Έχει πέσει λίγο ξεραϊλα... ορ γουατ;;;;

Ναι, αλλα αυτο γινεται απο την πρωτη ανακαλυψη του οποιουδηποτε νομισματος στην αρχαια Αιγυπτο και στη Σουμερια (για να μην πω και απο πιο πριν με ανταλλαγες προιοντων), και θα γινεται για πολλες χιλιαδες χρονια ακομα, με μονη ελπιδα να αλλαξει κατι, να ειναι η βιολογικη εξελιξη του ανθρωπου σε καποιο αλλο ειδος Homo, ή στην αντικατασταση του με κατι ανωτερο ή στην ολικη εξαφανιση του. Γιατι υπαρχει αυτο το πραγμα που λεγεται απληστια, και ειναι μια αρρωστια που πιανει την συντριπτικη πλειοψηφια των ανθρωπων που για τον οποιονδηποτε λογο ξαφνικα βρισκονται με μια σημαντικη ποσοτητα πλουτου στην κατοχη τους.

Αρα για μενα το προβλημα δεν ειναι καν σε μια παντελως ουτοπικη, αδικη, λανθασμενη, ελλιπη, και αστοχη οικονομικη θεωρια οπως ειναι η ελευθερη αγορα, αλλα στην ανθρωπινη φυση. Απλα η ελευθερη αγορα το κανει πολυ πιο ευκολο. Βεβαια εδω υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν σε trickle down economics, τι να πουμε τωρα για ελευθερη αγορα…

1 Like

Δεν θα διαφωνήσω, αλλά την ίδια οικονομική πολιτική συνέχισαν και οι εκλεγμένες κυβερνήσεις και εν τέλει δικαιώθηκαν από το αποτέλεσμα.

Of course… Όπως λέει και η Madonna:

It’s human nature!

… Αν και αυτή αναφέρετε σε εντελώς άλλα θέματα!

Όποιος νομίζει ότι οι Ολλανδοί ζουν για να δουλεύουν είναι βαθιά νυχτωμένος πάντως :stuck_out_tongue:

Ναι, δεν ηθελα να πω οτι σε ολα αυτα τα μερη κανουν αυτο, ουτε καν οτι ειναι πιο εργατικοι απο τους Ελληνες (δεν το πιστευω για κανενα λογο, εχω πολλους φιλους που μενουν σε ολες αυτες τις χωρες), αλλα εχει να κανει περισσοτερο με νοοτροπια και με σοβαροτητα και οργανωση. Οχι τοσο πολυ με actual working hours.

Σε αλλα νεα, να σου πω πως ηταν η συναυλια Protomen πριν καμια βδομαδα που επαιξαν και καινουριο τραγουδι?

Γιατί, πρέπει να ζούμε για να δουλεύουμε? Τουλάχιστον άτυχο σχόλιο.

Αν πηγαινε σε μενα (αφου εκανες quote τη δικη μου δηλωση αλλα με το nick του Hope), οχι, ισα ισα που εγω προσωπικα στηριζω το αντιθετο.

Το quote από το ποστ του Hope, που είχε quote εσένα και καπου εκεί μπερδεύτηκε το πραμα.

Οκ, συμφωνούμε λοιπόν, απλά φαινόταν να έχει αρνητική χροιά, για αυτό το σχολίασα.

Επειδή έχω ζήσει τα πράγματα αρκετά από μέσα ούτε την οργάνωση των Ολλανδών εκτιμώ. Δημοσιουπαλληλίκι παίζει παντού απλά η Ολλανδία έτυχε να έχει τρομερούς φυσικούς πόρους.

Στο δεύτερο σκέλος ΠΛΟΚ μόνο.

Μπα, πιστευω σε μια ισορροπια γενικα, και σε προοδο χωρις να ειναι ο απολυτος στοχος το απειρο χρημα και η απειρη δοξα και η απειρη καταξιωση. Ωραια ειναι να βγαζει κανεις $200000 το χρονο ή και παραπανω, αλλα ξερω οτι εγω προσωπικα ΠΟΤΕ δε θα το καταφερω, γιατι ειναι πολυτιμος ο προσωπικος μου χρονος (που ενιοτε σπαταλαω χωρις νοημα στα φορουμς :stuck_out_tongue: ) για να κατσω να δουλευω 14 ωρες τη μερα προκειμενου να πηγαινω 3 βδομαδες το χρονο διακοπες οπου θελω και να εχω ενα υπερπλουσιο σπιτι στο οποιο θα γυριζω για υπνο και μονο. Αλλα αυτο ειναι μια αλλη τεραστια κουβεντα.

Θα κανω τοπικ!

2 Likes

Ωραία κουβέντα όμως.

2 Likes

Τι τροερούς φυσικούς πόρους έχει;;;; Εδώ για να φτιάξοουν εύφορη γη αναγκαστήκαν να ξεράνουν τη θάλασσα με τα φράγματα. Ο μόνος σημαντικός φυσικός πόρος που έχουν είναι τα πετρέλαια στη Βόρεια Θάλασσα. Τα πάντα σε θερμοκήπια τα φτιάχνουν.
Τα άλογα και τα μοσχάρια που εκτρέφουν τρέφονται με γρασίδι, να σπείρρουν δεν αξίζει.

Εκτός αν μιλάς για την κάνναβη, εκεί πάω πάσο

The Groningen gas field is a giant natural gas field located near Slochteren in Groningen province in the northeastern part of the Netherlands. Discovered in 1959, it is the largest natural gas field in Europe and the tenth-largest in the world.

Αυτό και τα νερά όπως είπες αρκούν για να αναπτυχθεί η οικονομία και να γίνουν οι υποδομές αν παρθούν σωστές αποφάσεις. Με βάση αυτά φτιάχτηκαν τα τρένα και οι δρόμοι τους, μετά μαζεύτηκαν μεγάλες τεχνολογικές εταιρείες κλπ κλπ.

Και να φανταστεις οτι ολα ξεκινησαν απο ενα τρολαρισμα απο καποιον που με αποκαλεσε προσβλητικα αμερικανακι, λες και εχω δειξει οτι θα με ενοχλουσε κατι τετοιο…

στο μεταξυ ξερει σε τι αντιστοιχουσε το Αμερικανακι ως χαρακτηρισμος ; Τι εννοουσαν παλιοτερα οταν αποκαλουσαν καποιον Αμερικανακι ;

ΟΚ,

και εγώ γι’αυτό το κοίτασμα μίλαγα.

Απλά κάποιοι μπορεί να νομίζουν ότι επειδή τα λουλούδια,το μοσχάρια και τα λαχανικά προέρχονται από Ολλανδία΄εχουν και έυφορη γή. Αλλά μόνο αυτό δεν ισχύει, επειδή δεν έχουν έυφορη γή παράγουν αυτά τα πράγματα.
Τα λαχανικά δε, είναι σχεδόν απκλειστικά υδροπονίας και τρέφουν μεγάλο μέρος της κεντρικής ευρώπης και την Αγγλία… αλλά είναι παντελώς άγευστα, αν φας ντομάτα ή μαρούλι στην Κεντρική Ευρώπη είναι σαν να τρως νερό.

Εμ κάνε νόμιμη την κάνναβη εδώ να κάνεις εξαγωγές στην Ολλανδία, να δεις για πότε θα έχεις πρωτογενές πλεόνασμα…

3 Likes

Νόμιμη δεν είναι αλλά liveακι που να μην μυρίζει από χιλιόμετρα δεν έχω πετύχει εδώ και χρόνια .

Αμέσως το σκάνε οι άτιμοι !

Χαχαχα ισχύει…

Στην Ελλάδα που είναι Ουγκάντα συμβαίνουν αυτά. Στις συναυλίες στην Αγγλία απαγορεύεται αυστηρά το κάπνισμα στους κλειστούς χώρους. Προφανώς δεν μιλάμε καν για νταφού. Αλλά έξω μιλάμε για πολιτισμένες χώρες που σέβονται αυτόν που θα πληρώσει εισιτήριο για να δει μια συναυλία. Η Ελλάδα παραμένει ακόμα εν έτει 2017 μια τριτοκοσμική χώρα.

1 Like