Καταχνιά

Έχει ακούσει κανείς το καινούργιο???

1 Like
10 Likes

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Περίπου μια εβδομάδα μετά, και το άλμπουμ δεν ξεκολλάει από κάθε λογής ηχεία. Θεωρώ πως πέτυχαν τον καλύτερο ήχο τους έως τώρα, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Όπως επίσης πως κυκλοφόρησαν έναν δίσκο σημείο αναφοράς για τη χρονιά, τη σκηνή, τον ήχο γενικότερα. Είναι μερικές μουσικές που για πολλούς λόγους χτυπάνε αλλιώς.

Βασικά το άλμπουμ μου γέννησε αρκετές σκέψεις, τις οποίες, για όποιο ενδιαφέρεται, αφού προσπάθησα να τις βάλω σε σειρά, τις μοιράστηκα στην παρουσίασή για το site:

Σε κάθε περίπτωση, μακάρι να ακουστούν ακόμη περισσότερο και να αποτελέσουν για νέο κόσμο πύλη εισόδου για διάφορα άλλα πράγματα.

14 Likes

Κ τι σκεψεις!!!

Ωραιος.

Το ειχα στα υπόψη για ακουσμα το αλμπουμ κ τωρα μετα το κείμενο θα επισπεύσω την ακρόαση.

2 Likes

Το διάβασα το πρωί. Ρε αλήτη μπας και γράφεις εσύ τους στίχους?

4 Likes

Από τα καλύτερα κοπλιμέντα που μου έχουν κάνει ομολογώ, αλλά ας είμαστε σοβαροί, ούτε κατά διάνοια :stuck_out_tongue:

6 Likes

Φοβερός δίσκος, η ατμόσφαιρα του είναι τόσο βαριά. Ωραία τα έγραψες ρε Αποστόλη και χρόνια σου καλά!

4 Likes

Ωπ ναι ρε χρόνια πολλά Αποστόλη

3 Likes

Χρόνια σου πολλά,εγώ θα περιμένω το βινυλιο

2 Likes

Χρόνια πολλά και καλά Αποστολή!

Το άκουσα και εγώ (δύο φορές μόνο ως τώρα), ωραίος, ψυχωμενος δίσκος. Πολύ δυνατός και ο στιχος (απ όσα κατάλαβα εξ ακοής), συγκλονιστική η ερμηνεία του και ωραία ριφ.

Btw θυμάστε τι λέγατε (εγώ τα διάβασα εκ των υστέρων) στο πιο κάτω τοπικ περί στίχου, αμεσότητας, ελληνικών κτλ. Βάζω μια αναφορά του Αποστόλη εδώ, ισως θίγει και στο review το θέμα εμμέσως.

Είναι ωραίο αν σε ένα σημερινο πιτσιρικά μπορεί να φτάσει o στιχος αυτός, να τον προβληματισει και ίσως να ταυτιστεί όπως κάποιοι από εμας κάποτε με panx romana, αρνάκια, τρύπες ή αντίδραση, τότε που το ελληνόφωνο ροκ είχε πολλή περισσότερη απήχηση απ’ ότι σήμερα

1 Like

Χρόνια πολλά, Αποστόλη! Όσο για το δίσκο, και μόνο για τον τίτλο εγώ λέω ναι

(Εντάξει, τον έχω ακούσει κιόλας, σίγουρα επιβάλλονται κι άλλες ακροάσεις του γιατί είναι πολύ καλός.)

3 Likes

Ωραίο θρεντ για χρόνια πολλά στο Αποστόλη

Χρόνια πολλά!!

3 Likes

Χρόνια πολλά και καλα Αποστολη!Οτι επιθυμεις!

Δυστυχως τους εχασα βιομε τις προαλλες, ακουσα παιξαν πολυ καλα απο ενα φιλο.
Ο τραγουδιστης κανει και πολυ ωραια κουμπα λιμπρε

3 Likes

Γιαυτο δεν έγραψες τιποτα στο τοπικ για τις συναυλίες κ περίμενα να διαβασω πως πηγε.

Δωσε πληροφορίες για κουμπα λιμπρε :stuck_out_tongue:

2 Likes

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές εν χριστώ αδέλφια μου αλλά αφήστε τες και (ξανά)βάλτε τον δίσκο να παίζει για να είμαστε οντόπικ :stuck_out_tongue:

Και εγώ έτσι έμαθα από άτομα που ήταν εκεί.

Αθήνα (Σκοπευτήριο) πριν κανά μήνα πάντως μαζί με Αντί, Χεκάτε κλπ ήταν κλάσικά φοβεροί και ο κόσμος με παλμό, και τα νέα κομμάτια που έπαιξαν δένανε με τη ροή του σετ.

4 Likes

Χρόνια πολλά στον 3T της καρδιάς μας. Ό,τι επιθυμείς, ρε άρχοντα!

Θυμήσου στην επόμενη μάχη να σου αναφέρω κάτι.

On topic: Καταλαβαίνω what all the fuss is about, καθότι, αν και όχι ακριβώς του γούστου μου η κατεύθυνση, υπάρχουν κάποια σημεία που τα λες και μεγαλειώδη.

3 Likes

Μπήκα να ευχηθώ στον φίλο @apostolisza8 χρόνια πολλά υγεία και καλές μουσικές !!!

2 Likes

Για πες!

Πω-πω, με μεγάλη διστακτικότητα θα τα γράψω τα παρακάτω, αλλά τι να κάνουμε που δεν μπορούμε να κρύψουμε τους ενθουσιασμούς, αλλά και απογοητεύσεις μας…

Παιδιά, εμένα δε μου άρεσε ο δίσκος, είναι η πρώτη φορά που με απογοήτευσαν τόσο οι Καταχνιά (γιατί και το 2ο δεν το λέω και «δισκάρα»). Διάβασα το review του Αποστόλη με πολύ ενδιαφέρον και η αλήθεια είναι ότι εξέλαβα την προσέγγισή του ως αρκετά «βιωματική», με την έννοια ότι το βάρος του review πέφτει δυσανάλογα πολύ στις σκέψεις και τα συναισθήματα που του δημιουργήθηκαν διαβάζοντας τους (αδιαμφισβήτητα, για άλλη μία φορά πολύ καλογραμμένους) στίχους, παρά στον καθαρά «μουσικό» τομέα ας πούμε (τα χωρίζω τώρα λίγο άγαρμπα μεταξύ τους, αλλά you get the point. Επίσης δεν εννοώ ότι δεν αναλύεται ΚΑΘΟΛΟΥ το μουσικό μέρος, απλά λέω που βρήκα εγώ ότι γέρνει η πλάστιγγα). Δεν είναι κακό αυτό φυσικά, αλλά ίσως σε κάποιο βαθμό αβαντάρει τα δυνατά χαρτιά του album σε βάρος των αδυναμιών (αδυναμίες πάντα με βάση τα δικά μου αυτιά, γιατί απ’ ό,τι βλέπω μάλλον υπάρχει καθολική αποδοχή του νέου album).

Για να μην τα πολυλογώ: βρίσκω τον νέο δίσκο να έχει πολλά κακά metal στοιχεία (γιατί το σκέτο metal στοιχείο δεν είναι κάτι απαραίτητα κακό. Πάντα είχαν αυτήν την πλευρά οι Καταχνιά και ήταν πολύ ωραία μάλιστα). Αναφέρομαι π.χ. σε «εμβατηριακές» εισαγωγές και μικρές γέφυρες σε κομμάτια που δεν είναι ακριβώς riffs αλλά σκάνε πριν από αυτά. Αναφέρομαι σε riff σαν αυτό το «επικό» πριν το refrain του «Εσείς οι ζωντανοί» που με cringe-αρε ελαφρώς, τους ρυθμικούς «Maiden-ικούς» καλπασμούς που σαν ρυθμικό μοτίβο το είχαν συχνά-πυκνά οι Καταχνιά και ΠΑΝΤΑ με απωθούσε (κι εδώ νομίζω παραπάει) κλπ.

Κατά δεύτερον, βρίσκω τα, ας πούμε, «πειραματικά» κομμάτια του album, αδύναμα -κι αναφέρομαι στο “Ετών 16” και το “Νεκρό νερό”. Λέω «πειραματικά» γιατί νομίζω ότι αυτά τα δύο κομμάτια ηχητικά διαφοροποιούνται περισσότερο απ’ το γνώριμο ύφος των Καταχνιά, και τα χαρακτηρίζω «αδύναμα» γιατί νομίζω ότι η όποια εντύπωση προκαλούνε οφείλεται περισσότερο στη μορφολογική τους σύσταση, τις ενορχηστρώσεις κλπ. παρά στο περιεχόμενο των ίδιων των riffs ή των μελωδιών. Το “Ετών 16” προσωπικά μου βγάζει έναν αέρα “Dark song” (από την άποψη του πώς λειτουργούσε κι αυτό μες στο “A journey’s end”), αλλά δεν μπορώ να συγκρίνω τις ανατριχίλες που μου δημιουργούν οι μελωδίες της «μπαλάντας» των Primordial με αυτές των Καταχνιά. Φυσικά η μουσική δεν είναι αγώνας δρόμου, περισσότερο αναφέρω το εκτόπισμα του “Dark song” σαν παραπομπή, λειτουργία, χαρακτήρα κλπ. Από την άλλη το “Νεκρό νερό”, πραγματικά μόνο σαν cheesy συναισθηματική/ατμοσφαιρική heavy «μπαλάντα» μπορώ να τη χαρακτηρίσω, κι όταν το πρωοτάκουσα ήμουν σε φάση:

Την ίδια αντίδραση (δηλαδή να μην καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλανε να πετύχουνε) δυστυχώς είχα και σε άλλα σημεία, π.χ. στο «rap-άρισμα» του ομώνυμου ή “Στη μούχλα των καιρών”, του οποίου η βασική μελωδία (που διατηρείται σε όλο το κομμάτι) στα αυτιά μου ακούγεται σχεδόν εκνευριστική με την «παραδοσιακή»/χορευτική της κατεύθυνση (φωτεινή εξαίρεση όταν διαφοροποιείται λίγο εκεί με τα roll-αρίσματα στα τύμπανα και το tremolo στην κιθάρα).

Τρίτον, ανεξαρτήτως στυλ βρίσκω, δυστυχώς, πληθώρα αδιάφορων riffs και μελωδιών -σε σημείο να μη χαρακτηρίζω κανένα κομμάτι συνολικά καλό, αλλά μόνο σημεία. Π.χ. το “Εσείς οι ζωντανοί” ενώ έχει σχετικά ωραίο couplet, έχει εντελώς αδιάφορο refrain για τα γούστα μου. Το “Στον πηγαιμό για ωραίο θάνατο”, ενώ έχει μάλλον το πιο ωραίο riff του δίσκου όταν γκαζώνει, η εξέλιξή του είναι εντελώς βαρετή (ανεβοκατέβασμα 3 ίδιες νότες), π.χ. ολόκληρο το τελευταίο λεπτό όπου υπάρχει αυτή η επιστροφή στους τίγκα epic metal ρυθμούς εγώ το κάνω skip. To “Νεκρό νερό” επίσης πολύ απλοϊκή και φτωχή μελωδία, το “Έρεβος” ενώ ξεκινά με δυνατή μελωδία (και στην αργή, και στη γρήγορη εκδοχή της) μετά έχει πολύ επαναλαμβανόμενα riffs, ενώ το “Το όνομά μου είναι άνθρωπος” (που στα αυτιά μου είναι ένα “Εζμαχάλ” νούμερο 2) αποτυγχάνει παταγωδώς να εντυπωσιάσει το ίδιο. Και το ”Εζμαχάλ” μουσικά ήταν σχεδόν αδιάφορο και μονότονο, παρ’ όλα αυτά οι στίχοι και η ερμηνεία το απογείωναν. Εδώ το ποίημα είναι πραγματικά συγκλονιστικό, αλλά δεν μπορώ να πω ότι η ερμηνεία φτάνει στο ίδιο επίπεδο.

Γενικά όσον αφορά τις ερμηνείες (κι επιμένω σε αυτό γιατί ήταν πάντα ένα από τα δυνατότερα χαρτιά των Καταχνιά), βρίσκω ότι πατάνε πάνω σε ό,τι αναπτύχθηκε στα 3-4 πιο δυνατά/πρωτότυπα κομμάτια του “Κρεσέντο απελπισίας” (“Χθόνιος τρόμος”, “Γκάλιες” κλπ.) που με τη σειρά τους πατούσαν πάνω στο τελευταίο κομμάτι του “… Στη σκιά μιας λαιμητόμου”. Δηλαδή αυτό το πιο αφηγηματικό στυλ που δε βασίζεται στο καθαρό μέτρο, τη ρίμα κλπ. Ε, εδώ εγώ βρίσκω ότι κάπου αυτό τραβιέται απ’ τα μαλλιά ή, τέλος πάντων, δεν μπορεί πια να εντυπωσιάσει το ίδιο.

Αυτά, ρίχτε μου όσες ντομάτες θέλετε, αλλά τουλάχιστον αναγνωρίστε ότι προσπάθησα πολύ να εξηγήσω τι με απογοήτευσε, ακριβώς γιατί τους Καταχνιά τους έχω ψηλά. Τόσες μέρες έχω φτάσει στο σημείο να νιώθω ότι κάνα ανατομία στον δίσκο για να ξεκαθαρίσω γιατί δε με γεμίζει αυτό που ακούω. Σ’ αυτό ίσως κανείς να μου πει πως αυτός δεν είναι τρόπος ν’ αντιμετωπίζεις ένα μουσικό έργο, κι ότι ακριβώς ο τρόπος του Αποστόλη π.χ. προτείνει ν’ «αφήνεται» ο ακροατής να παρασυρθεί απ’ το γενικότερο κλίμα του album. Δεν αντιλέγω, ωστόσο επειδή μιλάμε για το 4ο album (και πολυαναμενόμενο) μιας μπάντας (και γενικότερα επειδή βρισκόμαστε σε μουσικό forum και μας αρέσει να γινόμαστε ψείρες), αναπόφευκτα το μυαλό αναζητά στοιχεία πρωτοτυπίας, συγκρίνει, βρίσκει επαναλήψεις κλπ. Για να το πω αλλιώς (κι επειδή ξέρω ότι ο Αποστόλης ιντριγκάρεται με κάτι τέτοια): άραγε το review πόσο διαφορετικό θα ήταν για να περιγράψει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ album των Καταχνιά μέχρι τώρα; ΟΚ, φυσικά θα μου πεις πάντα υπάρχουν περιπτώσεις στυλ Tragedy (και τα 3 πρώτα δεκάρια), αλλά, ρε γαμώτο, εδώ εγώ δεν αναγνωρίζω κάτι τέτοιο. Μπορεί, βέβαια, εγώ απλά να έγινα γερο-παράξενος, ν’ αναζητώ ακόμα παντού δεκάρια ή απλά να μην «έπιασα» το τι παίζει ακόμα…

Τέλειο δώρο για τη γιορτή του Αποστόλη

5 Likes