Τζίμης Πανούσης

το αγαπημενο μου

4 Likes

Θα σε θυμάμαι για πάντα σε μια γωνιά στης Μαργαρίτας ή στο Marabu να κάθεσαι χαλαρός και ήρεμος. Και κάπου το 86 στη ντίσκο μύλο την επική σου εμφάνιση με βερμούδα πουκαμίσα και γραβάτα. Καλό ταξίδι Τζιμάκο.

4 Likes

καλο ταξιδι Τζιμακο!!!

3 Likes

Κρίμα ρε γαμώτο.

2 Likes

Καλό Ταξίδι Τζιμάκο…

1 Like

Φαν του χιουμορ και της σατιρας του τζιμακου δεν ημουν ιδιαιτερα,ηταν μοναδικος σε αυτο που εκανε και δεν κολοσε να ασκει κριτικη στα παπαδαρια,τις κυβερνησεις,δημοσια προσωπα κλπ.

Δεν μπορουσες να καταλαβεις ευκολα ποτε τρολαρει και ποτε κατι το εννοει σοβαρα.Αχ Ευρωπη,εσυ μας μαρανεεεες…

1 Like

Ημουν σπιτι μου το Σαββατο οταν μου εστειλε ο αδερφος μου μηνυμα οτι πεθανε και πραγματικα παγωσα… Οντως δεν ηταν “κεραυνος εν αιθρια”, αλλα δεν ηθελα να το πιστεψω, μεχρι που σκεφτηκα οτι θα ηταν λαθος ειδηση. Κριμα, κριμα, κριμα, μονο 62 χρονων… Τεραστια απωλεια ενος μοναδικου καλλιτεχνη με τοσο ξεχωριστη προσωπικοτητα. Πραγματικα ο Τζιμης Πανουσης δεν εμοιαζε με κανεναν και πλεον ειμαστε φτωχοτεροι χωρις αυτον κοντα μας. Θα μας λειψει παρα πολυ…

R.I.P. Τζιμακο θα μας λειψεις οσο δεν φανταζεσαι…

2 Likes

Όντως δεν το φαντάζεται…

1 Like

την βρήκα άκρως ενδιαφέρουσα και σκέφτηκα να την μοιραστώ, αφού εδώ Τζιμάκος είναι περίεργα σοβαρός , δεν κάνει σχεδόν καθόλου χιουμορ και σε ορισμένα σημεία βγάζει και “εσώψυχα”

1 Like

η αποσταση μεταξυ του Πανουση των Μουσικων Ταξιαρχιων και του “Τζιμακου” ειναι οση και η αποσταση μεταξυ του Χαρυ Κλυν του Αλαλουμ και της γραφικης ψεκασμενης περσονας του τωρα.

Και βασικα ειναι αυτη

οποτε καλο ταξιδι “Τζιμακο” γιατι ο κανονικος Πανουσης μας ειχε αφησει εδω και παρα πολυ καιρο

1 Like

Δεν φταίει ο νεκρός αν τον καπηλεύονται μέχρι και οι τυχοδιώκτες που χλεύαζε. Βασικά, επίσης τυχοδιωκτικό είναι το να ρίξεις ευθύνη στον νεκρό για αυτό το πράγμα, με αφορμή το ότι έκραζε το κόμμα σου, όσο ζούσε.

4 Likes

Έπρεπε να μην το κράζει, γιατί έπρεπε να σκεφτεί ότι μπορεί ο Τζήμερος και οι πιθηκοχρυσαυγίτες να το χρησιμοποιούσαν.

2 Likes

το κομμα μου ο Πανουσης το “εκραζε” απο το 80, αλλα κι εγω και πολλοι ακομη συμπαθουντες το κκε τον συμπαθουσαν ή εστω εκτιμουσαν αυτο που εκανε.

το κομμα μου επισης ειχε παρει θεση υπερ του Πανουση μεσω του Ριζου το 2000 οταν τον ετρεχαν ο Ντογιακος με τη Λουκα.

Το ποιους χλευαζε ο “Τζιμακος” (κι οχι ο Πανουσης) τελευταια αστο…Αριστερη Χαμας ελεγε τη Χρυση αυγη και οτι κανει κοινωνικη πολιτικη. Κανε ενα απλο search.

Οι απόψεις και οι συμπάθειες σου γνωστές. Μια ερώτηση όμως όσον αφορά την συγκεκριμένη περίπτωση Πανουση…τον έχεις παρακολουθήσει ποτέ από κοντά? Σου έχουν πει “κάποιοι” περί αυτού ή απλώς κάνοντας “search” έχεις βγάλει συμπεράσματα?

Η πλακα ειναι οτι εγκαλειτε εμενα οτι δεν ειμαι αντικειμενικος με τον “Τζιμακο” λογω κκε, ενω στη πραγματικοτητα οι αντικειμενικοι δεν ειστε εσεις που επιλεγετε να κανετε τις στρουθοκαμηλους και να δικαιολογησετε τη φαιδρη καταληξη που ειχε σα καλλιτεχνης απλα και μονο επειδη μοιραζεστε μια κοινη αντιπαθεια για το κκε.

Αν δε μπορειτε (θελετε) να καταλαβετε τη διαφορα μεταξυ του “παιδια της ΚΝΕ” των Ταξιαρχιων και της αισχρης “Κατιουσας” που ολως τυχαιως το ποσταρε ο Τζημερος ή τη διαφορα του να τη λεω στο κκε για το Χημειο με το να ξεπλενω τη Χρυση Αυγη λεγοντας οτι ειναι δεν ειναι φασιστες αλλα γραφικοι και κανουν κοινωνικη πολιτικη, τοτε τι να πω οκ

Οι απόψεις και οι συμπάθειες σου γνωστές. Μια ερώτηση όμως όσον αφορά την συγκεκριμένη περίπτωση Πανουση…τον έχεις παρακολουθήσει ποτέ από κοντά? Σου έχουν πει “κάποιοι” περί αυτού ή απλώς κάνοντας “search” έχεις βγάλει συμπεράσματα?

δε ξερω ποσο χρονων εισαι, το πιθανοτερο ειναι να εισαι μικροτερος μου, τον Πανουση τον παρακολουθουσα και τον ακουγα απο την αρχη της καριερας του οποτε ναι εχω πολυ καλη αποψη, εκτος κι αν πρεπει να βγαιναμε για καφεδακι καθε μερα για να τον κρινω

[quote=“angel7, post:495, topic:2324”]
…και της αισχρης “Κατιουσας” που ολως τυχαίως το ποσταρε ο Τζημερος…[/quote]

Το αν είναι φαιδρό το τραγούδι, τι εννοούσε ή που τελικά αποσκοπούσε το συζητάμε. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ο συνειρμός: “αφού το ποσταρε ο Τζήμερος” άρα…Άρα τι? Ήλπιζε ή στόχευε ο Πανούσης σε μια γελοία και ύποπτη αν θέλεις, προσπάθεια του Τζήμερου να καπηλευτεί το γεγονός, προς το οποιοδήποτε όφελος του? Μήπως τελικά σε κάποιους έκατσαν κουτί τα ποσταρισματα του Τζήμερου και του χρυσαυγουλου προκειμένου να προσθέσουν ένα ακόμα όπλο στην φαρέτρα τους εναντίον του οποιοδήποτε Πανούση που "θίγει’ το Αγιο Δισκοπότηρο τους?

Δεν είχα σκοπό να την βγάλουμε έξω να την μετρήσουμε. Ο λόγος που το ρώτησα είναι ότι αφού παρακολουθούσες Πανούση δεν μπορεί να μην διαπίστωνες ότι οι συσχετισμοί ΧΑ-ΚΚΕ μπορεί να ήταν σε σημεία υπερβολικοί, θεωρώ όμως ότι περισσότερο ήθελαν να τονίσουν την πορεία-κατάντια του ΚΚΕ που ονειρευόταν ο Πανούσης, παρά να προπαγανδίσει υπέρ οποιουδήποτε.

Για παράδειγμα στην περιβόητη εκπομπή της Ελληνοφρένειας, είχε αναφέρει ότι δεν γουστάρει στην Βουλή ούτε ΚΚΕ, ούτε ΧΑ και γενικώς φασίστες από όπου κι αν προέρχονται. Καταλαβαίνω πως κάποιος μπορεί να είναι σφόδρα αντίθετος με τη φραση “φασίστες του ΚΚΕ” αλλά νομίζω ότι αυτό απέχει παρασάγγας από το ο Πανουσης στα τελευταία του είχε εκτροχιαστεί και έκανε…“ανοίγματα” προς την ακροδεξιά.

1 Like

Αυτά είναι δικά σου λόγια από τη δική σου ερμηνεία στο τι έλεγε ο άνθρωπος. Για αυτό σε κατηγορώ πως καπηλεύεσαι τον νεκρό

1 Like

[quote]Μ.Σ Πιο ανησυχητικό, κατά τη γνώμη μου, είναι ότι από τα κόμματα που παραμένουν σταθερά είναι η Χρυσή Αυγή. Έχουμε τόσους φασίστες γύρω μας;

Τ.Π «Όχι, καμία σχέση. Είναι ψήφος αγανάκτησης. Προσέξτε, η Χρυσή Αυγή έχει αντιγράψει το πρόγραμμα της ΧΑΜΑΣ, της αριστερής ΧΑΜΑΣ και κάνει μία κοινωνική πολιτική που κανονικά έπρεπε να κάνει το ΚΚΕ. Και για αυτό έχει κάποια λαικά ερείσματα, γιατί έχει μπει στον κοινωνικό ιστό μέσα, στους φτωχούς ανθρώπους, εκεί που υπάρχει το μεγάλο πρόβλημα κι επεμβαίνει κοινωνικά. Αλλά δε νομίζω, φούσκα είναι. Δε νομίζω ότι θα κάνει ζημιά. Είναι γραφικοί, δεν είναι φασίστες φασίστες. Δεν νομίζω ότι μπορούν να κάνουν κάτι».[/quote]

Ορίστε το απόσπασμα από τη συνέντευξη.

1 Like

greektrooper να στο πω αλλιως?

“Τα παιδια της κνε” ο Τζημερος δε θα το ποσταρε ποτε.
Την Κατιουσα τη ποσταρε.

Δε μπορω να το κανω πιο λιανα.

Επισης δε χρειαζεται να κανεις ανοιγματα προς την ακροδεξια εν γνωση σου. Μπορει στο μυαλο σου να νομιζεις οτι εισαι ο Πανουσης του παρελθοντος και μιλας ριζοσπαστικα και στη πραγματικοτητα να εισαι ο “Τζιμακος” του τωρα που αναπαραγει τις αντιδραστικες μαλακιες των χουντογερων.

Οπως εγραψα και πριν και αυτος και ο Χαρυ Κλυν ειναι χειροπιαστες αποδειξεις οτι τα στερνα δε τιμουν και τοσο τα πρωτα.

karvou ποια ειναι η ερμηνεια που κανω; Το ιδιο αποσπασμα που ποσταρε ο pantelis γραφω.
Και λιγα χρονια πριν ειχε ξανακανει παρομοιες τραγικες δηλωσεις

Όσοι υποστηρίζουν τους φασίστες και είναι κυρίως νέοι, το κάνουν μόνο για τους μετανάστες και από αντίδραση. Και από μια πλευρά καλά κάνουν, είναι υγιής αντίδραση με λάθος τρόπο. Σου λέει ο άλλος. δεν θέλω αυτό το κοινοβούλιο, θέλω να μπεί μέσα ένας πιθηκάνθρωπος και να τους αρχίσει στα σκαμπίλια.

Το έχουνε στήσει πολύ καλά το πράγμα, οι Εβραιοναζήδες

Αυτοί θα εξαφανιστούνε σε λίγο καιρό που θα λυθεί το πρόβλημα με τους μετανάστες. Γιατί έχουμε γεμίσει καλάσνικοφ και μπαίνουν παντού και κάποιος πρέπει να κάνει μήνυση στο Σαμαρά που είχε ανοίξει τα σύνορα και γέμισε η χώρα από τους φυλακισμένους της Αλβανίας.

Γιατί πιστεύεις ότι εκατοντάδες χιλιάδες (περισσότεροι από ότι ψηφίζουν ΚΚΕ) συμπολίτες μας ψηφίζουν ΧΑ; Υπάρχει ένας μόνο λόγος; Υπάρχουν πολλοί λόγοι;