Πικάπ βοήθεια

Moυ έβαλες μαθηματικό τύπο για το phonostage :slight_smile: Είπα μήπως υπάρχει γενικότερα. Δε λέω για ακριβή ποσά αλλά για πολλαπλασιαστές :slight_smile:
Όπως είπες δεν είναι δυνατόν να δίνεις π.χ. χίλια ευρώ για ενισχυτή και 200 ευρώ για ηχεία.

Τον ενισχυτή ακόμα δεν τον πήρα. Απλά αποφάσισα να πάρω αυτόν και λέω μαζί να κλείσω και το phono μην έρθει ο ενισχυτής και δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω.

αν έχεις και αντίστοιχα καλά ηχεία και τον ακούσεις θα με θυμηθείς, τον έχω ακούσει και είχα πάθει πλάκα. Από ότι καταλαβαίνω πας να κάνεις το λάθος του φίλου που έλεγα, πήρε κάτι εξίσου καλό χωρίς να το ακούσει ο ίδιος πρώτα. Α ναι, και ρώτα πρώτα μήπως δεν χρειάζεσαι καν την προενίσχυση για το πικάπ, φαντάζομαι θεωρείς δεδομένο ότι την χρειάζεσαι αλλά δεν ισχύει πάντα.

Αφου δεν εχει phono ο ενισχυτης… Λεω μαλακια;
Εχεις δικιο για το οτι δεν εχω ακουσει τιποτα. Τον ενισχυτη μου προτεινε φιλος που τον εμπιστευομαι γιατι ειναι αστερι σε αυτα. Φτιαχνει μονος του και μου ειπε για τα χκα του. Και μου αρεσει και εμφανισιακα :lol:
Ηχεια θα παρω αργοτερα. Εχω καποια παλια προς το παρον. Ξερω οτι θα ειναι ο αδυναμος κρικος αλλα περιμενω να μετακομισω για να παρω αναλογα με τον διαθεσιμο χωρο

#-o
τότε ακου τον έναν και μοναδικό κανόνα: περίμενε λίγο και πάρε πακέτο ενισχυτή και ηχεία ώστε να τα ακούσεις, όσο και να εμπιστεύεσαι τον φίλο σου, εσύ θα ακούς και όχι αυτός. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις τον ενισχυτή τώρα. Υποθέτω ότι τουλάχιστον ξέρεις αν μπορεί ή όχι να οδηγήσει σωστά τα υπάρχοντα ηχεία, ε? Αυτό ο φίλος σου μπορεί να στο πει. Εκτός και αν θες απλά να βλέπεις/δείχνεις τον (όντως) εντυπωσιακό ενισχυτή

χεχε. όχι ρε. Απλά ο υπάρχον μου ενισχυτής είναι αρχαίος και τα έχει παίξει. Δεν μπορώ να περιμένω δηλαδή. Ο φίλος μου λέει ότι μπορούν να οδηγηθούν τα υπάρχοντα ηχεία. Οπότε προχωράω :slight_smile:

Παιδες να ρωτησω.Σκεφτομαι να αφαιρεσω το καπακι απτο πικαπ. Τι λετε? Παιζει ρολο ή μαλακια θα κανω?

Βγάλτο είναι πιο ωραίο καμπριολέ. Αλλά καλό είναι να το σκεπάζεις με κανένα πανί για να μη σκονίζεται.

Ενα μικρο ρολο παιζει. Εστω και ελαχιστα κοβει θορυβο απο το περιβαλλον που μπαινει μεσω της βελονας.

Αυτο ειναι που με απασχολει περισσοτερο και δεν το εχω βγαλει. Σκονη στην βελονα… :-k
Αν ειναι να του βαλω πανι, ας του αφησω το καπακι καλυτερα :stuck_out_tongue:

Πηρα πικ απ επιτελους αλλα εχω ενα προβλημα.Οταν βαζω το δισκο να παιξει ενω ο ηχος ειναι κομπλε ακουγονται απο τα ηχεια καποια “σκασιματα” σαν παρασιτα.Επειδη εχει και ραδιο οταν το εχω στο ραδιο ολα ακουγονται κομπλε οποτε δε φταινε τα ηχεια.Φοβαμαι μηπως ρυθμισα λαθος το βαρος της βελονας και κανω ζημια στο βινυλιο.Ξερεται τι παιζει να φταει?Επισης στο πικ απ μου δε ρυθμιζεται το υψος του βραχιονα οποτε αφου βρω το σημειο με το zero balance και ρυθμισω το βαρος μετα οταν ακουμπαω τη βελονα στο βινυλιο ο βραχιονας δεν ειναι παραλληλος οπως θα επρεπε.Ισως αυτο να παιζει καποιο ρολο.Για δωστε τα φωτα σας.

Τη γείωση την σύνδεσες;

Μη βγάζετε τα καπάκια γαμώ! Τι είστε, battle DJ’s;

τη γειωση τη συνδεσα μια χαρα.

Για κοίτα αυτό που λες με το βαρος της βελόνας ή ακόμα και την βελόνα την ίδια(με προσοχή!)

Τώρα αυτό που λες για τον βραχίονα λογικα θα ρυθμίζεται

Ο βραχιονας δεν κουνιεται.Επειδη το πικ απ ειναι ευαισθητο μηχανιμα διαβασα ολες τις οδηγιες προσεχτικα και μετα οταν ακουγα αυτη τη μαλακια απο τα ηχεια ειδα και βιντεο και το βαρος εχει ρυθμιστει σωστα.Οι οδηγιες βεβαια ελεγαν οτι το καταλληλο βαρος ειναι "between 2 and 5 grams) που μου φανηκε περιεργο γιατι η αριθμιση παει μεχρι το 3.(Σκεφτηκα ακομα μηπως η αριθμιση στο βαρυδακι 1-1.5-2 δεν ειναι grams,αλλα σε τι αλλο μπορει να ειναι).
Το πικαπ μου ειναι αυτο:
http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=12992&LANG=GR

τεσπα θα τα ξανατσεκαρω ολα οσα λετε.

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: έχω παρατηρήσει ότι σε κάποια βινύλια, σε ήρεμα σημεία (δεν ξέρω αν το κάνει σε ΟΛΑ τα ήρεμα σημεία), π.χ. μία εισαγωγή μόνο με πιάνο ή ακουστική κιθάρα κλπ., ο ήχος ‘‘τρεμοπαίζει’’ κάποιες φορές αρκετά ώστε να ‘‘φαλτσάρει’’ κάπως η μουσική. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός, αλλά αν κάποιος με κατάλαβε και ξέρει τι φταίει, ας πει!

Ξερει επισης κανεις καποιο μαγαζι στο κεντρο που θελω να αγορασω μια απο αυτες τις αντιστατικες βουρτσες για τη σκονη απο τα βινυλια??

Με το πικάπ τί έκανες; Σκέφτηκα μήπως έχεις πρόβλημα στα καλώδια του πικαπ ή στου phonostage (εάν έχεις)

Δεν εκανα κατι.Αυτο που λες με τα καλωδια παιζει να ισχυει και το σκεφτηκα κι εγω.Επειδη εχω καπως προβλημα χωρου τον εχω στριμωξει καπως και τον ενισχυτη και το πικ απ με αποτελεσμα τα βισματα να ακουμπανε στο πισω μερος της βιβλιοθηκης και τα καλωδιο που συνδεουν το πικ απ με τον ενισχυτη να ειναι λιγο τσιτα.Προς το παρον ακουω κανονικα τα βινυλια μου(οπως ειχα πει δεν εχω παραμορφωση στον ηχο και αυτη η μαλακια απο τα ηχεια δεν ακουγεται συνεχεια).Αυτο που θα κανω ειναι να ξεστησω λιγο το συστημα να δω αν φταινε τα καλωδια και επισης θα αγορασω αυτο το γαμωβουρτσακι να καθαρισω τη σκονη απο τα βινυλια μηπως παιζει αυτο καποιο ρολο.(Eβαλα τωρα ενα βινυλιο που πηρα χτες και σε ολο το πρωτο κομματι δεν ακουγεται τιποτα,παρα το γεγονος οτι ακομα και το καινουργιο εχει μια καποια σκονη.)

Οποιος μπορει βοηθεια.
Πηρα επιτελους ενα Stanton πικαπ αλλα δε ξερω αν εχω ρυθμισει σωστο το βαριδι.
Αν μπορει καποιος να μου δωσει καποια τιπς