Εκκλησία

:-s:-s:-s:-s

Τι έπαθες;;;;;

Υπηρετεί κοινωνικό σκοπό.Απλά αντίθετο προς τον άνθρωπο και την καλώς εννοούμενη κοινωνία…

Κατά τα άλλα ναι.Πολύ πνευματική θρησκεία…

ΚΡΡΡΡΕΕΕΕΑΣΣΣ!!!

:|:|:|

Τι πάθατε καλέ;;;

σιγά τις τρελλές ιστορικές πηγές που αναφέρουν τον τζιζους:wink:
αν και πιστε’υω αναφέρεται στο κάτα πόσο ή όχι είχε θεική υπόσταση.

Κυρίως αυτό. Δεν είναι όμως η ακριβώς η θρησκεία το θέμα μου. Είναι ο θεσμός της Εκκλησίας. Δεν πιστεύω πολλά από αυτά που λένε όπως το ότι η γυναίκα θεωρείται βρώμικο πλάσμα και κάτι τέτοιες αηδίες. Πως μπορείς να θεωρείς: α) βρώμικο τον άνθρωπο που σε έφερε στον κόσμο β) ένα “δημιούργημα” του Θεού που υποτίθεται πως προσκυνάς κλπ κλπ;

Καλά αυτά για τις γυναίκες κλπ είναι μαλακίες των παπάδων! Κατά τ’άλλα, το Πάσχα δεν είναι Χριστιανική γιορτή! Νομίζω ότι το Πάσχα ήταν γιορτή των Εβραίων ή κάτι τέτοιο και μείς απλά το χουμε πάρει, δεν ξέρω όμως σίγουρα…

Για μένα το Πάσχα ειναι άκρως παγανιστική γιορτή. Και αυτές οι μαλακίες των παπάδων είναι που μου τη δίνουν και μου τη σπάει η εκκλησία. Το ότι μιλάνε για λιτότητα και οι ίδιοι έχουν ένα σωρό λεφτά. Λένε που με βάση τη διδασκαλία του Χριστού δεν βγάζουν νόημα!

γιατί, ο χριστιανισμός τι θρησκεία είναι αν όχι εβραική?

Μα στην ουσία εβραικής “καταγωγής” είναι!!! Αφού Πάσχα είναι στα εβραικά πάσεχ που σημαίνει πέρασμα!

Υποτίθεται ότι δεν είναι ακριβώς. Ο Χριστιανισμός υποτίθεται μιλάει για οικουμενικότητα, ενώ οι Εβραίοι έχουν επινοήσει έναν ‘‘δικό τους’’ Θεό Σωτήρα! Ναι, κατά τ’άλλα, έχουν πολλά κοινά…δε νομίζω όμως ότι είναι ακριβώς το ίδιο!

Και οι παπάδες είναι πλάσματα του Σατανά!!!:stuck_out_tongue:

Σκατούλες ρε! Όλοι τα ίδια σκατά είναι!

ο χριστιανισμός είναι εβραική θρησκεία.ή καλύτερα, εβραική αίρεση. το ότι ανάγκασαν τον κόσμο με φωτιά και τσεκούρι να τη δεχτεί δεν τη καθιστά τίποτα το διαφορετικό.

Νομίζω ότι αγχώνεστε πολύ να “κράξετε” το Χριστιανισμό περισσότερο από τους ίδιους τους Χριστιανούς να τον υποστηρίξουν.

Νομίζω είναι μια θρησκεία [όπως και όλες ίσως, απλώς δεν έχω δείγμα να κρίνω] που ξεφτίζει χρόνο με το χρόνο, και ο περισσότερος κόσμος ασχολείται περισσότερο τυπικά/από συνήθεια παρά ουσιαστικά.

δε νομίζω. ακόμα γίνεται πλήση εγκεφάλου στα παιδάκια, ακόμα είναι αναγκαίο να βαφτίζεσαι και ακόμα κουμάντο στη κοινωνία κάνουν οι παπάδες και η εκκλησία. το ότι μπορεί να νηστεύουν λιγότερα άτομα την μ.βδομάδα δε νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν.

Ναι αλλά όπως βλέπουμε πέρα από την θρησκεία που υποτίθεται ότι προωθεί είναι μπλεγμένη και σε ένα σωρό άλλα κυκλώματα. Πόσα ακούμε για παπάδες;;;

Ναι δεκτόν. Απλά ακόμη κι αυτά [πχ το βάπτισμα] μου φαίνεται να ‘χει μείνει από συνήθεια. Γιατί τουλάχιστον απ’ τον περίγυρο μου, βλέπω ελάχιστους να πιστεύουν πραγματικά. Πηγαίνουν εκκλησία κάθε πάσχα, νηστεία μιας βδομάδα κλπ, πράγματα που τα κάνουν απλά για να τα κάνουν. Φυσικά και διαφωνώ με όλο αυτό, αλλά τεκ ιτ ιζι. Μόνο κάτι γιαγιάδες έχουν μείνει να πιστεύουν πραγματικά και να ασπάζονται πλήρως τις θέσεις της θρησκείας/εκκλησίας.

Καλα τα παντα σχεδον στο Χριστιανισμο, παγανιστικα ειναι. Απο παγανιστικες γιορτες και εθιμα ειναι παρμενα. Απο την ημερομηνια των Χριστουγεννων, μεχρι την ανασταση του Χριστου. Ενα κολαζ απο ιστοριες αλλων θρησκειων ειναι βασικα.

SIlent, ο χριστιανισμος βασικα παρακλαδι της αρχικης εβραικης θρησκειας ειναι.

Πλέον ο κόσμος έχει άλλα πράγματα να ασχολείται και απομακρύνεται από αυτήν ειδικά με αυτά που μαθαίνει. Καλά προσωπικά δεν πατάω και πολύ γιατι με πειράζει λίγο το λιβάνι (αυτό και η κανέλα). Και πιστεύω πως είναι “λάθος” (προσοχή στα εισαγωγικα) να βαφτίζουμε ένα παιδί (και καλά για το προπατορικό αμάρτημα) από τόσο μικρό και να του κάνουμε πλύση εγκεφάλου για μια συγκεκριμένη θρησκεία και να μην το αφήσουμε να μεγαλώσει κι άμα γουστάρει, αργότερα να το ψάξει το παιδί μόνο του και να δει ποια θρησκεία θέλει.