Εκκλησία

http://www.gonia.gr/gonia.php?article=3831

περιμένω έναν ουσιαστικό αντίλογο, χωρίς υπεκφυγές του στυλ :έλα μωρέ ο χριστός είναι αγάπη κτλ κτλ κτλ. όταν δηλώνουμε οπαδοί και υπέρμαχοι μιας θρησκείας/ιδέας/φιλοσοφίας κτλ καλό θα είναι να ξέρουμε τι υποστηρίζουμε φρονώ…
ευχαριστώ 8)

Αυτό που βλέπω είναι μια ακραία άποψη ενός ιερέα ο οποίος διαστρεβλώνει πλήρως το νόημα του προπατορικού αμαρτήματος για να ενισχύσει το “επιχείρημά” του ότι δεν είναι καλό να γιορτάζουμε τα γενέθλια. Δεν αποτελεί μέρος καμιάς ορθόδοξης διδαχής, κανενός ευαγγελίου, κανενός αποστολικού λόγου. Δυστυχώς τέτοια κακώς κείμενα υπάρχουν στην εκκλησία. Βιωματικά πάντως δεν έχω δει κανέναν να απορρίπτει τη γιορτή των γενεθλίων και είχα και έχω φίλους πολύ πιστούς.

Η λέξη “οπαδός” που μου αποδίδεις, πλάι στο “θρησκείας” δεν με εκφράζει καθόλου.

Για το ότι η σεξουαλική πράξη είναι κατάπτυστη, είναι μια άσχημη προκατάλλειψή σου, και αυτό δεν υπάρχει πουθενά. Δλδ η πράξη για τη γέννηση ενός παιδιού είναι αμάρτημα και κατάπτυστη πράξη; Καμία σχέση με ορθοδοξία.

αλλάζω τη λέξη οπαδός και την κάνω υποστηρικτής.
το κακό που έχετε οι χριστιανοί είναι το ότι όταν σας παρουσιάζουν κάτι που υπάρχει στη θρησκεία κτλ κτλ χρησιμοποιήτε την πιπίλα “ακραία άποψη κάποιου”.
με συγχωρείς αλλά το παιδί είναι αμαρτωλό με το που έρχεται στη ζωή κι αν δεν βαφτιστεί θα πάει στη κόλαση. αυτά λένε οι γραφές. το βρέφος κατά τη θρησκεία είναι αμαρτωλό. τώρα τι να κάνουμε? αφού αυτά λένε οι γραφές και οι διδαχές σας!
βιωματικά κι εγώ δεν έχω γνωστούς που να απορρίπτουν την γιορτή των γενεθλίων για θρησκευτικούς λόγους, αυτό όμως δε σημαίνει ότι αυτός είναι ο “ορθός” τρόπος κατα τη εκκλησία.

Να επαναδιατυπώσω για να μη μπερδευόμαστε. Δεν αρνήθηκα ότι με το που γεννιόμαστε κουβαλάμε το προπατορικό αμάρτημα, και ότι το βρέφος πρέπει να βαφτιστεί. Ως εδώ οκ. Στη σύνδεση με τη γιορτή των γενεθλίων εντοπίζω ένα χμ, χάσμα. Που μου ακούγεται πολύ αιρετικό. Ο λόγος επισης του ιερέα στο λινκ σου δεν έχει τα χαρακτηριστικά ορθόδοξου λόγου, αλλά ενός λόγου αφόρητα μισαλλόδοξου και με χαρακτηριστικά της κακής θεοφοβίας.

Γιατί σε πειράζει το “ακραία άποψη κάποιου”; Αυτά είναι τα κακώς κείμενα τι να κάνουμε…Δεν είπα ότι η ορθόδοξη εκκλησία δεν αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα στις μέρες μας. Η ηθική κατάπτωση που αντιμετωπίζουμε όλοι μας, χτυπάει κι εκεί, και σαφώς εκεί είναι πιο άσχημο. Δεν αντέχω όμως την ισοπέδωση, την αγνοια/προκατάλλειψη και …την καφρίλα που εκφράστηκε σε προηγούμενο quote μου.

Kαι γω δεν ξερω κανεναν που να πηδηξε μετα το γαμο, αλλα αυτος ειναι ο σωστος τροπος συμφωνα με την εκκλησια…

τι είναι πιο καφρίλα? να κάψεις μια εκκλησία ή να πει ο παπάς στην κηδεία κάποιου χτυπώντας παλαμάκια: “έλα παιδιά να τελειώνουμε, περιμένουν κι άλλες κηδείες.”??

εδιτ:

καλά, αν ακολουθήσεις κατά γράμμα τη θρησκεία επιτρέπεται να γαμάς μόνο τις 60 από τις 365 μέρες το χρόνο :stuck_out_tongue:

Δεν ξέρω, να βγάλουμε το …καφριλόμετρο να τις μετρήσουμε. Προφανώς και τα δύο…το πρώτο είναι και εγκληματική πράξη.

άσε το καφριλόμετρο εκεί που είναι γιατί οι καφρίλες που έχουν κάνει διαχρονικά οι χριστιανοί δεν ξεπερνιούντε ακόμα κι αν καίνε οι μπλακάδες για 1000 χρόνια εκκλησίες :wink:

Ξέρεις…έχω κάνει τέτοιους διαλόγους χιλιάδες…Από την αρχή ξέρω τι θα πει κανείς, τι θα απαντήσω, κυριολεκτικά βαριέμαι. Ο καθένας μπορεί να λογίζει όπως θέλει, κυριολεκτικά καρφί δεν μου καίγεται, ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και τις επιλογές του. Απο την αρχή δεν είχα καμία διάθεση να υποστηρίξω καμία ορθόδοξη εκκλησία (άλλωστε είμαι αυστηρότατος κριτής της).

Ο λόγος που έγραψα κάτι ήταν ότι θέλω να υπάρχει και ένα μέτρο, ένα όριο και ένα αντιστάθμισμα. Δεν μπορεί να γράφει ο καθένας ότι του καπνίσει όπως έχω παρατηρήσει ότι γίνεται κατά κόρον στο thread.

Δεν έχεις άδικο να προβληματίζεσαι από αυτά που είδες να γράφει ο ιερέας τάδε. Είμαι μαζί σου. Και μένα δεν μου αρέσουν αυτά. Όμως τα βλέπω από άλλο πρίσμα.

Αυτά απο μένα…

οκ,τα δέχομαι αυτά που λες. προφανώς και είναι προσωπικό θέμα του καθενός το τι πιστεύει,σε τι είναι υπέρμαχος ή όχι κτλ κτλ.
το θέμα μου προφανώς και δεν έχει να κάνει με έναν παππά που έτυχε να διαβάσω τις απόψεις του και δυσανασχέτησα. το ζήτημα για μένα είναι γενικό και έχει να κάνει με την αντίληψη της συγκεκριμένης θρησκείας για τους ανθρώπους και τον κόσμο, αλλά και για τις πράξεις της και την ιστορία της γενικότερα. δηλαδή η κρίση μου είναι γενικής φύσεως και όχι σε έναν-δύο συγκεκριμένους παπάδες. ανοησίες μπορεί να γράφονται πολλές εκατέροθεν, αλλά αυτά που σου έγραψα είτε αρέσουν είτε όχι είναι μέρος του δόγματος σας.

ευχαριστώ για την εποικοδομιτική συζήτηση. το να μιλάω για manowar και εκκλησία πάντα μου φκιάχνει τη διάθεση :stuck_out_tongue:

Ωραίος:lol::lol:

Καλα περα απο την αηδια που μου προκαλει η πραγματικα απιστευτη εφευρεση του προπατορικου αμαρτηματος εκ μερους των χριστιανων και πιο συγκεκριμενα της εκκλησιας ως μια καλη συγκαληψη για να δημιουργουν τους δικους τους γενιτσαρους απο τη βρεφικη κιολας ηλικια και ακομα περισσοτερο το γεγονος οτι οι ανθρωποι το δεχονται ακομα εν ετη 2011, πρεπει να πω προς υπερασπιση της εκκλησιας οτι οντως αυτα που ελεγε ο τραγοπαππας στο λινκ ηταν δικες του παπαρολογιες και οχι τοσο η επισημη θεση της εκκλησιας. Προφανως και δεν ειναι η καθε γεννηση παιδιου “αμαρτωλη” επειδη γινεται με σεξουαλικη πραξη. Αν ημασταν αμοιβαδες ισως να το δεχομουν αλλα μιας και το κολπο με τον κρινο ηταν one shot και το σεξ ειναι ο μονος τροπος για να κανουμε παιδια, αυτο το επιχειρημα ειναι επιεικως ηλιθιο. Τωρα τα λοιπα περι ηδονης κατα τη διαρκεια του σεξ ειναι οι κλασσικες πουριτανικες μαλακιες της εκκλησιας. Προφανως ο θεουλης μας εκανε να το ευχαριστιομαστε για καποιο λογο :slight_smile:

No offence αλλα πραγματικα απορω με εσας που αληθεια πιστευετε σε ενα θειο ον που θεωρει ενα βρεφος αμαρτωλο απο την πρωτη στιγμη που γεννιεται, για τις αμαρτιες των γονεων του.
Γαμω τους Θεους εχετε ρε μπαγασες… :-k

Αγαπάμε

Aμοιβαίο είναι!

Πάντως τον στόχο μου τον πέτυχα πιστεύω (αν κρίνω από το ότι απευθύνομαι σε σκεπτόμενους ανθρώπους). Και εννοείται ότι δεν έχω τπτ ούτε με το ΚΚΕ ούτε με την ιδεολογία. Αλλά σε κάθε τι που ξεπερνάει τα όρια ακόμη και στα όρια του αμφιλεγόμενου/διφορούμενου, θα υπάρχει αντίδραση αγαπητέ. Σήμερα είμαι εγώ, αυριο θα είναι άλλος.

Φιλικά (ειλικρινά).

Τουλάχιστον αναγνωρίζεις ότι το ποστ αυτό ήταν αντίδραση για την αντίδραση, επομένως δεν έχει καμία αξία.

Mην μπαίνεις στα φορουμικά τερτίπια. Αδικείς τον εαυτό σου και αδικείς και μένα.

Δεν ήταν αντίδραση για την αντίδραση, ήθελα να κάνω τον άλλον να νιώσει λίγο…

Τελος πάντων, δεν έχει νόημα όπως φαίνεται.

Σύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία, δεν οδηγούν πουθενά.

Έλα μη μου κάνεις την πάπια εμένα, αφού γράφεις “δεν έχω τίποτα με το ΚΚΕ, την ιδεολογία μπλαμπλαμπλα” αλλά “θα υπάρξει αντίδραση”.

[SPOILER][/SPOILER]

κι εγώ που μόλις γύρισα από ράφτινγκ και βλέπω ποστ στο θρεντ εκκλησία ,εδώ είμαστε λέω :stuck_out_tongue:
αλλα @@, ούτε λίγο αίμα στα παραπάνω ποστ [-X

Χμ… Εκκλησία. Ένα κύκλωμα που όρισε δικούς του κανόνες για προσωπικά συμφέροντα, δεν εξυπηρετεί κανένα κοινωνικό σκοπό (πιστεύω) και απλά υπάρχει για να παίρνουν οι παπάδες τα λεφτά που αφήνουν ανυποψίαστες γιαγιούλες στο παγκάρι της εκκλησίας. Έχουν ορίσει “κανόνες” και αηδίες για τα οποία δε μίλησε ποτέ ο Χριστός (αν όντως υπήρξε). Θεωρούν τον Χριστιανισμό την καλύτερη θρησκεία κλπ κλπ. Μη μου πείτε όμως ότι το Πάσχα δεν είναι τέρμα παγανιστική γιορτή. Σκεφτείτε το. Σφάζουμε ζώα, τα βάζουμε στη σούβλα να τα ψήσουμε, δίπλα ψήνουμε τ’ άντερά τους και τραγουδάμε και χορεύουμε γύρω από αυτό ή δίπλα από αυτό!