ΗΓΓΙΚΕΝ Η ΩΡΑ

η λογικη ηταν,αν λεμε αληθειες,τοτε να τις λεμε ολες και να μην κρυβομαστε πισω απο fanboylikia. @ Γρακχο, δε συμφωνω για κριση μονο βασει κορυφων,αλλα ακομα κι ετσι,στο γουστο μου,στα αυτια μου, το Hammerheart ειναι απατητη κορυφη

@ τραμπακουλα,επικα Bathory ειναι : blood fire death,hammerheart,twilight, nordland 1+2,blood on ice. Πατατα να θεωρησω ορισμενα απο nordland 2. Εσυ?

Από που προέκυψε όλο αυτό?

Ίσα ίσα είπα ότι από τη στιγμή που η κουβέντα γύρισε στα πιθανά ενδεχόμενα και τι μπορεί να θυμίζει στον καθένα μια μουσική όλα καλά.

Εμένα η βεβαιότητα και το προφανές της επιρροής πάνω στον quorthon μου φαίνονται άκυρα και το έγραψα. Ας πούμε το ομότιτλο του B.F.D που έβαλε ο τραμπ πιο πάνω αν είχε γρήγορα ντραμς θα έλεγε κανείς ότι θυμίζει μάνογουορ? Μάλλον όχι.

Και πούσαι πανούλη, πολύ αέρα έχεις πάρει, άμα γουστάρουμε μέχρι και βικη-νγκ καγιά θα το πούμε :!:

@Angmar
Και με όλα αυτά κατέρριψες ποιά ακριβώς κοσμοθεωρία, again?

Δεν χρειάζεται να καταρρίψει καμία κοσμοθεωρία για να αποδείξει κάτι. Ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τη μουσική/στιχουργική του εκάστοτε συγκροτήματος. Και, εν προκειμένω, την γνώμη του υπεράσπισε. Και καλά έκανε.

Χα χα χα. Είσαι αστείος ρε φίλε. Βάλε με στη θέση μου ω τρισμέγιστε κρισπ.

Α, που 'σαι, αν κανείς σου είπε ότι χάφτω το τρόλινγκ σου, μαλακία σου είπε.

Οτι οι Manowar ειναι οι αρχοντες της παρθενογεννεσης γιατι κατι τετοια διαβαζουμε και μας εχουν πεσει τα μαλλια. Το επικο feeling περνα απο μουσικη σε μουσικη (και υπ οψη, γουσταρω φουλ Μανογουορ και τα λεω αυτα).

Σε περιπτωση διαφωνιας, να ξερετε πως θα περιμενω αιτιολογηση α) γιατι δεν υπαρχει epic rock και β) γιατι οι Bolt Thrower δεν ειναι epic metal. ;p

Καλά, πήγαινε για ύπνο τώρα.

Και πολύ άργησες να πεις τέτοιου τύπου μαλακία.

Δεν είναι μαλακία και το ξέρεις :!:

Όχι πως θα σου πω κάτι που δεν ξέρεις, αλλά είσαι προβλέψιμος και κουραστικός. Αν, βέβαια, συνεχίσεις λίγο ακόμη ενδέχεται να με νανουρίσεις και να πάω να κρυφτώ και να κλάψω κάτω απο τα σκεπάσματα επειδή με έκανε ρόμπα κάποιος κρισπ στο φόρουμ του ρόκιν.

Πρώτον, ακόμα κι αν οι κορυφές δεν είναι αποκλειστικό κριτήριο, το ότι αναφέρεις δύο (2) albums στον αντίποδα αυτών των κορυφών σχετικά με Manowar δείχνει από μόνο του ότι συμφωνείς ότι οι κορυφές + τα υπόλοιπα αξιοπρεπή πράγματα των Manowar είναι σίγουρα περισσότερα από τις “πατάτες”. Αυτό ΣΙΓΟΥΡΑ δε δικαιολογεί αντι-μανογουορίλα. Δεύτερον, έστω ότι το Hammerheart είναι απάτητη κορυφή (εγώ θα έλεγα το Twilight αλλά δεν έχει σημασία). Αυτό από μόνο του σημαίνει ότι απλά συγκρίνεις τις κορυφές δύο συγκροτημάτων και λες ότι η κορυφή του τάδε είναι ψηλότερη. Και πάλι αυτό δεν είναι λόγος για εχθρική διάθεση απέναντι στο άλλο!

Έλα ρε Κρις μη μου κάνεις τον ανήξερο. Όταν λες “εσύ που ακούς έπικ <αυτό> ενώ εγώ που ακούω BATHORY <εκείνο>” τί κάνεις, απλά υψώνεις σινικά τείχη ανάμεσα σε υποτιθέμενες “φράξιες” επειδή έβαλα χέρι σε έναν φορουμίτη που ισοπέδωνε τη μία από τις δύο διαχρονικότερες αξίες ενός μουσικού είδους. Και ξαναλέω: μην ξηγιέσαι έτσι. Εγώ στην πραγματικότητα όλους όσοι μπορούν να νιώσουν το μεγαλείο του επικού μέταλ, είτε μιλάμε για Bathory, είτε για Manowar, είτε έχουν ακούσει πολύ ή λίγο πράγμα αλλά βέβαια ταυτόχρονα ξέρουν ΝΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, τους θεωρώ brothers που θα λεγε κι ο Νεοϋρκέζος. Κατά τ’ άλλα προφανώς και όλα καλά.

Α, btw, το ότι “αν είχε γρήγορα drums κανείς δε θα έλεγε ότι θυμίζει Manowar” δεν είναι πειστικό σαν επιχείρημα. The fact is, δεν έχει γρήγορα drums και μάλλον (τί μάλλον, σίγουρα) υπάρχει λόγος γι’ αυτό - ο Quorthon το βαλε να τσουλάει έτσι εμβατηριακά επειδή προφανώς ήθελε συγκεκριμένο feeling. Το ότι αυτό συνεπάγεται ότι το κομμάτι φέρνει μνήμες από Manowar είναι σα να λέμε collateral damage.

Όχι κάνεις λάθος, το “εσύ που ακούς έπικ <αυτό> ενώ εγώ που ακούω BATHORY <εκείνο>” αναφέρεται στα διαφορετικά background που ορίζουν το τι μπορεί να θυμίσει μια μουσική στον καθένα.

Όσο για τη δεύτερη παράγραφο, δε διαφωνώ κάπου, κυρίως επειδή μερικές δεκάδες ποστ πιο πίσω, εγώ ο ίδιος έχω βάλει τη δήλωση του qorthon ότι ΟΝΤΩΣ το drum beat που χρησιμοποίησε ο τότε ντράμερ είναι από manowar και ο ψηλός θεώρησε ότι ταίριαζε στα riffs και στη γενικότερη ατμόσφαιρα που ο ίδιος είχε κατά νου εκείνη την εποχή.

Έλα ρε Πάνο αφού το χάφτεις το τρόλινγκ του. Σε κράζει με ΕΜΦΑΝΗ διάθεση χαβαλέ κι εσύ απαντάς με σοβαρό ύφος. Ειλικρινά σου μιλάω: χαλάρωσε.

Εχμμμμ WHAT? Ποιός έγραψε ότι οι Manowar προήλθαν από παρθενογέννεση; :-s
Ακόμα κι ο φανατικότερος και πιο κατεστραμένος Manowarrior αναγνωρίζει ότι οι Manowar είχαν τις επιρροές τους πάνω στις οποίες πάτησαν για να δημιουργήσουν τον ήχο τους, όπως κάνουν όλα ανεξαιρέτως τα συγκροτήματα. Άλλο λέει: ότι η μετουσίωση των επιρροών των Manowar σε προσωπικό ύφος έχει ιστορικά μεγαλύτερη βαρύτητα από αντίστοιχες διαδικασίες στο συγκεκριμένο μουσικό είδος, για τον απλούστατο λόγο ότι οι Manowar ήταν οι πρώτοι. Κανείς άλλος δεν είχε παίξει έτσι πριν απ’ αυτούς. Σεβασμός και όλα τα υπόλοιπα για τους Bolt Thrower, αλλά μην τρελαθούμε, δεν έκαναν ακριβώς το ίδιο πράγμα με τους Μanowar.

Καμια εχθρικη διαθεση. Η λογικη του εξυμνουμε τις κορυφες και στις πατατες,που μπορει να βρισκονται και στον ιδιο δισκο,οποτε ειναι ανισος,καποιοι die hard οπαδοι των manowar σφυριζουν ανεμελα,ειναι του παραλογου. Λες και αν το παραδεχτουν,θα το μαθει ο αρχηγος και θα εχουν συνεπειες.

Fair enough

Ωραία, τότε ποιός ο λόγος να αντιδράς κάθε φορά που κάποιος αναφέρει ότι ο Quorthon είχε επιρροές ΚΑΙ από Manowar; Το ότι πιθανότατα αξιοποίησε τέτοιου είδους επιρροές στο πλαίσιο μιας πιο “φιλοσοφικής” αντίληψης της μουσικής (για τον απλούστατο λόγο ότι ήταν O ΓΑΜΗΜΕΝΟΣ QUORTHON) και όχι με τη στείρα μηχανική λογική που το κάνουν οι κοινοί θνητοί, αλλάζει επί της ουσίας κάτι στην εξίσωση;

Σ’ αυτό πραγματικά δε θα διαφωνήσω, αλλά επειδή δεν το συμμερίζομαι, θα αφήσω να απαντήσουν για τον εαυτό τους όσοι ενδεχομένως θεωρούν ότι αυτή η αναφορά απευθύνεται σ’ αυτούς.

Δεν το ειδες μαλλον γιατι εκανα μετα το edit. Γιατι οι Bolt Thrower δεν ειναι epic metal, και γιατι δεν υπαρχει αναλογος ορος στη rock μουσικη;

Διότι αν δεν αντιδρούσα σήμερα ας πούμε, το όλο θέμα θα είχε λήξει μετά την αντιπαράθεση με τον Jim ενώ τώρα περάσαμε ευχάριστα κάμποση ώρα ακόμα.

δυο μπυρες πηγα να πιω και κανατε το θρεντ κωλος…

και όπως είπε και ο Μπρεχτ, κάποια στιγμή θα έρθουν για τον quorthon οι manowαδες και δεν θα αντιδράσεις. Την επόμενη φορά θα έρθουν για τους Immortal και θα πεις οκ δεν ήρθαν για μένα. Γιατί να αντιδράσω? Μετά θα έρθουν και για τους primordial και πάλι δεν θα βγάλεις άχνα. Όμως στο τέλος θα έρθουν για σένα και τότε τι θα πεις?

@Angmar
Καλή ερώτηση. Για το πρώτο σκέλος, πραγματικά εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να πει κάποιος τους Bolt Thrower epic metal. Εξακολουθώ πάντως να αναρωτιέμαι πού ακριβώς κολλάει αυτό στην κουβέντα. Είπε ποτέ κανείς ότι το epic metal είναι μόνο οι Manowar και κανένας άλλος; Εγώ το μόνο επιχείρημα που βλέπω εδώ και τόσες σελίδες είναι ότι οι Manowar δικαιούνται ένα έξτρα κρέντιτ για τον πρωτοποριακό ρόλο που διαδραμάτισαν στα πλαίσια αυτού που λέμε epic metal. Υπάρχει ένσταση επ’ αυτού;

Για το δεύτερο σκέλος; ΟΚ το ότι δεν υπάρχει όρος epic rock έχει περισσότερο ιστορικούς λόγους παρά οτιδήποτε άλλο. Δηλαδή μιλάμε για μια εποχή στην οποία περνάμε στο hard rock και το heavy metal και απλά για τον περισσότερο κόσμο δεν υπήρχε λόγος να εφευρεθεί καινούριος όρος για κάποια συγκροτήματα που έτσι κι αλλιώς ταίριαζαν έτσι κι αλλιώς στους ήδη διαμορφωμένους καινούριους όρους. Αυτό αποδεικνύεται κι απ’ το γεγονός ότι ακόμα και σήμερα οι Black Sabbath χαρακτηρίζονται heavy metal και όχι doom metal από τη συντριπτική πλειοψηφία των μουσικόφιλων - παράδειγμα. Φυσικά στις αρχές των 80’s ήταν διαφορετική η κατάσταση. Για μουσικές όπως αυτές που έπαιζαν οι Manowar κάποιοι αποφάνθηκαν ότι χρειαζόταν καινούριος όρος στο πλαίσιο του μέταλ - αυτός είναι ο λόγος που υπάρχει ο όρος epic metal αλλά όχι ο αντίστοιχος epic rock. Αλλά εγώ θα ρωτήσω πάλι: Αν είχε εφευρεθεί στα 70’s ο όρος epic rock για να βάλει μέσα τους Queen που είπες, ή τους Wishbone Ash ή τους Rainbow ή άλλα τέτοια γκρουπς, αυτό τί σημαίνει, ότι δε θα υπήρχε λόγος να διατυπωθεί μετά ο όρος epic metal;