Παρελάσεις

Η ανεξιθρισκια μονο στα χαρτια ειναι… Παραδειγματα απειρα… Η βαπτιση απο τα 2 σου, το μαθημα των θρησκευτικων, κλπ…

Ρε παλλικάρια. Εμένα που με τρελαίνει η ποίηση του Ελύτη, είμαι φασίστας? Θεωρείτε ότι έστω ένας από αυτούς που πολέμησε στα βουνά της Πίνδου μέσα στις ψείρες και τις κακουχίες για να προστατέψει τους γονείς και τις γιαγιάδες μας, θα ντρεπόταν να κρατήσει για μία μέρα ψηλά την Ελληνική σημαία και να τη βάλει στο σπίτι του?

Ξέρετε πόσοι άνθρωποι πέθαναν για να καταφέρουν να καρφώσουν ένα κοντάρι με την Ελληνική σημαία πάνω σε κάθε κορυφή της Πίνδου το '40? Μπορείτε να φανταστείτε το αίσθημα που είχαν όταν βρίσκονταν στη μάχη και καταλάβαιναν ότι κέρδισαν τη μάχη από την υψωμένη σημαία? Τις αυτοθυσίες που έγιναν για να μην πέσει αυτή η σημαία και υψωθεί η Ιταλική τις υπολογίζεται όταν λέτε αυτές τις χαζομάρες για ένα σύμβολο όπως η σημαία?

Ας μη το απαξιώνουμε τόσο εύκολα, επειδή θέλουμε να το παίξουμε προοδευτικοί. Στις κηδείες των αγαπημένων σας προσώπων, θα πάτε ή θα πείτε “Εγώ δεν πιστεύω στο Θεό, όπως αυτός που κηδεύουμε, άρα δεν πάω ούτε στην ταφή?”. Δε ξέρω για εσάς, αλλά όχι μόνο πηγαίνω στις κηδείες αυτές, αλλά είμαι τύπος και υπογραμμός. Έτσι και εδώ. Τη μέρα αυτή, η δικιά μου άποψη για την Ελληνική σημαία, μπαίνει στην άκρη. Μετράει η άποψη αυτών που τιμάμε.

Έχοντας καταγωγή και από την Πίνδο, μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι η Ελληνική σημαία που κυματίζει ψηλά προκαλούσε χαρά και συγκίνηση σε όλους τους κατοίκους της Πίνδου. Αριστερούς, δεξιούς και απολιτίκ (μη ξεχνάμε ότι στην Πίνδο ήταν και η κυβέρνσηση του βουνού). Εμένα αυτό μου αρκεί…

Τα υπόλοιπα περί χούντας, φασισμού, Καρατζαφέρη, ΚΚΕ κλπ δε μου λένε τίποτα…

Συμφωνώ με την πρώτη παράγραφο.

Δηλαδή θα μπορούσαν να βάλουν κι ένα τρίγωνο ξέμπαρκο πάνω στη σημαία αντί για το σταυρό; :lol: #-o

Αισθανόμαστε δηλαδή τόσο αβέβαιοι για την χώρα μας που θέμε να επιβεβαιωνόμαστε ???

Ένας από τους τρόπους του να δείξεις αν ΝΙΩΘΕΙΣ Έλληνας, είναι να πάρεις μέρος στην παρέλαση.
Διότι στο λέγειν όλοι Έλληνες είμαστε, στο πράττειν τί γίνεται…

Το βαζω σε σποιλερ για θρησκευαμενους παρεξηγησιαρηδες…:wink:

Βασικα παλι καλα που ειναι σταυρος…φανταζεστε να πεθαινε ο Ιησους στη Σιδηρα Παρθενο ή σε κανα καζανι με λαδι??Αντε να το ζωγραφισεις μετα…

Καταρχάς θα ήθελα να συγχαρώ την Αντωνία για το θέμα της σημαίας και τον καρβού για τις απόψεις του περί παραλάσεων κλπ κλπ κλπ α μη τι άλλο μας δηλώνουν το ήθος την παιδεία την αγωγή και της αξίες που έχουν

ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ…

Ακούστε τώρα κάτι Όσοι δώσαν την ζωή τους για την ελευθερία της χώρας μας δεν το κάναν για να κάνουμε εμείς παρελάσεις ούτε για να πάρουν σύνταξη θανόντος εν Αλβανία οι χήρες και τα ορφανά τους.
Το κάναν για να υπερασπιστούν τα ιδανικά τους και την ανεξαρτησία της χώρας μας.
Κι αυτή την υπέρτατη θυσία οφείλουμε να την σεβαστούμε και να την τιμήσουμε με τρόπο τουλάχιστον ευπρεπή.
Αν είναι να γίνονται οι παρελάσεις και να βλέπουμε αυτά που είδα εγώ σήμερα και περιέργαψα σε προηγούμενο ποστι καλύτερα να μην γίνονται παιδιά τους πεσόντες για την ανεξαρτησία και την ελευθερία αυτης της χώρας οφείλουμε να τους τιμούμε με την αξιοπρέπεια που τους αρμόζει και όχι παρελάδοντας με δεκάποντες γόβες και τα κινητά στην τσέπη.
Και κάτι άλλο το σύνταγμα αυτής της χώρας έχει θεσπίσει την ελευθερία και το δικαιώμα της επιλογής. Άποψή μου λοιπόν είναι εφόσον υπάρχει και η συγκατάθεση των γονέων όποιος θέλει να μην πάει στην παρέλαση να μην πάει αλλά να αποδείξει με επιχειρήματα το γιατί δεν πάει και οχι να παπαγαλίζει απόψεις δήθεν αντιφρονούντων…
Επίσης δεν νομίζω με την κατάργηση των παρελάσεων να λυθούν ως δια μαγείας τα προβλήματα του έρμου τούτου τόπου…Αν κάποιος σας μου το εγγυηθεί θα μπω μπροστάρης στον αγώνα αυτό.
Τέλος δεν είναι της παρούσης να αναλύσουμε γιατί μπηκε ο Καρατζαφύρερ ή ο Αδωνης Γεωργιάδης στην βουλή. Από την στιγμή που τους ψήφισε ικανός αριθμός ελληνών ψηφοφόρων που τον αριθμό αυτό τον έχει θεσπίσει η βουλή των ελλήνων οφείλουμε να σεβαστούμε την απόφαση αυτή του ελληνικου λαού συμφωνούμε δεν συμφωνούμε με τις όποιες επιλογές του…

Υ.Γ Όσοι θέλετε να λέτε οτι είστε ή και να είστε κουμουνιστές σοσιαλιστές συνασπιστές κλπ κλπ κλπ φροντίστε πριν το κάνετε να κατανοήσετε τις αρχές και τις αξίες των όποιων πολιτικών συστημάτατων θέλετε να υποστηρίξετε και μην παπαγαλίζετε απλώς τα τσιτάτα και της διαδαχές του κάθε κομματόσκυλου

αυτό το τελευταίο προσέξτο πόλύ σας ικετεύω

freedomofrock συνεχίζεις… απαλλαγή απ’ τα θρησκευτικά παίρνεις πανεύκολα. Είχα συμμαθήτρια μουσουλμάνα. Είμαι 1000% σίγουρος ότι δεν ξέρεις γιατί βαφτιζόμαστε από μωρά. Ψάξε μάθε και έλα μετά να πεις μόνος σου ότι γράφεις βλακείες.

zafrock
τι να πω. Μπορεί να βάζαν καμιά σβάστικα που είναι αρχαιοελληνικό σύμβολο και να χαμε άλλα τώρα! Χαχαχαχα!

karvou
προσκυνώ. Είσαι μορφή.

Η εννοια της σημαιας τοτε και τωρα ειναι τελειως διαφορετικη… Τοτε η σημαια συμβολιζε πολλα πραγματα, τωρα ομος οχι… Τωρα δεν εχουμε πολεμο, αλλα βγαζουμε τα αρματα στους δρομους… Επιδειξη ισχυος και δυναμης…

Σαφως και οποιος θελει συμμετασχει, αλλα επειδη δεν συμβαινει αυτο, εκει ειναι η αντιθεση μου εμενα… Διοτι παντα σε απειλουνε με κατι, απωλειες εκδρομων, αποβολες κλπ…

Τα λεμε τον Μαρτη παλι λοιπον…

συμφωνω απολυτως με karvou.

μας εχει φαει η πολλη αναρχια και η πολλη αριστερα μου φαινεται!!!

Και εγώ ικετεύω σε αυτό. Έχω πάρει στο φόρουμ, μερικές φορές θέσεις που ίσως και να μην υποστηρίζω στο 100% μόνο και μόνο για να δείξω ότι υπάρχει η αντίθετη άποψη και η οποία δεν είναι παράλογη. Μην ακολουθείτε τυφλά ότι σας λένε. Εδώ θεωρώ εμένα πολύ μικρό για να έχω ΔΙΚΙΑ μου άποψη. Μπορείτε να φανταστώ τι θεωρώ εσάς τους μικρότερους από εμένα. Και δε το λέω με διάθεση να προσβάλλω, αλλά με διάθεση να προλάβω. Να σας προλάβω πριν κάνετε λάθη που έχω δει να γίνονται κατ επανάληψιν…

:-s :-k

Οκ, οκ, τότε λιγότερη αριστερά και περισσότερη δεξιά, για να ξυπνήσουν μέρες μνήμης.

Επίσης αυτός ο άμεσος συνδυασμός αριστεράς και αναρχίας, τόσο απλοϊκά και μονοδιάστατα (καθώς και η απόδοση τόσο αρνητικής χροιάς στην αναρχία χωρίς καν να ξέρουμε τι πρεσβεύει) φέρνει σε συζήτηση καφενείου μεταξύ παππούδων ξέρω γω.

Ρε προσέχετε τι γράφετε…

Ειπαμε, ειμαι ο βλακας κι εσυ ο εξυπνος…

Με κατι εξυπνους σαν κι εσενα παει ο τοπος κατα διαολου…

Απαλαγη εγω γιατι δεν μπορεσα να παρω ε? Επειδη ειχα βαφτιστει χριστιανος ορθοδοξος, χωρις να με ρωτησει κανεις… Σε αλλες χωρες που τα παιδια βαφτιζονται στα 15-16 ειναι ηλιθιοι εκει…

Αλλα ειπαμε, εγω ειμαι ο βλακας κι εσυ ο εξυπνος…

Ιδου το προβλημα της συγχρονης Ελλαδας!

δεν είναι άμοιρη ευθυνών όμως και η ηγεσία της αριστεράς… Συνυπεύθυνη είναι σε πολλά δεινά… (παρατήρηση κάνω, όχι δήλωση πολιτικών απόψεων)

Αγοράκι μου μπορείς να αλλάξεις θρήσκευμα όποτε γουστάρεις. Το γιατί βαφτιζόμαστε από μικρά σου είπα να ψάξεις να το μάθεις.
Όσο για το πως πάει ο τόπος αν και δεν είναι της παρούσης. Κάτι κεντρωαριστερά φυντάνια μας κυβερνάν τόσα χρόνια και πάει κατά διαόλου ο τόπος. Ίσως τα έχεις ακούσει και ως “η γενιά του πολυτεχνείου”. Οπότε μην την ψάχνεις.

Ωραια! Αρα σε μεγαλυτερους δεν θα αντιμιλας! Γκεγκε?

Δεν διαφωνώ με όσα λες αλλά αυτό το να αποδείξει με επιχειρήματα είναι πολύ υποκειμενικό …
γιατί αν θέλει αν σε βγάλει τρελό ο καθηγητής θα σε βγάλει …

Αδιαμβισβητητα. Ακομα και το πιο βαμμενο κομματοσκυλο το παραδεχεται αυτο. Απλα ειναι ειρωνικο και χαζο να λες οτι φταιει η αριστερα οταν το μεριδιο των ευθυνων της ειναι τοσο μικρο συγκριτικα με των κυβερνησεων.

Φιλιππε πες ενα (1) κεντροαριστερο φυντανι που κυβερνησε.

ειπα εγω για περισσοτερη δεξια???
μονοδιαστατο δεν ειναι και να θεωρεις οτι οποιος δεν ειναι αριστερος ειναι δεξιος???
και γιατι δηλαδη οποιος θα θελε λιγη πειθαρχεια και ταξη στον τοπο του ειναι δεξιος,φασιστας,χουντικος κλπ κλπ
επειδη υπηρξαμε χειρωτερα ειναι καλυτερα τωρα?υπαρχει και η πλευρα των πραγματων που λεει οτι τοτε υπηρχαν λεφτα,παιδεια,υγεια…
μας πηδανε που μας πηδανε καθημερινα…τεσπα,παλι θα πεσουνε οι προοδευτικοι να κρεμασουν ταμπελες

αυτο δεν το σχολιαζω…γιατι σε συμπαθω