενικά παρατηρώ πως σήμερα αυτές οι ταινίες δεν έχουν απήχηση λόγω της ελαφράδας τους. Βλέπω και το φιλαράκι μου που είναι 40+ τρελαμένος με Superman που τις 2 ταινίες του Snyder τις μισεί περισσότερο και από εμένα.

dark-ξεdark, εγω βρισκω και τις 2 κατηγορίες που συζητάτε παραπάνω το ίδιο σκατά :stuck_out_tongue:

και γω προτιμώ πιο adult versions των κομιξοιστοριών ΑΛΛΑ εκεί που τους παίρνει μόνο… δε θελω dark avengers, δε θέλω dark & gritty captain America, θέλω σκοτεινό μπάτμαν και σκοτεινούς xmen κτλ… γνκ το να αναγάγεις το αρχικό υλικό σε ένα level που απλά δε σου ταιριάζει είναι μεγάλο λάθος που κάνουν συνεχώς αυτές οι εταιρίες παραγωγής… και ακόμα και για τις πιο light εκδοχές όμως των υπερηρώων τύπου avengers ή antman ή iron man, πάντα υπάρχει υλικό και προοπτική για λίγο τράβηγμα στα άκρα και λίγο dark side material ενσωματωμένο στις ιστορίες τους, όπως το ίδιο ισχύει και για τις πιο σκοτεινές ταινίες, από την ανάποδη -ναι, κλσσικό παράδειγμα το δεύτερος Μπάτμαν του Μπάρτον, σκοτεινός αλλά με τις fun light στιγμές του, εξαιρετικό balance-… αλλά όχι, θα έχουμε μόνο μονόπλευρες ταινίες χαζοχαρούμενες τύπου marvel για παιδιά, ή το απόλυτο άλλο άκρο της dc…

κανείς πραγματικά δεν έχει ιδέα ή καταλάβει βασικά πράγματα για αυτή τη κουλτούρα από τους υπευθύνους των στούντιο…

ο σνάηντερ δεν έχει καμία ιδέα με το όλο concept του Σούπερμαν, ενός - και ας αφήσουμε τις μλκιες φλώρος/ξεφλώρος, αυτά είναι για τύπους που είδαν ένα καρτούν ή έχουν μια γενική ιδέα από 5 φωτογραφίες ξερωγώ και δεν δαβάσαν ποτέ ένα γαμημένο κομικ ή απλά ο Μπάτμαν τον οποίο ούτε επίσης ποτέ διάβασαν τίποτα του έκανε appeal επειδή μοιάζει εξωτερικά γαμάτος και μίλησε απευθείας στο πιο χαμηλό επίπεδο του υποσυνειδητού τους - γαμάτου, πολυεπίπεδου και γεμάτο άπειρες προοπτικές και πτυχές χαρακτήρα που παίζει με πολύ πιο μεγάλα από τον ίδιο και την εικόνα του θέματα ανά περιόδους (μόνο το all star superman που είναι και πρόσφατο να διαβάσει κανείς θα πάθει πλάκα)… ο Σούπερμαν δεν είναι η μαλακία που βλέπουμε στο δικό του σύμπαν,αυτή η καταθλιπτική σκοτεινή ανεμική φιγούρα γεμάτη αμφιβολία και ερωτήματα, ο Σούπερμαν είναι και ήταν και θα είναι ένας Θεός ανάμεσά μας μεγαλωμένος σαν άνθρωπος…και ομολογώ ότι στην αρχή του mos του πίστεψα λίγο ότι θα κάνουν justice στον χαρακτήρα αλλά τίποτα, στο καινούριο ούτε καν, γελοιότητες…

Και γενικά, κάποτε θα πρέπει να καταλάβει και το κάθε στούντιο, ότι το κομικ λειτουργεί έτσι γτ είναι ΚΟΜΙΚ, δεν γραφτηκε για να περπατήσει στην οθόνη ο κάθε ήρωας, όσο απλοικός ή πεζές να είναι οι ιστορίες του στο χαρτί… Αν και αντιπαθώ τον Ινιαρίτου και ότι νομίζει ότι πρεσβεύει, το παρακάτω απόσπασμα από πρόσφατη συνέντευξή του για τον Birdman, με βρίσκει σύμφωνο όσο δε πάει:

?I sometimes enjoy them (comic movies) because they are basic and simple and go well with popcorn. The problem is that sometimes they purport to be profound, based on some Greek mythological kind of thing. And they are honestly very right wing. I always see them as killing people because they do not believe in what you believe, or they are not being who you want them to be. I hate that, and don?t respond to those characters.?

?They have been poison, this cultural genocide, because the audience is so overexposed to plot and explosions and shit that doesn?t mean nothing about the experience of being human.?

ούτε εγώ εντόπισα κάτι τόσο ιδιαίτερο που θα το πώ plot hole στο BvS (και γνκ σπάνια βλέπω τρανταχτές σεναριακές τρύπες σε τόσο μεγάλες και ακριβές παραγωγές)… αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι το σύνολο ήταν μια μαλακία και μισή whatsoever…

Εντάξει μόνο οι ταινίες Snyder και ειδικά το BvS θα μπορούσαν να χωρέσουν κάτω από αυτόν τον χαρακτηρισμό. Δεν είναι ιδεολογικός ο πόλεμος στις υπερηρωικές ταινίες. Αυτό είναι κάτι που γενικά το αποφεύγουν τα studio για καλό ή για κακό.

Ασε μας ρε ντεντ τσιρακι των αμερικανων :stuck_out_tongue:

γέμισε το φόρουμ κομμούνια να πούμε :!:

:stuck_out_tongue:

Πάντως Λούπιν, αν θέλουμε να μιλήσουμε για ταινίες του χώρου με πολιτικό πρόσιμο και δεξιό περιεχόμενο, το “Dark Knight Rises” είναι ο ορισμός, ε…

εινaι, κaι εινaι κaι aπο τους -πολλους επιπλεον- λογους που εινaι κaι μετριοτaτη στη κaλυτερη τaινιa -aλλa κaι μaλaκιa νa το πει κaνεις, δε θa διaφωνισω ιδιaιτερa-…

Θα διαφωνούσα εγώ πάντως (βαριέμαι να γράφω αναλύσεις πάλι όμως) :stuck_out_tongue:

Γενικά κάποιες πολιτικές ερμηνείες που δίνονται σε μερικές ταινίες στο είδος προσωπικά τις θεωρώ too much, για αυτό και διαφωνώ με το σχόλιο Inaritu. Στην τελική όλοι οι superhero (από Superman Spiderman μέχρι όποιον θέλεις) φασιστές θα σου βγουν επειδή βάζουν τον εαυτό τους πάνω από κάθε νόμο και επιβάλουν αυτό που ίδιοι θεωρούν σωστό. Ακόμα και στο BvS που εύκολα λες πως φασιστοφέρνει λίγο πιο ανοιχτά, περισσότερο βλέπω ένα σκηνοθέτη που κάνει κάτι που ο ίδιος του θεωρεί cool (και ποιος τα χέζει τα σενάρια και την λογική ροή σε μια ταινία) παρά κάνει πολιτικό σχόλιο. Τέσπα είναι τεράστιο θέμα αυτό για να το πιάσουμε και δεν νομίζω να βγει άκρη.

Διαφωνω αν και το παραπανω θελει δικο του τοπικ…

In other news
http://www.cinemag.gr/article.asp?catid=37406&subid=2&pubid=130327271

Ειλικρινα ποιος δε το περιμενε
καλος βοθρος προσεχως…

Δώστε Justice League και Suicide Squad πίσω στην Marv… oh wait. :stuck_out_tongue:

Βλέπω να κάνουν reboot σε κανά χρόνο από τώρα.

την ειδα σημερα…και νιωθω την αναγκη να γραψω κριτικη γιατι εχω διαβασει ενα σωρο πραγματα(οχι εδω σωνει και καλα,γενικα) τα οποια δεν μπορω με τιποτα να κατανοησω.

σημειωση:δεν εχει τυχει να διαβασω κομικ μπατμαν η σουπερμαν(σκοπευω να ασχοληθω με μπατμαν αργα η γρηγορα),εχω δει ομως ολες τις ταινιες…

η ταινια ηταν ΘΕΙΛΑ…ειχε ατελειες,οπως το καστινγκ του λεξ λουθορ(τραγικη επιλογη)η η τελικη μαχη με doomsday( υπερβολικα εφε)και μερικα μικρα πραγματα ακομα,αλλα περα απο ολα αυτα,ηταν ΑΚΡΙΒΩΣ οτι ηθελες απο το ΜΠΑΤΜΑΝ VS SUPERMAN…o cavill ειναι εξαιρετικος superman(δεν ειμαι ιδιατερος φαν του χαρακτηρα γενικα),η wonder woman αξιολογη αν και δεν ειχε πολυ χρονο…και ετσι απλα,ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ μπατμαν που εχουμε δει μεχρι στιγμης…και μιλαω και σαν μπρους γουειν,και σαν μπατμαν…ο αφλεκ σοδομισε ολους οσους εκραζαν,τρομερη ερμηνεια,τρομερη παρουσια.

μου αρεσε παρα πολυ η σκοτεινη παρουσιαση του μπατμαν,δεν ειχαμε ξαναδει κατι τετοιο…ενας μπρους γουειν ακομα στοιχειωμενος απο την απωλεια των γονιων του,οργισμενος και απαγοητευμενος απο τον κοσμο…τρομερα σκηνοθετημενες οι σκηνες δρασης του,απο την αρχη μεχρι το τελος,δεν εχουμε ξαναδει τοσο ωραιο κινηματογραφικα ξυλικι απο μπατμαν.

δεν μπορω να καταλαβω γιατι τρωει κραξιμο αυτη η ταινια…οι περισσοτεροι που την ειδαν συμφωνουν μαζι μου,οτι ειναι τρομερη γι αυτο που ειναι…αν ειναι για λογους φανμποισμου και παραποιησης των ιστοριων των κομικ το καταλαβαινω…για οποιονδηποτε αλλο λογο,ετσι απλα δεν μπορω να το κατανοησω…κυριως το κραξιμο στον σναιντερ,που μας εχει δωσει τρομερες ταινιες στο παρελθον(και μας εδωσε αλλη μια εδω,με τις ατελειες τις βεβαια)…πως μπορει σε καποιον να αρεσαν οι avengers και οχι αυτο???

Μια χαρα ταινια,καλυτερη απο αρκετες της Marvel τυπου Thor2, Iron Man 3, Avengers 2, Antman κ.α που οι κριτικες δεν τις αγγιζουν.
Επισης ο Αφλεκ ηταν μια χαρα και δεν περιμενα οτι θα το ελεγα αυτο.
Νομιζω υπαρχει μια υπερβολικη αναλυση και καπως αδικη κριτικη για μια ταινια με superheroes στην τελικη.
Κενα και ατελειες ειχε βεβαια,οπως σχεδον ολες.

Για μενα η Dc πρεπει ν’αλλαξει σκηνοθετη. Γιατι οχι DelTorro?

Στάλθηκε από το LG-K120 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ενα πραγμα και μοναδικο που θελω να δω απο Marvel ειναι μια επικουρα τριλογια Onslaught.

Αυτό μπορεί να γίνει μάλλον από 20th. Marvel MCU εγώ θέλω Secret Wars αν και χωρίς Dr.Doom δεν λέει.

Russo brothers απαντάνε σε μερικές ερωτήσεις αμέσως μετά και την επίσημη ολοκλήρωση του civil war χθες

https://www.facebook.com/TheRussoBrothersOfficial/videos/758822890920312/

Γενικά τυπικές οι περισσότερες αλλά δίνουν ωραίες περιεκτικές απαντήσεις για τον τόνο της ταινίας και το πως λειτούργησαν γενικά κατά την δημιουργία. Ωραία πράγματα.