Πανελληνιες

Κι εγώ το ίδιο ακριβώς έλεγα πέρυσι κι όμως οι πούστηδες βρήκαν και μου κόψανε ένα μόριο (για να απαντήσω και στον προηγούμενο :p)

Ελπίζω σε σένα να μην κόψουν τίποτα αν τα’χεις λύσει όλα, είναι άλλη η αίσθηση του 99 κι άλλη του 100 :smiley:

Οσον αφορα τη θεωρητικη νομιζω οτι σημερα φανηκε ποιος διαβασε και ποιος οχι. Οπου δεν ειχες διαβασει η απαντηση που μπορουσες να δωσεις ηταν ολα η τιποτα. Ευχαριστο, ισως εχω χασει και τα 8 μορια της Β1α. Αλλα καλα να παθω, δε σκεφτομαι απλα. Πολλα υποερωτηματα επισης και αγχωθηκα προς το τελος αλλα νταξ. 7,5 σελιδες (πρωτη φορα) εγραψα και τελειωσα 11.15 με ληξη 11.30. Ουτε στην εκθεση τετοιο πραμα. Τουλαχιστον εισαγωγη και παραλληλο εγραφες και ηλιθιος να ησουν.
Sylas, τελικα ειχες δικιο για Ιωαννου… :stuck_out_tongue: Ερντογαν, μεταναστατες, επρεπε να το φανταστουμε :stuck_out_tongue:

Και εγώ κον΄τα στο 20.Το μόνο ζήτημα είναι ότι στον ορισμό της κατακορυφης εφαπτομένης έβαλα ότι: “αν το όριο limf(x) για χ τείνει στο χο είναι μείον άπειρο η συν άπειρο τότε υπάρχιε κατακόρυφη εφαπτόμενη”.Ενώ έπρεπε να πω:“αν ένα από τα δύο όρια limf(x) για χ τείνει στο χο από δεξιά ή limf(x) για χ τείνει στο χο από αριστερά ειναι μέιον άπειρο η συν άπειρο τότε υπάρχει κατακόρυφη εφαπτόμενη”.Πόσο λέτε να μου κόψει?

Για το Δ4 όλοι άκουσα το έλυσαν με ΘΜΤ.Εγώ το έκανα θέτωντας συνάρτηση p(x)=ολοκλήρωμα της f(t) από χ έως χ+1 και μου βγήκε:p

πρωτο και δευτερο θεμα ολοσωστα,τριτο θεμα στο 2ο ερωτημα εγραψα μονο οτι εχει προφανη ριζα το 1(τελικα ειχε και το 2),το 3ο βρηκα τα σημεια καμπης αλλα ξεχασα να κανω πινακα προσημου…το 4ο το πηγα οπως επρεπε αλλα καπου εκανα λαθος στις πραξεις…

τεταρτο θεμα,3ο ερωτημα το ελυσα,απλα δεν εξηγησα γιατι απεριψα την αρνητικη λυση του τετραγωνου

με αλλα λογια,ο βαθμος κειμενεται απο 17-18,αναλογα με τους εξεταστες…και φετος ειδικα,το 18 δεν ειναι ευκολος βαθμος,

@otinane

ετσι ελυσα και γω το Δ4

Θεωρητική Κατεύθυνση, Νεοελληνική Λογοτεχνία.

Πιστεύω καλά. Επειδή, όμως, δεν ισχύει η τετράγωνη διορθωτική και μοριοδοτική λογική που μπορεί να ισχύσει στα μαθηματικά, δε μπορώ να πω με ακρίβεια.
Οπότε προσεγγιστικά από 85-95.

Καλή δύναμη παίδες!:slight_smile:

Εγω για τις 20 το πολυ ωρες σπιτικου διαβασματος μαθηματικων κατευθυνσης απο το περσινο καλοκαιρι μεχρι και χθες το βραδυ, μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος με το 14αρι μου… ΑΝ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΓΑΜΩ ΚΑΙ 2 ΩΡΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΘΕΣ(ολοκληρωματα), 17-18 ανετα θα γραφα…
Αλλα, ειμαι χοντρος μαλακας ακομα και χθες, λιγοτερο απο 12 ωρες μεναν για να γραψω, παλι εγω εξυνα τα αρχιδια μου, δηλαδη τι να πω, εκπλησσομαι πραγματικα με τον εαυτο μου. Εχω φτασει πια να λεω, δεν φοβαμαι τα θεματα, τον εαυτο μου φοβαμαι που αν και μπορω την προηγουμενη μερα να διαβασω λιγακι παραπανω και να “κλεψω” 2-3 βαθμους, δεν το κανω…

στην λογοτεχνια μονο τα χρονικα επιπεδα δεν επιασα

και οχι, δε φανηκε ποιος ειχε διαβασει και ποιος οχι. εγω περα απο καποια πραγματα για τον συγγραφεα δεν το ειχα πολυκοιταξει. απλα δεν ειχε πολλα πραγματα. το ξεζουμησαν με τα υποερωτηματα οι μαλακες, πρωτη φορα γραφω τοσο πολυ και τελειωνω τοσο αργα

α, και στο παραλληλο, βρηκε κανεις διαφορες? εχω μονο μια βρηκα και αυτη ειχε να κανει με το υφος του κειμενου (στο ενα αφηγηση στο αλλο απλη περιγραφη) αλλα δεν ειχε σχεση με το περιεχομενο

στα μαθηματικά τα γ2, δ3 και δ4 είχαν τη δυσκολία τους, 20 μοναδούλες δλδ το είχαν το ζόρι τους. τα υπόλοιπα όμως ήταν αρκετά εύκολα, ένα 15-16 το γραφε κάποιος με απλά καλό διάβασμα. ωραία θέματα και είχαν και το συν ότι μπορούσες να λύσεις υποερώτημα χωρίς να χεις βγάλει το/τα προηγούμενα.

πρεπει να εγραψα καλα
κανα 17 σιγουρα
στα μαθηματικα ειμαι γατος 8)

ένα 18αράκι φυσική
κι έχεις φύγει
καρφωτός για πολυτεχνείο

φυσικη ειμαι φοβερος
φαντασου οτι εχω εφευρει και
καπιους καινουριους νομους
τους οποιους δεν τους εχω πει σε κανεναν.
κατω απο 19.5 αν γραψω
θα ειναι αποτυχια για μενα

δ3 δεν πρόλαβα να γράψω στην αιτιολόγηση προσήμου ότι f - χ συνεχής και να ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ ότι f( 0) = 3 οπότε f( x) - x >0. Αλλά τα χω γράψει 100 φορές πιο πάνω ρε πούστη. Ο ένας μαθηματικός μου πε το πιο πιθανό 100 ο άλλος το πολύ να χάσω 1-2 μόρια, τα 2 σε ακραία περίπτωση. Πάντως όποιος μιλάει για εύκολα θέματα είναι ΤΡΕΛΟΣ

Δεν ήταν και δύσκολα όμως.Το Δ4 με το που το είδα μου ήρθε η λύση:p

εγώ στο δ4 σκάλωσα με μονοτονία γιατί δεν έβγαινε με παράγωγο. μετά μου ρθε να το κάνω κατασκευαστικά ο ηλ΄θιος

τα φετινα θεματα δεν ηταν ευκολα…ειχαν πολλα τρικακια και παγιδουλες και μπορουσες ευκολα να κανεις λαθος η να κολλησεις στο θεμα…

δηλαδη,αυτο με το γ2 το οποιο η το λυνεις η δε το λυνεις ειναι κριμα ρε γμτ…πανε 7 μοναδες(7 δεν επιανε?)

Βγαίνει και με παράγωγο. Η f ’ (x) μπορεί να αποδειχθεί ότι είναι θετική…

φίλε άραξε λίγο. Υπερβάλλεις και πολύ μάλιστα. Δεν πιάνονται έτσι οι 10-15 μονάδες. Θα’ χαμε μπει όλοι μετσόβιο έτσι.

Καλή επιτυχία παρ’ όλ’ αυτά.

Για να σου λεω οτι μπορουσα να κλεψω αλλες 3 μοναδες, παει να πει οτι το πιστευω, δεν ηταν δυσκολα τα ολοκληρωματα που μπηκαν αρκει να τα ειχες διαβασει λιγο, εγω ας πουμε πριν λιγο καιρο τα ηξερα αρκετα καλα λογω του οτι τα καναμε στο φροντιστηριο, απλα ειχα να τα κανω επαναληψη ποσες μερες και αν τα ξαναβλεπα μια χθες, θα εγραφα. Και δεν υπερβαλλω οταν πραγματικα απο το χθεσινοβραδινο διαβασμα κερδισα ουτε λιγο, ουτε πολυ 30 μορια. Αυτο.

Kάποιοι να χαλαρώσουν το κορμάκι τους που στα Μαθηματικά μιλάνε για χαλαρά 20 και ότι άμα έγραφες κάτω από 15 ήσουν…εντάξει.Μαγκιά τους που το καταφέρανε αλλά είπαμε δεν χρειάζεται πουλάμε και μούρη.Υπάρχουν και μαθητές που μπορεί να μην τα πιάνουν τόσο καλά όσο εσείς ρε μάγκες!
Τέλος πάντων εγώ Θεωρητική,σήμερα όλλλααααααα καλά

:lol:

είσαι θεά.