Ταξίδια Στο Εξωτερικό

νανσί

αλλα θα προσγειωθω στο παρισι

Για Νανσι δεν μπορω να βοηθησω Παρισι που εχω παει ειναι πανεμορφα και αμα εχεις καθολου ελευθερο χρονο κανε καμια βολτουλα απο Σηκουανα μερια :wink:

εννοειται

μη σου πω μπορει να πεταχτω και μεχρι αμστερνταμ με τρενο!

Την καλυτερη δουλεια θα κανεις.Αμστερνταμ θελω να παω σαν τρελος.Δεν το εχω καταφερει ακομα.Ελπιζω στο μελλον να μπορεσω να παω

εκλεισε Lisbon/Madeira ενα 10μερακι τον Ιουλιο, να ναι καλα τα PRιλικια του Εραζμους:D

Η Λισσαβώνα μου είχε αρέσει πολύ Pumpkin!
Υποτιμημένη πόλη από τους περισσότερους Έλληνες ταξιδιώτες και ας θυμίζει σε όλους μας ευχάριστες ποδοσφαιρικές αναμνήσεις!

Αν και ημουν μεσα στο Ελλαδα - Γαλλια το 2004, τη Λισσαβωνα την εχω συνδεσει περισσοτερο με μουσικη αναμνηση τελικως. Δυο βραδιες Pearl Jam το 2006, πρωτο ταξιδι για συναυλια εκτος συνορων.

Αγαπημενο μερος, αξιζει για ταξιδι

Έκλεισα Νορβηγία για Απρίλη, μια βδομάδα. Bergen σε μια φίλη και λίγο Όσλο.
Θα πάω να βρω εκείνον τον φούρνο (πρώην Ηelvete) μηπως με αφήσουν να κατέβω στο θρυλικό υπόγειο. Και εννοείται βόλτα σε Neseblod Records…

:smiley:
Όταν πας Όσλο, πάρε βόλτα περπατώντας τον ποταμό. Ανέβα προς τα πάνω,αρκετά, στην αριστερή όχθη, είναι ένα σημείο που στενεύει πολύ και μπαίνει αρκετά μέσα στην πόλη. Υπάρχει ένα στενό, στο οποίο έχουν κρεμάσει έναν πολυέλαιο. Πρέπει να είναι gallery/ club εκείνο το μέρος. Πάνε βέβαια κάτι χρόνια, αλλά ο πολυέλαιος θα πρέπει να είναι εκεί…
Γενικά σε εκείνο το σημείο μπορείς να δεις τις πιο παλιές, παραδοσιακές συνοικίες. Μία ομορφιά.

Μου’χει λείψει απίστευτα!

Kαι, ένα από τα πιο ωραία μέρη του κόσμου έιναι το Vigelandsparken, αλλά τέτοια εποχή παίζει να είναι ακόμη σε χειμωνιάτικο mode και είναι κάπως daunting…

14 ώρες με το λεωφορείο για Κωνσταντινούπολη, και, εκτός από χάπια για να μην τρέχω στην τουαλέτα κάθε τρεις την ώρα, πρέπει να πάρω και κάτι άλλο.

Πέρα από νερό ή κάνα χυμό τι προτείνετε;

Φρουτάκι “στουπωτικό”; Η μπανάνα δεν είναι “στουπωτική” ;

Δώστε μου τα φώτα σας!

πρέζα

…αεροπλάνο…

Ούτε αεροπλάνο, ούτε πρέζα.
Δεν την κάνω μόνη μου την εκδρομή, αλλά με τη σχολή, οπότε…σκατά.

Κριτσίνια;

Παρε κανενα υπνωτικο!!!

18-23 παλι εκει, Ερωτας αυτη η πολη =]

Διαδρομή Oslo - Βergen με black metal στα ακουστικά, και την ακόλουθη θέα από το τρένο…

Το έχω κάνει, με Ayreon - Human Equation :stuck_out_tongue:
Και χωρίς χιόνι, ήταν καλοκαίρι.
Απίστευτα όμορφη διαδρομή

Τέτοια εποχή είναι απλά ακατανόητα όμορφα για έναν νότιο. Φαντάσου, δεν είναι τα χιόνια…χιόνια θα βρεις και στην Ελλάδα τον χειμώνα. Είναι οι παγωμένες λίμνες και ποτάμια, οι καταρράκτες που έχουν κολλήσει στο χρόνο σα φωτογραφία, συν τα ατέλειωτα δάση και όλο αυτό το grim & frosbitten (cp. Immortal) σκηνικό.

Τρομερή μα τρομερή εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι δεν έχουν αυτοκινητόδρομους. Όλο τους το οδικό δίκτυο θυμίζει το επαρχιακό ελληνικό, μια λωρίδα κυκλοφορίας ανα κατεύθυνση και χωρίς διαχωριστικό. Προφανώς καλοφτιαγμένοι πάνω στον δεδομένο βαρύ χειμώνα της Νορβηγίας. Και προσθέτει πόντους αυτό στην όλη εμεπειρία για τι διασχίζεις τη χώρα ουσιαστικά και λόχι τυπικά, μέσα σε αποστειρωμένους οπτικά και ηχητικά αυτοκινητόδρομους. Κατα τα άλλα το τρένο βασιλέυει, το απόλυτο μέσο μεταφοράς στη χώρα. Πανάκριβη σε παρανοϊκο βαθμό, αν έρχεσαι από τον νότο νιώθεις ένα πόνο στην τσέπη και όχι μόνο…:Ρ Ας είναι καλά τα πετρέλαια δηλαδή (με την κρατική Statoil να έχει το απόλυτο κουμάντο), πάνω στα οποία βασίζεται ένα τεράστιο ποσοστό της οικονομικής ευρωστίας της Νορβηγίας, μαζί με το χειμερινό τουρισμό. Με άλλα λόγια διαστημικό βιοτικό επίπεδο.

να κανεις, αν μπορεσεις, και την διαδρομη Oslo-Trondheim. εξισου εντυπωσιακη(για την ακριβεια υπαρχουν 2 δρομολογια, το συντομο για οσους βιαζονται και ενα 2ο για οσους ενδιαφερονται για τα…αξιοθεατα :p)

εγω το Oslo-Bergen το ειχα κανει με λεωφορειο-πλοιο μεσα απο Sognefjord-ξανα λεωφορειο, αλλα καλοκαιρι οποτε εχασα τα τοπια που περιγραφεις. Οχι βεβαια οτι νορβηγια by summer ειναι ασχημη, αλλα οντως, δεν ειναι το ιδιο. Σε ζηλευω λιγο(οκ, πολυ)

Μολις γυρισα απο ταξιδι Γαλλια.

μεσα σε μια βδομαδα πηγα Μπολονια-Παρισι-Νανσί-Στρασβουργο-κατι μικρα χωριουδακια στη Γαλλια-Ρωμη.

εχω να πω οτι

Ρωμη>Παρισι

ηταν και γαμω

καντε ταξιδια ντουντς.