Πικάπ βοήθεια

Βελόνα είχε πάνω ή πήρες ξεχωριστά?

OΚ αυτο το καταλαβα που ρωτησα… :stuck_out_tongue:
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι η βελονα βγαζει εναν τζιτζικιστο ηχο. Ειναι φυσιολογικο?

@ nikospl : Nαι ειχε κανονικα

Βασικά πρέπει να γράφει στο μάνιουαλ τα γραμμάρια.Αν όχι δες τι βελόνα φοράει κ ψάξτο στο γκούγκλ.Η σντάντον που έχω εγώ δεν δίνει ακριβές νούμερο αλλά λέει 2.5-5gramm,εγώ το έχω στο 2.6 με 2.7.Βασικά να μην έχει πολύ βάρος γιατί καταπονείται ο δίσκος.

Εκει το χω βαλει κι εγω βσκ 2.5γρ, οκ θενξ

Για τον ηχο που βγαζει η βελονα που εγραψα πανω γνωριζεις τιποτα?

Ο ήχος βγαίνει από την βελόνα ή από το ηχείο?

Βελονα

Χωρίς να είμαι κ καποιος ειδικός ψάξου με το βάρος,ίσως αυτό φταίει.Κ εγώ μόνος μου προσπαθώ να βγάλω άκρη:)

Δες μήπως φταίει κ η γείωση πίσω στο πικάπ.

To βαρος δεν νομιζω να φταιει. Θα κοιταξω τη γειωση.
Σε ευχαριστω :smiley:

edit: Ουτε η γειωση. Οποτε μαλλον η βελονα γαμω την πουτανα μου, κι αλλα λεφτα…

Και που’σαι ακόμα… Και πόσα λεφτά για δίσκους να σε δω… Καταπιάστηκες μ’ακριβό άθλημα :stuck_out_tongue:

Αμα γυριζει το πικ απ και βαλεις τη βελονα πανω στο βινυλιο αυτος ο ηχος που ακουγεται ειναι η μουσικη του βινυλιου.Ακομα και κλειστος να ειναι ο ενισχυτης απο τη βελονα ακουγεται ενας αχνος περιεργος ηχος.Βαλε κοντα το αυτι και αν παρατηρησεις για λιγα δευτερολεπτα θα δεις οτι ειναι το κομματι του δισκου αυτο που ακουγεται.Παιζει αυτο να ειναι :stuck_out_tongue:
Ο μονος λογος που το λεω ειναι γιατι εγω ειμαι ασχετος και δεν το ηξερα οτι συμβαινει και σε ακυρη στιγμη που ανοιξα το πικ απ πριν τον ενισχυτη σκαλωσα τρελα και ψαχνομουν.

Πωωω μαγκα εχεις δικιο, το ακουγα πολυ προσεκτικα, ισχυει. κι ηθελα να σας πω οτι οταν “χωνει” περισσοτερο ακουγεται πιο πολυ αυτος ο ηχος. Thanks ρε φιλε :smiley:

Xαχαχαχα.Ειναι σκαλωμα λεμε :stuck_out_tongue:

Αγαπες ξερετε κανα μαγαζι Αθηνα για βελονες?

Ένας που’χε άπειρες βελόνες κ είχα πάρει ίδια με τη δικιά μου σε πικάπ πολλών χρόνων (και σχετικά άγνωστο) ήταν σε στοά στην Κάνιγγος. Δε θυμάμαι όνομα αλλά ψάξου εκεί γύρω

Λόγω ελλείψεως χώρου (ένεκα ξεσαλώματος στην αγορά νέων βινυλίων :D:D:D) θα αναγκαστώ να τοποθετήσω το πικάπ πάνω στον ενισχυτή. Το πικάπ έχει ποδαράκια και θα υπάρχει κενό ανάμεσά τους. Θα αντιμετωπίσω προβλήματα στην αναπαραγωγή των δίσκων/απόδοση του πικάπ/υπερθέρμασνη του ενισχυτή;

Γενικα οσο μεγαλυτερη σταθεροτητα εχει,τοσο καλυτερα.Φροντισε να ειναι το πικ απ σε τελειως οριζοντια θεση και να μην κουνιεται.Αμα εχει κλιση η τρανταζεται ευκολα και κακη ποιοτητα ηχου εχεις και χαλας τους δισκους σου.

το πρόβλημα του στη συγκεκριμένη περίπτωση θα είναι αυτή η γλυκιά ζεστούλα που θα προκαλέσει δυσφορία σε μέρη του πικάπ (λαστικάκια που θα λιώνουν αργά και σαδιστικά κτλ). γενικά πάντως αφήνουμε πάντα κενό πάνω από τον ενισχυτή για να αναπνέει εκτός και αν είμαστε στο φυσικό/χημικό και κάνουμε εργασία που μας ζήτησε ο καθηγητής μας.

Ε πάρε ένα απλό belt-drive , stanton t-52
όχι για σκρατς και μαλακίες.

100 ευρώ πάνω κάτω καινούργιο.

σκέφτομαι να παρω προενισχυτή εχει καποιος καμια καλη πρόταση για 50-70 ευρω .