Πανελληνιες

καλη μας επιτυχια για το round 2 αυριο παιδες:thumbup::thumbup:

σχετικα με τον μυθο των πανελληνιων

για μενα απομυθοποιηθηκε απο τον πρωτο μηνα των μαθηματων στο λυκειο.

α, και καλη επιτυχια για αυριο και για ολο το μηνα που ακολουθει!:smiley:

+1.εγώ πιστεύω τον δημιουργούν οι γονείς και οι κλαψομούνηδες τελειόφοιτοι(που είμαστε μέσα σε αυτούς μερικές φορές:p).Κατά τα άλλα είναι μία δύσκολη χρονιά μόνο και τίποτα παραπάνω

Βατα μου φανηκαν, δεν εχω βρει ακομα λυσεις στο ιδερνετ. Αν βρειτε πειτε.
Οι απαντησεις μου:

ΣΛΣΛΛ νομιζω, εβαλα σωστα μονο αυτο με την ταχυτητα και τα ορια
2ο:οριο=1, f’(0)=-1, φ=135 μοιρες
3ο:μεση τιμη=10 και τυπικη αποκλιση=5, ανομοιογενες, 7/16
4ο:το Δ3 το βρηκα 2/3 και το Δ4 1/2 νομιζω. Ή αντιστροφα, δεν θυμαμαι.:stuck_out_tongue:

:expressionless:
Ε ειδικα αν εχεις 1,5 μερα οπως εμεις φετος πχ, ισα ισα προλαβαινεις να δεις για τι πραγμα μιλαει το βιβλιο.:lol:

Ναι αλλά υποτίθεται μες στη χρονιά διάβαζες κ τπτ οπότε τώρα κάνεις απλά επανάληψη… :stuck_out_tongue:

[QUOTE=*Faceless_Rania;879042]Βατα μου φανηκαν, δεν εχω βρει ακομα λυσεις στο ιδερνετ. Αν βρειτε πειτε.
Οι απαντησεις μου:

ΣΛΣΛΛ νομιζω, εβαλα σωστα μονο αυτο με την ταχυτητα και τα ορια
2ο:οριο=1, f’(0)=-1, φ=135 μοιρες
3ο:μεση τιμη=10 και τυπικη αποκλιση=5, ανομοιογενες, 7/16
4ο:το Δ3 το βρηκα 2/3 και το Δ4 1/2 νομιζω. Ή αντιστροφα, δεν θυμαμαι.:stuck_out_tongue:

Αστερι εισαι ρανια…
Ολοσωστα. Αν εγραψες και θεωρια εχεις 20
Συμφωνουμε ολοι οτι ηταν τα πιο δυσκολα θεματα των πανελληνιων τα τελευταια 8-9 χρονια τουλαχιστον δηλαδη με το νεο συστημα;
Εγω εβγαλα λαθος γαμω την παναγια μου το s και πηρε και η μπαλα και το επομενο με την ομοιογενεια, επισης επεσαν ομοια τριγωνα πολυγωνου-κλασματα που μονο αυτα δεν ηξερα απο το βιβλιο, νταξει τι να πω…
εκτος δηλαδη απο το δευτερο μισο του τριτου θεματος ολα τα αλλα σωστα…
87-88 πιστευω…

Αουτς. Χρησιμοποιησες τον τυπο της διακυμανσης που εδινε ή τον πιο ευκολο του σχολικου; [(xi-μεση τιμη)^2*νi]ν? Εγω χρησιμοποιησα αυτον που εδινε. Βγηκαν λιγο δυσκολοι αριθμοι, εκανα και κατι λαθη στις πραξεις αρχικα αλλα ευτυχως τα εντοπισα εγκαιρως και βγηκαν στρογγυλα νουμερα.

Τι τριγωνα πολυγωνου και κλασματα λες καλε; Αυτο με την πιθανοτητα στο τελος του 3ου; :stuck_out_tongue:
Εγω ειπα οτι οι παρατηρησεις θεωρουνται ομοια κατανεμημενες και τις χωρισα σε κομματια, πηρα τα αντιστοιχα που ηθελε και βγηκαν ολα μαγικα. Θεωρια εγραψα, χτες τη διαβασα πρωτη φορα. :stuck_out_tongue: Το μονο σημειο στο οποιο μπορουν να μου κοψουν ειναι το οτι δεν εβαλα μοναδες στην μεση τιμη και την τυπικη αποκλιση, αλλα σιγα, ποιος εχει βαλει ενηγουεη; :stuck_out_tongue:

Εμ, βασικα αυτον που εδινε, αν και ο αλλος ηταν πιο ευκολος τελικα…
Μου βγηκε εντωμεταξυ τελειο τετραγωνο και παρασυρθηκα οποτε δεν κοιταξα για πραξεις…
Βεβαια η ομοιογενεια μου βγηκε 200% και παραξενευτηκα λιγο εκει(δεν μπορουσα να θυμηθω αν παιζει περιορισμος στην ομοιογενεια, πες αν ξερεις) αλλα ειμαι ανθρωπος που δεν μου αρεσει να μετανιωνω ευκολα στα τεστ γιατι συνηθως η αρχικη μου σκεψη ειναι σωστη…
Ηταν πολυ δυσκολα παντως και το 20 σου εχει πολυ μεγαλυτερη αξια απο αλλες χρονιες γιατι πολλοι πατωσν

νταξει,απλα σημερα εκοψαν τη θεωριτικη απτο 5ο πεδιο…δε ξερω κανεναν που να γραψε πανω απο 15 και να ταν θεωρικη…παει αυτο

τα πιο δυσκολα θεματα στα Μαθ Γενικης εβερ,ειδικα αυτη η θεωρια(που εντελει τα εγραψα σωστα)…εχτες μαθαινα απεξω ολες τις αποδειξεις και δεν εβαλαν ουτε μια τα ζωα…

δευτερο θεμα ολοσωστο,εκτος απτην γωνια στο τελευταιο ερωτημα που την βρηκα 45,αρα πανε 5 μοναδες…

τριτο θεμα ολοσωστο

το λαθος μου ηταν στο προσημο της παραγωγου στο 4ο θεμα,που αντι για αυξουσα φθινουσα,την εβγαλα φθινουσα αυξουσα…αρα υπολογιζω γυρω στο 90…

Παντως εγω που εδινα Βιολογια,πιστευω πως ηταν απο τα πιο ευκολα θεματα που εχουν πεσει ποτε.Μιλαμε για πολυ απλα πραγματα,απλες ερωτησεις και ουτε ενα συνδιαστικο ερωτημα.Κανενα διαγραμμα,4ο θεμα επιεικως γτπ και γενικα για καποιον που ειχε διαβασει ηταν ενα ομορφο 20αρακι και χαλαρα μαλιστα.Εγω βεβαια οπως παντα εκανα την μαλακια μου και πηγα και εβαλα την πενικιλινη οτι ειναι βακτηριο.Τσαμπα 5 μοναδες.Τωρα τα αλλα πιστευω οτι ηταν ολοσωστα,αρα γυρω στο 95 πρεπει να ειμαι.Γαμω τους μυκητες μου γαμω και αυτη την σκροφα την πενικιλινη!

αιόνιε έπαθα και εγώ αυτό με το s² που το έβγαλα 23,5 ο μαλάκας.Αλλά από αυτό κόβει ένα μόριο και από την επόμενη δεν την παίρνει λάθος.Θεωρεί ότι το βρήκες σωστο΄και κρίνει με βάση αυτό που βρήκες.Ακόμα και λάθος να το έχεις βρει θέλει να δει αν το ξέρεις.Άρα μην φοβάσαι,δεν κόβει το Γ3.Συμφωνώ όμως ότι ήταν δύσκολα θέματα,μου πήραν μιάμιση ώρα και γιατί πήγαινε και τέρμα προσεκτικά.
Ρε,τη πάτησε κανείς εκεί με το όριο της f(χ)-1 και του έβγιανε συν πλην άπειρο?:P.Στην αρχή είχα βάλει -1 και το είχα μπερδέψει με αυτό της συνάρτησης,αλλά ευτυχώς μετά το κατάλαβα:p

Ελα ρε, κι εγω την εβαλα βακτηριο. Μετα το διορθωσα βεβαια. Εβαλα οτι τα βακτηρια διαθετουν ψευδοποδια ομως :lol: Διαπνοη την πηδηξα- ειχα μαθει τελεια κυκλο αζωτου και ανθρακα το ζωο. Τεταρτο θεμα ηταν οντως χαρισμα. Ηθελε δυο φορες τα ιδια πραγματα ή ηταν η ιδεα μου; :? Περιμενα καμια βιοσυσσωρευση για 4ο. Ολοι λενε οτι ηταν πανευκολα.
Τοσο καλα δεν εγραψα με την καμια γιατι δε διαβαζα ολη τη χρονια κι εβγαλα την υλη τελευταια βδομαδα. Αλλα και παλι στην καλυτερη το 85 που παιζει να εγραψα δε με χαλασε.

Παμε για το κλασικο πουλι της θεωρητικης τωρα… λογοτεχνια. Για να δουμε.

Χαχα,οχι καλα λες οτι στο 4ο ηθελαν ακριβως τα ιδια πραγματα στο Δ2 και στο Δ3,απλα με διαφορετικα χρωματα:p Και εγω πιστευα για βιογεωχημικους κυκλους γενικοτερα ή ξερω γω καμια ανοσοβιολογικη αποκρυση.Καλα για βιοσυσσωρευση ειχε βουηξη ο τοπος και τελικα δεν μπηκε.Εδω εβαλα για το μεσογειακο οικοσυστημα που ειναι δυο παραγραφοι της πλακας:lol: Ουτε εγω διαβαζα και παρα πολυ βιολογια αλλα εριξα ενα 12ωρο χθες και το ευχαριστηθηκα!Γενικα οτι και να εβαζαν πιστευω οτι θα το εγραφα και σπαστικα ελεινα που εχασα ισως και το 100 για μια μαλακια.

μαλακες, και γω βακτηριο την εβαλα.ευτυχως που φιλος μου τελευταια στιγμη μου ειπε οτι ειναι μυκητας:lol:

ενα 17 πιστευω το εχω

Φυσική έδωσε κανένας από εδώ σήμερα;

Απο μεσογειακα οικοσυστηματα εχασα 1-2 μορια λογω διατυπωσης. Γενικα επεσαν τα σημεια που δεν ειχα δωσει σημασια απο το δευτερο κεφαλαιο αλλα δε φταινε αυτοι :stuck_out_tongue: Δ2 και Δ3 ο,τι πιο καθυστερημενο εχω γραψει ποτε στη ζωη μου. Ακομα να πιστεψω οτι εδιναν τζαμπα τοσα μορια. Αντιστοιχισεις επισης ονειρο- 8 ζουμερα μορια. Τα πανευκολα και απο πρωτο (εκβλαστηση, εξειδικευση-μνημη, φλεγμονη). Κομπλε σου λεω. Μετανιωνω που δεν διαβασα λιγο καλυτερα, πραγματικα. Εχουν γραψει, και μ’ ευκολια μαλιστα, πολλοι 20. Ευγε παιδια 8) Το καλο ειναι αυτο που λες… ουτε συνδιαστικα αλλα ουτε κατι που να σε μπερδευει. Ολα καναν μπαμ και ηταν συγκεκριμενα.

Κι εγω το επαθα αυτο με το -1! Και εβγαινε 2/0 το οριο και εβριζα απο μεσα μου. Ευτυχως το πηρα χαμπαρι:lol:

Ενταξει σιγα, ακροτατο βρηκες και παλι. Σιγα το πολυ που θα σου κοψουν.
Τη γωνια γιατι λαθος ρε; Και σχηματικα εβγαινε(αν εβρισκες την εφαπτομενη)και αν ελεγες f’(0)=εφω.

Για μένα αν εξαιρέσεις τη θεωρία που ήταν λίγο πιο τσιμπημένη από πέρυσι (εντελώς αουτσάιντερ απόδειξη αν και έβγαινε και χωρίς να την έχεις δει ποτέ σου), ίδιας δυσκολίας μου φάνηκαν οι ασκήσεις, με την έννοια ότι τα “δύσκολα” ερωτήματα (Δ3 και Δ4) έβγαιναν σε 2 γραμμές με λίγη απλή σκέψη. Κατά τ’άλλα γενική παιδεία ήταν οπότε “χτύπησαν” όσο τους έπαιρνε. Πατατιές μπορούσαν να γίνουν άνετα αλλά πάντα μπορούν να γίνουν οπότε δεν έχει να λέει αυτό.

Καλή αρχή στην κατεύθυνση μεθαύριο :smiley:

(σημείωση: δεν έδινα, απλά σηκώθηκα το πρωί και έλυσα πρόχειρα τα θέματα τρώγοντας clusters … :lol:)

Κι εγω βακτυριο ειχα βαλει στην αρχη αλλα ειχα πολλες αμφιβολιες. Ευτυχως καθομουν στο πρωτο θρανιο μπροστα στην εδρα και οταν ερχοντουσαν παιδια που ειχαν τελειωσει για να δωσουν το γραπτο τους τα εριξα μια ματια στα κλεφτα και τελικα το αλλαξα! :stuck_out_tongue: 8) Τα Δ2 και Δ3 ηταν πραγματικα για τα πανιγυρια.#-o ΠΑΡΕ ΚΟΣΜΕ 18 ΜΟΡΙΑ!!!

επειδη καταλαβα λαθος την ασκηση…νομιζα ηθελε τη γωνια που σχηματιζε με τον κοντινοτερο χ’χ αν με πιανεις…οχι ολη την γωνια που σχηματιζε απτην αρχη του Οχ…