ΔΙΣΚΑΔΙΚΑ

Πολυ καλα τα metropolis. Αν ψαχνω κατι απλο παω εκει. Γενικα ομως μπορω να πω οτι πολυ καλα ειναι no remorse, rhythm records,7+7 και dark side. Το no remorse εχει καλες τιμες στα βινυλια οπως και το rhythm records. Οι τιμες βεβαια του no remorse δεν με τρελαινουν παντα αν και εχω δει πολλα και διαφορα (and justice for all με 20 και το καινουριο των amorphis με 10 ενω τα πιο παλια τους εχουν 15 πχ) Το rhythm records εχει την πιο πολυ ποικιλια σε βινυλια. Το 7+7 ειναι για ολα τα γουστα σε φυσιολογικες τιμες. Το dark side το πιο ψαγμενο απ’ ολα και εχει κυριως cd (βασικα δεν θυμαμαι καν αν εχει βινυλια γιατι απο κει ψωνιζει το sister κυριως, εγω απλα συνοδευω).

εδιτ/ στο no remorse εχει πολυ metal.
το rhythm records εχει stoner, ska, indie.
το dark side εχει gothic, darkwave, industrial.

Πέραν από τις προσφορές των μεγάλων, στις καινούριες κυκλοφορίες και στις πιο ψαγμένες επίσης (που ετσι κι αλλιώς δεν τις βρίσκεις στα μεγάλα), το no remorse έχει παρα πολύ καλές τιμές.

Και κυρίως μιλάμε για τις τιμές 10-14 ευρώ, γιατί πιο φτηνές προσφορές δεν έχει. Αλλά σ’ αυτές τις τιμές είναι κορυφή

Ρε παιδια το Μετροπολις εδω και 10 χρονια περιπου εχει τις ιδιες προσφορες κατα 70% :lol: ενταξει οι πιτσιρικαδες ειναι λογικο να γουσταρουν αλλα οι μεγαλυτεροι σχεδον τα εχουμε ολα αυτα τα αλμπουμ…ευτυχως που και που βαζει κατι κουφες obscurιλες σε καλες τιμες…στα καινουρια τι να πεις…τα 17αρια πανε συννεφο…ολοι νεοι δισκοι εχουν διαφορα 3-4 ευρω απο No Remorse-Rock City-Metal Era…και κυριως για οσους ψαχνουν Νο Remorse και Μεταλ Ερα προσφεροντε…

Όνομα δεν θυμάμαι καθόλου φίλε, πάντως βρίσκεις την καπλάνων (απο μασσαλίας ανεβαίνεις, παράλληλη της σόλωνος) και κάνεις αριστερά, στο τέρμα του πεζόδρομου σε ένα υπόγειο είναι. Έχει διάφορα, από rock και '70s
μέχρι dance και λεπά :stuck_out_tongue: , πιο πολύ παλιά πράγματα όμως. Οι τιμές είναι αρκετά καλές, σε σχέση με τον κλέφτη ζαχαρία τουλάχιστον.

Υπάρχει και το δεύτερο, μικρό Darkside (ακριβώς δίπλα στο Underground Cafe) που ειδικεύεται περισσότερο σε black και death. Βρίσκει κανείς καλά δισκάκια (και βινύλια) σε πολύ καλές τιμές κι εκεί.

Σωστος ο Baetylus.

Kαι να πουμε ότι το Dark Side ευθύνεται που μέσα σε τρεις εβδομάδες τον Μάρτη είδαμε Fields Of The Nephilim, Hocico και Diary Of Dreams.

Είναι το παλιό “σόλωνος και μασσαλίας”. Έχει όντως καλές τιμές αλλά όχι πολύ μεγάλη ποικιλία, τουλάχιστον στα βινύλια. Νομίζω πάντως ότι στους μεταχειρισμένους δίσκους στο εύρος 4,50 με 7 ευρώ αυτό και ο Mr. Vinilios στο μοναστηράκι έχουν την καλύτερη σχέση τιμής - ποιότητας.

Metropolis Ομόνοιας και Κηφισιάς, Fnac, Ζαχαρίας και e-bay :smiley:

Παραπανω αναφερθηκε το no remorse.Πιστευω οτι βαραει παρα πολυ και οι τιμες μερικες φορες ειναι πολυ τσιμπημενες.Δεν γινεται επειδη ενας δισκος εχει bonus sticker να το πληρωνει κανεις παραπανω.Απο τοτε που αρχισα να αγοραζω απο ebay ειδα οτι βρισκεις δισκους που εδω τους χρυσοπληρωνεις.

Το πρωτο βινυλιο που αγορασα ποτε ηταν απο το Happening…(R.I.P)…Ηταν ισως το καλυτερο μαγαζι της εποχης,πολυ ενημερωμενο και με πολυ καλές προσφορές…Πλεον και λογω ελλειψης χρόνου ψωνιζω απο Metropolis,pmw,rock city και media markt…Αν θυμαμαι καλα υπαρχει και το 7+7 στο Μοναστηρακι με πολυ μεγαλη ποικιλία σε βινύλια και καλές τιμές…

Πάντως όσοι μπορείτε, ψάχτε την με το Internet.
Μόλις τσίμπησα το καινούριο των Portishead με 9 ευρώ μόλις (μαζί με τα μεταφορικά).

Σε cd να φανταστώ;

E, ναι.

Παιδιά ξεχάστε τα ελληνικά δισκάδικα. Ουκ ολίγες φορές έχω μοσχοπληρώσει μεταχειρισμένο για καινούριο. Βγάλτε μια προπληρωμένη κάρτα για αγορές μέσω ίντερνετ. Θα βρίσκετε και τα πιο σπάνια cd τσάμπα και θα έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Εγώ μόλις έβγαλα μία και παράγγειλα στα καπάκια τρία που δεν υπάρχουν εδώ 8-9 ευρώ έκαστο με μεταφορικά. Αν επέλεγα πάντως ένα ελληνικό μαγαζί αυτό θα ήταν το μετρόπολις.

Είναι ασφαλής επιλογή η προπληρωμενη καρτα? Ποια ειναι η διαδικασια ακριβως για να βγαλεις και πως ανανεωνεται?Α!Και σε ποιες τραπεζες? Sorry για τις πολλες ερωτησεις… Ρωταω γιατι ειμαι ασχετη σχετικα με τις πιστωτικες και δεν εχω ακομη το δικο μου εισοδημα, μη κανω καμμια βλακεία και με λιθοβολησουν μετα…

Αρκετά καλή λύση είναι το paypal, το οποίο επιτρέπει να κάνεις συναλλαγή χωρίς να δει ο άλλος τον αριθμό της κάρτας σου και με το οποίο μπορείς να πληρώσεις στο ebay, το οποίο είναι αρκετά ασφαλές γιατί οι πωλητές “φοβουνται” μην κάνουν στραβή, γιατί τους βαθμολογείς μετά.

Το κακό μέσω internet είναι πως δεν φαίνεται μετά επίσημα, πόσοι δίσκοι έχουν πουληθεί στην Ελλάδα, και ίσως αυτό μας στερεί συναυλίες.

Ας επιστρέψουμε στα δισκάδικα όμως, γιατί οδεύουμε προς το off-topic. Ξέρει κανείς καλά βινυλιάδικα που να πουλάνε νέες κυκλοφορίες και όχι μεταχειρισμένα;

Κάποια καινούρια rock βινύλια έχει το Public στο σύνταγμα. Δεν τα έψαξα, πήρε όμως το μάτι μου Hellacopters και QUOTSA.

Κατ’ αρχήν πρώτα τα κaτεβάζω…
ύστερα ό,τι μ’ αρέσει, πάω και το αγοράζω, κυρίως από την ελληνική σκηνή (Black, Death)!!
προσωπικά ψωνίζω κυρίως απο τα Dark Side, Sleazy Rider, Bowel of noise! Μετά που και που από
No Remorse, Rock Star!!

δεν χρησιμοποιώ το νετ για αγορές cd!!

πάντως τώρα τελευταία, τα Media Markt έχουν πολύ καλές τιμές…
πχ Naer Mataron το καινούριο με 12 ευρώ!!!

και Deicide, Vader έχω πετύχει ευκαιρίες!!

METROPOLIS στην Ομόνοια Μusic corner στην Πανεπιστημίου και φυσικά 7+7 στο Μοναστηράκι

Δεν μου αρέσουν τα Fnac ουτε τα Media Market είναι απρόσωπα και οι πωλητές δεν ξέρουν που πανε τα 4…
ζήτησα πχ το τελευταίο του Rory Gallaher στα Fnac και η απάντηση που πήρα ήταν ποιός είναι αυτος???8O 8O 8O 8O