Παιχνίδια Παίζουμε;

απαραδεκτος χειρισμος το witcher; σε τι το παιζες; γιατι εγω σε pc δεν ειχα το παραμικρο θεμα…

Ούτε κι εγώ. Λίγο να συνηθίσεις ήθελε στην αρχή και μετά κυλούσε νεράκι. Βοήθησε και το alternate movement που βάλανε πιο μετά. Η αλήθεια είναι ότι έχουν ένα προβληματάκι στο χειρισμό και το animation οι Πολωνοί, αλλά αυτά είναι πταίσματα μπροστά στα υπόλοιπα μεγαλεία που προσφέρουν.

Δεν μετράει κανείς πολύγωνα, ούτως ή άλλως το παιχνίδι έχει φτιαχτεί σε engine που υπάρχει όσα χρόνια παίζουμε γκέιμς ξέρω γω, δεν περιμέναμε τίποτα σε αυτόν τον τομέα. Οι τύποι θα έπρεπε να πληρώνουν τους μόντερς γιατί μόνο με μοντς θα γίνει όμορφο το παιχνίδι.
Αλλά θα ήθελα να μάθω, Στέλιο, σε τι τομείς θεωρείς ότι έκαναν εξαιρετική δουλειά. Στο σενάριο; Στο πόσο πλούσια και γεμάτη είναι η Βοστώνη και ο χάρτης γενικότερα; Στο role-playing; Στις επιλογές και πώς αυτές επηρεάζουν τον κόσμο γύρω σου; Στην ποιότητα των quests; Κάτι άλλο;

fixed

Πάντως κακα τα ψέματα ειναι εθιστικο το άτιμο και ας με τρελαίνουν πολλά πράγματα…

Ουτε εγω ειχα προβλημα με τον χειρισμο του Witcher κ οτι κ να λεμε για το animation του, σιγουρα ειναι καλυτερο απο της μπηθεσδας. Κ γω πιστευω οτι θα ευχαριστηθω το Fallout, αλλα πραγματικα δεν μπορω να φανταστω ενα τομεα που μπορει να φτανει τον Γουιτσα. Κυριως εκει που μετραει. Οχι πολυγωνα δηλαδη, αλλα υποθεση, διαλογους, κουεστς κτλ οπου οι Πολωνοι ειναι ετη μπροστα

Σε όλα αυτά που αναφέρεις.

Σε ps4 έπαιξα το witcher και παρότι βλέπω ότι κατά γενική αποδοχή είναι πολύ καλό στους τομείς αυτούς, ο χειρισμός του το καθιστά unplayable για μένα. Σε κάθε μάχη πάλευα με τα controls, σε σημείο που δεν ευχαριστιόμουν το παιχνίδι.

Υποθέτω σε τελική ανάλυση όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου, όπως εγώ σταμάτησα το γουίτσερ λόγω χειρισμού, κάποιοι άλλοι κάθονται και κράζουν το F4 -χωρίς να το έχουν παίξει τις περισσότερες φορές βέβαια- λόγω γραφικών.

Ωραίος Στέλιο, χαίρομαι που σου αρέσει.
Εγώ δυστυχώς, το άρχισα με καλή διάθεση, ειλικρινά, αν και σχεδόν απεχθάνομαι την Beth και το F3 δεν μου είπε τίποτα. Έχω κλείσει 7-8 ώρες, και δυστυχώς, αυτά που βλέπεις εσύ εγώ δεν τα βλέπω πουθενά.
Δεν υπάρχουν αυτά που ζητάω πρώτα σε ένα rpg, δηλαδή να είναι story driven με σενάριο της προκοπής, choices and consequences, ανάπτυξη χαρακτήρων με χαρακτήρες που να μου “μιλάνε” και καλό character development, τα οποία το Wild Hunt (και όλη η τριλογία μην σου πω) μου τα έδωσε σε βαθμό που δεν περίμενα ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα.

Εννοείται θα συνεχίσω να παίζω, απλά δεν βλέπω τι μπορεί να αλλάξει αργότερα ώστε να καταφέρει να μην εξελιχθεί σε αγγαρεία και να μην το παρατήσω.

Το παιξα κ γω κανα 8ωρο την κυριακη. Ενταξει οπως το περιμενα. Ενα πιο ραφιναρισμενο Fallout 3. Γι αυτο κ μ αρεσει αρκετα. Κλασικο μπηθεσδα των τελευταιων της κυκλοφοριων. Θα με διαδκεδασει αρκετα, αλλα συγκριση πχ με Γουιτσερ δεν υπαρχει. Δεν εχω εμβαθυνει σε πλοτ, χαρακτηρες, κουεστς κτλ αλλα εχω πολυ χαμηλες προσδοκιες. Αυτο που με ξενερωσε αρξετα ειναι τα επιεικως μετρια γραφικα στους χαρακτηρες, κ οτι γενικα το στησιμο ειναι ενα λιγο, τονιζω το λιγο, πιο γυαλισμενο Fallout 3. Ελπιζω να αλλαξει αυτη η αισθηση οσο εξερευνω πιο πολλα μερη. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι με τι αξιοπρεπεια οι κριτικοι βαζουν 9 κ 10. Καμια ντροπη. Γι αυτο στο μετακριτικ εχει 5 απο το κοινο. Δεν μπορει σ αυτο το παιχνιδι να βαλεις πανω απο 7, βαρια 8. Προφανως τα παιρνουν, αλλα καντε το λιγο διακριτικα…

Ρε μέχρι και στο φόρουμ του ρόκιν μπορούμε να φτιάξουμε διάλογο της Beth:

[CENTER]Eίναι ο Ιντέγιε καλύτερος απ’ τον Οφορίκουε;

ti ennoeis?[/CENTER]
[LEFT]sarcastic[/LEFT][RIGHT]no[/RIGHT]
[CENTER]yes[/CENTER]

:lol:

Σε βρισκω σαρκαστικο :stuck_out_tongue: Ενταξει παντως θα βοηθησει να περασει λιγος καιρος μεχρι να βγει το μεγαλο εξπανσιον του γουιτσερ. Κατα τ αλλα εγω την εχω βρει ασχημα με το Rebel Galaxy. Χρονια εψαχνα κατι που να μου θυμιζει πολυ το παλιο κ αγαπημενο Freelancer κ επιτελους βρεθηκε.

Ενδιαφέρουσα συζήτηση για τα παιχνίδια της Bethesda, για όποιον ενδιαφέρεται.

Γενικα καλη η συζητηση.Μια και εχω καει ενα γεματο 28ωρο απο το σαββατο ( :stuck_out_tongue: ) να πω κι εγω την γνωμη μου.
Λοιπον,το παιχνιδι ειναι μετριο και ξεκαθαρα πολυ χειροτερο τοσο απο το Fallout 3 οσο και απο το New Vegas.
Tο πρωτο σημαντικο προβλημα ειναι τα υπερβολικα πολλα bugs.Εχει τυχει να κoλλανε κουμπια και να μην μπορεις να τα πατησεις,να μπαινεις σε ασανσερ και να ανεβαινει επ απειρον,να πρεπει να πατας 20 φορες το ιδιο κουμπι για να αλλαξεις οπλα απο τα favorites,fps drops οταν στοχευεις με το sniper,1-2 φορες random crash,προβληματα με τους υποτιτλους στους διαλογους και απ’οτι εχω διαβασει υπαρχει κι ενα προβλημα το οποιο γαμαει το game και δεν μπορεις να πας σε μια περιοχη με συνεπεια να μην μπορεις να προχωρησεις το game(σε αντιθεση με ολα τα προηγουμενα αυτο δεν το εχω αντιμετωπισει ακομα).
Το δευτερο σημαντικο προβλημα ειναι οι διαλογοι.Δυστυχως οι διαλογοι ειναι τοσο γαμημενα τραγικοι που τις περισσοτερες φορες σε κουραζουν.Πραγματικα δεν περιμενα τοσο επαναλαμβανομενους και ανεμπνευστους διαλογους (Το γεγονος οτι ακουγεται η φωνη σου με εχει ξενερωσει επισης γαματα,αλλα αυτο το αφηνω απ’εξω γιατι ειναι δικια μου περιεργεια :p)

Τωρα,τα γραφικα ειναι αρκετα καλα(το παιζω σε ultra settings με fps απο 25-50,με την asus r9 270 που εχω εδω και 2 χρονια) και η καλυτερη αλλαγη ειναι το combat system.Ειναι πολυ πιο ομαλο και πιο γρηγορο σε σχεση με τα προηγουμενα παιχνιδια.Απο πλευρας δυσκολιας στην αρχη τα βρηκα αρκετα σκουρα(το παιζω στο survival),αλλα μετα απο λιγο και χρησιμοποιωντας το crafting τωρα πλεον ειναι απλα λιγο challenging.Το crafting system παρουσιαζει ενδιαφερον αλλα ισως κανει το παιχνιδι αρκετα πιο ευκολο.Επισης,ειναι πολυ ευκολο να βρεις τα crafting materials.Θα προτιμουσα να υπαρχουν λιγοτερες επιλογες και να ηταν αρκετα πιο challenging η ευρεση των υλικων.(Oπως στο fallout 3 που εψαχνα ολο τον τοπο για να βρω υλικα για να φτιαξω το shishkebab :p).Η αλλαγη της power armor δεν ξερω ακομα αν μου αρεσει η οχι…Σαν να μην προσθεσε ουτε αφαιρεσε τιποτα.Θα ηθελα βεβαια να μην την ειχες απο τοσο αρχη του παιχνιδιου.
Η ιστορια τωρα και τα quest ειναι αρκετα καλα,αλλα υπαρχουν και σε αυτον το τομεα μερικες επαναληψεις,μερικοι ανεμπνευστοι χαρακτηρες και μερικα ανεμπνευστα quest.Το ιδιο ισχυει και για της περιοχες.Υπαρχουν καποιες περιοχες που γαμανε και καποιες αλλες που ειναι αρκετα αδιαφορες.Σε καμια περιπτωση δεν ειναι τοσο χαρακτηριστηκες και τοσο ιδιαιτερες οπως στα δυο προηγουμενα.
Με αφορμη την συζητηση απο πανω ,ιναι γεγονος οτι τα τελευταια παιχνιδια της bethesda δεν ειναι “καθαρα” rpg.Εχουν δικιο σε οσα λενε για τις ελαχιστες επιλογες που επηρεαζουν το παιχνιδι ή για το κακο character development,ομως το κομματι που γαμαει σε ολα αυτα τα παιχνιδια της bethesda(και ο λογος που εγω προσωπικα το παιζω) ειναι η εξερευνηση του κοσμου.Θα συνεχισω να το παιζω το 4 απλα και μονο γιατι αυτο που εκανε καλα ειναι οτι διατηρησε την γαματη post-apocalyptic ατμοσφαιρα που ειχε και στα προηγουμενα παιχνιδια.Αν δεν εχεις ορεξη να εξερευνησεις ολα τα μερη,να διαβασεις τα logs σε ολα τα pc και ολα τα τυχαια χαρτια που πεφτουν στα χερια σου,στα οποια υπαρχουν στοιχεια για το lore ή απλα μικρες ασημαντες ιστοριουλες,να μιλησεις με οσο το δυνατον περισσοτερους npc κτλπ τοτε σιγουρα θα βαρεθεις.Ειδικα στο fallout 4 που οπως ειπα εχει διαφορα προβληματα.Οι αλλαγες στον καιρο,η ομιχλη,το γεγονος οτι περπατας και υπαρχουν δεξια και αριστερα σκελετοι απο την ατομκη βομβα,τα τυχαια holotopes που βρισκεις σε τυχαια σημεια και σου διηγουνται μικρες ιστοριες,η εξερευνηση των vault απλα και μονο για να δεις σε τι social experiment συμμετειχαν οι ανυποψιαστοι κατοικοι του,εχουν τη δικη τους μαγεια.Ελπιζω παντως κι εγω σε ενα νεο fallout απο την obsidian. :stuck_out_tongue:

Με κάλυψε ο Mech. Οσα προβλήματα και να χει το παίγνιο, αυτή η αίσθηση της περιπλάνησης σε αυτό το σκηνικό με τραβάει. Έχει όμως και δίκιο για τα bugs. Απορώ ρε παιδί μου. Δεν τεστάρουν τίποτα πριν βγάλουν κάτι? Απίστευτη αίσθηση τσαπατσουλιάς σε πολλά σημεία. Δεν σου δίνει ποτέ την αίσθηση ότι είναι solid κατασκευασμένο. Όσο για τους διαλόγους πραγματικά πολύ μέτριοι και με πολύ αποτυχημένο Interface.

Το πρώτο που είχα γράψει ήταν. :stuck_out_tongue:

Ένιγουέι, συμφωνώ κι εγώ στα περισσότερα με mech. Πάρτε και ένα ριβιού για το παιχνίδι που συμφωνώ στα πάντα σχεδόν: http://ragequit.gr/reviews/item/fallout-4-pc-review
Δεν κάνω καμιά διαφήμιση, απλά έτυχε να συμφωνώ στα περισσότερα που γράφουν για F4.

Χτες πάντως, και ενώ κλείνω περίπου 20 ώρες παιχνιδιού χωρίς να “νιώσω” το παραμικρό για το παιχνίδι, έσκασε μια σκηνή που μου άρεσε επιτέλους. Το θεωρώ επιτυχία.

Ωραία Reviews γενικά! Με όσα διάβασα, Witcher, Rebel galaxy, FAllout, συμφωνώ σε πολύ μεγάλο βαθμό

Τελειωσα πρωτη season Game of Thrones…απλα εκπληκτικο…

Storm αν σου αρέσουν τέτοιου στυλ παιχνίδια, δοκίμασε οπωσδήποτε το Life Is Strange. Έχει ολοκληρωθεί η σειρά και από δω και πέρα σίγουρα θα το πετύχεις σε προσφορά, σε όποια πλατφόρμα και αν παίζεις. Πολύ δυνατή ιστορία, καταπιάνεται με αρκετά δύσκολα θέματα, ωραίο soundtrack. Εδώ ψήθηκα και πήρα άλμπουμ Syd Matters:!:

ναι το εχω ηδη!Επαιξα πολυ λιγο στην αρχη λογω ελειψης χρονου και μου φανηκε ωραιο!Με την πρωτη ευκαιρια θα τιμηθει!

Έχω διαβάσει τα καλύτερα για το Life Ιs Strange και σκοπεύω να το τιμήσω. Η μαλακία είναι ότι κοστίζει 20 ευρώ στο ps store και έχουν μείνει 18.50 στον λογαριασμό μου από προηγούμενη κάρτα. Δεν σκάω λοιπόν 20 για αγορά νέας κάρτας για να συμπληρώσω και, αφού η retail έκδοση πάει για Γενάρη, ελπίζω σε κάποια μικρή έστω έκπτωση.

Αυτές τις μέρες και εγώ παίζω το Game of Thrones της Telltale και βρίσκομαι στο 4ο επεισόδιο. Απλά εκπληκτικό, οι τύποι που το έφτιαξαν έχουν πιάσει ακριβώς τον παλμό της σειράς.

Χθες το βραδυ ξεκινησαν τα steam autumn sales μεχρι 1 Δεκμεβριου με πολυ καλες προσφορες απο 60% εως 90%! Πηρα το Skyrim: Legendary Edition στα 7,5 ευρω οταν το φθηνοτερο που το ειχα βρει ηταν 11,5. Σε ενα μηνα θα ακολουθησουν και οι Χριστουγεννιατικες εκπτωσεις που συνηθως ειναι οι καλυτερες της χρονιας.
Η γνωμη μου ειναι να παρετε τα παιχνιδια που σας ενδιαφερουν αν η προσφορα ειναι απο 75% και πανω, τα ιδια πιθανοτατα θα εχουν μικροτερη εκπτωση τα Χριστουγεννα. Τα 60% ειναι ρισκο καθως σε ενα μηνα μπορει η εκπτωση να ειναι της ταξης των 75%-80% ,μπορει ομως και οχι. Π.χ. αν δεν κανω λαθος το Witcher 3 ειναι περιπου στο 60%, πιστευω οτι τα Χριστουγεννα θα εχει μεγαλυτερη εκπτωση οποτε δεν το παιρνω τωρα. Μπορει να μου βγει μπορει και οχι.
Παντα υπαρχουν και τα κλειδαδικα ομως, που αυτη τη στιγμη δινουν το Witcher περιπου 22 ευρω (29 τωρα στο steam με την εκπτωση).

Witcher 50% :open_mouth:
Wolfenstein 85% :open_mouth: