Δίσκο ή δίσκους που λιώνουμε αυτό το καιρό

Πραγματικά πολύ ωραίος δίσκος :thumbup:

οn topic,

Blind Guardian discography:):!:

Δικος μου αυτος, Stef συμφωνουμε σε πολλα πρεπει να βρεθουμε σε κανα live.

Μακάρι να τα καταφέρω για Σάββατο…αν ναι θα σου πω:):!:

Καιρό είχα να λιώσω άλμπουμ των Ιρλανδών. Μάλλον περίμενα αυτό εδώ όπως φαίνεται :stuck_out_tongue: Ανατριχίλες σε κάθε κομμάτι. Μεγάλο άλμπουμ.

Πείτε ότι θέλετε το άλμπουμ τα σπάει άπειρα. Για καλύτερο δεν ξέρω αλλά τολμηρό το λέω, δεν συνθέτεις metal άλμπουμ με βάση την ορχήστρα κάθε μέρα.

[B]MONO

ΔΙΣΚΑΡΑ

ΑΑΑΑΑΑΑΑ[/B]

Ανατριχίλες, δάκρυα χαράς κτλ.

Ας πει και κάποιος άλλος ότι θυμίζουν κάτι από Blue Oyster Cult, για να βεβαιωθώ.
Γκρουπάρα πάντως.

Κυρίως για το demo tape με την μισοποζεράδικη/μισο-indie ΥΠΕΡΚΟΜΜΑΤΑΡΑ Hold Me Up (ή Lift Me Up).
Όχι ότι άλλοι ύμνοι όπως Selling the Drama ή Lightning Crashes με χαλάνε προφανώς!

[B][SIZE=“5”]+[/SIZE][/B]

[B]black sabbath-heaven and hell[/B]
αψεγαδιαστο που λεει και ο χρονοπουλος.

Opeth-Deliverance

Hammers of Misfortune - The August Engine

Blackkout - Ignorance of Man

[B]Peach ‘‘Giving borth to a stone’’[/B]

Το ανακάλυψα τις προάλλες, είναι η μπάντα στην οποία έπαιζε ο μπασίστας των Tool παλιότερα. Διάβασα περιγραφές τύπου ‘‘progressive metal’’, αλλά εμένα μου φάνηκε σαν ένα πολύ άμεσο, (alternative;) metal album. Εντελώς ‘90s ήχος, δεν ξέρω πώς ακριβώς να το περιγράψω, κάτι που θα σου θυμήσει ακόμα και grunge π.χ. Tool- ίζει, βέβαια, και λίγο. Έχει μέσα ωραία κομμάτια, π.χ. ‘‘Spasm’’, το ‘‘Naked’’ με το ΚΟΛΛΗΤΙΚΟ refrain, το ‘‘Velvet’’ κ.ά. Και διασκευή King Crimson έχει, αμέ. Δεν είχα ξανακούσει γι’ αυτούς, ούτε ξέρω αν είναι καθόλου γνωστοί, αλλά το C.D.- άκι ακούγεται ευχάριστα και γρήγορα.

Ναι, ωραίοι είναι οι Peach.
Ψάξε και τους Pigmy Love Circus του Danny Carey.

Από αύριο μπαίνουμε σένα Dio τετραήμερο:):!:

Αθάνατος Dio, πέρασε κιόλας ένας χρόνος ε?

Εγώ αυτές τις μέρες έχω κολλήσει με το Gallery (Dark Tranquillity). Άψογο στο είδος του.

διάβαζα οτι ο Zakk θα βγάλει ακουστικό album και θυμήθηκα αυτήν τη δισκάρα .
semi-acoustic μεν , doom-heavy μελαγχολία δε ,
είναι και αυτές οι BLS μελωδίες …τι να λέμε τώρα .

ευτυχώς είχα καλό “δάσκαλο” ,με έβαλε για τα καλά στο νόημα :

[SPOILER][/SPOILER]

guilty pleasure ομολογώ,αλλα έχει κολλήσει στο mp3 εδώ και μήνες… :stuck_out_tongue:

[B]Mudhoney[/B] - Superfuzz Bigmuff

[B]Mudhoney[/B] - Muhoney

[B]The Afghan Whigs[/B] - Gentlemen

Luca Turilli - Kink Of The Nordic Twilight:):!:

Λιγοι ειναι οι δισκοι που κυκλοφορησαν την δεκαετια των '00ς και τους εχω ακουσει υπερβολικα πολλες φορες.Ενας απο αυτους ειναι ο Dim Carcosa των Ancient Rites.Τι να λεμε τωρα.Καθε τραγουδι,ενα μικρος υμνος,ενα επος.Φαινοταν και απο τους προηγουμενους δισκους οτι ηταν ενα μεγαλο συγκροτημα.Δεν ξερω σε ποιο ειδος θα πρεπει να καταταχτει αφου εχει λιγο απο ολα.black metal παντως δεν ηταν πλεον,εκτος απο τα φωνητικα και λιγα ξυραφοριφς.Φολκ διασπαρτα στοιχεια,καποιες ακουστικες κιθαρες και μελωδικοτατες κιθαρες.Επικοπαγανιστικη στιχουργικη θεματολογια σε μια πανεμορφη συσκευασια ομορφαινει το συνολο.Τα …and the Horns Called for War και Lindisfarne (Anno 793) πρεπει να τα εχω ακουσει πανω απο ΕΚΑΤΟ φορες,χωρις να εχουν χασει καθολου απο την αιγλη τους οπως οταν τα πρωτακουσα.Μεγαλο ΚΡΙΜΑ αν δεν ξανακουσουμε καποιο καινουριο τους δισκογραφικο πονημα.