Τρύπες

θα μπορούσε να ειναι ετσι, απλά το εξώφυλλο με τον καπνό και η εικονα απο κατω με πανε κοντά σε αυτα που είπα πριν

*τέχνες. τι ωραίο πράγμα. όπου θέλουν σε πάνε.

με αλλα λογια η ελευθερια που κρυβεται απο κατω

και ο κριμσον εννοει οτι αντλει την φραση αυτη,απο το οτι λαμπει τελικα δεν ειναι χρυσος.

Οι Ζαμπέτας/Παπαδόπουλος τι απίστευτο δίδυμο.
Δηλαδή ποιος ήταν αυτός που παιζε όλα τα άκυρα θέματα? Άκουγα μία συνέντευξη του Ζαμπέτα και λέει μετά από την ηχογράφηση των μερών της κιθάρας ενός τραγουδιού (από το κεφάλι), αγκάλιαζαν ο ένας τον άλλο.

στον ΠΟΥΤΣΟ μας τα πουστριλίκια τους την ώρα των ηχογραφήσεων ρε, εμείς για τη μουσική τούς ακούμε.

όχι ρε αδερφέ μου (σ.σ. είμαι λίγο φασίστας, δεν πιστεύω να σε πειράζει το “αδερφέ”), δεν είναι πουστριλίκια! Ο ένας είναι παντρεμένος κιόλας απ όσο ξέρω. Εσύ δεν έχεις αγκαλιάσει ποτέ φίλο σου?

μόνο αν τον έχω γαμήσει νωρίτερα.

κανε καμια φουσκα με τη μυξα σου να περασει η ωρα ρε

λέμε μια μαλακία και ο Δονκονσταντίνο πετάγεται να χαλάσει τη στιγμή αμέσως ρε πούστη μου. Re Don δεν έχεις τηλεόραση σπίτι αγορίνα μου?

Τριπλ ποστ γιατί έτσι μου αρέσει.

Τελικά εκτός από το ριφ του “Ασφάλεια” ποιο άλλο ριφ έχουν κλέψει οι Τρύπες?
Είχα ακούσει είτε το “Εδώ” ή το “Δεν χωράς πουθενά” από μια ξένη μπάντα νομίζω. Κάναν διασκευή στις Τρύπες? Το μούργεψαν οι τελευταίοι? Τι συμβαίνει?

και για οποιον πει οτι λεωμαλακιες οριστε ρε άπιστοι Θωμάδες :


STFU twra

μεγάλη μπαντα ισως απο τις καλύτερες στο Ελληνικό ΡΟΚ τους έχω δει 3 φορές στα νιάτα μου σαν έφηβος

ΣΤΟΝ ΚΩΛΟΛ ΣΟΥ ΦΑΣΙΣΤΑ

Allo ena kommati pou exoun ksepatikwsei oi Trypes einai touto dw pantws

The Sound - The Fire

μόνο ετσι θα έπρεπε να γιορτάζεται ο αγιος βαλεντινος

Τρυπες
2 πρωτοι δισκοι καλη μουσικη αλλα τιποτα το ιδαιτερο η το πρωτοτυπο ξεπατικοτουρες απο group post punk
και στιχοι σαν το "το μπλουτζιν που θελεις να αγορασεις
και κανα τζιν στο μπαρ να με κερασεις"
που μου θυμιζουν αυτα που γραφε η δημητρα παπαδοπουλου στους απαραδεκτους οταν το παιζε ποιητρια “να κανουμε εναν γυρο να φαμε και ενα γυρο”

το παρτυ στον 13 οροφο ειναι καλυτερο το “αχαρη μερα” ωραια μουσικουλα αλλα την εχω χιλιοακουσει επισης ο τιτλος θα μπορουσε να λεγεται “παρτυ στον 13 οροφο μαζι με τους joy division” καθως 2-3 τουλαχιστον κομματια ειναι 100% αντιγραφη μπασου και 80% κιθαρας

μεχρι εδω λογικο οτι δεν ειχαν σχεδον καμια αναγνωριση και παιζανε στα καμενα βουρλα με 15 ατομα κοινο και απορω μετα που καναν επιτυχια γιατι το τονιζανε αυτο αδικηθηκανε δηλαδη??ελεος

3 δισκος τρυπες στον παραδεισο…ενταξει παιζει να ειναι ο χειροτερος δισκος του ελληνικου ροκ(αν εξαιρεσεις το εδω και ακομα 1 κομματι)
πραγματικα εμετος κατι γελοιοτητες τυπου “τα κανονικα παιδια” “Αυτο που οι σκυλοι βαφτισαν” κλπ ειναι να τα ακουνε τιποτα ψευτοψαγμενοι σε ελευθερο καμπινγ ενω ειναι με το iphone στο χερι

4 δισκος 9 πληρωμενα τραγουδια
οπου εδω υπαρχουν και τα 2 καλυτερα κομματια τους που τους εδωσαν σε μεγαλο βαθμο και την φημη που εχουν “δεν χωρας πουθενα” και "τρενο"
χωρις αυτα τρυπες-ξετρυπες…δυσκολα παιδια…

5 δισκος κεφαλι γεματο
καλογιαλισμενος ηχος και εξευγενισμενος η καλητερη παραγωγη που καναν
αλλα και εδω το “Ακουω την αγαπη” πχ το βασικο riff και τον ρυθμο τον εχω ακουσει 2025 φορες αλλα με την ερμηνεια του αγγελακα λες “πω τι κομματαρα”

6 δισκος και τελευταιος μεσα στην νυχτα των αλλων
αστα να πανε…μονο η γιορτη αξιζει ολος ο αλλος δισκος ειναι σαν κανα γκρουπακι που θα το ακουγες συμπαθητικα στο φεστιβαλ του αρδα αντε βαρια βαρια στο river party

παει ο αγγελακας στην θαλασσα και εχει ετοιμους τους στοιχος απο το νεο του κομματι
"βλεπω ενα πλοιο μεσα στο νεροοοο
κοιταω τον ουρανοοοο"

και αρχιζουν οι αλλοι “πωωωω τι ειπε το ατομο ποιητης ποιητης!”

για μενα οι τρυπες ηταν 80% αγγελακας και 20% η μουσικη τους και οι αλλοι
και οταν λεω αγγελακας ειναι η χαρακτηριστικη και ιδιαιτερη(αλλα πολλες φορες εκνευριστικη και κουραστικη)ερμηνεια του
και χιπ χοπ να τραγουδησει θα τον ακουσει ο κοσμος γιατι εχει την ιδιαιτεροτητα
οι αλλοι δεν ειναι τυχαιο που χαθηκανε απο το προσκηνιο αφου οι μουσικες τους δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο και χωρις τον αγγελακα…δυσκολα

επισης κατι τελευταιο
το 1999 που βγαζουν οι τρυπες το "μεσα στην νυχτα των αλλων"
το ιδιο ετος βγαζουν οι ενδελεχεια το “χαρτινες σαιτες”

εμενα γιατι μου φαινεται οτι το δευτερο ειναι κλασεις ανωτερο??

παρολα αυτα στην τοτε Ελλαδα ειχε μεγαλο ιμπακτ,ο κοσμος ενιωθε αληθινη εκτονωση μεσα απο συνολο της μουσικης που δημιουργουνταν και σπανια εβγαιναν μουσικοι που εβγαζαν καθαρη ειλικρινεια αλλα και αποψη με μεγαλο ενδιαφερον.

Ο κοσμος αγαπησε την εικονα που δημιουργησαν οι Τρυπες.Ο κοσμος δε κοιταει παντα καθαρα το μουσικο κομματι αλλα θελει κυριως να εκφραστει.Η Τρυπες διατηρησαν με μεγαλη επιτυχια την ακεραιοτητα και αυθεντικοτητα τους και τελικα βραυβευτηκαν με την καταξιωση τους.Υστερα και στα πλαισια αυτου του γεγονοτος ο κοσμος εκτιμησε και τα πρωτα αλμπουμ αφου πλεον γνωριζαν το τι πραγματικα θελουν να δωσουν οι Τρυπες.

Αν παμε συγκριτικα να εκτιμησουμε και αλλες μπαντες στο τελος θα καταληξουμε να εχουμε μια μηδενιστικη μηχανη η οποια εκτοπιζει ενα σωρο αλλους παραγοντες στη λειτουργια της.

κυριως το λεω αυτο επειδη παραξενευεσαι για την αναγνωριση τους.

ps:ο συντ μπαρρεττ ειχε πει οτι ο κοσμος φυσικα δεν αγαπαει τους μπιτλς για τη μουσικη τους αλλα για την εικονα κυριως που βγαζουν σαν ατομα αλλα και τις ενεργεις τους στα πλαισια αυτης.

Πραγματικά μεγάλο σουξε οι τρύπες στα 90s. Ιδιαίτερα στο ασθενές φύλο με αποτέλεσμα τα live τους να έχουν επιπλέον ενδιαφέρον!
Παντως υπήρχε μια περίοδος που είχαν απήχηση πολλά πράγματα σχετικά/προερχόμενα από τη Θεσσαλονίκη.Τα γκρουπάκια απο κει ξεφυτρώνανε σαν τα μανιτάρια

Δηλαδη οι Mushrooms που ειχε ο Ζαμπετας πριν τις Τρυπες ειναι απο τις μουσικες που δεν …ειχαν το κατι ιδιαιτερο;;; :roll:

PRIN ARXISOUME TA KOMPLEXIKA PREPEI NA KANOUME K SWSTO ELEGXO GAMW THN HMIMA8EIA.

TO TRAGOUDI TWN PUKE HXOGRAFH8HKE K KYKLOFORHSE TO 1985,

ENW H ASFALEIA:

ROUFAAA

salon ποστ τραγικότητας. έχεις βγάλει την μπάντα χειρότερη και απο την τελευταία της γειτονιάς, έχεις πιάσει να σχολιάσεις τα καλύτερα κομμάτια της μπάντας βρίσκοντας τα χιτακια, και ειρωνεύεσαι στίχους και λογική κομματιών όπως αυτό που οι σκύλοι…[-X