Τρύπες

ΝΑΙ,ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΥΣ.
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΙΣΚΟ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΜΟΥΣΙΚΗ Κ ΣΤΙΧΟΥΣ,
ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΟΚ ΑΠΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ.?!!??

Θειλα ολο το ποστ για να καταληξει τελικα οτι οι χαρτινες σαιτες ηταν κλασεις ανωτερο απο το μεσα στη νυχτα των αλλων

ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕ τι παιρνετε μερικοι;(και τωρα θα πεταχτει καποιος και θα πει πως του την πεφτω ετσι)

Ετσι ετσι

εντωμεταξυ παω να βαλω ενα μπλου τζιν και να πιω ενα τζιν (Π-Ο-Ι-Η-Σ-Η!):lol:

Το 1999 πάντως είχα ΛΙΩΣΕΙ απ τα γέλια με αυτούς.

Πιλάτος,ίσως ο πιο κομπλεξικός συντάκτης που πέρασε έβερ απ την “Ελληνική Σκηνή” στο M.Hammer.Ήταν τόσο βλάκας που πραγματικά μου προκαλούσε οίκτο και λύπηση.
Μετά βέβαια πήγε νομίζω στο Penthouse αρχισυντάκτης,όπου και πρέπει να τον έκανε λάστιχο.

Ποτέ δεν ασχολήθηκα πολύ, αλλά πριν ένα χρόνο είδα τον Αγγελάκα στο Χαλάνδρι και ήταν από τις πιο ροκ / τρου / και γαμω / κτλ συναυλίες που έχω δει.

θέλω να απαντήσω αλλά τι να πεις. μιλάνε μερικά πράγματα απο μόνα τους…

thread [B]Jim Morrison vs John Lennon[/B]

ενώ οι Doors έχουν το γνωστό ψαγμένο τραγούδι: “Hello, I love you, won’t you tell me your name”

ή οι άλλοι ψαγμένοι στίχοι: “Show me the way to the next whiskey bar”

#-o:lol::lol::lol:

Καλά κάνεις και του τη λες, κι εγώ μαζί σου, αλλά αυτό ήταν ατυχές παράδειγμα τραγουδιού που έχουν διασκευάσει οι Doors με credits στους Bertolt Brecht/Kurt Weill και προέρχεται από το θέατρο. Το άκουσα και στην “Όπερα της Πεντάρας”. Δεν έχει καθόλου τυχαίο στίχο.

Ετσι ποιος Jim morrison αγγελακας

παντως εχει πλακα μερικοι που το παιζουν "χαρντορ"φανς των τρυπων οταν καναν συναυλιες τελη 80 αρχες 90 μπορει και στα 100 μετρα απο το σπιτι τους
εκεινη την ιδια ωρα ακουγαν Δακη :roll:

KALA,AKOY ESY RE KARMIRH,MIZERE [U]ENDELEXEIA [/U]FORONTAS SALVARIA
K ASE EMAS NA PINOYME TZINARES ME μπλου τζιν
K NA TRAGOUDAME:
‘GRIA POUTANA POU XYRIZEI TA PODIA THS-GINAME ARRWSTOI APAYTHNA OLOI.’

ΔΑΚΗ ΑΚΟΥΜΕ Κ ΤΩΡΑ ΟΠΩΣ ΕΞ’ΑΠ’ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΡΕ ΚΑΡΜΙΡΗ.ΜΙΖΕΡΕ ΜΕ ΣΑΛΒΑΡΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣ ΕΝΔΕΛΕΧΕΙΑ.
ΑΝΤΕ ΠΛΕΞΕ ΚΑΜΜΙΑ ΤΖΙΒΑ ΝΑ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΡΕ salon-ATE,ΑΝΤΙ-μπλου τζιν.

ΨΗΣΟΥ

τι να κανουμε η ενδελεχεια δεν ειχαν κολλητηλίκια με κατι λωρηδες κλπ να τους προωθουν:roll:

καταρχας ο πρωτος δισκος ΗΤΑΝ πανκ και οι στιχοι στο πανκ ειναι ξεροι και ωμοι αλλα με το δικο του ιδιαιτερο νοημα.σε που ο Αγγελακας ηταν 10 κλασεις μπροστα οσως αφορα αυτο το κομματι.

Αυτα που λες για δημητρα παπαδοπουλου ειναι παπαριες δικες σου που τις λες στην παρεα σου και χαμογελατε και δεν εχουν καμια σχεση με καποιο στιχο στους δισκους.

αυτο που λες οτι ειναι παραλλαγη των Joy Division για δωσε ρε μαγκα ενα κομματι που να μη μοιαζει με καμια μπαντα να σου πουμε μπραβο ρε αυτο το αποσταγμα σοφιας που εγραψες εδω τελικα ειχε κατι να πει

ή πολυ απλα γελοιε τυπε σαν ατομα κρατησαν τη μπαλα χαμηλα και ηταν low profile,δεν καναν τις παπαρουλες οπως κανουν οι περισσοτερες νεες μπαντες δλδ δε λειτουργουσαν γιατι ηταν μοδα ή γιατι ηθελαν να γαμησουν.Επαιζαν μουσικη και αυτο και μονο ηθελαν.Ουτε καβαλουσαν το καλαμι,ουτε τα καναν ολα για τα λεφτα.Ηταν σταθεροι χαρακτηρες και το τιμημα για αυτο ειναι η οχι ευκολη αναγνωριση.Μπορει να μην πετυχαιναν ποτε αλλα στη συνειδηση τους παω στοιχημα θα ηταν ικανοποιημενοι με τους εαυτους τους γιατι καναν αυτο που ηθελαν.

ναι μπραβο μεγαλε γκουρου.Εζησες την ζωη και ηρθες να μας πεις πως ειναι τα πραματα.Χειροτερος δισκος του ελληνικου ροκ(ΑΑΑαααλλαααα θα σας κανω τη χαρη για το “Εδω” και ενα ακομη κομματι νααααι μ αρεσε και μενα).

ξεκαθαρα γιατι το ενα πληρωμενο τραγουδι και η μασκα που κρυβεις,το ολες οι απαντησεις και το τσιφτετελι ειναι για κατι μπαντες που παιζουν σε κατι φεστιβαλ σε βουνα και σε κωλοχωρια 5 η ωρα το απογευμα με 5 ατομα κοσμο.
εδψ ακομη απορω πως τα λες αυτα.

ε ναι μαλακια τραγουδι ρε αφου εχεις ακουσει τον ρυθμο πολλες φορες στο κασετοφωνο σου
κατα τ αλλα εγκρινεις το δισκο ε?

ναι.Εχουμε και λεμε.Μιλαμε για μια μπαντα που πλεον μαζευε και 10.000 κοσμο σε συναυλια της,ηταν η μοναδικη που ειχε φαν να την ακολουθουν με μηχανες(300 μηχανες πρπ?) σε καθε σημειο της ελλαδας,εχει διαμορφωσει δικο της στυλ,εχει κερδισει σεβασμο σου δινει να καταλαβεις οτι αυτα που παιξαν τα εκαναν γιατι ειναι τεμπεληδες και βαριοντουσαν.οκ.

επειδη κανεις δε αναγνωρισε τους δισκους σου στιχους μη βγαζεις τωρα το κομπλεξ στο Αγγελακα.

συμφωνω

ρε μαλακα συγκρινεις τωρα μια μπαντα που ειναι για το μπουτσο,που ακομη και ο Ευτυχης Μπλετσας γραφει καλυτερους στιχους ,και ακομη αναρωτιεσαι γιατι οι ενδελεχεια εβγαλαν καλυτερο δισκο.
Κοιτα να δεις κατι παραξενοι

ΕΠΙΚΟ ΠΟΣΤ !!! 8)8)8)8)8)

Γιατί ρε τρολλάρετε με το τρόλ :slight_smile: Ρε πανηλίθιε Salon αφού δεν σου αρέσουν οι τρούπες τι μας τα πρήζεις τα @@, θες να μας αλλάξεις γνώμη δλδ? Δηλαδή αμα δεν μου αρέσουν τα μούτρα σου να πάω στη γκόμενα σου να της πρήξω τα @@ και να της λέω "μα με τι μαλακόφατσα είσαι ρε κοπέλα μου ελά σε μένα που την έχω και φαρδιά " κλπ κλπ…αίντε βάλε ότι θές ν ακούς και κόψε το πρήξιμο καλοκαιριάτικα με τις τρύπες, μιζερολαπά παπαροβιόλη…τζούς λέμε

αχαχα τραγικοι απλα οι fanboys :lol:

οταν ακουτε την αληθεια σας χαλαει
οτι δηλαδη ενα μετριο προς καλο συγκροτημα πηγαν να το περασουν σαν μυθο της ελληνικης ροκ και τον αγγελακα σαν τον ελληνα jim morrison και μεγα ποιητη(ενω στα 100 πραγματα τα 90 που ελεγε ηταν οχι απλα μαλακιες αλλα αρχιμαλακιες )

ελα ακουστε το αγαπημενο σας κομματι fanboys και ξεσαλωστε στον ρυθμο
ελα matia και DonConstantino
ΑΓΟΡΙΝΕΣ ΜΟΥ! ΕΛΑ ΚΟΥΝΗΘΕΙΤΕΕΕ ΑΚΟΥΣΤΕ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ

Βρήκαμε τον κάτοχο της μίας και μοναδικής αλήθειας!! #-o

__Χαχα, διασκέδασα και χθες, αλλά ‘σιγά μην κάτσω να απαντήσω’ έλεγα, εδώ ο άλλος νομίζει πως αυτά που λέει είναι Η ΑΛΗΘΕΙΑ και όχι η προσωπική του γνώμη :stuck_out_tongue:
τελικά, έχει λίγο ενδιαφέρον όπως εξελίσσεται η κουβέντα, όπερ και…

__Φίλε/η Salon, θα απαντήσω μόνο γιατί έχω αγορασμένο όταν βγήκε το cd των Ενδελέχεια που αναφέρεις (πολύ ωραίο cd, όπως και ένα των Μπλε που είχα αγοράσει εκείνη την περίοδο, το “έλα να δεις” ή κάτι τέτοιο).

__Που λες:

“και είμαι 'γω, και είσαι 'συ
και μοιάζουμε σαν χάρτινες σαϊτες
που 'χουν καρφώσει για καλά,
στην οροφή του σινεμά,
κάτι αλήτες,
που 'χουν καρφώσει για καλά,
κάτι αλήτες”

__Το αγαπάω το cd-άκι, γιατί ήταν πολύ αξιοπρεπής δουλειά και είχε μέσα το “Κλωστές”, τις “Χάρτινες Σαϊτες” και το αγαπήμενο μου “Δεν είμ’ αυτός που θες” (ξέρω οτι είναι “είμαι” αλλά το τονίζω, όποιος κατάλαβε, κατάλαβε) το οποίο το είχα βάλει να παίζει όποτε έκλεινε ο υπολογιστής μου για ήχο απενεργοποίησης γιατί ο καημένος δε μπορούσε να μου τρέξει ούτε το NBA live '97 (αν θυμάμαι καλά) και… δεν ήταν αυτός που ήθελα :stuck_out_tongue:

__Αλλά, για σοβαρό και καλογραμμένο (ειδικά το δεύτερο μισό) ΡΕΦΡΕΝ, του ΣΙΝΓΚΛ και ΒΙΝΤΕΟΚΛΙΠ σου, από τον ΟΜΟΤΙΤΛΟ δίσκο σου… δε το λες… :wink:

__Ο Αγγελάκας (ΓΙΑ ΟΣΟΥΝ ΞΕΡΟΥΝ ΔΥΟ ΡΗΜΑ-ΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ) είναι (ΠΑΡΑ) ΠΟΛΥ αξιόλογος στιχουργός με (ΠΑΡΑ) ΠΟΛΥ ενδιαφέροντα δείγματα ποιητικά. Μπορεί να έχει ξεσηκώσει μέχρι και Πάβιτς, αλλά αν πιστεύεις στην παρθενογέννεση και κυρίως, οτι αυτός είναι ο μόνος δρόμος, τότε, ίσως να πρέπει να αναθεωρήσεις.

__Το επιπεδό του, είναι μίλια μακριά. Τώρα αν έχει γράψει μέτρια πράγματα, έχει. Και? Δικαίωμά του. Και απο τη στιγμή που με τη στάση ζωής του (πού ‘ναι το ριγιούνιον Τρύπες που θα μοσχοπουλούσε σαν τρελό οέο?) εδώ και πολλά χρόνια (και όχι μονο με το παράδειγμα που παρέθεσα), αποδεικνύει ότι το κάνει για την ψυχή του και την τέχνη το όλο πράγμα κυρίως, ε, ας πειραματιστεί και ας προσπαθήσει όσο θέλει, γιατί για κάθε "μπλουτζίν που (εσύ δεν) θέλεις ν’ αγοράσεις", έχει γράψει τουλάχιστον 10 άλλα συγκλονιστικά πράγματα.

__Οι συγκρίσεις δε μου πολυ-αρέσουν, και τους Ενδελέχεια τους έχω στηρίξει εμπράκτως με τον οβολό μου, αλλά, είναι αστείες οι συγκρίσεις που κάνεις. Και στιχουργικά, ίσως και μουσικά. Γιατί μιλάμε για άλλες εποχές. Ασε που μουσικά οι Τρύπες είναι ΠΑΡΑ πολύ ικανοί και ‘αποδοτικοί’ στο είδος τους (και για να τους κράζεις μάλλον δεν ξες και πολλά από μουσική ΠΡΑΚΤΙΚΑ, πόσο μάλλον να έχεις ηχογραφήσει κάτι στη ζωή σου), και από τους Ενδελέχεια, ο μόνος που πραγματικά ξεχωρίζει είναι ο ντράμμερ τους ως μουσικό εκτόπισμα.

__Ασε που ξεχνάς οτι άλλο το να οργώνεις ένα χωράφι όλο πέτρες σε πλαγιά που δεν έχει ξαναδώσει καρπό και να γεννάς κάτι, και άλλο σε εύφορη πεδιάδα σε ιδανικές εποχές και να αναπαράγεις ποιοτικώς σχετικά μεν, ασφαλώς δε τα πεπραγμένα.

__Ακόμα και αν το αποτέλεσμα και η συνολική προσφορά των δεύτερων ήταν ανώτερη… που δεν είναι θαρρώ. :slight_smile:

Κάθε μπαντα κρινεται με βαση το τοτε κοινωνικο και μουσικο γιγνεσθαι και αλλα τετοια εξτρεμιστικα.

Αμα εισαι 20 χρονων τζουτζες το 2013 που πατας ένα κουμπακι και εχεις στην οθονη σου τα παντα, δεν διανοεισαι τι ηταν αυτο που εκαναν οι τρυπες και ποσο “σοκαρε” στην τοτε Ελλαδα. Σε μια χωρα κοινωνικα από τις πιο συντηρητικες στον κοσμο και μουσικα με κιθαριστες που δεν ξερανε να κουρδισουν σε ΜΙ, οι τρυπες ηταν ετη φωτος μπροστα από το μ.ο. Από κάθε αποψη. Με τι να τις συγκρινει κανεις τις τρυπες; Με τις ελληνικες μεταλ μπαντες του 80; γελαει ο κοσμος…

Από εκει και περα το θεμα ειναι κυριως προσωπικο γουστο. Ουτε να πεισω μπορω καποιον οτι οι τρυπες ηταν γκρουπαρα, ουτε και με νοιαζει η αποψη του κιολας.

ναι,οκ.

αφου αυτα καταλαβαινεις δε μπορω να κανω και κατι.

γνωμη σου ειναι,διαφωνω,τελος.

τωρα μη βγαζεις παραπανω κομπλεξ με αναφορες περι δακη και χαρακτηριζοντας μας.

νταξ δε χρειαζεται…ετσι και αλλιως την γνωμη μας υποτιθεται ειπαμε να πουμε εδω και οχι κατι παραπανω.Νομιζω.