Περί σειρών γενικά

Το είδα και εγώ, πάμε για καλά πράγματα…

Πραγματικά είχα να περάσω τόσο καλά με σειρά από το 2η σεζόν του True Detective (προφανώς καμία σχέση οι δυο τους).

Άπιαστος ρυθμός, φουλ 80ίλα και B-movie αισθητικές (και ένα touch από Blade Runner) στο κόνσεπτ και στις ερμηνείες και κυρίως επιτέλους λείπουν οι βαθυστόχαστες αναλύσεις ή/και τα δράματα των χαρακτήρων (αυτά δηλαδή που με έκαναν να νυστάζω σε αρκετά σημεία των κατά τ’ άλλα καλών Stranger Things και The Dark) και μένει η In-your-face δράση.

Το μόνο μειονέκτημα θα έλεγα ότι είναι οι πολλές αποστεωμένες γκόμενες (αλλά η κωλάρα της Ορτέγκα φέρνει το πράμα στα ίσα).

Σας άρεσε το altered carbon ε ; Εγώ είχα μια πίκρα και μια τσαντίλα που κάθισα και ειδα αυτήν την πατάτα:grinning:

Ενοχλητικές καρικατούρες, κακοί ηθοποιοί, πολλά παράλληλα stories που δεν δένουν. Τουλάχιστον είχε ωραία φωτογραφία και ένα τατς blade runner.Ο ai εντγκαρ αλαν ποε όλα τα λεφτά :wink:

Σημερα ξεκιναει κ το Expanse <3
To Terror τα ψιλοσπαει

Expanse βλεπω την πρωτη σεζον τωρα (στο 8 ειμαι) και δεν εχω τρελαθει κιολας. Εχει καποιες δυνατες στιγμες βεβαια

πεστα

το counterpart το βλεπει κανεις? λεει τιποτα?

Το ειχα αναφερει πιο πανω, και τα τελειωσα προσφατα.
Ωραιο detective ψιλο-dystopian με πολυ καλες ερμηνειες και ενα twist sci fi.
Δεν με τρελανε κιολας αλλα το ειδα πολυ ευχαριστα.

Τελειωσα το 11 22 63 αρκετα καλο μπορω να πω. Λεω να ξεκινησω το krypton το εχει δει κανεις?

έλιωσα με το GLOW του netflix σε ενα σκ
Το μπακραουντ του πρώτου γυναικείου wrestling show στο LA των 80ς…δλδ τί καλύτερο :stuck_out_tongue:
σε όποιον άρεσε το Orange is the New Black, επενδύει φουλ, ίδιοι παραγωγοί νομίζω

αλισον μπρι <3

Τι κουκλάρα είναι ρε γαμώτο…πως την κατάφερε ο αδερφός Franco που είναι σαν χαζό δεν καταλαβαίνω…

ναι αυτο ηταν αρκετα καλο

Συνεχίζοντας το καψιμο με τις αστυνομικες σειρές τελείωσα τον πρώτο κύκλο του broen. Αν και για την σειρά έχω ακούσει τα καλύτερα, η πρώτη σεζόν μου φανηκε απλά καλή, χωρίς όμως να ξετρελαθώ.

Saga Noren lanskrim Malmo :heart_eyes:

Και εγω το ιδιο ! Τελειωσα τη 1η σεζον το Πασχα μετα απο πολυ καλα σχολια και δεν απογοητευσε !

το Barry του Bill Hader ειναι πολυ καλο

Τo The Terror έσκισε, απλά και ωραία.

Εγώ ξεκίνησα το Lost in Space που είχε αναφερθεί πιο πάνω. 3 επεισόδια είδα μέχρι στιγμής και μου φαίνεται μαλακιούλα. Ίσως φταίει το ότι περίμενα κάτι διαφορετικό. Σαν παραγωγή είναι οκ αλλά θα μπορούσαν να βρουν 2-3 παιδάκια που να μπορούν να παίξουν.

διαβασα μετρια σχολια για το Lost in space ενω οταν ειδα το trailer με ενθουσιασε…

Εγω ειδα χτες το 7ο. Αλλα με χει στιγματισει το καρναβαλι στο 6ο. Σουρεαλ επος

Όντως το 6 είναι από τα επεισόδια που αφήνουν το στίγμα τους σε μια σειρά

Είναι τόσο καλό το “The Terror”, που αν κάποιος εκδοτικός οίκος (Ψυχογιός π.χ που έχει βγάλει κ τον Σκοτεινό Αρκτικό) το πάρει κ μεταφράσει θα γίνει μπεστ σέλερ εύκολα. Φαντάσου δλδ πόσο γαμάτο είναι το βιβλίο.